گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

رئیس مجلس گرجستان به تهران سفر می‌کند

رئیس مجلس گرجستان به دعوت دکتر لاریجانی 13 آذر به تهران سفر می‌کند.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، داویت اوسوباشویلی رئیس مجلس گرجستان در رأس هیأتی پارلمانی به دعوت دکتر علی لاریجانی روز پنجشنبه (13 آذر) به تهران سفر می‌کند.

رئیس مجلس گرجستان در سفر 5 روزه خود ضمن دیدار با دکتر لاریجانی رئیس مجلس با برخی از مقامات کشورمان دیدار و درباره مسائل دو جانبه گفت‌وگو می شود.

گُرجستان در منطقه قفقاز بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد، این کشوریکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار دارد.

تابناک

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393ساعت 19:2  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان آماده ادامه مذاکرات با روسیه

نخست‌وزیر گرجستان گفت، تفلیس آماده ادامه مذاکرات با روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان به دنبال سفرش به بروکسل در بیانیه‌ای گفت: ما توانستیم تا مذاکرات مستقیمی را با روسیه آغاز کنیم و آماده‌ایم تا آن را ادامه دهیم. اما مساله تمامیت ارضی برای ما یک مساله با اهمیت است و مادامی که مساله به تمامیت ارضی ما مربوط باشد، سازش نمی‌کنیم.

وی اذعان کرد: ادامه مذاکرات با روسیه بسیار حائز اهمیت است. گرجستان به مدت دو سال تلاش کرد تا تنش‌ها با روسیه را به حداقل کاهش دهد.

نخست‌وزیر گرجستان همچنین گفت: در حالی که روابط تجاری با روسیه پیشرفت داشته اما روابط سیاسی میان دو کشور هیچ پیشرفتی نداشته است.

روابط میان روسیه و گرجستان به دنبال درگیری نظامی سال 2008 میلادی در اوستیای جنوبی و اینکه مسکو دو منطقه جداشده از گرجستان را به رسمیت شناخت، خدشه‌دار شد.

دولت جدید گرجستان که در سال 2012 میلادی شکل گرفت، گفت، روابط بهتر با روسیه یک اولویت مهم است. با این حال این دو کشور هنوز روابط دیپلماتیک دوجانبه را از سر نگرفته‌اند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393ساعت 19:0  توسط جواد گلچين فر  | 

جرج سوروس معتقد است که انقلاب صحیح در نمی آید

جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی معتقد است که به مناسبت جشن گیری 20 سالگی بنیاد خود "جامعه باز" وارد تفلیس شد، اظهار داشت که او انقلاب ها را "راه صحیح" نمی داند اما قصد دارد به اوکراین کمک کند .

جورج سوروس در دیدار با دانشجویان دانشگاه های گرجستان در مورد اتهاماتی که بنیادش یک منبع بی ثباتی است و به "انقلابهای رنگی" کمک می کند، چنین گفت: "به عقیده من، انقلاب صحیح در نمی آید و راه موفق آمیز نیست. البته استثنا هم وجود دارد اما این راه خوبی و درست نیست." میلیاردر هچنین اظهار داشت: "من به اوکراین جدید که بسیار شبیه به گرجستان می باشد، کمک خواهم کرد." به گفته سوروس، "جایگاه گرجستان امروز در مقایسه با اوکراین پایدارتر و قوی تر است. میلیارد در پاسخ به سوال دانشجویان در مورد شانس گرجستان برای برگرداندن جمهوری های جدا شده گفت که بازسازی تمامیت ارضی از راه نظامی برای گرجستان غیر ممکن است. جورج سوروس توضیح داد که میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان با امید به کمک ایالات متحده یک بار اشتباه کرد و موفق نشد.

صدای روسیه
 http://persian.ruvr.ru/news/2014_11_17/280135559

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 20:47  توسط جواد گلچين فر  | 

بحران اقتصادی پسا کمونیسم

یک ربع قرن از فروپاشی دیوار برلین گذشته است و رویدادهای اخیر در اوکراین به اندازه کافی گواهی می‌دهند که اختلاف بین روسیه و غرب با پایان جنگ سرد به اتمام نرسیده است، اما این تنها دلیل برای دست کشیدن از خوش‌بینی‌های 1989 نیست.
اوایل دهه 1990 سرشار بود از این امید که اقتصادهای شرق اروپا و آسیای مرکزی، به‌محض رهایی از قید کنترل دولت، رونق می‌گیرند. در واقع عملکرد اقتصادی بلوک شرق سابق بسیار بد بود و حتی برای برخی از کشورها بدتر از نظام کمونیستی بود. این درسی است که از هرج و مرج ناشی از تغییرات گرفته شد، اما همچنین نشان داد که چرا رشد اقتصادی فقط یک معیار محدود برای سنجش پیشرفت است.
بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک جهانی، کشورهای اروپای شرقی و آسیای مرکزی دارای درآمدهای کم و متوسط، در کل به‌عنوان یک منطقه، از سال 1990 میانگین سرانه تولید ناخالص داخلی خود را تا 43 درصد افزایش دادند. این مقدار کمی بهتر از آمار مربوط به کشورهای آفریقای تحت صحراست، اما بدتر از آمار مربوط به آسیای جنوبی و شرقی، آمریکای لاتین یا خاورمیانه و آفریقای شمالی است. سرانه تولید ناخالص داخلی 13 کشور ( که بیشترین جمعیت منطقه را در بر داشتند) از میان 25 کشور بلوک شرق سابق، از سال 1990 به بعد کندتر از میانگین جهانی افزایش یافت. از 165 کشوری که بانک جهانی داده‌های آنان را در اختیار دارد، سرانه تولید ناخالص داخلی روسیه (بر اساس برابری قدرت خرید) سی و سومین رقم بالا در سال 1990 و چهل و دومین رقم بالا در سال 2013 را به خود اختصاص داده است. اوکراین از رتبه پنجاه و پنجم به رتبه نود و سوم سقوط کرده است. بلغارستان و لتونی یک پله سقوط کردند، رومانی 4 پله و مجارستان 8 پله سقوط کردند. لهستان با 16 پله ارتقا توانست به چهل و پنجمین کشور ثروتمند جهان تبدیل شود و ارمنستان توانست از سال 1990 تا کنون سرانه تولید ناخالص داخلی خود را دو برابر کند. شش کشور در منطقه هم‌اکنون فقیرتر از آن سال هستند که اوکراین و گرجستان هم در زمره آنان قرار دارند. نرخ رشد اقتصادی کشورهای بلوک کمونیستی سابق فقط در مقایسه با سایر کشورهای جهان مایوس‌کننده نیست؛ بلکه در مقایسه با خودشان در دوران حکومت کمونیستی هم رو به وخامت گذارده‌اند. پروژه مدیسون داده‌هایی تاریخی از 46 اقتصاد جهان در اختیار دارد که سال‌های 1939 تا 1989 و 2010 را تحت پوشش قرار می‌دهند. این اطلاعات، داده‌های کشورهای بلغارستان، مجارستان، یوگسلاوی سابق و کشورهای جانشین آن، اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای جانشین آن را در بر می‌گیرد. در سال 1939، بلغارستان سی و ششمین کشور ثروتمند از میان 46 کشور بود. این کشور تا سال 1989 به جایگاه
سی و یکم ارتقا یافت و تا سال 2010 به جایگاه سی‌ام رسید. اتحاد جماهیر شوروی در سال 1939 در جایگاه بیست و هفتمین کشور ثروتمند جهان بود و تا سال 1989 توانست به جایگاه بیست و ششم ارتقا یابد، اما تا سال 2010 کشورهای جانشین آن دوباره به جایگاه سی و چهارم تنزل کردند. از سال 1939 تا 1989 متوسط نرخ رشد بلغارستان از آمریکا پیشی گرفت و متوسط رشد در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق هم، از هلند سبقت گرفت. به همین ترتیب یوگسلاوی و کشورهای جانشین آن تحت حکومت کمونیسم نسبتا ثروتمندتر شدند و پس از 1989 دوباره فقیرتر شدند. مجارستان را می‌توان یک استثنا دانست که تحت حکومت کمونیسم نسبتا فقیرتر شد، اما پس از آن هم به سقوط خود در رده‌بندی‌های درآمدی ادامه داد.
یک کتاب از آلفرد بن به نام مطالعه توسعه اقتصادی که در سال 1957 به چاپ رسید، نشان می‌دهد که برخی از رهبران برای دستیابی به موفقیت از اتحاد جماهیر شوروی تقلید می‌کردند. در این کتاب آمده است: «هزینه‌ای که پرداخت شد، ... رهبران کشورهای توسعه نیافته را که گزینه‌های بسیار محدودی برای بهبود شرایط انسانی در اختیار دارند، نترساند.» رشد کندتر منطقه در دهه‌های 1970 و 1980 و در پی آن فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث شد بسیاری از مردم فراموش کنند که اقتصادهای کمونیستی زمانی خیلی خوب کار می‌کردند.
این نشان‌دهنده تغییر تئوری‌های موتور محرکه رشد اقتصادی است. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، سرمایه‌گذاری بالا به‌عنوان رمز توسعه اقتصادی محسوب می‌شد. در دوره پس از سال 1980؛ یعنی زمانی که اقتصاددانان، اقتصاد باز، آزادسازی اقتصاد و کاهش کنترل دولت را به‌عنوان موتور رشد اقتصادی تلقی کردند و طرفدار آن شدند، این ایده که کمونیسم یک فاجعه اقتصادی نیست، رد شد. مشکل چنین تئوری‌هایی این است که کشورهای پسا‌کمونیسم به‌عنوان یک گروه، بد عمل کردند و برخی از کشورها که لیبرال‌ترین سیاست‌ها را به‌کار گرفتند، ضعیف‌ترین رشد را نشان دادند. درست است که لهستان اصلاحاتی بیشتر از همه کشورهای کمونیستی سابق به اجرا گذارده و از آن میان به بعد عملکرد اقتصادی بهتری را نشان داده است، اما گرجستان به‌خاطر برنامه قوی اصلاحاتش مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت. گزارش فضای کسب‌و‌کار که توسط بانک جهانی منتشر شده است کیفیت مقررات راه‌اندازی و ادامه یک کسب‌و‌کار در هر کشور را اندازه‌گیری می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد که فضای کسب‌و‌کار در گرجستان بهتر از کانادا، تایوان یا هلند است، اما این کشور (که از مداخلات روسیه آسیب‌دیده است) نسبت به زمان استقلال خود فقیرتر شده است.
رشد کند اقتصاد تنها یکی از مشکلات بسیاری است که گریبانگیر اقتصادهای پساکمونیستی است. در سال 1988 یک پنجم ثروتمند کل جمعیت روسیه، 34 درصد از درآمدهای کشور را در اختیار داشتند. ارقام جدید سهم 47 درصدی آنها را از این درآمدها نشان می‌دهد. امید به زندگی در این کشور به تازگی توانسته است از سطح سال‌های اخیر دوران کمونیسم بالاتر رود. اگر کل 75 سال تاریخ اروپای شرقی یک درس برای تئوری رشد اقتصادی داشته باشد، این است که دولت‌های خود خوانده سوسیالیست در ناکارآمدی و نابرابری و فساد هیچ انحصاری ندارند.
به‌دلیل همه مشکلات اقتصادی فعلی اروپای شرقی و آسیای مرکزی، بسیار مضحک است که پیشنهاد کنیم مدل کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سابق دوباره احیا شود. چون هزینه‌های انسانی زیادی در پی خواهد داشت: میلیون‌ها نفر در قحطی و زندان و نبود حقوق اولیه و آزادی و کشتارهای دوره استالین جان سپردند. تولید ناخالص داخلی به تنهایی فقط بخشی از معیار پیشرفت‌های انسانی است. به همین دلیل است که با وجود همه شکست‌ها در اصلاحات، هیچ راه برگشتی به آن دوران وجود ندارد.

چارلز کنی
کارشناس عالی مرکز توسعه جهانی
مترجم: شادی آذری
منبع: بیزینس‌ویک

روزنامه دنيای اقتصاد

 http://www.donya-e-eqtesad.com/news/841583/#ixzz3JLZsbWGw

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 20:45  توسط جواد گلچين فر  | 

احتمال اخراج بيش از دو هزار شهروند امريکايي از گرجستان

خبرگزاري آريا- بيش از دو هزار امريکايي از گرجستان اخراج خواهند شد . به گزارش خبرگزاري آريا ،چنگيز عمانيدزه Tengiz Omanidze دبيرکل حزب گرجستان آزاد روز پنجشنبه گفت که انتظار مي رود دو هزار شهروند امريکايي در ارتباط با قوانين جديد رواديد از گرجستان اخراج شوند. وي افزود که اين اشخاص به علت نداشتن مدارک کافي براي زندگي در گرجستان از اين کشور اخراج خواهند شد . گرجستان از روز اول سپتامبر قوانين تبعيت اتباع خارجي در اين کشور را سخت تر کرده است .
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم آبان 1393ساعت 22:31  توسط جواد گلچين فر  | 

شرکت های یک دلاری در گرجستان

رئیس اتاق تهران بخش پایانی سخنان خود را به سفر اخیر هیات تجاری اتاق به گرجستان اختصاص داد این کشور را مستعد و مناسب برای سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه کشاورزی خواند. یحیی آل‌اسحاق با اشاره به نزدیک شدن گرجستان از منظر اقتصادی به اروپا گفت: کالای تولیدشده در این کشور بدون تعرفه وارد بازار اروپا خواهد شد و از این نظر، سرمایه‌گذاری در گرجستان توجیه اقتصادی خواهد داشت. از طرف دیگر این کشور توانسته مراودات خود با روسیه را نیز حفظ کند و در عین حال هر دو بازار را داشته باشد. او اعلام کرد که دولت گرجستان حدود 100 شرکت دولتی را برای واگذاری با قیمت یک دلار آماده کرده است به شرطی که خریدار بتواند در عرض دو سال شش برابر قیمت واقعی شرکت در آن سرمایه‌گذاری کند. آل‌اسحاق تنها مشکل کنونی بین ایران و گرجستان را عدم صدور روادید و سخت شدن روند آن دانست و توضیح داد که گرجستان در حال تغییر قوانین صدور ویزا برای هماهنگی بیشتر با اتحادیه اروپاست. به گفته آل‌اسحاق برابر هماهنگی‌های صورت گرفته بین اتاق تهران و مقامات گرجی مقرر شده است بازرگانان ایرانی با معرفی از طرف اتاق تهران و مراجعه به نماینده اتاق بازرگانی گرجستان در سفارت این کشور در تهران برای اخذ روادید مشکلی نداشته باشند.


ایسکانیوز  کد خبر: ۱۳۸۳۳۰

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:5  توسط جواد گلچين فر  | 

ظرفیت چهار میلیارد دلاری تجارت ایران با گرجستان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با بیان این‌که وضعیت گرجستان نسبت به بقیه کشور‌های آسیای میانه برای برقراری برخی روابط مناسب است، گفت: در این کشور مسائل بروکراسی حداقل است و کالا ظرف دو ساعت ترخیص می‌شود. روابط ما با این کشور می‌تواند تا چهار میلیارد دلار توسعه یابد و در آنجا فضا برای فعالیت‌های کشاورزی وجود دارد. همچنین 2000 شرکت در آنجا ثبت شده است. آل‌اسحاق افزود: مشکلی که در گرجستان داریم بحث ویزاست. ولی قرار است مقررات ویزای آنها تبدیل به ویزای اروپایی شود و روند آن تسریع یابد لذا مقرر شد رابطه‌ای بین اتاق بازرگانی و سفارت تنظیم شود که بتوانند ویزای متقاضیان را بدهند. به گفته وی حدود 100 گردشگر در گرجستان داریم و تصور می‌شود زمینه‌های خوبی برای فعالیت در این کشور وجود داشته باشد و یکی از کشور‌های خوب برای سرمایه‌گذاری است.


شناسه خبر: 2243 منتشر شده در مورخ: 1393/8/20 ساعت: 12:24 گروه: تجارت

sedayeeghtesad.ir
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:3  توسط جواد گلچين فر  | 

ایران‌شناسان"گرجی‎پژوهی در ايران" را بررسی می کنند

نشست «گرجی پژوهی در ايران» با همكاري سراي ايرانشناسی، سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب و انجمن توسعه همكاريهای علمی و فرهنگی ايران و گرجستان چهارشنبه 21 آبان‌ماه برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر،دكتر سعيد مولياني، تاریخ‌دان، محقق و نویسنده گرجی تبار اهل ایران، امين الله قلاني، گرجي پژوه، امير ناگلياني و محسن جعفري مذهب، پژوهشگر تاریخ در نشست «گرجي پژوهي در ايران» به سخنراني مي پردازند و نتايج پژوهشها و تحقيقات خود در اين رابطه را ارائه مي دهند. سعید مولیانی كه از سخنرانان اين نشست است، فعالیتهای فرهنگی در زمینه حفظ و اعتلای فرهنگ و زبان گرجی در ایران دارد و به عنوان یکی از قهرمانان فرهنگی سال ۲۰۱۱ گرجستان شناخته شده است. «جایگاه گرجیها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران»، «خودآموز زبان گرجی»، «زبان گرجی در سفر» از تاليفات اين پژوهشگر است. نشست «گرجي پژوهي در ايران» چهارشنبه ۲۱ آبان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب واقع در خيابان انقلاب، نرسيده به چهارراه وليعصر، خيابان فلسطين جنوبي، كوچه خواجه نصير، پلاك دو برگزار می شود.
Mehr News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:1  توسط جواد گلچين فر  | 

به زودی آب گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری می شود

زندگی سالم: سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور گرجستان و آذربایجان، کشور های پر آبی هستند، اظهار داشت: به زودی آب گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری می شود.

محمدعلی اسفنانی با بیان اینکه آب این رودخانه ها شیرین است و ما می توانیم با استفاده از آن، زاینده رود اصفهان را همیشه جاری نگه داریم، در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم افزود: در چند روز گذشته که با چند تن از نمایندگان به این کشورها سفر کردیم، طی مذاکراتی اساسنامه ای تدوین شد تا آب رودخانه های گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری شود و ما در یک مبادله، به آن کشورها انرژی صادر کنیم.
به زودی وزیر نیرو و معاون نخست وزیر گرجستان به ایران سفر می کنند
وی همچنین از ورود وزیر نیرو و معاون نخست وزیر گرجستان به ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: در اولین فرصت، این اساسنامه به تصویب سران بلند پایه ایران و گرجستان خواهد رسید تا نیازهای دو کشور برآورده شود.

به گزارش سایت زندگی سالم، نایب رییس کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که گفت و گو های مقدماتی برای انجام چنین اقدامی صورت گرفته است، تصریح کرد: هفته آینده دکتر روحانی سفری به کشور آذربایجان خواهند داشت و تدوین این اساسنامه را بررسی می کنند.

اسفنانی تصریح کرد: این کشورها انرژی هایی نظیر گاز و برق نیاز دارند و ما می توانیم نیاز آنها را با صدور انرژی برطرف کنیم و در قبال آن آب رودخانه هایشان را دریافت کنیم.

مساله کمبود آب در ایران یک مساله بحرانی است
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر مساله کمبود آب در ایران یک مساله بحرانی است، ادامه داد: شاید در آینده، این موضوع حادتر شود و زندگی ما را به خطر بیندازد.

وی از جاری شدن آب در زاینده رود، ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: پس از سفر به این دو کشور، در اولین روز ورود به ایران شاهد جاری شدن آب در زاینده رود اصفهان بودم و از دیدن آن لذت بردم.
نماینده کارگروه حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اعتقاد بر اینکه جاری شدن آب در زاینده رود هیچ ربطی به نمایندگان خوزستان ندارد، افزود: این آب در محدوده اصفهان بوده و هست و خواهد بود و مانعی برای کم آبی در کارون ایجاد نمی کند.

اسفنانی ادامه داد: قرار نیست بازدهی رودخانه کارون در اثر آب زاینده رود باشد و این آب ربطی به رودخانه کارون ندارد.

وی پیرامون خشکی زاینده رود گفت: در این چند ماهی که زاینده رود، مرده رود شده بود اغلب شهروندان رغبت نمی کردند حتی برای تفریح به پارک های اطراف آن بیایند و توریست ها اگر قرار بود یک هفته در اصفهان باشند سفر خود را به یک یا دو روز پایان می دادند.

اسفنانی، زاینده رود را قلب اصفهان برشمرد و عنوان کرد: اگر این قلب از حرکت باز ایستد گویی اصفهان مرده است.

زندگی سالم


+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 15:59  توسط جواد گلچين فر  | 

معاون وزیر انرژی گرجستان: از پیشرفت‌های ایران در صنعت برق شگفت‌زده شدم

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر انرژی گرجستان در بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران گفت: پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در صنعت برق کم‌نظیر است. printنسخه قابل چاپ به گزارش خبرگزاری تسنیم، مریم ولی‌شویلی در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، اظهار داشت: این نخستین بازدید من از ایران و نمایشگاه صنعت برق ایران است. وی افزود: ظرفیت و بازار بزرگی در ایران در بخش نیروگاهی وجود دارد که ما علاقه‌مندیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. وی اظهار داشت: من از دیدن پیشرفت‌های ایران در حوزه صنعت برق شگفت‌زده شدم و پیشرفت ایران با وجود تحریم‌ها بی‌نظیر است. وی ادامه داد: من معتقدم که برخی محدودیت‌های بین‌المللی موجب پیشرفت ایران شده است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به توانمندی شرکت‌های ایرانی، مذاکره‌هایی با ایران داشتیم تا یک پروژه در گرجستان در زمینه برق انجام دهند که طی ماه‌های آینده هیئتی کارشناسی به‌منظور ارزیابی توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی به ایران سفر می‌کنند.
Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 15:53  توسط جواد گلچين فر  | 

دولت گرجستان مساجد مسلمانان را پس داد

شفقنا - دولت گرجستان بالاخره تصمیم گرفت مساجد مسلمانان را به آنها بازپس گرداند. کمیسیون امور اقتصادی دولت گرجستان طی جلسه ای که با مقامات و رهبران سه مذهب عمده این کشور برگزار کرد تصمیم پیشین دولت این کشور مبنی بر قانون سپردن امور ساختمان های مذهبی و ابنیه مذاهب مختلف به سازمان های متولی امور مذاهب را لغو کرد و آنها را به رهبران این ادیان پس داد.

به گزارش پایگاه خبری ورلد بولتن، در این میان اموال و ابنیه مسلمانان گرجستان شامل 21 مسجد نیز به آنان بازپس داده خواهد شد. براساس اخباری که از رسانه های گرجی مخابره شده است، این نشست میان دولت تفلیس و رهبران مذهبی گرجستان برای اولین بار است که برگزاری می شود.

در این نشست تصمیم گرفته شد از مجموعه 58 ابنیه متعلق به مسلمانان، 21 مسجد به آنان برگردانده شود و برای باقی آنها نیز در نشست بعدی تصمیم گیری شود.

آقای زازا واساکمادزه رییس کمیته مذاهب در دولت گرجستان نیز اعلام کرده است همه ابنیه و ساختمان های متعلق به مسلمانان، مسیحیان و یهودیان این کشور برای برگزاری مراسم عبادی این ادیان به آنان واگذار می شود. قرار است در نشست بعدی در مورد واگذاری بناهای کلیسای ارامنه نیز تصمیم گیری شود.

منبع: World Bulletin

ترجمه: شفقنا

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم آبان 1393ساعت 13:32  توسط جواد گلچين فر  | 

بروز بحران سیاسی در گرجستان به دنبال استعفای وزیر خارجه

یک روزنامه اتریشی نوشت کناره گیری دومین وزیر کابینه "ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان دولت وی را دچار بحران سیاسی کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، "مایا پانجیکیدزه" وزیر خارجه گرجستان عصر امروز چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کرد. این اقدام در پی برکناری "ایراکلی آلاسانیا" وزیر دفاع توسط نخست وزیر در روز گذشته انجام می شود. بر این اساس با کناره گیری وزیر خارجه که ریاست ائتلاف شش گانه موسوم به "رویای گرجستان" را به عهده داشت، این ائتلاف اکثریت خود در پارلمان را از دست می دهد. طبق این گزارش علت بروز بحران سیاسی کنونی در گرجستان تنشها بر سر جهت گیری سیاسی به نفع غرب بوده که با دستگیری مقامات ارشد وزارت دفاع به اتهام فساد مالی در هفته گذشته آغاز شده است. به دنبال این اقدام دستگاه قضایی گرجستان، آلاسانیا از آن به عنوان اقدامی سیاسی یاد کرده و گفت عاملان این اقدام می کوشند مذاکرات در مورد پیوستن کشور به ناتو را متوقف کنند. با این حال "ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان در واکنش به این اظهارات وزیر دفاع، آن را غیرمسئولانه خواند و وی را برکنار کرد. گفته می شود اقدام وزیر خارجه گرجستان نیز در اعتراض به این برکناری بوده است. ساعتی پس از اعلام استعفای پانجیکیدزه، "الکس پاتریاشویلی" وزیر همزیستی با اروپا نیز از قصد خود برای کناره گیری خبر داده است. گفتنی است ائتلاف "رویای گرجستان" به رهبری "بیدسینا ایوانیشویلی" میلیاردر معروف از سال 2012 قدرت را در این کشور در دست دارد.
Mehr News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:30  توسط جواد گلچين فر  | 

ابراز نگرانی آمریکا از تحولات سیاسی در گرجستان

وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به جابه‌جایی‌ها، استعفاها و برکناری‌های اخیر در دولت گرجستان ابراز نگرانی کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جنیفر ساکی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خواهان آن شد که گرجستان برای تحقق دموکراسی و برقراری ثبات اتحاد بیشتری از خود نشان دهد. در این بیانیه آمده است: دولت آمریکا اقدامات نخست‌وزیر گرجستان از جمله برکناری وزیر دفاع و معاونانش و دیگر وزرای کابینه از جمله وزیر امور خارجه را با نگرانی رصد می‌کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: ما از اقدامات این وزرا در خدمت‌رسانی به کشورشان و همکاری با آمریکا قدردانی می‌کنیم. دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین تاکید کرد: با توجه به ناآرامی‌ها در منطقه و چالش‌های اقتصادی داخلی، به نفع گرجستان است که از خود ثبات، اتحاد و تعهد نشان دهد و به دنبال حکم‌رانی قانون و جلب اطمینان عمومی نسبت به نهادهای مردم‌سالار باشد. جنیفر ساکی تصریح کرد: ما از تمامی جناح‌ها در گرجستان می‌خواهیم در راستای دستیابی به این اهداف تلاش و همکاری داشته باشند و بر تأمین امنیت آینده گرجستان متمرکز شوند.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:29  توسط جواد گلچين فر  | 

گاز ايران راهي گرجستان مي‌شود

با استقبال مسوولان گرجستاني از انتقال گاز ايران به اين كشور، معاون وزير انرژي گرجي‌ها با سفر به تهران، زمينه‌هاي تحقق اين امر را بررسي خواهد كرد. روح‌الله بيگي ئيلانلو، عضو هيات‌رييسه گروه دوستي و پارلماني ايران و گرجستان صبح ديروز (چهارشنبه، ۱۴آبان) در گفت‌وگو با شانا با اشاره به دستاوردهاي سفر هيات پارلماني ايران به گرجستان گفت: پيشنهادهاي حوزه انرژي هيات ايراني مانند پتروشيمي،پالايشگاه و انتقال گاز براي مسوولان گرجستاني بيش از مسايل ديگر جذابيت داشت. عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه در ميان مباحث مربوط به انرژي، موضوع انتقال گاز مورد استقبال قرارگرفت،افزود: ادامه رايزني‌ها با سفر معاون وزير انرژي گرجستان پيگيري مي‌شود. اين نماينده مجلس، سفر آينده معاون وزير انرژي گرجستان به كشورمان را زمينه‌ساز حضور وزير انرژي اين كشور در ايران قلمداد كرد و افزود: درصورت رضايت طرفين به سمت انعقاد تفاهمنامه حركت مي‌كنيم. بيگي ئيلانلو، پيشنهادهاي هيات پنج نفر پارلماني ايران را جذاب ارزيابي كرد و گفت: استقبال از پيشنهادهاي هيات ايراني چشمگير بود. وي درباره سطح رايزني‌ها نيزگفت: با رييس و نايب‌رييس مجلس گرجستان، وزير اقتصاد و انرژي، فرهنگ و رييس كميسيون امنيت ملي و دفاعي گرجستان به‌صورت جداگانه ملاقات و مذاكراتي داشتيم. بر پايه اين گزارش، مويد حسيني‌صدر، رييس گروه دوستي پارلماني ايران و گرجستان با وزير انرژي و معاون نخست‌وزير گرجستان ديدار كرد.
http://taadolnewspaper.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:27  توسط جواد گلچين فر  | 

بازگشایی پرونده انتقال گاز ایران به گرجستان

با اعلام آمادگی وزیر انرژی گرجستان، پرونده صادرات گاز ایران به گرجستان و همچنین انتقال گاز ایران از طریق خاک این کشور بار دیگر باز شده است.
به گزارش رسانه ایران، با توجه به سرد شدن روابط اتحادیه اروپا و روسیه در شرایطی که بخش عمده گاز اروپا توسط روسیه که بزرگترین ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارد، تامین می‌شود، خبرها حاکی از آن است که این اتحادیه در حال بالا بردن فوریت طرح واردات گاز طبیعی از ایران همزمان با آب شدن یخ روابط با ایران است.
به نقل از ایسنا، بر این اساس پیش‌تر علی ماجدی، معاون سابق امور بین‌الملل وزارت نفت، گفته بود که صادرات گاز به اروپا از سه مسیر ترکیه، عراق- سوریه - لبنان و ارمنستان- گرجستان انجام می‌شود که مسیر ترکیه امکان‌پذیرتر است.
ماجدی چندی پیش به عنوان سفیر ایران در آلمان منصوب و از سوی وزارت امور خارجه به عنوان مسوول مسائل انرژی اتحادیه اروپا تعیین شد.
اما علاوه بر ترکیه که به عنوان مسیری برای صادرات گاز به اروپا مطرح است و اکنون از ایران گاز وارد می‌کند، مقامات گرجی نیز از انتقال گاز ایران به اروپا استقبال کرده و در این زمینه آمادگی خود را اعلام کرده اند.
بر این اساس در پی سفر هیات پارلمانی ایران به گرجستان،‌ پیشنهادهای حوزه انرژی هیات ایرانی مانند پتروشیمی، پالایشگاه و انتقال گاز برای مسئولان گرجستانی بیش از مسائل دیگر جذابیت داشته است و بنا شده ادامه رایزنی‌ها با سفر معاون وزیر انرژی گرجستان پیگیری می‌شود.
در این راستا، کاخا کالادز وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان نیز در جریان دیدار با هیات پارلمانی ایران با اشاره به این‌که ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژیهای فسیلی است، گفته که به‌یقین همکاری با ایران در بخش انرژی موردعلاقه گرجستان است و کشورش آمادگی کامل برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد.
وی با اشاره به این‌که تولید برق با انرژی باد، واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاریها فراهم است،ابراز آمادگی کرده در خصوص توسعه همکاریها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.
در گذشته نیز صادرات گاز توسط ایران به گرجستان انجام می‌شده به طوری که این کشور، اوایل سال ۲۰۰۶ پس از وقوع انفجار در خطوط لوله اوستیای شمالی روسیه که گاز روسیه را به گرجستان انتقال می‌داد، اقدام به واردات اضطراری گاز از ایران از طریق خط لوله گاز آذربایجان کرد و از ۳۰ ژانویه تا ۵ فوریه روزانه ۴ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد کرد که نیمی از مصرف روزانه این کشور بود.

بر این اساس در آن زمان گرجستان به علت تنش‌های سیاسی با روسیه قصد کاهش واردات گاز از این کشور را داشت چرا که گازپروم اعلام کرده بود که خواهان دریافت ۲۳۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب گاز صادراتی به گرجستان است، بر این اساس در آن زمان قیمت گاز صادراتی روسیه به گرجستان ۱۱۰ دلار بود.

در آن زمان" جان تفت" سفیر آمریکا در گرجستان هشدار داده بود که گرجستان نباید همکاری بلندمدت استراتژیک در زمینه انرژی با ایران داشته باشد.

سايت خبری تحليلی رسانه ايران آزاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:24  توسط جواد گلچين فر  | 

اراده گرجستان در استفاده از انرژی‌های نوین، ارتقای همکاری‌های تهران_ تفلیس

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران _ گرجستان با بیان اینکه حجم منابع انرژی ایران در تولید انرژی نوین قابل توجه است، گفت: صنایع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین، بسترهای مناسبی را برای ارتقای همکاری‌های دو کشور فراهم می‌سازد.

ه گزارش حوزه پارلمانی باشگاه خبرنگاران، "مؤید حسینی‌صدر" رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران _ گرجستان و هیأت همراه با "کاخا کالادز" وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان دیدار و گفتگو کرد. حسینی‌صدر در ابتدای این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در بخش انرژی، گفت: حجم قابل توجه منابع انرژی و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ جمهوری اسلامی ایران در تولید انرژی نوین به همراه صنایع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین بسترهای مناسبی برای ارتقای همکاری‌های دو کشور در این بخش هستند. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در ادامه تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های دراز مدت و کلان ایران در گرجستان در زمینه‌هایی شامل احداث خط لوله، گاز، ساخت نیروگاه‌های برق-آبی بر روی رودخانه‌های گرجستان و خرید برق، ساخت پالایشگاه و تأسیسات بندری از زمینه‌های مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی است که با همکاری مقامات گرجی می‌توان به ساماندهی و اجرای آن‌ها پرداخت. حسینی‌صدر ابراز امیدواری کرد که با رایزنی و تبادل‌نظر کارشناسان دو طرف امکان‌سنجی جامعی از نحوه فعالیت‌ها و همکاری‌های دو طرف در بخش انرژی به عمل آمده و با حمایت مقامات اجرایی دو کشور شاهد عملیاتی شدن طرح‌های در دست بررسی در حوزه انرژی باشیم. همچنین "کاخا کالادز" وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژی‌های فسیلی است، گفت: به طور قطع همکاری با ایران در بخش انرژی مورد علاقه گرجستان است و کشورش آمادگی کامل برای گفتگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد. وی اضافه کرد: تولید برق با انرژی باد، واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاری‌ها فراهم است. "کالادز" در پایان ابراز آمادگی کرد که سفری به تهران داشته و در خصوص توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفتگو کند.

باشگاه خبرنگاران
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آبان 1393ساعت 2:26  توسط جواد گلچين فر  | 

حسینی‌صدر بر ظرفیت همکاری‌های ایران و گرجستان در زمینه انرژی تاکید کرد

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در دیدار با وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان بر ظرفیت بالای ایران بر همکاری‌های این دو کشور در زمینه انرژی تاکید کرد. به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، موید حسینی‌صدر رییس گروه دوستی پارلمانی ایران- گرجستان در دیدار با کاخا کالادز وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان ضمن تاکید بر ظرفیت‌های بالای ایران در بخش انرژی اظهار کرد: حجم قابل توجه منابع انرژی زیاد و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ جمهوری اسلامی ایران در تولید انرژی نوین به همراه صنایع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین بسترهای مناسبی برای ارتقای همکاری‌های دو کشور در این بخش هستند. وی گفت: سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و کلان ایران در گرجستان در زمینه‌هایی شامل احداث خط لوله، گاز، ساخت نیروگاه‌های برق-آبی بر روی رودخانه‌های گرجستان و خرید برق آن و ساخت پالایشگاه و تاسیسات بندری از زمینه‌های ذی‌علاقه جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی است که با همکاری مقامات گرجی می‌توان به ساماندهی و اجرای آن‌ها پرداخت. وی ابراز امیدواری کرد که با رایزنی و تبادل‌نظر کارشناسان دو طرف امکان‌سنجی جامعی از نحوه فعالیت‌ها و همکاری‌های دو طرف در بخش انرژی به عمل آمده و با حمایت مقامات اجرایی دو کشور شاهد عملیاتی شدن طرح‌های در دست بررسی در حوزه انرژی باشیم. کاخا کالادز وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به این‌که «ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژی‌های فسیلی است»، گفت: به طور قطع همکاری با ایران در بخش انرژی مورد علاقه گرجستان است و کشورش آمادگی کامل برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد. وی افزود: تولید برق با انرژی باد، واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاری‌ها در آن‌ها فراهم است. وی در پایان ابراز آمادگی کرد که سفری به تهران داشته و در خصوص توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آبان 1393ساعت 2:24  توسط جواد گلچين فر  | 

مشارکت ایران در ساخت پالایشگاه ها و تاسیسات گرجستان

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در دیدار با وزیر انرژی و معاون اول نخست وزیر گرجستان با بیان اینکه پیشرفت ایران در زمینه تولید انرژی نوین به همراه منابع آبی گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از این انرژی ها بستر مناسبی برای ارتقاء همکاری‌ها است، گفت: ساخت پالایشگاه و تاسیسات انرژی از موارد مورد علاقه ایران درگرجستان است. به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، موید حسینی صدر و هیأت همراه در سفر به گرجستان با کافی کالادزه وزیر انرژی و معاون نخست وزیر گرجستان دیدار و گفت‌وگو کردند. حسینی صدر در ابتدای این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در بخش انرژی ،گفت: حجم قابل توجه منابع انرژی فسیلی و پیشرفت‌های قابل ملاحظه جمهوری اسلامی ایران در تولید انرژی نوین به همراه منابع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین بسترهای مناسبی برای ارتقاء همکاری‌های دو کشور در این بخش هستند. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در ادامه گفت:‌ سرمایه‌گذاری‌های درازمدت و کلان ایران در گرجستان در زمینه‌هایی شامل احداث خط لوله، گاز،‌ ساخت ایزوگام‌های برق- آبی بر روی رودخانه های گرجستان و خرید برق آن و ساخت پالایشگاه و تاسیسات از زمینه‌های ذی علاقه جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی است که با همکاری مقامات گرجی می‌توان به ساماندهی و اجرای آن‌ها پرداخت. حسینی صدر ابراز امیدواری کرد با رایزنی و تبادل نظر کارشناسان دو طرف امکان سنجی جامعی از نحوه فعالیت‌ها و همکاری‌های دو طرف در بخش انرژی به عمل آمده و با حمایت مقامات اجرایی دو کشور شاهد عملیاتی شدن طرح‌های در دست بررسی در حوزه انرژی باشیم. کافی کالادزه وزیر انرژی و معاون نخست وزیر گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژی‌های فسیلی است، گفت: به طور قطع همکاری با ایران نیز در بخش انرژی مورد علاقه گرجستان است و کشورش آمادگی تامل برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد. وی افزود: تولید برق با انرژی باد،‌ واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه استفاده از انرژی‌های نوین از مواردی هستند که زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاری‌ها در آن‌ها فراهم است. وی در پایان ابراز آمادگی کرد که سفری به تهران داشته و در خصوص توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.

Icana.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آبان 1393ساعت 2:22  توسط جواد گلچين فر  | 

سفر گروه دوستی پارلمانی به تفلیس

هیأتی از گروه دوستی، پارلمانی ایران ـ گرجستان صبح امروز برای دیدار با مقامات پارلمانی و دولتی گرجستان عازم تفلیس شد.

به گزارش فارس، هیأتی از گروه دوستی، پارلمانی ایران ـ گرجستان صبح امروز (دوشنبه) برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات پارلمانی و دولتی گرجستان عازم تفلیس شد.

سرپرستی این هیأت را مؤید حسینی صدر نماینده مردم خوی و چایپاره و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان بر عهده دارد و روح‌الله بیگی، مسعود پزشکیان، الله‌وردی دهقانی، مهدی عیسی‌زاده و محمد علی اسفنانی سایر اعضای گروه اعزامی را تشکیل می‌دهند.

سفر گروه دوستی پارلمانی ایران ـ گرجستان به تفلیس بنا به دعوت رسمی گوباز سانیکیدزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان و ایران در راستای ارتقای مناسبات پارلمانی میان دو کشور انجام شده است.

گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران طی اقامت پنج روزه در تفلیس قرار است با رئیس مجلس نمایندگان گرجستان، رئیس کمیسیون روابط خارجی، رئیس گروه دوستی پارلمانی، وزیر کشور، وزیر فرهنگ و برخی دیگر از مقامات گرجی دیدار و پیرامون توسعه روابط رایزنی کنند.

تابناک

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 21:17  توسط جواد گلچين فر  | 

نمایندگان مجلس آذربایجان‌غربی عازم گرجستان شدند

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی گفت: گروه دوستی ایران و گرجستان متشکل از ۶ نفر از اعضای مجلس شورای اسلامی امروز راهی گرجستان شدند.

حجت‌الاسلام روح الله بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار‌کرد: گروه دوستی ایران و گرجستان امروز از سوی مجلس شورای اسلامی به مدت یک هفته راهی کشور گرجستان می‌شوند.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهداف این سفر افزود: تبادلات اقتصادی، سیاسی، گردشگری و کشاورزی این کشورها از جمله موضوعاتی است که در این سفر چند روزه درباره آنها بحث و بررسی می‌شود.

نائب رئیس گروه دوستی ایران و گرجستان با بیان اینکه 6 نفر از مجلسیان به این سفر اعزام می‌شوند تصریح کرد: از میان آنها سه نفر از نمایندگان مجلس آذربایجان‌غربی از جمله، روح الله بیگی و مهدی عیسی‌زاده نمایندگان حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب و نیز موید حسینی‌صدر نماینده خوی و چایپاره حضور دارند.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پرواز هوایی گروه دوستی ایران و گرجستان بامداد امروز دوشنبه است.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم آبان 1393ساعت 21:16  توسط جواد گلچين فر  | 

باحضور استاندار گیلان از صادر کننده برتر گیلانی قدردانی شد

در این مراسم که صبح یک شنبه در محل اجلاس سران برگزارشد از خدمات 50 صادرکننده نمونه کشور قدردانی شد.

به گزارش گیل خبر ، در مراسم هفدهمین سالروز ملی صادرات که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور ، وزرای صنعت، معدن و تجارت و نیرو ، استاندار گیلان و جمعی از چهره‌های اقتصادی کشور در تهران با شعار صادرات غیرنفتی پیشرو در اقتصاد ملی برگزار شد از شرکت نوین بافان پرنگ گیلان به عنوان صادر کننده برتر کشور قدردانی شد.

این واحد تولیدی پوشاک که در منطقه آزاد انزلی فعالیت میکند سال گذشته 6میلیون و500 هزار دلار از محصولات خود را به آلمان ، ترکیه ،گرجستان ،عراق و افغانستان صادر کرد.
در این مراسم که صبح یک شنبه در محل اجلاس سران برگزارشد از خدمات 50 صادرکننده نمونه کشور قدردانی شد.

گیل خبر

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393ساعت 19:32  توسط جواد گلچين فر  | 

درخشان برادرزاده سفیر گرجستان را دیپورت کرد

بازیکن گرجستانی که چند روزی در تمرینات پرسپولیس حضور داشت، مورد تایید کادر فنی قرار نگرفت.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجو آخرین اخبار از باشگاه پرسپولیس به شرح زیر است:

* قرار است ظرف روزهای آتی پس از جدایی دکتر حقیقت از کادر پزشکی تیم پرسپولیس، یک پزشک به تیم پرسپولیس اضافه شود.

* خبردار شدیم قرار است تمرین قبل از بازی مقابل تیم سایپا پشت درهای بسته برگزار شود و پرسپولیسی ها با 18 بازیکن اردوی قبل از بازی مقابل سایپا را برگزار خواهند کرد.

* قرار است مسئول ورزشگاه آزادی تا 48 ساعت آینده در خصوص اجازه دادن برای بازی پرسپولیس مقابل راه آهن که 4 آبان ماه برگزار خواهد شد نظرش را اعلام کند. در صورتی که شخص کابلی این پیشنهاد مورد قبولش قرار نگیرد، پرسپولیسی ها باید در همان تاریخ در ورزشگاه تختی به مصاف راه آهن بروند.

* از حریف پرسپولیس خبر می رسد آنها 4 بازیکن خود را به دلیل مصدومیت در اختیار نخواهند داشت و پس از تلاش‌های کادر پزشکی آنها این بازیکنان مقابل پرسپولیس غایب خواهند بود. مسعود ابراهیم زاده، سجاد مشکل پور، روزبه شاه علی دوست و علی زینالی، غایب دیدار مقابل پرسپولیس هستند.

* طی روزها ی آتی با جمع بندی اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس قرار است اسپانسر باشگاه به زودی مشخص شود. پس از فسخ قرارداد با اسپانسر فعلی این باشگاه، پرسپولیسی ها به دنبال یک اسپانسر جدید هستند.

* از مهدی جعفرپور، بازیکن جدید پرسپولیس خبر می رسد پس از قرارداد داخلی قرار است ظرف روزهای آتی در خصوص مدت قرارداد و همچنین مسائل جانبی قرارداد این بازیکن او دوباره به باشگاه پرسپولیس بیاید تا قرارداد خود را نهایی کند و در نیم فصل با پرسپولیس به ثبت برساند.

* از باشگاه پرسپولیس خبر می رسد در خصوص رأی محرومیت شش جلسه ای بازیکن امید این تیم که در بازی دربی امیدها به وجود آمده بود، باشگاه اعتراض خود را به مسئولان کمیته انضباطی ارائه نمود تا در کمیته استیناف مورد بررسی قرار گیرد.

* قرار است بازیکنان پرسپولیس فعلاً تا مشخص شدن اسپانسر جدید از البسه های قبلی خود که برای شرکت آل اشپورت بوده است استفاده کنند. سرخپوشان با فسخ قرارداد با اسپانسر شرکت بهنام پیش رو کیش، دیگر از البسه های شرکت ماکرون استفاده نخواهند کرد.

* از باشگاه پرسپولیس خبر می رسد فعلاً باشگاه هیچ برنامه ای برای تشکیل جلسه هیئت مدیره ندارد و انتخاب مدیرعامل این باشگاه از منابع موثق خبر می رسد که به نیم فصل موکول شده است.

* بازیکن گرجستانی که برادرزاده سفیر این کشور می باشد از سوی کادر فنی پس از دو جلسه تمرین مورد تأیید قرار نگرفت و دیپورت شد.

* از حمید علی عسگر بازیکن مصدوم تیم پرسپولیس خبر می رسد قرار است پس از بازی مقابل سایپا تمرینات پرفشار خود را آغاز کند تا از شرایطش مقابل تیم پیکان مشخص شود. همچنین مهدی دغاغله مشکل خارجی عضله های او ترمیم یافته اما به خاطر اینکه بافت این عضلات به شرایط قبلی اش رسیده و مشکلی ندارد، کادر فنی از احتمال حضور او در چند دقیقه بازی مقابل تیم سایپا خبر داده اند.

خبرگزاری دانشجو

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393ساعت 19:30  توسط جواد گلچين فر  | 

بررسی یک دوستی تاریخی در دیدار سفرای ایران و گرجستان در کویت

سفیر کشورمان در کویت با سفیر جدید گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علیرضا عنایتی دریادداشتی در صفحه فیس بوک خود با اشاره به دیدار روز گذشته‌اش با رولاند بریدزه، سفیر جدید گرجستان در کویت نوشت که در این دیدار درخصوص علاقه و دوستی تاریخی دو ملت از جمله حضور جامعه هنرمند و خلاق گرجی در اصفهان و افزایش حضورایرانیان در گرجستان طی سال های اخیر و همکاری های اقتصادی و سیاسی میان دو کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو شد.

وی در این دیدار جشن روز ملی گرجستان در 29 مهرماه را به آقای بریدزه تبریک گفت و برای دولت و ملت گرجستان آرزوی موفقیت، سلامت و بهروزی نمود.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393ساعت 19:26  توسط جواد گلچين فر  | 

مرکز آموزش ناتو در گرجستان دایر می شود

وزیر دفاع گرجستان با اعلام خبر دایر شدن مرکز آموزش ناتو در این کشور اعلام کرد تفلیس تسلیم فشارهای مسکو نشده و از سیاست خود برای گسترش روابط با غرب چشم پوشی نمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که سیاست گسترش به شرق ناتو در سال های گذشته تنش های فراوانی را در مرزهای روسیه به وجود آورده و حتی در سال 2008 میلادی سبب لشکرکشی روس ها به خاک گرجستان شد،اما با این وجود سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همچنان سیاست گسترش ارتباط با کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی را دنبال می کند.

در همین رابطه رویترز به نقل از "ایراکلی آلاسانیا" وزیر دفاع گرجستان، اعلام کرد که مرکز آموزشی ناتو در این کشور دایر می شود.

تفلیس در حالی پذیرای این مرکز آموزشی خواهد بود که خط لوله انتقال گاز آذربایجان به اروپا نیز از خاک گرجستان عبور می کند و در کنار هم قرار گرفتن این موارد موجب افزایش خصومت روسیه با این کشور می شود.

اما با این وجود وزیر دفاع گرجستان می گوید: ما باید از روبرو شدن با روسیه پرهیر کنیم؛ گرجستان نیازمند ثبات است. اما با این وجود ما هیچگاه تسلیم مسکو نمی شویم.

به نوشته رویترز، وضعیت اوکراین و درگیری های شرق این کشور و جدا شدن شبه جزیره کریمه از آن، موجب شده تا کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی نگران وضعیت خود باشند از همین رو درصدد هستند تا به نحوی قدرت خود را در برابر روسیه افزایش دهند.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393ساعت 15:13  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان سیاست تهاجمی برای مقابله با اتحاد نظامی روسیه-آبخازیا در پیش می‌گیرد

وزیر دفاع گرجستان اعلام کرد که بر اساس تصمیمات شورای امنیت این کشور، مقامات تفلیس امکان اتحاد نظامی روسیه و آبخازیا را تهدیدی جدید ارزیابی و سیاست خارجی «تهاجمی» را برای مقابله با آن در پیش خواهند گرفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «راس بالت»، «ایراکلی آلاسانیا» وزیر دفاع گرجستان اعلام کرد که در رابطه با طرح امضای توافقنامه جدید بین روسیه و آبخازیا در مورد همکاری‌های نظامی، مقامات تفلیس در حال آماده کردن پاسخ قاطع و سختی در عرصه بین المللی به این اقدام هستند.

اواخر هفته گذشته بعد از آنکه این خبر در رسانه‌های گروهی منتشر شد که روسیه و جمهوری آبخازیا درصدد ایجاد یک ساختار نظامی متحد هستند، "گئورگی مارگویلاشویلی" رئیس‌جمهوری گرجستان دستور تشکیل برگزاری نشست شورای امنیت این کشور را صادر کرد. روز گذشته (شنبه) نشست شورای امنیت گرجستان در سطح وسیع تر، با حضور اعضای دولت و مقامات بلندپایه وزارت امور خارجه برگزار شد.

"ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان شورای امنیت و وزارت کشور را موظف نمود تا طرح واحدی را تا روز دوشنبه برای انجام اقدامات سیاسی لازم در این زمینه برنامه ریزی کنند.

وزیر دفاع گرجستان روز گذشته بعد از نشست شورای امنیت اعلام کرد: «ما شروع به اقدامات بسیار قاطعی در زمینه سیاست خارجی برای پاسخ گویی به تحقق چنین تهدیدی خواهیم نمود.»

«مایا پانجیکیدزه» وزیر امور خارجه گرجستان نیز تاکید کرد که این کشور قصد دارد یک سیاست تهاجمی، به معنای یک سیاست فعال و قاطع در برابر این تهدید جدید که در مقابل روی کشور قرار گرفته، اتخاذ خواهد نمود.

لازم به ذکر است که هفته گذشته پیش نویس توافقنامه جدیدی در زمینه «اتحاد و همگرایی با روسیه» به پارلمان آبخازیا ارائه شده است مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد. در این سند از سرعت بخشیدن به مسئله همگرایی با روسیه صحبت شده و برای این منظور اقدامات و راهکارهایی پیشنهاد شده است. بخش عمده این سند مربوط به مسائل دفاعی و امنیتی میشود که در راستای آن تشکیل ساختارهای نظامی مشترک و ایجاد گروه‌های نظامی متحد با روسیه برای مقابله با هر نوع تهدید خارجی برای آبخازیا، در نظر گرفته شده است.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393ساعت 15:12  توسط جواد گلچين فر  | 

واکنش گرجستان به قرارداد نظامي روسيه و آبخازيا

ایراکلی آلاسانیا وزیر دفاع گرجستان اعلام کرد گرجستان با اتخاذ « تدابیر شدیدی » به قرارداد دفاع مشترک روسیه و آبخازیا پاسخ خواهد داد.
به گزارش ریانووستی از تفلیس، به دنبال انتشار گزارش هایی مبنی بر آماده سازی قرارداد همکاری میان روسیه و‌آبخازیا در زمینه استقرار یک نیروی نظامی مشترک در آبخازیا برای جلوگیری از « حمله احتمالی خارجی» ، گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهور گرجستان اعلام کرد شورای امنیت ملی گرجستان 28 اکتبر تشکیل جلسه می دهد.
از سوی دیگر بیدزینا ایوانیچویلی نخست وزیر گرجستان خواستار آماده سازی هر چه سریع تر یک طرح اقدام برای همکاری با مسکو در این زمینه شده است.
وزیر دفاع گرجستان به خبرنگاران گفت: « کلیه نهادهای دولتی در اجرای این طرح مشارکت خواهند داشت. دولت بر اساس این طرح تدابیر شدیدی را در زمینه سیاست خارجی اتخاذ خواهد کرد. »‌‌
تفلیس بعد از آن که مسکو استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا را به رسمیت شناخت روابط دیپلماتیک خود را با روسیه قطع کرد. این حادثه 26 اوت 2008 میلادی بعد از حمله مسلحانه گرجستان به مرکز اوستیای جنوبی رخ داد. گرجستان این دو جمهوری را « اراضی اشغالی » می خواند.
دولت جدید گرجستان که بعد از انتخابات اکتبر 2012 میلادی تشکیل شده است از جمله اولویت های سیاست خارجی خود به عادی سازی روابط با روسیه اشاره دارد اما تاکید دارد این اقدام نباید به زیان تمامیت ارضی گرجستان تمام شود.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393ساعت 15:10  توسط جواد گلچين فر  | 

بچه گربه ایران برنده جشنواره توفوزی گرجستان شد

تهران - ایرنا - فیلم بچه گربه به کارگردانی شیوا صادق اسدی موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم نامه از ششمین جشنواره بین المللی فیلم های پویانمایی (انیمیشن) توفوزی گرجستان شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا ، در این دوره از جشنواره گواهی حضور بین المللی و تندیس جشنواره به بهترین فیلم های بزرگسال، کوتاه، فیلم اولی، مستند، تلویزیونی و اینترنتی اختصاص یافت.

همچنین فیلم هایی که بهترین کارگردانی، موسیقی متن، تکنیک، فیلم نامه را داشت به همراه بهترین فیلم گرجستانی و فیلم تولید شده توسط کودکان نیز گواهی حضور و تندیس جشنواره را دریافت کردند که در این میان جایزه بهترین فیلم نامه به فیلم بچه گربه تولید شده در امور سینمایی کانون تعلق گرفت.

جشنواره بین المللی فیلم توفوزی با هدف ترویج هنر پویانمایی در گرجستان و تشویق فیلم سازان برای تبادل تجربه در زمینه جستجوی ایده های نو، سبک و فناوری های جدید هنر پویانمایی با سایر آثار برجسته دنیا همه ساله در ماه اکتبر برابر با مهرماه برگزار می شود.

به گزارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره بین المللی فیلم توفوزی 14 تا 19 مهر در شهر باتومی گرجستان برگزار شد.

در این جشنواره علاوه بر نمایش فیلم های منتخب، سمینارها، کارگاه های آموزشی، نشست های نقد و بررسی فیلم نیز برپا می شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مهر 1393ساعت 15:9  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان: به روسیه اجازه نمی‌دهیم مانع روابط تفلیس-ناتو شود

وزیر دفاع گرجستان گفت، تفلیس به روسیه اجازه نمی‌دهد جلوی میزبانی پایگاه آموزشی ناتو در این کشور را بگیرد یا به اقدام بازدارنده در تعمیق روابط گرجستان با غرب دست بزند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ایراکلی آلاساینا، وزیر دفاع گرجستان گفت: از تقابل با روسیه باید اجتناب شود. گرجستان نیازمند ثبات است اما ما هیچ گاه در مقابل روس‌ها سر خم نمی‌کنیم. مقابل دیکتاتوری روسیه می‌ایستیم.

وی ادامه داد: ما از نزدیک تنش‌ها در شرق اوکراین را نظاره‌گر هستیم و می‌خواهیم اوکراین موفق باشد. به همین دلیل، اقدامات مسکو در این کشور را تهدیدی علیه امنیت منطقه می‌بینیم.

وزیر دفاع گرجستان ادامه داد، تفلیس که در ژوئن سال جاری میلادی توافق همکاری با اتحادیه اروپا برای تعمیق روابط سیاسی و تجاری امضا کرده به دنبال پیوستن به ناتو است علی رغم اینکه در سال جاری میلادی نتوانست گام اساسی را برای الحاق به این ائتلاف بردارد.

وی گفت: مرکز آموزش‌های ناتو به صورت مشترک با همکاری گرجستان و ائتلاف فعال خواهد شد و سطحی از امنیت بیشتر و ظرفیت دفاعی برای گرجستان به ارمغان می‌آورد. مشاوران ناتو در تشکیل یک مرکز جداگانه لجستیکی به منظور تسهیل در روند فعالیت مرکز آموزش با کشورهای عضو ائتلاف و انجام رزمایش‌ها کمک می‌کنند.

وی گفت: نیروهای مسلح گرجستان حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بیشتری را از جانب ائتلاف و افسران ارشد ناتو دریافت می‌کنند. همچنین تفلیس آماده به اشتراک گذاری تجربیاتش با عراق برای ایجاد یک نیروی مسلح دارای ساختار و قوی است و برای مقابله با داعش با آمریکا نیز همکاری می‌کند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مهر 1393ساعت 22:14  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاری نمایشگاه عکس انسان و زندگی در گرجستان

به همت رايزني فرهنگي كشورمان در گرجستان، نمایشگاه عکس با عنوان "انسان و زندگی" از مجموع آثار حمید رضا گوهری در در محل سالن کتابخانه ملی اين كشور برگزار شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رايزني فرهنگي كشورمان و با همكاري کتابخانه ملی گرجستان، نمایشگاه عکسی از مجموع آثار حمید رضا گوهری با عنوان "انسان و زندگی" از 23 لغایت 25 مهر ماه در محل اين کتابخانه برگزار شد. موضوع اصلی این آثار طبیعت ، معماری و اراده انسان در ارتباط با جهان امروز می باشد.

"عباس طالبی فر"، سفیر کشورمان در گرجستان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضمن تقدیر از حمید رضا گوهری ، آثار ارائه شده را نشانه ای از نگاه واقع بینانه هنرمند به جهان دانست و گفت: در بیشتر آثار؛ مقایسه نور و تاریکی مورد استفاده قرار گرفته ، و این خود می تواند توانایی های انسان را در بهره گیری از این دو پدیده مهم بیان نماید.

"مجتبی کامران فرد"، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان در مصاحبه با خبرنگار شبکه برون مرزی جام جم ، هدف از برگزاری این نمایشگاه را آشنایی فرهیختگان و اقشار مختلف جامعه گرجي با هنر ، طبیعت و فرهنگ ایران زمین دانست و گفت: با توجه به اتفاقات اخیر و تلاش بیگانگان در ممانعت از ارتباط و معرفی فرهنگ و هنر كشورمان به جهانیان ، برگزاری نمایشگاه های مختلف در معرفی فرهنگ و هنر اصیل و ارزشمند ایرانی می تواند آثار مثبت و نتایج ماندگاری به همراه داشته باشد.

وی افزود: استفاده از ظرفیت های موجود بین دو کشور همواره مورد توجه قرار گرفته و جامعه گرجستان نیز پذیرای برگزاری برنامه های فرهنگی مشترک با جمهوري اسلامي ايران می باشند.

در ادامه مراسم، فیلم کوتاه "یادگار پدر" با موضوع دفاع مقدس به کارگردانی حمیدرضا گوهری به نمایش گذاشته شد که با استقبال مدعوین همراه بود.

گفتني است با توجه به توافقات بعمل آمده با مسئولین فرهنگی ، این نمایشگاه در روزهای 28 و 29 مهر ماه در شهر کوتایسی ، 1 و 2 آبان ماه در شهر باتومی برگزار خواهد شد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مهر 1393ساعت 22:12  توسط جواد گلچين فر  | 

یک میلیون دلار هزینه کردیم اما نتایج راضی کننده نبود!

رئیس فدراسیون کشتی گرجستان گفت: یک میلیون دلار برای آماده سازی تیمهای خود برای حضور در رقابتهای جهانی ازبکستان هزینه کرده بودیم که البته از نتایج کسب شده نیز اصلا راضی نیستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، الدار کورتانیدزه رئیس فدراسیون کشتی گرجستان در مورد برکناری سرمربی تیمهای ملی کشتی آزاد و فرنگی این کشور پس از رقابتهای جهانی ازبکستان گفت: ما در یک سال و نیم گذشته، حدود 50 اردو و مسابقه را پشت سر گذاشتیم و در حدود یک میلیون دلار هزینه کرده بودیم.

وی در مورد اعتراض برخی کشتی گیران به تغییرات صورت گرفته اظهار داشت: کشتی فقط به تفلیس محدود نمی شود، کشتی گیران از حالا باید خود را برای رقابتهای جهانی سال 2015 آماده کنند و وظیفه آنها فقط کشتی گرفتن است.

کورتانیدزه در پایان گفت: تمام کشتی گیرانی که به من توهین کرده اند، حتی مودزماشویلی که به سمت من تخم مرغ پرتاب کرد را می بخشم، زیرا هدفم موفقیت کشتی کشورم در رقابتهای پیش رو از جمله المپیک است.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مهر 1393ساعت 22:10  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر