گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

دردسرهای جدید اتحادیه‌ی اروپا

به گزارش اکونومیست، اتحادیه‌ی اروپا در میان حلقه‌ای از آتش جنگ در هریک از همسایگان شرقی و جنوبی خود احاطه شده است. تنها بیش از سه هزار نفر در سال جاری، در درگیری‌های اوکراین جان خود را از دست داده‌اند. ارتش روسیه در گرجستان و مولداوی- دو همسایه از پنج کشور همسایه‌ی شرقی این اتحادیه- مستقر شده است تا درحد توان با شکل‌گیری دولتی مشروع و قانونی در این کشورها جلوگیری کند. در جمهوری آذربایجان، دولت، فعالان سیاسی را دستگیر و حبس می‌کند و در ارمنستان، جنگی که از اوایل دهه‌ی 90 بر سر «ناگورنو قره‌باغ»- بخشی از این کشور- آغاز شده است، همچنان ادامه دارد. در میان همسایگان جنوبی نیز وضع به همین منوال است. آشوب و درگیری در لیبی برپاست و امیدها از مصر ناامیدشده است.
اما حتی در عصر جهانی‌سازی، جغرافیا هنوز هم مهم است. به نفع اروپاست که کشورهای هم‌مرز آن خوب اداره و حکومت شوند. همسایگانی که درگیری‌های خشونت‌بار دارند، ‌دولت‌های ضعیفی که در آن‌ها تبهکاری‌های سازمان‌دهی‌شده شکل می‌گیرد، جوامع دارای اختلالات یا همراه با انفجار جمعیت و نفوس در مرزها، همه و همه برای اروپا مسئله ‌سازند. سیاست ENP - سیاست همسایگی اروپا - در مورد همسایگانی که مرز آبی یا خشکی با اتحادیه‌ی اروپا دارند، اعمال می‌شود؛ الجزایر، بلاروس، مصر، ‌اسرائیل، اردن، لبنان، ‌لیبی، مولداوی، مراکش، فلسطین خودگردان، ‌سوریه، تونس و اوکراین. به خاطر کاندیداتوری ترکیه برای عضویت کامل، ‌ارمنستان، آذربایجان و گرجستان نیز در ENP وارد شده‌اند تا امنیت خود را نسبت به همسایگان جدید به‌دلیل بزرگ‌ترشدن و گسترش آن تامین کند. اما چرا ENP در دستیابی به اهدافش ناتوان مانده است؟ البته باید اذعان داشت که اتحادیه‌ی اروپا نمی‌تواند فعالیت سیاسی دیگر کشورها را کنترل کند. برای مثال به اوکراین نگاه کنیم. سال گذشته، این اتحادیه و اوکراین بر سر توافق‌نامه‌ی تجارت آزاد و موارد سیاسی دیگر توافق کردند، اما رئیس‌جمهور اوکراین تحت فشار روسیه در آخرین دقایق از امضای این توافق‌نامه سرباز زد. این اقدام با الحاق کریمه به روسیه و آغاز درگیری‌ها در شرق و جنوب این کشور همراه شد.
باهمه‌ی این اوصاف، اتحادیه‌ی اروپا باید راهی بیابد تا آتش جنگ و درگیری را در نواحی مرزی با همسایگان خود کنترل کند. هیچ کشوری هم‌مرز این اتحادیه نیست که امروز به عنوان یک تهدید نظامی درنظر گرفته شود. اما درگیری‌های داخلی و بین‌دولتی در منطقه‌ی چسبیده به آن وجود دارد که می‌تواند به درون اتحایه‌ی اروپا پاشیده و سرازیر شود. به علاوه، کشورهای همسایه، نیروهای بالقوه‌ای نظیر قاچاق و حمل غیرقانونی مواد مختلف، تبهکاری‌های سازمان‌دهی‌شده، تروریسم، سوءاستفاده از محیط‌زیست و غیره دارند که می‌توانند سبب بروز مسائل «امنیت نرم» شوند. موضوع الحاق ترکیه به این اتحادیه نیز مدت‌هاست که مسئله‌ساز شده باید به‌گونه‌ای حل و فصل شود. از سوی دیگر بیش از یک میلیون پناهنده‌ی سوری نیز وجود دارند که برای فرار از جنگ درجستجوی راهی برای ورود به کشورهای مختلف این اتحادیه هستند.

مترجم: مریم رضاییان

مهام نیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم شهریور 1393ساعت 16:14  توسط جواد گلچين فر  | 

تصميم گرجستان براي ساخت دو نيروگاه آبي

خبرگزاري آريا-گرجستان دو نيروگاه آبي مي سازد.
به گزارش خبرگزاري آريا ،ايراکلي گاريباشويلي نخست وزير گرجستان با امضاي حکمي از ساخت دو نيروگاه آبي در رودخانه هاي ديدخوي و استوري در منطقه کاختي در شرق اين کشور خبر داد.
براساس اين گزارش، يکي از اين نيروگاهها ساليانه هفت ميليون کيلووات، و نيروگاه دوم ساليانه 69 ميليون کيلووات برق توليد خواهد کرد.
وزارت انرژي گرجستان نيز با صدور بيانيه اي از شرکت ها خواسته در ساخت اين دو نيروگاه آبي مشارکت کنند.

خبرگزاري آريا

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم شهریور 1393ساعت 16:11  توسط جواد گلچين فر  | 

توقیف دارایی های ساکاشویلی

دارایی های میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان و کلیه اعضای خانواده وی توقیف شد.

ماشین، خانه و املاک و مستغلات رئیس جمهور سابق در بین اموال توقیف شده هستند.

وکیل مدافع ساکاشویلی با ارائه توضیحاتی در این رابطه گفت: این یک تصمیم سیاسی است و به دستور بیدزینا ایوانشویلی نخست وزیر سابق عملی شده است.

از سوی دیگر میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان که در ایالات متحده امریکا بسر می برد، از این کشور درخواست ویزای کار نمود.

اینترپرس نیوز

+ نوشته شده در  دوشنبه سی و یکم شهریور 1393ساعت 5:47  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس اتاق بازرگانی بیان تجربیات گرجستان در زمینه مقررات زدایی پرداخت

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از تهیه پیش نویس برنامه ششم توسعه و بودجه سال 94 کل کشور خبر داد و گفت: این دو پیش نویس جهت نظرسنجی از فعالان اقتصادی ارائه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از تدوین پیش نویس برنامه ششم توسعه و بودجه سال 94 کل کشور از سوی دولت خبر داد و گفت: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه تدابیر خوبی اندیشه شده تا بخش خصوصی بتواند در همه کمیسیون ها حضور فعال داشته باشد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: در عین حال لازم بود هماهنگی کامل در مورد این پیش نویس ها در میان فعالان اقتصادی انجام شود که بر این اساس مقرر شد سه اتاق اصناف، تعاون و بازرگانی و صنایع و معادن برنامه ششم را مورد بررسی قرار داده و نظرات را به دولت ارائه دهد.

وی تصریح کرد: در معاونت اقتصادی اتاق نیز کمیته ویژه ای با حضور سه اتاق تشکیل شده است. ضمن اینکه مشارکت همه استان های کشور در تدوین برنامه می تواند اجرای موفق را تضمین کرده و در جهت توازن منطقه ای اثر مثبتی داشته باشد.

به گفته شافعی علاوه بر برنامه ششم پیش نویس بودجه سال 94 کل کشور نیز ارائه شده که باید به این نکته توجه داشت که استان ها تنخواه داران بودجه نیستند و باید شیوه ای را مدنظر قرار دهند که استانداران نقش جدی در کاهش هزینه ها داشته باشند.

وی اظهار داشت: در عین حال لوایح دیگری در مجلس شورای اسلامی از جمله حمایت از تولید و طرح ویژه کمیسیون اقتصادی برای اقتصاد باید به رای بخش خصوصی گذاشته شود و تغییر مثبتی نیز در این زمینه ایجاد شده است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به اعضای کمیسیون های مشترک میان دولت و بخش خصوصی هشدار داد و در صورت غیبت در این جلسات از حضور در کمیسیون های مربوطه حذف شده و افراد دیگری جایگزین آنها خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی می تواند در مقررات زدایی به نتیجه مطلوب رسید که کار معکوس انجام داد و کلیه مقرراتی را که با لایحه جدید مقررات زدایی منافات دارد حذف کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در ادامه به بیان تجربیات سایر کشورها در زمینه مقررات زدایی پرداخت و گفت: در گرجستان به ابتکار رئیس اقتصاد تیم کارشناسی تشکیل شد که در مدت 6 ماه لایحه ای برای مقرر، تنظیم و در عین حال همه مقررات زائد را که با این لایحه جدید منافات داشت لغو کرد که در این راستا رتبه گرجستان در سال 2006 از 112 به هشت در سال 2014 رسید ضمن اینکه تعداد مجوزها نیز از 909 به 159 کاهش یافت.

شافعی ادامه داد: در مکزیک نیز رئیس جمهور تصمیم گرفت کمیسیون فدرال بهبود فضا ایجاد کند آنجا نیز لایحه جدیدی به تصویب رسید که نتیجه آن کاهش رتبه مکزیک از 20 به 14 در فاصله سال های 2005 تا 2009 بود ضمن اینکه سهم توسعه کسب و کار در کشور نیز از 14 به 23 درصد رسید.

رئیس پارلمان بخش خصوصی در ادامه با توجه به تجربه کره جنوبی در مقررات زدایی خاطر نشان کرد: کره جنوبی نیز در سال 2008 مرکزی تحت نظر ریاست جمهوری تحت عنووان شورای رقابت پذیری تشکل شد که کار جدیدی انجام داد و نتیجه آن کاهش رتبه این کشور از 30 در 2008 به هفت در 2014 بود.

شافعی توصیه کرد: ایران نیز با توجه به این تجربیات باید تدوین تازه ای انجام داده و قوانین مخل گذشته را لغو کند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران وضع عوارض بر روی صادرات کالاها را غیرقانونی دانست و گفت: پس از آزاد شدن صادرات دام سبک، دولت اکنون برای صادرات گوسفند، عوارض 320 هزار تومانی وضع کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت مقررات زدایی گفت: در حالیکه وضع عوارض بر روی صادرات کالاها غیرمجاز است، اکنون دولت برای صادرات گوسفند، عوارض 320 هزار تومانی وضع کرده است.

خبرگزاري مهر

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام شهریور 1393ساعت 18:9  توسط جواد گلچين فر  | 

مسدود شدن حساب‌های بانکی ساکاشویلی در گرجستان

وکیل رئیس‌جمهوری سابق گرجستان از مسدود شدن تمامی حساب‌های بانکی موکلش در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، وکیل میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان گفت: حساب‌های موکلم در تمام بانک‌های گرجستان مسدود شده‌ است. متاسفانه به دلیل اهمال کاری دفتر دادستانی گرجستان در تعیین بانک‌هایی که موکلم در آن‌ها حساب دارد و درخواست برای مسدود کردن آن حساب‌ها، تمامی حساب‌های بانکی ساکاشویلی مسدود شدند.

اوایل روز جمعه نیز دادگاه عالی گرجستان اموال و دارایی‌های ساکاشویلی و خانواده‌اش را در این کشور بلوکه کرد. ساکاشویلی به ارتکاب چندین فقره جرم متهم است.

وی کمی پس از مراسم تحلیف بیدزنی ایوانیشویلی، رئیس‌جمهوری جدید در نوامبر 2013 گرجستان را ترک کرد و هنوز به این کشور بازنگشته است. ساکاشویلی که در آمریکاست، مدعی است حکم پیگرد علیه وی و حامیانش در گرجستان با انگیزه سیاسی صادر شده است.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  یکشنبه سی ام شهریور 1393ساعت 18:5  توسط جواد گلچين فر  | 

واکنش گرجستان به برگزاري انتخابات در کريمه

برگزاري آريا- گرجستان اعلام کرد اين کشور انتخابات در شبه جزيره کريمه و شهر سواستوپل را به رسميت نمي‌شناسد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،  وزارت خارجه گرجستان روز سه شنبه با انتشار بيانيه اي اعلام کرد اين کشور انتخابات شبه جزيره کريمه و شهر سواستوپل را به رسميت نمي‌شناسد و ضميمه شدن اين شبه جزيره را به خاک روسيه محکوم مي کند.
در اين بيانيه از تماميت ارضي و حاکميت ملي اوکراين در چارچوب مرزهاي بين المللي شناخته شده اين کشور، حمايت شده است.
انتخابات محلي که روز 14 سپتامبر در شبه جزيره کريمه برگزار شد، نخستين انتخاباتي بود که پس از پيوستن اين شبه جزيره کريمه به روسيه برگزار شد.
ساکنان کريمه 16 مارس با شرکت در همه پرسي به جدايي اين منطقه از اوکراين و پيوستن آن به روسيه راي دادند.
ضميمه شدن کريمه به خاک روسيه با انتقادات گسترده اي از جمله از سوي کشورهاي غربي روبرو شد.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393ساعت 17:17  توسط جواد گلچين فر  | 

پروازهاي مستقيم ومنظم بين روسيه وگرجستان برقرار مي شود

وزارت اقتصاد گرجستان اعلام کرد پروازهای مستقیم منظم بین این کشور و روسیه از اواخر اکتبر از سرگرفته می‌شود.
پروازهای مستقیم و منظم بین مسکو و تفلیس سال 2006 و در پی تنش بین دو کشور متوقف شد اما در سال 2008 برای مدتی دوباره برقرار شد . ولی پس از حوادث اوت سال 2008 در اوستیای جنوبی و اقدام مسکو در به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های اوستیای جنوبی وآبخازیا از گرجستان، این پروازها دوباره متوقف شدند.
به گزارش خبرگزاری ریانووستی از تفلیس، در حال حاضر چند شرکت هواپیمایی، پروازهای چارتر مستقیم بین روسیه و گرجستان دارند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393ساعت 17:15  توسط جواد گلچين فر  | 

جشنواره فرهنگی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های منطقه قفقاز پایان یافت

تبریز- خبرگزاری مهر: رییس دانشگاه تبریز برگزاری جشنواره فرهنگی و ادبی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه های منطقۀ قفقاز را آغاز همکاری های مشترک این دانشگاه ها دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورمحمدی بعد از ظهر چهارشنبه در آیین اختتامیه این جشنواره گفت: این جشنواره فرصت خوبی برای تبادل علم، فرهنگ و افکار در میان شرکت کنندگان کشورهای منطقه قفقاز فراهم آورد تا با شناخت بیشتری از دیدگاه‌های فکری، اجتماعی و فرهنگی همدیگر بدست آورند.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز ملت و کشوری پیشرفته و توسعه یافته تلقی می شود که نیروی انسانی نخبه را تربیت نمایند تصریح کرد: شما دانشجویان آینده سازان کشورهای خویش هستید، لذا با خوب درس خواندن و تولید علم و دانش، نقش تعیین کننده ای در پیشرفت، رفاه و آبادانی کشورهایتان داشته باشید.

پورمحمدی افزود: در جهان امروز نیروی انسانی ماهر و متخصص از هر سرمایه ای گرانقدرتر است، چرا که این سرمایه مقدمه ای برای تولید سایر تکنولوژی های بشری است که در این خصوص نقش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بسیار مهم می باشد.

رییس دانشگاه تبریز یادآور شد: کشورهای منطقه قفقاز دارای مشترکات فرهنگی و تاریخی زیادی دارند و بر این اساس امید می‌رود، این جشنوراه سرآغاز همکاری بیشتر و دیگری را در حوزه‌های مختلف برای دانشگاه های این منطقه فراهم نماید.

محمد مقدم‌واحد، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به اینکه این جشنواره در سه پانل تخصصی در شش نشست برگزار شد، گفت: شهریار شناسی، ادبیات تطبیقی و جامعه شناسی ادبیات از جمله محورهای اصلی این جشنواره بود که در طول سه روز برگزاری این همایش 31 مقاله ارایه شد که از این تعداد 9 مقاله برتر انتخاب شد.

وی یادآور شد: این جشنواره در جهت شناخت فرهنگ‌های مختلف از سوی دانشجویان در منطقه، ایجاد زمینه‌های رقابت علمی و ادبی میان دانشجویان برجسته برای سرمایه گذاری علمی آینده، ایجاد فضای دوستی و همزیستی میان دانشجویان دانشگاه های عضو، تلطیف روحیه دانشجویان برجسته و حمایت از آنان برای تامین نیازهای کادر آموزشی دانشگاه های عضو، ایجاد فضای شناخت بیشتر از کشورهای عضو اتحادیه از طریق دانشجویان و ایجاد بستری مناسب برای تبادل اندیشه های علمی و تخصصی و زمینه سازی برای همیاری و همکاری ها برگزار شد.

در پایان این جشنواره در پانل شهریار شناسی مریم جلالی کندلجی از ایران و کبری جسور و محمد چیتگز از ترکیه، در پانل ادبیات تطبیقی اعظم جمال گشتی از ایران، نیلوفر آکا از ترکیه و ایا اورمو تسادزه از گرجستان و در پانل جامعه شناسی ادبیات نور جمال ارمکبایوا از قرقیزستان، فاطمه مشایخ از ایران و یاووز سینان اولو از ترکیه به ترتیب عنوان اول تا سوم را کسب کردند و از آنان تجلیل بعمل آمد.

همچنین در طول برگزاری و آیین اختتاحیه این جشنواره چندین تفاهم همکاری میان دانشگاه تبریز با دانشگاه های حوزه قفقاز به امضای روسای دانشگاه ها رسید.

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم شهریور 1393ساعت 17:14  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان از راه‌های صلح آمیز آبخازیا و اوستیای جنوبی را بازپس خواهد گرفت

رئیس‌جمهوری گرجستان با تاکید بر اینکه آبخازیا و اوستیای جنوبی صرفا از راه‌های صلح آمیز به این کشور بازگردانده خواهند شد، یادآور شد که توسعه همکاری‌های گرجستان با ناتو نباید موجب نگرانی روسیه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "گئورگی مارگویلاشویلی" رئیس‌جمهوری گرجستان شب گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که این کشور قصد دارد مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی را به خاک کشور بازگرداند، ولی این کار را صرفا از راه‌های مسالمت آمیز انجام خواهد داد.

پیش از این «ویتالی گابنیا» معاون رئیس‌جمهوری گرجستان اعلام کرده بود که عدم تمایل مقامات تفلیس برای امضای سندی با مقامات آبخازیا و اوستیای جنوبی در خصوص عدم استفاده از توان نظامی علیه آنها، به دلیل آن است که در آینده ممکن است « مسئله جمهوری‌ها» از طریق نظامی حل گردد.

رئیس‌جمهوری گرجستان همچنین ابراز امیدواری کرده بود که گسترش همکاری‌های این کشور با ناتو به روند بهبود روابط تفلیس-مسکو که روندی مثبتی را طی می‌کند، آسیبی وارد نکند.

مارگویلاشویلی در عین حال یادآور شد که گرجستان دارای دورنمای روشنی برای تبدیل شدن به یک کشور اروپایی با ثبات است، البته اکنون نیز امنیت و ثبات در گرجستان وجود دارد و این مسئله دقیقا به نفع روسیه است.

لازم به یادآوری است که در جریان نشست سران ناتو در ولز انگلیس، گرجستان وضعیت «شریک خاص ناتو» را بدست آورد و اکنون می‌تواند وارد مرحله جدیدی از همکاری‌های نظامی با کشورهای عضو پیمان ناتو شود.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم شهریور 1393ساعت 21:23  توسط جواد گلچين فر  | 

دیدار رئیس آژانس ادیان گرجستان با رئیس المصطفی

گروه گزارش: آیت‌الله اعرافی در دیدار هیئت آژانس ادیان گرجستان، بر پیشرفت‌های علمی و فناوری و تعامل با همه ادیان و تمدن‌ها تأکید ورزید.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، وی ابراز امیدواری کرد که آژانس ادیان گرجستان بتواند مسائل مربوط به اقلیت‌های دینی، به ویژه مسلمانان گرجستان، را به خوبی مدیریت کند، از اعلام آمادگی المصطفی در این زمینه خبر داد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به رویکردها و اصول مهم ایران، انقلاب اسلامی و جامعه‌المصطفی، اظهار داشت: بسیاری از حقایق ایران و انقلاب اسلامی، به دلیل تبلیغات مسموم دشمنان، وارونه جلوه داده می‌شود. از شما انتظار داریم که پس از بازگشت به گرجستان، مردم و مسئولان کشورتان را با حقایق آشنا سازید و تبلیغات دروغین دشمنان را در این باره باطل سازید.
آیت‌الله اعرافی با بیان این که یکی از رویکردهای اصلی ایران اسلامی، تأکید بر پیشرفت‌های علمی و فناوری است، آماری در زمینه پیشرفت‌های علمی ایران در عرصه‌های گوناگون ارائه کرد و گفت: در ایران، هیچ گونه محدودیتی از نظر قومی، مذهبی و... برای حضور در سطوح مختلف تحصیلی وجود ندارد.
رئیس جامعه‌المصطفی، با بیان این که ضریب سواد در ایران، نزدیک به نوددرصد است، ابراز کرد: ایران در رتبه نخست از نظر تولید مقالات علمی، در منطقه و جهان اسلام قرار دارد. پیشرفت ایران در عرصه‌های گوناگون، پس از انقلاب اسلامی و در سال‌های متمادی، علی رغم مشکلات مانند هشت سال جنگ تحمیلی، ترورهای متعدد و... به دست آمده است. دلیل آن هم همت والای ملت و بهره‌مندی از اسلام ناب بوده است.
وی ادامه داد: اسلامی که ایران بر آن انگشت نهاده، اسلام علم و سعادت و پیشرفت است. ما به اسلام، نگاهی عالمانه داریم.
رئیس المصطفی گفت: اسلامی که ما می‌گوییم، اسلام آزادی و ارزش قائل شدن برای رأی و خواسته مردم است. الگوی ایران در توجه به ارزش‌های اخلاقی، معنوی و دینی، الگویی بسیار خوب و بهترین الگوی دموکراسی است. یکی از نشانه‌های آن نیز، برگزاری بیش از سی انتخابات در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
آیت‌الله اعرافی به تأکید اسلام بر تعامل با دیگران و داشتن روابط صمیمانه با همه ادیان و تمدن‌ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: جامعه‌المصطفی هم بر تعامل با ادیان و مذاهب تأکید می‌ورزد. بخش زیادی از آموزه‌های ما، رشته‌های میان‌ادیان و مذاهب است. همچنین تأکید داریم که دانش‌پژوهان ما باید اصول گفت‌وگو و ارتباط خوب با ادیان و مذاهب را بیاموزند و از افراط و تعصب بپرهیزند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه، از چالش‌هایی سخن گفت که بشر امروز به آنها روبه‌روست و بیان نمود: برخی از چالش‌های بشری عبارت است از: مسائل مربوط به محیط زیست، سلا‌ح‌های کشتار جمعی، فروپاشی خانواده، تعصبات جاهلانه و جنگ‌های مذهبی. نهادهای علمی باید به این چالش‌ها توجه کرده، دانشجویان را با آنها آشنا سازند و آنان را به حل آنها ترغیب نمایند. جامعه‌المصطفی نیز ضمن تأکید بر این مسائل، بیان می‌دارد کسانی که در این جا درس می‌خوانند، باید به مصالح بشری و منافع کشورهایشان متعهد باشند.
آیت‌الله اعرافی افزود: همچنین تأکید داریم که فرزندان طلاب المصطفی به یادگیری زبان کشورشان و سرودهای ملی همت گمارند و به پرچم کشورشان علاقه داشته باشند.
وی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به مرجعیت شیعه، گفت: پیوند قلبی شیعیان با مرجعیت، خلاف مصالح کشورها نیست و همواره تأکید داریم که در برابر منافع کشورها قرار نگیرد.
رئیس جامعه‌المصطفی، ابراز امیدواری کرد که با همکاری آژانس ادیان گرجستان، زبان گرجی نیز در کنار زبان و فرهنگ‌های دیگر، در جامعه‌المصطفی تدریس شود و تصریح کرد: جامعه‌المصطفی مقید است که همه اقدامات ما در دنیا، با اطلاع دولت‌ها باشد و المصطفی کار پنهانی ندارد.
وی، با بیان این که مراکز علمی و دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی، برای کشورها سودمند خواهند بود، اظهار داشت: نتیجه اسلامی که در قم و جامعه‌المصطفی ترویج می‌شود، ترور و افراط‌گری نخواهد بود. متعهدیم که افرادی در این جا پرورش یابند که با افراط‌گری به مقابله برخیزند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن بیان این که عوامل اعتقادی و تکفیر، موجب گسترش تروریسم می‌شود، ستم را زمینه‌ساز ترور دانست و در پایان، برای پذیرش دانشجو از گرجستان و گفت‌وگو با مراکز دینی و علمی این کشور اعلام آمادگی کرد.
شایان ذکر است در این دیدار، «آقای زازا واشاکمادزه»، رئیس آژانس ادیان گرجستان، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جامعه‌المصطفی، ایران را یکی از کشورهای دوست و همسایه گرجستان نامید و از تمایل آژانس برای تقویت روابط با کشورهای اسلامی سخن گفت.
وی هدف از این دیدار را گسترش روابط مذهبی برشمرد و اظهار داشت: در گرجستان، آزادی مذهب، یکی از قوانین اساسی است و توجه ویژه‌ای به آن داریم. نزدیک به ده‌درصد جمعیت گرجستان مسلمان هستند که حدود 000/450 نفر را شامل می‌شود.
رئیس آژانس ادیان گرجستان، با اشاره به وجود بیش از سیصد مسجد در این کشور، تصریح کرد: یکی از وظایف ما، کمک به اسلام حقیقی است. گرجستان با اجبار و محدودیت مخالف است و دوست داریم از تجربیات ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.
آقای زازا واشاکمادزه افزود: بیشتر مذهبیون گرجستان، دانش‌آموخته جامعه‌المصطفی هستند. گسترش برنامه‌های علمی و فرهنگی در گرجستان، برای ما اهمیت دارد و در این باره، به کمک المصطفی امیدواریم.
وی، با بیان این که در سال‌های اخیر، مجموعه‌ای علمی و مذهبی در گرجستان راه‌اندازی شده که کوشیده است اقشار، اقلیت‌‌ها و تشکل‌های دینی متحد شوند، اظهار داشت: در سال‌های گذشته، مسلمانان گرجستان توانسته‌اند در مبارزه با اجبار و افراط‌گری موفق باشند و آزادانه، به وظایف دینی‌شان عمل کنند.
رئیس آژانس ادیان گرجستان، در ادامه، از مقابله ایران با نژادپرستی ابراز خرسندی کرد و گفت: شمای ایران از دور، با واقعیت فرق دارد و می‌کوشیم اطلاعات درستی از ایران، به گرجستان انتقال دهیم.
وی، با بیان این که اگر معتقد نبودیم که ایران با تندروی و تروریسم مبارزه نمی‌کند، به ایران نمی‌آمدیم، گفت: تمایل داریم از تجربیات ایران و جامعه‌المصطفی در مقابله با تروریسم و تندروی استفاده نماییم. همچنین علاقه‌مندیم در مباحث علمی و فرهنگی ایران شرکت کنیم.
رئیس آژانس ادیان گرجستان اعلام کرد که در نظر دارد از جامعه‌‌المصطفی برای شرکت در برنامه‌های بین‌المللی گرجستان دعوت به عمل آورد.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم شهریور 1393ساعت 21:21  توسط جواد گلچين فر  | 

آژانس ادیان گرجستان با دانشگاه ادیان و مذاهب قم همکاری می‌کند

خبرگزاری تسنیم: اعضای آژانس ادیان گرجستان از دانشگاه ادیان و مذاهب قم بازدید کردند و از نزدیک با توانمندی‌های این دانشگاه آشنا شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، گروهی از اعضای آژانس امور ادیان جمهوری گرجستان ضمن حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب در نشستی با حضور حجج اسلام دکتر انصاری‌پور، عضو هیئت علمی و دکتر مسجد جامعی، مشاور عالی امور بین الملل ریاست دانشگاه شرکت کردند.

در این نشست ابتدا حجت الاسلام و المسلمین دکتر انصاری‌پور توضیحاتی را در رابطه با اهداف و نحوه شکل‌گیری و فعالیت های جاری دانشگاه ارائه داد و اظهار کرد: دانشگاه ادیان و مذاهب جزو معدود دانشگاه هایی است که همه ادیان مختلف را مورد پژوهش قرار می دهد و از این نظر در نوع خود کم نظیر است.

وی همچنین با اشاره به روابط و همکاری های خوب این دانشگاه با مراکز پژوهشی سایر کشورها از جمله آلمان، ترکیه، ژاپن، روسیه و بسیاری کشورهای دیگر بر آمادگی این دانشگاه برای همکاری با همتایان گرجی نیز تأکید کرد.

ایشان همچنین در ادامه با اشاره به نیروهای تروریستی و افراطی و فعالیت های خشونت بار آنها در منطقه تاکید کرد که این گروه ها به هیچ وجه نماینده اسلام و تعالیم نبوی و ارزشهای اسلامی نیستند و تنها نام اسلام را یدک می کشند و تمام علمای اسلام چه شیعی و چه سنی آنها را محکوم می کنند.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسجد جامعی مشاور عالی امور بین الملل ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در بیاناتی ضمن خوشامدگویی به هیئت گرجی، این کشور را ازکشورهای تاثیرگذار در منطقه قفقاز دانست و افزود: روابط مردم ایران و گرجستان بسیار قدمت دارد و حتی بسیاری از اسامی خانوادگی مانند گرجی در ایران وجود دارد که نشان از همین پیوستگی تاریخی است.

در ادامه این نشست میهمانان گرجی نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مرکز به طرح سوالاتی درباره این دانشگاه و وضعیت آموزش دینی در کشور ایران و نیز دیدگاه اسلام و قرآن درباره مسیح و مسیحیت پرداختند.

اعضای هیئت آژانس امور ادیان گرجستان همچنین با اشاره به رویکرد دولت جدید این کشور در راستای احقاق حقوق پیروان ادیان مختلف از سفرهای دوره ای خود به کشورهای صاحب تجربه در این زمینه در منطقه خبر دادند و درخواست کردند که دانشگاه ادیان و مذاهب نیز تجربیات آموزشی و پژوهشی خود را در این زمینه با ایشان در قالب همکاری های دو جانبه در میان گذارد.

مسجدجامعی با تأکید بر لزوم همکاری دو طرف در حوزه تعامل ادیان گفت که دانشگاه ادیان و مذاهب آماده است تا در چهارچوب توانایی ها و اختیاراتش در زمینه آموزشی و پژوهشی با آژانس امور ادیان گرجستان همکاری کند.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیستم شهریور 1393ساعت 21:20  توسط جواد گلچين فر  | 

سومین مجمع کارآفرینان منطقه ای ایران، ترکیه و گرجستان در ترابوزان برگزار شد

آنکارا – ایرنا – سومین مجمع کارآفرینان منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و گرجستان با شرکت نمایندگانی از بخش های خصوصی کشورهای یادشده در شهر ترابوزان ترکیه برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این مجمع با هماهنگی و پیشقدمی انجمن کارآفرینان مستقل ترکیه موسوم به موسیعاد که به کارآفرینان اسلام گرا نیز اشتهار دارند، تشکیل شده است.

نائل اولپاک رییس موسیعاد در مراسم افتتاح این همایش گفت: در 10 سال اخیر حجم تجارت بین سه کشور ایران، ترکیه و گرجستان با 10 برابر افزایش به 20 میلیارد دلار رسیده است.

وی هدف از این همایش را توسعه مناسبات تجاری بین کشورهای عضو، افزایش حجم تجارت سه کشور و سازماندهی همکاری های دوجانبه وسه جانبه بین شرکت های منطقه است.

اولپاک افزود: بیش از 100 شرکت ترکیه در این همایش حضور دارند تا با شرکت های ایرانی و گرجی شرکت کننده راه های همکاری بیشتر را بررسی کرده و به توافقاتی برسند.

رییس موسیعاد گفت: به رغم این تلاش ها هنوز سطح مبادلات تجاری سه کشور به حد مطلوبی نرسیده است، در حالیکه حجم بازرگانی خارجی سه کشور بیش از 550 میلیارد دلار است. سهم تجارت سه کشور در این رقم فقط 3.5 درصد بوده و این درحالی است که این کشور ها می توانند با استفاده از امکانات جغرافیایی و ظرفیت های موجود همکاری، حجم مبادلات تجاری را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

وی افزود: بزرگترین شریک تجاری گرجستان، ترکیه است و ترکها در 15 سال اخیر نزدیک به یک میلیارد دلار در گرجستان سرمایه گذاری کرده اند.

اولپاک گفت: حجم تجارت ترکیه با ایران نیز در سال 2003 میلادی بالغ بر 1.3 میلیارد دلار بود که در سال 2012 میلادی به 22 مییارد دلار رسید.

وی تاکید کرد که ایران هفتمین شریک بزرگ تجاری ترکیه بوده و آنکارا نیز سومین شریک بزرگ تجاری تهران است.

به گزارش خبرنگار ایرنا از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ترابوزان ، یک هیات 20 نفره از بازرگانان و تجار ایرانی از استان آذربایجان شرقی در سومین مجمع کاری منطقه ای ترابوزان شرکت کردند.

بر اساس این گزارش، هیات ایرانی در در پاسخ به سفر هیات 22 نفره از اعضای انجمن صاحبان صنایع و تجار مستقل ترابوزان به تبریز در تاریخ 21 فروردین ماه سال جاری، در این همایش شرکت کرده است.

ریاست هیات ایرانی را در این سفر میرجمال سید رسولی نماینده اتاق بازرگانی تهران در اتاق بازرگانی تبریز، به عهده داشته است.

در این همایش بر ضرورت بازنگری دستورالعمل ها و رهایی از بوروکراسی و مکانیسم پیچیده در معاملات تجاری به منظور تقویت روابط بازرگانی بین سه کشور ایران، گرجستان و ترکیه تاکید شد. در این نشست که نمایندگان تجاری 14 شهر ترکیه، تجار جمهوری اسلامی ایران و گرجستان همراهی می کردند، در خصوص انتقال تجارب فعالیت های تجاری، ارایه فرصت های سرمایه گذاری، معرفی و آشنایی با شرکت های بازرگانی بحث و تبادل نظر شد.

خبر گزاری جمهوری اسلامی

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم شهریور 1393ساعت 7:0  توسط جواد گلچين فر  | 

آمریکا از عضویت گرجستان در ناتو حمایت می کند

وزیردفاع آمریکا وعده بازسازی ارتش گرجستان را داده و گفت کشورش از عضویت گرجستان در ناتو حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، آمریکا خود را به تقویت نظامی با گرجستان متعهد دانست.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا که سرگرم دیدار از تفلیس پایتخت گرجستان است در یک کنفرانتس خبری گفت: به ویژه با توجه به تجاوز آشکار روسیه به اوکراین، هدف مشترک ما تقویت روابط نظامی مستحکم تر در آینده است.

هیگل تصریح کرد: با توجه به اعمال خطرناک و غیرمسئولانه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روابط مستحکم بین ناتو و گرجستان اهمیت ویژه ای دارد.

وزیر دفاع آمریکا اقدامات روسیه در گرحستان و اوکراین را بیانگر چالشی دراز مدت برای آمریکا و متحدانش خواند.

هیگل همچنین درباره حمایت کشورش از نامزدی گرجستان برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اطمینان داد.

وی همچنین گفت آمریکا به نوسازی ارتش اوکراین کمک خواهد کرد.

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم شهریور 1393ساعت 8:4  توسط جواد گلچين فر  | 

وزیر دفاع آمریکا بر نقش ناتو در مقابله با داعش و روسیه تأکید کرد - See more at: http://www.farsnews.

وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای گرجی خود تصریح کرد هم‌اکنون لحظه مهمی برای ناتو و شرکای آمریکا به منظور مقابله با تهدیدات «داعش» و همچنین روسیه، به حساب می‌آید.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع آمریکا، چاک هیگل در کنفرانس خبری مشترک با ایراکلی آلاسانیا، وزیر دفاع گرجستان تصریح کرد: در نشست ما، وزیر دفاع گرجستان و من بر همکاری نزدیک دفاعی بین آمریکا و گرجستان تأکید کردیم و هدف مشترک ما ایجاد روابط نظامی مستحکم‌تر در آینده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود در انتقاد از «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه گفت: عمیق‌ شدن روابط بین ناتو و گرجستان با توجه به اقدامات خطرناک و غیرمسئولانه پوتین حائز اهمیت است.

هیگل گفت: اقدامات روسیه در گرجستان و اوکراین چالش بلندمدتی را به وجود می‌آورد که آمریکا و همپیمانان این کشور آن را جدی می‌دانند اما اقدامات پوتین آمریکا و همپیمانان اروپایی ما از جمله گرجستان را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده است.

وزیر دفاع آمریکا در ارتباط با تهدید گروه تروریستی «داعش» گفت: هم‌اکنون لحظه مهمی برای ناتو و شرکای ما است و معتقدم که ناتو ما را در مسیر درستی برای پاسخ دادن به چالش پوتین در بلند مدت و تهدید داعش قرار داده است. آنچه که در منطقه رخ می‌دهد برای امنیت آمریکا و همپیمانان ما حائز اهمیت است.
Fars News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم شهریور 1393ساعت 8:2  توسط جواد گلچين فر  | 

آمريکا روابط نظامي مستحکم تري را با گرجستان وعده داد

تهران/ واحد مرکزی خبر/ سیاسی 1393/06/16
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه برای تقویت روابط نظامی آمریکا با گرجستان متعهد شد.
هیگل در کنفرانس خبری در تفلیس گفت : « به ویژه با توجه به تجاوز آشکار روسیه به اوکراین، هدف مشترک ما تقویت روابط نظامی مستحکم تر در آینده است. »
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس، هیگل گفت « با توجه به اعمال خطرناک و غیرمسئولانه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روابط مستحکم بین ناتو و گرجستان اهمیت ویژه ای دارد. »
وزیر دفاع آمریکا هشدار داد:« اعمال روسیه در گرجستان و اوکراین نشان دهنده چالشی درازمدت است که آمریکا و متحدان آن، این موضوع را بسیارجدی می دانند.»
هیگل همچنین اطمینان داد آمریکا از نامزدی گرجستان برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمایت می کند و وعده داد آمریکا برای «‌ نوسازی » بخش دفاعی گرجستان تلاش خواهد کرد.
وی اعلام کرد درباره نقش تفلیس در ائتلاف آمریکا علیه گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه (داعش) گفتگوها در حال انجام است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم شهریور 1393ساعت 7:58  توسط جواد گلچين فر  | 

ديدار روساي جمهور گرجستان و لهستان

خبرگزاري آريا-روساي جمهور گرجستان و لهستان در ولز با يکديگر ديدار و گفتگو کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، دفتر رياست جمهوري گرجستان روز جمعه اعلام کرد، گئورگي مارگويلاشويلي رئيس جمهوري گرجستان در ديدار با برونيسلاو کوموروسکي رئيس جمهوري لهستان در نشست ناتو در ولز انگليس درباره اهميت اين نشست و همچنين توسعه روابط دوجانبه گفتگو کرد.
مارگويلاشويلي همچنين از حمايت لهستان از پيوستن گرجستان به اتحاديه اروپا قدرداني کرد.
دو طرف با اشاره به بحران اوکراين ابراز اميدواري کردند، اين بحران هرچه زودتر حل شود و امنيت به سراسر منطقه بازگردد.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 19:29  توسط جواد گلچين فر  | 

ژاپن، هلند و گرجستان فیلم‌های خود را به اسکار معرفی کردند

سینماپرس: سه کشور ژاپن، هلند و گرجستان  فیلم‌های خود را به اسکار معرفی کردند

سینمای ژاپن فیلم «خورشید تنها در آنجا می‌تابد» ساخته «میپو او»، گرجستان فیلم «جزیره ذرت» را به کارگردانی «جورجی اواشویلی» و هلندی‌ها نیز فیلم «متهم» از «پائولا فان‌در اوست» را به عنوان برگزیدگان خود برای رقابت در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۵ به آکادمی معرفی کردند.

تاکنون کشورهای اتریش، کرواسی، استونی، فنلاند، گرجستان، آلمان، مجارستان، ژاپن، لوکزامبورگ، نپال، هلند، نروژ، لهستان، رومانی، صربستان، سوئد و ونزوئلا نمایندگان خود را به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار معرفی کرده‌اند.

سال گذشته ۷۶ کشور فیلم‌های خود را به حضور در رقابت اسکار خارجی معرفی کردند که در نهایت فیلم ایتالیایی «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» موفق به کسب اسکار خارجی شد تا ایتالیا همچنان پرچمدار این بخش از جوایز اسکار باقی بماند. آخرین مهلت ارسال آثار برای حضور در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۵، اول اکتبر است.

پانزدهم جولای ۲۰۱۵ آکادمی علوم و هنرهای تصویری اسکار پنج فیلم منتخب از میان تمام آثار کشورهای مختلف را به عنوان نامزدهای بخش بهترین فیلم خارجی معرفی خواهند کرد. مراسم معرفی برندگان و اعطای جوایز اسکار ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ در سالن «دالبی» هالیوود برگزار خواهد شد.

cinemapress.ir

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 19:27  توسط جواد گلچين فر  | 

استادان و محققان گرجستاني از سفر به ايران گفتند

سه تن از استادان و محققان گرجستانی كه ماه گذشته براي انجام مطالعات علمي به ایران آمده بودند، روز سيزدهم شهريور با حضور در رايزني فرهنگي ايران در گرجستان، تجربيات سفر علمي خود به ايران را بازگو كردند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پس از درخواست رییس دانشگاه دولتی شهر کوتایسی، 3 تن از اساتید شرق‌شناس اين دانشگاه به نام‌های پااتا جاپاریدزه، ایران‌شناس و استاد زبان فارسی، زویاد تسخودیانی، شرق‌شناس و استاد زبان عربی و تامار دمتراشویلی، ایران‌شناس و پژوهشگر، براي مطالعه‌ي ریشه‌های زبانی و قومی، روز 14 مرداد، وارد استان مازندران در شمال كشورمان شدند و در مدت 17 روز اقامت خود در ايران، مطالعات خود را پيگيري كردند.

اين گروه دانشگاهي گرجستاني، روز پنجشنبه، 13 شهريور، در محل رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان حضور یافتند و گزارش مختصری از سفر خود به ايران را ارايه دادند.

پروفسور پااتا جاپاریدزه، آشنایی با ریشه‌های زبان گرجی در استان مازندران، به خصوص شهر بهشهر را یکی از اهداف این سفر بیان کرد و گفت: مطالعه‌ي میراث فرهنگی و ریشه‌های تمدنی و زبانی دو کشور، بسیار حائز اهمیت بوده و توجه به آن موجب ماندگاری فعالتی‌های فرهنگی و علمی در آینده خواهد بود.

مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ايران در گرجستان هم خطاب به اين هيأت گرجي، گفت: ایران اسلامی همیشه آیینه‌ي مهر و دوستی در جهان بوده است و پیشینه‌ي تمدن و غنای فرهنگی آن موجب شده تا هر یک از کشورها که در گذشته در حوزه‌ي حکومتی و سیاسی ایران قرار داشت، از تمدن و فرهنگ آن بی‌نصیب نباشند.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنين توجه به مشترکات فرهنگی را مهم‌ترین عامل در حفظ و توسعه‌ي روابط در گذشته بیان کرد و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور و انجام چنین سفرهای علمی و تحقیقاتی را مهم و زیربنای پیوندهای عمیق در آینده دانست.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 19:25  توسط جواد گلچين فر  | 

وزراي دفاع گرجستان و آمريکا درباره مقابله با داعش گفتگو مي کنند

وزرای دفاع گرجستان و آمریکا قرار است این هفته دیدار و درباره راه های همکاری دو کشور برای مقابله با تروریست های داعش گفتگو کنند.
آراکلی آلاسانیا وزیر دفاع گرجستان با اعلام این خبر گفت گرجستان که یکی از شرکای آمریکا در افغانستان است قرار است در خصوص راه هایی که می تواند به آمریکا در مبارزه با گروه تروریستی داعش کمک کند ، با این کشور مذاکره کند و بر این اساس وی با چاگ هیگل وزیر دفاع آمریکا این هفته گفتگو می کند.
به گزارش خبرگزاری دولتی عربستان سعودی از ولز ،وزیر دفاع گرجستان که در حاشیه نشست روز جمعه ناتو سخن می گفت ،‌خاطر نشان کرد ما زیان های بزرگی را متحمل شده ایم زیرا گرجستان کشور کوچکی است .
گرجستان که از اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی است تلاش می کند به ناتو بپیوندد اما روسیه مخالف این کار است .

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 10:5  توسط جواد گلچين فر  | 

سفیر جدید آمریکا در روسیه به مسکو می‌رود

یکی از منابع دیپلماتیک عالی‌رتبه در واشنگتن گفت: جان فرانسیس تفت سفیر جدید آمریکا در روسیه قرار است ظرف چند روز آتی وارد مسکو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان، جان فرانسیس تفت به عنوان سفیر جدید آمریکا در روسیه سوگند یاد کرده و به زودی به مسکو سفر می‌کند. ممکن است حتی این سفر امروز (جمعه) نیز صورت گیرد. جان تفت بر خلاف مایکل مکفول سفیر پیشین آمریکا در روسیه یک دیپلمات حرفه‌ای است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در 10 ژوئیه سال جاری میلادی تفت را برای این سمت منصوب کرد.

سوابق حرفه‌ای پیشین وی شامل سفیر آمریکا در اوکراین، گرجستان و لیتوانی است. وی به عنوان معاون تامس پیکرینگ سفیر بازنشسته آمریکا در سازمان ملل نیز خدمت کرده است.

تفت که در حال حاضر 64 سال سن دارد سمت‌های مختلفی را در مقر وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین شهرهایی در خارج از این کشور روم، بوداپست و بیت المقدس به عهده داشته است.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم شهریور 1393ساعت 10:1  توسط جواد گلچين فر  | 

رتبه 152 از کسب و کار ایران در بانک جهانی

براساس گزارش بانک جهانی، ایران در سال 2014 در میان 189 کشور جهان، رتبه 152را در سهولت انجام کسب و کار به دست آورد.

به گزارش ایرنا، کشورهای سنگاپور، هنگ کنگ چین، نیوزیلند و آمریکا به ترتیب رتبه های اول تا چهارم درجه بندی کشورها براساس معیار سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی را به دست آورده اند.

کشورهای دانمارک، مالزی، جمهوری کره، گرجستان، نروژ، انگلستان، استرالیا، فنلاند، ایسلند، سوئد، ایرلند و چین نیز به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.

رتبه امسال ایران در سهولت انجام کسب و کار، در مقایسه با سال 2013 تغییر نکرده است.

براساس تعریف بانک جهانی، 10 معیار شروع کسب و کار، مجوزهای ساختمانی، گرفتن برق، ثبت نام برای زمین، اخذ اعتبار، حمایت سرمایه گذار، پرداخت مالیات ها، امکان تجارت در تمام مرزهای کشور، اجرای قراردادها و حل و فصل مشکلات ورشکستگی، در مجموع تعیین کننده رتبه یک کشور در سهولت انجام کسب و کار هستند.

رتبه ایران در شروع کسب و کار 101، مجوزهای ساختمانی 169، گرفتن برق 169، ثبت نام برای زمین 168، اخذ اعتبار 86، حمایت سرمایه گذار 147، پرداخت مالیات ها 139، امکان تجارت در تمام مرزها 153، اجرای قراردادها 51 و حل و فصل مشکلات ورشکستگی 129 است.

هند که رتبه صد و سی و چهارم را در سهولت انجام کسب و کار به دست آورده است، روز چهارشنبه براساس اعلام روزنامه انگلیسی زبان اکونومیک تایمز هند، با اشاره به اقدامات مثبتی که برای بهتر شدن شرایط کسب و کار در این کشور انجام شده است، به این رتبه اعتراض کرد.

هند سال گذشته رتبه 179 را به دست آورده بود.

عصر ایران

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم شهریور 1393ساعت 12:44  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان در نشست سران ناتو براي پيوستن به اين سازمان تلاش خواهد کرد

تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 93/06/12
رئیس جمهور گرجستان روز چهارشنبه گفت کشورش در نشست این هفته سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) تلاش خواهد کرد برای پیوستن به این ائتلاف نظامی وعده ای دریافت کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن ، گئورگی مارگولاشویلی در اظهاراتی در مرکز تحقیقاتی چاتم هاوس افزود :« ما برای عضویت در ناتو تلاش خواهیم کرد اما می دانیم که تصمیم گیری در این زمینه از طریق روندی بسیار پیچیده و دشوار صورت می گیرد.»
ناتو پیشتر اوایل امسال اعلام کرده بود در این نشست سران از تایید گامی رسمی برای عضویت گرجستان خودداری و به طور اصولی با یک « بسته واقعی » همکاری با گرجستان موافقت خواهد کرد که می تواند به نزدیک تر شدن این کشور به ناتو کمک کند.
مارگولاشویلی همچنین تصریح کرد به عقیده وی بحران اوکراین و روسیه برغم خبرهای روز چهارشنبه درباره مذاکرات بین دو طرف هنوز تمام نشده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه گفت دیدگاه های وی و پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین درباره یافتن راه حلی برای پایان دادن به مناقشه در شرق اوکراین بسیار نزدیک است.
مارگولاشویلی گفت :« این یک نقطه مثبت است اما من فکر نمی کنم آنها توانسته باشند به یک راه حل دست یابند.»
گرجستان نیز مانند اوکراین در تلاش برای موازنه بین شرق و غرب است اما دستیابی به چنین هدفی و تقویت روابط با اروپا بدون آشفته کردن روسیه امکانپذیر نخواهد بود.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم شهریور 1393ساعت 12:42  توسط جواد گلچين فر  | 

توقف صدور روادید گرجستان مختص اتباع ایرانی نیست

معاون گردشگری با اعلام این خبر که توقف صدور روادید از سوی کشور گرجستان مختص اتباع ایرانی نیست، گفت: این اقدام در پی تصویب قانون جدید مهاجرت در کشور گرجستان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی رحما‌نی‌موحد افزود: موضوع توقف صدور روادید برای اتباع ایرانی در مبادی ورودی گرجستان از طریق وزارت امور خارجه پیگیری و علل این اتفاق مشخص شد.

معاون گردشگری با اشاره به اینکه توقف صدور روادید از سوی کشور گرجستان، مختص مبادی ورودی است، تصریح کرد: مسافران می‌توانند برای دریافت روادید گرجستان به سفارت این کشور مراجعه کنند.

وی علت اصلی این اقدام را تصویب قانون جدید مهاجرت در گرجستان دانست و تصریح کرد: قانون جدید مهاجرت و صدور روادید یک ماه قبل در این کشور به تصویب رسیده و مختص جمهوری اسلامی ایران نیست.

رحمانی‌موحد اظهار داشت: در حال حاضر لغو روادید کشور گرجستان در ارتباط با مسافران و اتباع کشورهای عضوCIS، ناتو، اتحادیه اروپا، عربستان، قطر و ژاپن اجرا می‌شود و سایر کشورها باید برای دریافت ویزا به سفارت این کشور مراجعه کنند.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم شهریور 1393ساعت 12:40  توسط جواد گلچين فر  | 

لاریجانی در دیدار رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان

مبارزه با جریان‌های افراطی و تروریسم نیازمند همکاری همه کشورهای منطقه است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئله تروریسم مشکل بزرگی در منطقه می‌باشد و مبارزه با جریان‌های افراطی و تروریسم نیاز به همکاری همه کشورهای منطقه دارد.
خبرگزاری فارس: مبارزه با جریان‌های افراطی و تروریسم نیازند همکاری همه کشورهای منطقه است

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه با تدو جباریزده رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به روند رو به رشد روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور گفت: تحولات خوبی در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در سال‌های اخیر صورت گرفته و توسعه روابط میان مجالس ایران و گرجستان می‌تواند به گسترش همکاری‌های فیمابین شتاب بخشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اهمیت رایزنی‌های مستمر فیمابین در زمینه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کرد: مسئله تروریسم مشکل بزرگی در منطقه می‌باشد و مبارزه با جریان‌های افراطی و تروریسم نیاز به همکاری همه کشورهای منطقه دارد.

لاریجانی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگونه محدودیتی در گسترش همکاری‌ها با گرجستان قائل نیست، افزود: بسترهای مناسبی در بخش‌های انرژی و صنایع در ایران و گرجستان جهت گسترش همکاری‌های دو کشور وجود دارد که می‌توان با فعال کردن بخش‌های خصوصی فصل نوینی در روابط اقتصادی و تجاری فیمابین گشود.

در ادامه این دیدار تدو جباریزده رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان با اظهار خشنودی از سفر به کشورمان با اشاره به سابقه تاریخی میان دو ملت گفت: ایران کشوری بزرگ در منطقه است و مقامات سیاسی و پارلمانی گرجستان بر توسعه مراودات سیاسی، اقتصادی و پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند.

وی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در منطقه افزود: تروریسم تهدید مشترکی برای هر دو کشور است که باید با گفت‌ و گو و رایزنی‌های مستمر به راه حل مناسبی برای مبارزه با آن دست پیدا کرد.

جباریزده در پایان با تاکید بر اهمیت توسعه مناسبات گرجستان با همسایگان به ویژه با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: گسترش همکاری‌های دو کشور می‌تواند الگویی مناسب برای کشورهای منطقه باشد.
Fars News Agency

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم شهریور 1393ساعت 5:0  توسط جواد گلچين فر  | 

دیدار لاریجانی با رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان

تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان فردا سه شنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

به‌ گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان در رأس هیأتی پارلمانی به دعوت علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شب گذشته (یکشنبه) به تهران سفر کرد و تا روز پنجشنبه (13 شهریور) در ایران خواهند ماند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان امروز با علاء‌الدین بروجری رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس دیدار ‌کند، همچنین فردا (سه‌شنبه) این هیأت پارلمانی با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

دیدار با چند نفر از مدیران یا معاونین وزارت امور خارجه هم در دستور کار هیأت پارلمانی گرجستان قرار دارد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:6  توسط جواد گلچين فر  | 

همایش صلح و وحدت در مقابل افراطی‌گرایی مذهبی در گرجستان برگزار شد

اداره‌ مسلمانان گرجستان، همایش «صلح و وحدت در مقابل خشونت و افراطی‌گرایی مذهبی» را هفتم شهريور در محل سالن اجتماعات هتل آمباسادور تفليس برگزار کرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اداره‌ي مسلمانان گرجستان، همایش «صلح و وحدت در مقابل خشونت و افراطی‌گرایی مذهبی» را در روز هفتم شهريور در محل سالن اجتماعات هتل آمباسادور تفليس برگزار کرد.

در این همایش، تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی و مسئولین دولتی حضور داشتند و در خصوص لزوم وحدت صلح بین ادیان سخنرانی كردند.

رامین ایگیدوف، شیخ‌الاسلام گرجستان، در ابتداي اين همايش، حفظ وحدت بین تمام ادیان و تلاش در جهت صلح جهانی را نیاز جامعه‌ي بشری دانست و جامعه‌ي مسلمان گرجستان را پیرو و مجری واقعی این تفکر اعلام کرد.

در ادامه شیخ یاسین، مفتی مسلمانان گرجستان و پروفسور گئورگی لوبژانیدزه شاعر، مترجم و اسلام‌شناس گرجی در خصوص صلح جهانی سخناني را بيان كردند.

همایش مذکور با امضای بیانیه‌ي 13 ماده‌ای از طرف رؤسای مراکز دینی و مذهبی و برخی از مسئولین دولت گرجستان پایان پذیرفت.

همچنين، در پایان اين همایش، مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ايران در گرجستان، مصاحبه‌اي با روزنامه‌ي نت‌گازتی، با موضوع جایگاه صلح و وحدت در اسلام، انجام داد. كامران‌فرد در اين گفت‌وگو اظهار كرد: خداوند متعال در سوره‌ي آل عمران می‌فرماید: «همگی به ریسمان خدا چنگ بزنید و از آن متفرق نشوید» و این گواه لزوم وحدت در تمام ادیان است.

وي افزود: شعار همیشگی اسلام، توجه به صلح برای تمام بشریت بوده است و در این راستا فقط مسلمانان مخاطب قرار نگرفته‌اند و پرداختن، توجه و ریشه‌یابی موضوع افراطی‌گری در ادیان موجب خواهد شد تا در آینده شاهد اتفاقات غیرانسانی مشابه عراق و سوریه در سایر کشورها جهان نباشیم.

وی در ادامه گفت: اسلام و مسیحیت، بر پایه‌ي صلح، آزادگی و مبارزه علیه ظلم استوار شده و برخی از فرقه‌های مزدور و استعمارزده‌، سعی دارند با ظاهری دینی و مذهبی، چهره‌ي واقعی دین را مخدوش كنند و این همان سیاست‌های استعماری است که با هدف دین‌زدایی از انسان‌های جهان، پا به عرصه‌ي جهانی گذاشته است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:5  توسط جواد گلچين فر  | 

دیدار معاون نخست وزیر چین با مقامات عالی رتبه خارجی در چهارمین نمایشگاه چین- آسیا و اروپا

به گزارش خبرگزاری مطبوعاتی چین، وانگ یانگ، معاون نخست وزیر چین روز اول سپتامبر در ارومچی با کریم ماسیموف، نخست وزیر قزاقستان، آلمازبیگ آتامبایف، نخست وزیر قرقیزستان و معاون رییس مجلس گرجستان ملاقات کرد. این مقامات برای حضور در چهارمین نمایشگاه چین – آسیا و اروپا به ارومچی سفر کرده اند.

ضمن دیدار با نخست وزیر قزاقستان، معاون نخست وزیر چین تشریح کرد: در سال جاری، شی جین پینگ سه بار با هتمای قزاق خود گفتگو کرده و دو طرف به توافقات مهمی رسیده اند.

اعتماد سیاسی متقابل و همکاری چین و قزاقستان در زمینه های مختلف به سطح بالایی ارتقا یافته است و منافع واقعی برای مردم دو ملت به همراه داشته و همچنین به ثبات و پیشرفت منطقه یاری کرده است. چین تمایل دارد با قزاقستان، همکاری اقتصاد و بازرگانی، انرژی و منابع، ارتباطات و امنیتی را گسترش داده و روابط دو جانبه را توسعه دهند.

نخست وزیر قزاقستان اعلام کرد که قزاقستان به طور فعال پیشنهادات رییس جمهوری چین در ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم را عملی می کند و آماده است با گسترش همکاری خود با چین، قزاقستان را به ایستگاه مهمی در این جاده تبدیل کند.

معاون نخست وزیر چین در دیدار با نخست وزیر قرقیزستان اعلام کرد که چین و قرقیزستان روابط راهبردی و مشارکتی را ایجاد کرده اند. دو طرف باید با تقویت همکاری عملی و گسترش همکاری در زمینه گاز طبیعی، حمل و نقل و کشاورزی، پیشرفت مشترک را تحقق بخشند.

نخست وزیر قرقیزستان پشتیبانی خود از تلاش های چین برای حفظ امنیت و ثبات کشور را اعلام کرده و همچین تمایل برای گسترش همکاری همه جانبه با چین را ابراز کرد.

وانگ یانگ ضمن دیدار با معاون رییس مجلس گرجستان خاطر نشان کرد که چین به پنجمین شریک بازرگانی و سومین سرمایه گذار در گرجستان تبدیل شده است. در آینده چین این روند خود را ادامه می دهد تا شرکت های قدرتمند چینی را برای سرمایه گذاری در گرجستان تشویق کند و همکاری طرفین در زمنیه کشاورزی، کاشت و تولید چای و ساخت و ساز تجهیزات زیر بنایی و ارتباطی را توسعه دهد.

معاون رییس مجلس گرجستان اعلام کرد که روابط گرجستان و چین به خوبی پیش رفته کرده و امیدوار است چین با تقویت سرمایه گذاری در گرجستان، همکاری در زمینه های گوناگون را آغاز کند.

China Radio International.CRI

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:2  توسط جواد گلچين فر  | 

وزنه بردار سیستان و بلوچستان به رقابت های جهانی گرجستان اعزام شد

زاهدان- ایرنا- محمد اسحاق نارویی وزنه بردار سیستانی و بلوچستانی و کارمند سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای شرکت در رقابت های وزنه برداری قهرمانی پیشکسوتان جهان به کشور گرجستان اعزام شد.
به گزارش روز یکشنبه سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، وزنه بردار استان در این دور از رقابت ها در وزن 62 کیلوگرم برای کسب افتخاری دیگر برای ایران اسلامی به رقابت با حریفان خود می پردازد.

محمد اسحاق نارویی وزنه بردار سیستان و بلوچستان تاکنون توانسته مقام های گوناگونی از جمله مقام نخست رقابت های وزنه برداری کارگران جهان در انگلستان در سال 2005، مقام نخست رقابت های 2006 فرانسه، مقام نخست رقابت های جهانی 2007 مجارستان و 2008 یونان را کسب کند.

این گزارش می افزاید: نایب قهرمانی جهان در سال 2011 در لهستان و 2012 در اکراین و مقام نخست جام جهانی مالزی در سال 2013 از دیگر افتخارات این ورزشکار استان در عرصه جهانی است.

بر پایه این گزارش، وزنه بردار موفق سیستان و بلوچستان در سال 2006 نیز توانست یک کیلوگرم رکورد جهان را ارتقا بخشد.

در این گزارش آمده است: معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان، رییس ستاد ازدواج آسان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، رییس خانه صنعت و معدن و اعضای اتاق بازرگانی استان این وزنه بردار را برای اعزام به رقابت های جهانی حمایت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:0  توسط جواد گلچين فر  | 

هشدار پوتین به غرب در پی درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو

سوزش نمکی که دولت کی‌یف بر زخم قدیمی روسیه پاشید و به طور رسمی خواهان عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد، تنها چند ساعت بعد اثر خود را در قالب اظهارات آتشین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشان داد. پوتین با اشاره به توان هسته‌ای روسیه به غرب هشدار داد در مسائل داخلی روسیه دخالت نکند.
در حالی که ناتو آخر این هفته قرار است اجلاس خود را در ولز بدون حضور روسیه برگزار کند، اوکراین با طرح درخواست عضویت در ناتو آتشی از خشم را در دل روسیه شعله‌ور کرد. آخرین باری که یکی از اقمار سابق شوروی چنین درخواستی را مطرح کرد، سال 2008 بود که گرجستان به رهبری میخائیل ساآکاشویلی به آن دست زد. این درخواست به جنگ 6 روزه روسیه و گرجستان و رسیدن ارتش روسیه به دروازه‌های تفلیس و در نهایت به جدایی و اعلام استقلال اوستیای شمالی از گرجستان منجر شد. اکنون اوکراین که پنج ماه پیش شبه جزیره کریمه از آن جدا شد و با اعلام استقلال به دامان روسیه خزید، همین درخواست را با تکیه بر حمایت غرب مطرح کرده است. همان طور که از پیش انتظار می‌رفت، روسیه و در صدر آن شخص ولادیمیر پوتین، نسبت به این درخواست بلافاصله واکنش نشان داد.
رئیس جمهوری روسیه به بهانه حضور در نشست سالانه جوانان حامی کرملین با تهدید غرب گفت: نیروهای مسلح روسیه به پشتیبانی تسلیحات هسته‌ای خود آماده است تا با هرگونه تجاوزی مقابله کند. پس کشورهای خارجی بهتر است این مسأله را درک کنند که به نفع‌شان است در امور داخلی ما دخالت نکنند. پوتین الحاق کریمه به خاک روسیه در ماه مارس را حفاظت از مردم روس‌زبان این منطقه از دست خشونت دولت اوکراین دانسته و از امریکا و اتحادیه اروپا به دلیل اقدام «مخالف قانون اساسی» و حذف ویکتور یانوکوویچ رئیس‌جمهوری سابق اوکراین که از حامیان مسکو بود، بشدت انتقاد کرد. وی گفت: اگر این اقدامات ارزش‌های معاصر اروپایی است، پس باید بگویم واقعاً از غرب ناامید شده‌ام.
پوتین سپس تمام قد پشت سر حامیان خود در شرق اوکراین ایستاد و با ایراد این جمله که «عملیات‌ نظامی اوکراین در شرق این کشور هیچ تفاوتی با محاصره لنینگراد در جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها ندارد»، ساکنان روس تبار شرق اوکراین را همسان با شهروندان روسیه قلمداد کرد. رئیس کرملین با این حال مدعی شد: بعید است روسیه وارد هر نوع درگیری تمام عیاری شود. ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم و برای آن برنامه‌ای نداریم. رئیس‌جمهوری روسیه سپس در قالب مزاح اقدامات یکجانبه واشنگتن در عرصه بین‌الملل را سرزنش کرد و گفت: آیا شما آن جوک را به خاطر می‌آورید که می‌گفت «هر چه روس‌ها بسازند، به کلاشینکف ختم می‌شود؟» حال برداشت من این است که امریکایی‌ها به هر چه دست می‌زنند، به عراق و لیبی ختم می‌شود. پوتین که این روزها با نشست های مداوم شورای امنیت سازمان ملل علیه روسیه مواجه است، تیر انتقادات خود را به سمت سازمان ملل نیز نشانه رفت و گفت: من کاملاً مخالف این عقیده هستم که سازمان ملل ناکارآمد است اما این سازمان باید اصلاح و از ابزارهای آن باید بدرستی استفاده شود.
جلسه فوق‌العاده در اروپا
همان‌ طور که در مناسبات دیپلماتیک انتظار می‌رود، اظهارات تند پوتین نیز بی‌جواب نماند. رهبران اتحادیه اروپا دیروز تصمیم گرفتند در نشستی فوق‌العاده طرح تحریم‌های جدیدی را علیه کرملین بررسی کنند. بهانه آنها برای این تحریم‌های جدید ورود ستون‌های زرهی نیروهای روسیه به خاک اوکراین به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است. آنها مدعی هستند پوتین با این دستور قصد داشته از سقوط جدایی‌طلبان حامی استقلال که اخیراً شکست‌های سختی از ارتش اوکراین خوردند و چندین مقر خود را از دست دادند، جلوگیری کند.
در همین حال روزنامه فایننشال تایمز هم گزارش داد ناتو در نظر دارد 10 هزار نیروی واکنش سریع برای مقابله با روسیه در شرق اروپا مستقر کند. طبق این گزارش ناتو قصد دارد با همکاری هفت کشور انگلیس، دانمارک، استونی، لتونی، لیتوانی، نروژ و هلند این کار را انجام می‌دهد. ظاهراً کانادا نیز برای مشارکت در این اقدام اعلام آمادگی کرده است.
بازداشت کارکنان سفارت روسیه در کی‌یف
در ادامه تحولات اوکراین خبرها حاکی است، نظامیان اوکراینی تعدادی از اعضای تشکیلات امنیتی سفارت روسیه و محافظ سفیر را در کی‌یف بازداشت کردند. به گفته وزارت امور خارجه روسیه، دیپلمات‌های این کشور به بهانه به همراه داشتن نارنجک بازداشت شدند. مسکو آزادی سریع کارکنان سفارت خود در کی‌یف را خواستار شده است. با این حال در میان همه مجادلات دو طرف رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، کشورش با رئیس‌جمهوری اوکراین بر سر ارسال کمک‌های بشردوستانه به جنوب شرق اوکراین به وسیله قطار توافق کرده است.

 جیران عزیزی

 موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران                                                                                                                  

 
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم شهریور 1393ساعت 12:18  توسط جواد گلچين فر  | 

هیگل به گرجستان و ترکیه می رود

وزیر دفاع آمریکا پس از حضور در نشست مقامات ناتو در ولز، به گرجستان و ترکیه سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "چاک هیگل" هفته آینده برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) راهی انگلیس می شود. بر این اساس وی پس از پایان این نشست به شرق اروپا عزیمت خواهد کرد.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با اعلام این مطلب گفت هیگل پس از پایان این نشست، طی سفری شش روزه به ترکیه و گرجستان می رود. نشست وزیران کشورهای عضو ناتو با هدف بررسی آخرین تحولات مربوط به اعضای این پیمان از جمله بحران اوکراین، سوریه و عراق تشکیل می شود.

در این نشست همچنین راه های تقویت همکاری ها بین اعضای ناتو برای مقابله با بحران های احتمالی در آینده بررسی خواهد شد. گفتنی است اختلافات بین غرب و روسیه در بحران اوکراین واکنش های مقامات ناتو را نیز به دنبال داشته است.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  شنبه هشتم شهریور 1393ساعت 22:25  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر