گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

واخوشتی کوته تی شویلی؛یکی از بهترین معلمان و خاورشناسان گرجستان بود

شب واخوشتی کوته تی شویلی ، مترجم دیوان حافظ و مولانا به زبان گرجی با همکاری بنیاد ملت، سفارت گرجستان ، دفتر سینمای مستند باران عصر روز یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1394برگزار شد.
علی دهباشی با اشاره به وجوه اشتراک فرهنگ گرجستان و ایران و سابقه تاریخی روابط دوستانه دو کشور جلسه را آغاز کرد و در معرفی واخوشتی کوته تی شویلی گفت:
واخوشتی کوته تیشویلی شاعر، مترجم و محقق برجسته گرجی است که در سال 1934 در یک خانواده اصیل فرهنگی گرجستان به دنیا آمد. وی در همان دوران نوزادی پدر و مادرش را از دست داد و با این وجود توانست پس از پایان مدرسه تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه دهد و در همین رشته تا مقطع دکترا پیش رفت و در ادامه راهش به ترجمه آثار عمر خیام، حافظ، جامی، مولانا، ابوسعید ابی الخیر، سنایی، کمال خجندی و ... همت گماشت.
یوسب چاخواشیولی سفیر گرجستان در ایران به عنوان اولین سخنران از واخوشتی کوته تی ویشلی و جایگاهی که در بین گرجی ها برای شعر و زبان فارسی به وجود آورده بود سخن گفت و سپس با نگاهی متفاوت به شرح محیط سیاسی که کوته تی ویشلی در آن پرورش یافته بود، پرداخت.
در ادامه خانم دکتر ماکا ناتادزه پیام خانم زئو کوکوشویلی همسر واخوشتی کوته تی شویلی را که توسط خانم تیا شورغایا ترجمه شده بود قرائت کردند و در پایان خود به معرفی دقیق تری از کوته تی ویشلی ، شاعر برجسته گرجی پرداخت.
سپس ماموکا کورسبدیانی رایزن اول گرجستان از واخوشتی کوته تی شویلی ، محبوبیت ترجمه هایش در گرجستان و خدمات او در شناساندن فرهنگ و ادبیات فارسی به گرجی ها سخن گفت و اظهار امیدواری کرد که این روابط فرهنگی در ایران و نیز گرجستان ادامه یابد و با بسط این روابط محققان و ادیبان گرجی بیشتر در زبان فارسی معرفی شوند.
پس از آن علی دهباشی متن پیام گیورگی لوبژانیدزه، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه ایوانه جاواخیشویلی، تفلیس که توسط خانم تئا شورغایا ترجمه شده بود را خواند و از رحیم مرتضی وند سازنده فیلم مستند شاعر بهشتی دعوت کرد تا از تجربه آشنایی با کوته تی ویشلی و ساخت مستندش بگوید و در انتها بخشی از مستند شاعر بهشتی به نمایش درآمد.

بنیاد ملت

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 9:38  توسط جواد گلچين فر  | 

آشنایی با فعالیت‌های مؤسسه خیریه امام علی(ع) گرجستان

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، مؤسسه خیریه امام علی(ع) در کشور گرجستان در سال ۲۰۰۴ توسط شورای مسجد امام علی(ع) و تعدادی از جوانان عاشق اهل بیت(ع) شهر مارنئولی در این شهر تأسیس شد.

یکی از اعضای مؤسسه خیریه امام علی(ع) درباره فعالیت‌های این مؤسسه این‌طور می‌گوید: این مؤسسه درابتدای تأسیس حدود ۴۰ نفر عضو داشت؛ اما رفته رفته با تلاش‌ها و فعالیت‌های اعضا، این تعداد به ۴۰۰ نفر رسید.

این مؤسسه در کنار تلاش برای جذب اعضای فعال، کارهای خیریه و همچنین تبلیغات دینی نیز انجام می‌دهد.

از جمله فعالیت‌های این مؤسسه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- ساخت مساجد جدید برای شیعیان شهر مارنئولی و تعمیر مساجد قدیمی.

۲- ارائه کمک هزینه‌های لازم برای درمان بیمارهای نیازمند.

۳- ارائه کمک هزینه برای خانواده‌های کم درآمد و همچنین خانواده‌هایی که سرپرست خود را از دست داده‌اند.

۴- کمک‌رسانی ماهانه به ۴۴ خانواده بدون سرپرست و یا کم درآمد و واریز مبلغ مشخص به صورت ماهانه به حساب‌های سرپرست خانواده‌ها.

هزینه تمام فعالیت‌های این مؤسسه از کمک‌های مردمی تأمین می‌شود و تمام مبالغی که در اختیار این مؤسسه قرار می‌گیرد به صورت امانت در صندوق امانت نگهداری شده و برای امور مورد نیاز خرج می‌شود.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۴ساعت 11:35  توسط جواد گلچين فر  | 

لغو تحریمها علیه ایران فرصت های جدیدی برای گرجستان ایجاد می کند

باکو – ایرنا – رییس جمهوری گرجستان گفت، لغو تحریمهای اعمالی علیه جمهوری اسلامی ایران فرصت های جدید برای گرجستان ایجاد می کند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری آپسنی گرجستان، گئورگی مارگولاشویلی در جریان سفر به واشنگتن افزود: لغو تحریم ها علیه ایران و برقراری روابط میان واشنگتن و تهران را فرصتی برای گرجستان به عنوان کشور ترانزیتی تلقی می کنیم.
وی در پاسخ به سووالی درباره روابط ایران و روسیه گفت، روابط این دو کشور هرگز تهدیدی برای گرجستان نبوده است.
رییس جمهوری گرجستان در عین حال روابط ایران و آمریکا را برای کشورش بسیار مهم عنوان کرد و گفت: ما این روابط را با علاقه خاص پیگیری می کنیم و امیدوار به فرصتهای جدید هستیم.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 7:48  توسط جواد گلچين فر  | 

سمینار «جایگاه عید غدیر در اسلام» در گرجستان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه غرب آسیا، سمینار یک روزه «جایگاه عید غدیر در اسلام» با هماهنگی و همکاری اداره مسلمانان گرجستان، نمایندگی جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مشارکت تعدادی از برادران اهل سنت، دیروز، 9 مهرماه، در تفلیس برگزار شد.

این مراسم با حضور برخی از شخصیت‌های دینی از جمله رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان؛ یاسین علی‌اف، مفتی شرق گرجستان و شیخ قادر، مدیر شبکه 14 ترکیه برگزار شد.

در ابتدای مراسم رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان در تبیین جایگاه غدیر در اسلام، گفت: یکی از بزرگ‌ترین برکات این عید تأکید پیامبر(ص) بر اتحاد و پرهیز از تفرقه بین مسلمانان است.

یاسین علی‌اف، مفتی شرق گرجستان و از برادران اهل سنت نیز در این مراسم ضمن تبریک روز عید غدیر خم، اظهار کرد: امروز وحدت بین مسلمانان بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به تأکید پیامبر اسلام(ص) این روز می‌تواند یکی از نشانه‌ها و الگوهای مهم برای این وحدت باشد.

مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی کشورمان نیز با تبریک این روز، بیان کرد: عید غدیر خم، عید ولایت و امامت است و حضرت علی(ع) را می‌توان بزرگ‌ترین سرباز در امر ولایت‌مداری دانست. حضرت امیرالمؤمنین(ع) تا زمان حیات پیامبر اسلام(ص) مانند سربازی فداکار تحت فرمان آن حضرت بودند.

وی در تبیین ویژگی‌های شخصیتی امیرالمؤمنین علی(ع)، گفت: آزادگی و عدالت‌محوری بزرگ‌ترین شاخصه شخصیتی آن حضرت است؛ امام علی(ع) همواره در طول تاریخ بی‌همتا خواهند بود.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 7:46  توسط جواد گلچين فر  | 

مجموعه داستان‌های ابراهیم حسن‌بیگی به گرجستان رسید

كتاب «مجموعه داستان‌ها»، تألیف ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده معاصر كشورمان به زبان گرجی در گرجستان چاپ شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‌كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، کتاب «مجموعه داستان‌ها» تألیف ابراهیم حسن‌بیگی، نویسنده معاصر کشورمان از سوی دانشجویان رشته روابط بین‌الملل گروه زبان و فرهنگ ایران دانشگاه آزاد گرجستان چاپ شد.

با توجه به اشتیاق فرهیختگان جامعه گرجی به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، این كتاب به زبان گرجی ترجمه و توسط مؤسسه انتشارتی دانشگاه آزاد گرجستان طراحی و به چاپ رسیده است. ترجمه اینگونه کتب از ادبیات معاصر می‌تواند موجبات توسعه و ترویج روابط ادبی و فرهنگی دو کشور را فراهم كند.

بنابر اعلام این خبر، تعداد قابل توجهی از این کتاب جهت اهداء به کتابخانه‌های معتبر، دانشگاه‌ها، ایرانشناسان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی در گرجستان و ایران ارسال خواهد شد.

Mehr News Agency

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۴ساعت 20:22  توسط جواد گلچين فر  | 

روسيه : توسعه ناتو به گرجستان و اوکراين عواقب فاجعه باري خواهد داشت

نماینده دائم روسیه در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه شنبه اعلام کرد توسعه ناتو به گرجستان و اوکراین می تواند «عواقب فاجعه باری» برای اروپا داشته باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، الکساندر گروچکو Alexandre Grouchko نماینده دائم روسیه در ناتو در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسی لایف نیوز LifeNews گفت:«این بازی سیاسی در مورد توسعه ناتو به گرجستان و اوکراین می تواند عواقب وخیم ژئوپلیتیکی برای تمام اروپا داشته باشد.»
وی تصریح کرد :«امیدوارم افراد در بروکسل و دیگر پایتخت های اروپایی کاملا نسبت به خطر این بازی کوچک آگاه باشند. این ماجرا احتمالا عواقب فاجعه باری خواهد داشت.»
دیپلمات روس همچنین در مورد تلاش احتمالی اوکراین برای پیوستن به ناتو هشدار داد و اعلام کرد این موضوع موجب بروز اختلاف در جامعه اوکراین و نیز افزایش تنش ها در روابط بین المللی خواهد شد.
به عقیده گروچکو به دلیل اراده «توسعه طلبی» ناتو،‌ اروپای مرکزی و کشورهای منطقه بالتیک امروز«زمینه رویارویی نظامی است».
روسیه روز یکشنبه برای مقابله با آنچه «توسعه طلبی غیر قابل پذیرش ناتو» در مرزهای این کشور می خواند، راهبردهای جدیدی در دریاها برای خود اتخاذ کرد.
تقویت مواضع راهبردی نیروی دریایی در دریای سیاه و تداوم حضور در اقیانوس اطلس و مدیترانه، بخشی از دکترین دریایی روسیه برای مقابله با آن دسته از سیاست های ناتوست که مسکو آنها را توسعه طلبانه و غیرقابل قبول می خواند.
ناتو که مسکو را به استقرار نیروی نظامی در شرق اوکراین متهم می کند، در ماه فوریه تصمیم گرفت قدرت دفاعی خود را در بخش های شرقی تقویت کند و با همین هدف نیروی دفاعی واکنش سریع 5000 نفری با شش مرکز فرماندهی در بلغارستان ، استونی ، لتونی ، لیتوانی ، لهستان و رومانی ایجاد کرد.
گرجستان از سال های پیش و پس از رویارویی نظامی با روسیه در سال 2008 ، علاقه مند به پیوستن به ناتو است. مقامات جدید اوکراین نیز از پس از الحاق کریمه به روسیه و آغاز مناقشه مسلحانه در شرق این کشور از علاقمندی خود در این خصوص خبر داده اند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم مرداد ۱۳۹۴ساعت 20:20  توسط جواد گلچين فر  | 

در آستانه تفاهم برای مشاركت در یك پروژه ساخت كارخانه سیمان 1000 تنی در كشور گرجستان

به گزارش روابط عمومي شركت سيمان فارس و خوزستان ،‌ در راستاي مراودات بين المللي با كشورهاي همسايه جلسه مشترك مديرعامل شركت سيمان فارس و خوزستان با سفير كشور گرجستان و همراهي يكي از شركتهاي سرمايه گذار در حوزه سيمان در خصوص احداث كارخانه 1000 تني در غرب گرجستان و همچنين صادرات سيمان و كلينكر به اين كشور برگزار گرديد و مقرر گرديد شركت خدمات مهندسي سيمان فارس و خوزستان به عنوان کارشناس مجرب جهت تدوين و تهیه طرح توجیهي فنی و اقتصادی ، طرح مطالعه احداث كارخانه سيمان مشترك را بررسي نمايند و در آينده نزديك تفاهم نامه به امضاي طرفين خواهد رسيد.

مرتضي لطفي مديرعامل شركت سيمان فارس و خوزستان ، احداث کارخانه سیمان در كشور گرجستان را به عنوان نمادی از توان صدور خدمات فنی و مهندسی کشور برشمرد و از ‏سرمايه گذاري 30 درصدي شركت سيمان فارس و خوزستان در اين پروژه مشترك با سرمايه گذار گرجستاني در احداث كارخانه در صورت توافق اشاره كرد.

کشور گرجستان در منطقه قفقاز جنوبي و شمال غربي آسيا وجنوب شرقي اروپا و با مساحت 69700 كيلومتر مربع در همسايگي كشورهاي روسیه، ترکیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان و جمعيتي بالغ بر 4630841 نفر به عنوان يكي از بازارهاي هدف و از راه‌های اتصال به اتحادیه اروپا است و مهمترین کالاهای صادراتی ایران به گرجستان شامل لوازم ساختمانی از جمله سیمان، گچ مي باشد كه شركت سيمان اروميه در اين زمينه فعاليت چشمگيري دارد.

شرکت سیمان فارس و خوزستان

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۴ساعت 13:12  توسط جواد گلچين فر  | 

یک طلا و دو نقره فرنگی‌کاران نوجوان در تورنمنت گرجستان

تیم منتخب کشتی فرنگی نوجوانان ایران در رقابتهای بین المللی کشتی جام گرجستان با کسب یک مدال طلا و دو نقره به مقام سوم دست یافت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، رقابت های بین المللی کشتی فرنگی نوجوانان روزهای 10 و 11 تیرماه در شهر تفلیس گرجستان برگزار شد.

تیم ایران که با پنج نماینده در این رقابت ها شرکت کرده بود توسط امین میرزاده در وزن 100 کیلوگرم صاحب مدال طلا شد و امین کاویانی و محمدرضا رستمی در اوزان 58 و 63 کیلوگرم به مدال نقره رسیدند تا تیم ایران پس از گرجستان و آذربایجان در مکان سوم بایستد.

عزیزالله عزیززاده و ابوذر رئیسی نمایندگان اوزان 69 و 76 کیلوگرم در این رقابتها که در 10 وزن برگزار شد، به عنوانی دست نیافتند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 11:28  توسط جواد گلچين فر  | 

نصب برچسب ویژه بر روی غذاهای اصلاح شده ژنتیکی الزامی است

آیا مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی یا بقول عامیانه هورمونی زیان آور هستند یا مفید؟ بحث در این مورد در محافل علمی و عمومی ادامه دارد و هنوز پاسخ قطعی برای این پرسش وجود ندارد. تولید و عرضه مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی آزاد است و این مصرف کننده ها هستند که خودشان باید تصمیم بگیرند که می خواهند از این خوراکی ها استفاده کنند یا خیر. در گرجستان نصب برچسب ویژه بر اینگونه مواد غذایی الزامی شده است.
از اول ماه جولای جاری نصب برچسب جی ام GM بر روی مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی الزامی گشته است. این حروف مخفف عبارت جنتیکالی مودیفاید genetically modified می باشد. اگر غذای خوراکی حاوی 0.9 درصد یا بیشتر مواد غذایی اصلاح شده ژنتیکی باشد، نصب این برچسب الزامی است. چنانچه مواد غذایی به گونه ای عرضه شود که امکان نصب برچسب بر آن وجود نداشته باشد باید مدارک آگاهی دهنده در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. در قانون جدید آمده است که این برچسب باید در محلی نصب شود که واضح و در معرض دید مصرف کننده باشد. تولیدکنندگانی که این قانون را رعایت نکنند 5 هزار لاری و در صورت تکرار 10 هزار لاری جریمه خواهند شد. مواد غذایی بدون برچسب هم منهدم خواهند شد.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 11:25  توسط جواد گلچين فر  | 

ولید طلال 300 هزار دلار به دولت گرجستان هدیه کرد

گزارش می شود که سفیر گرجستان در عربستان سعودی نزد  ولید طلال رفت و موضوع سیل در تفلیس و خسارات ناشی از آن را تعریف کرد. ولید طلال نیز 300 هزار دلار به دولت گرجستان کمک کرد تا بخشی از خسارات ناشی از سیل جبران شود.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 11:23  توسط جواد گلچين فر  | 

پلیس گرجستان دو شهروند جوان این کشور را مورد توهین و آزار قرار داد

پلیس گرجستان بمدت یکساعت دو شهروند ارمنی این کشور را کتک زد و فحشهای بد نثار آنها نمود.
به گزارش شبکه روستاوی 2 این جوانان در کلوپی شبانه و پس از درگیری با یک مقام ارشد پلیس دستگیر شدند. دوربین کارگذاشته در ساعت مچی این افراد تصاویری مبهم ولی صداهایی حاکی از ضرب و شتم و ناسزاگویی را ضبط کرده است. گزارش ویدوئی این واقعه را می توانید در لینک خبر شبکه روستاوی 2 تماشا کنید.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 11:21  توسط جواد گلچين فر  | 

مخالفت شدید گرجستان با ازدواج های یک جنسی:خانواده دومین معبد الهی است

شفقنا -ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان با تفسیر تصمیم دادگاه عالی آمریکا درباره قانونی کردن ازدواج های یک جنسی اعلام نمود که قصد دارد یک طرح قانونی پیشنهاد کند که بر طبق آن « فقط پیوند زن و مرد» ازدواج به حساب خواهد آمد. اعلامیه شدید ریاست کلیسای ارتدکس گرجستان که تصمیم مقامات آمریکا را محکوم کرد بر موضع نخست وزیر کشور تأثیر گذاشت. 

نخست وزیر گرجستان در مصاحبه با « آساوال — داساوالی» گفت: « به عنوان نخست وزیر کشور، منتهای سعی خودم را خواهم کرد تا طرح قانون ازدواج به عنوان پیوند زناشویی زن و مرد به تصویب برسد». 

سخنان ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان پس از اعلام تصمیم دادگاه عالی آمریکا در باره قانونی کردن ازدواج های یک جنسی گزارش شد. سیاستمداران آمریکا بیانیه ای در باره دستیابی به اتخاذ چنین تصمیماتی در دیگر کشورها را صادر کردند. 

آقای گاریباشویلی یاد آور شد: « کشور ما پیرو دین ارتدکس و نهاد خانواده است. خانواده دومین معبد الهی است. هر کشوری بطور جداگانه می تواند این مسأله را برای خود حل کند. ما بر حل و فصل این مسأله مطابق با دین خود اصرار خواهیم ورزید. کسانی که نهاد خانواده را ویران می کنند فقط به فکر ملاحظات شخصی خود هستند.

ضمیمه قانون خانواده و ازدواج — شرط ضروری برای تأیید بر « وفاداری گرجستان به تاریخ چند قرنی ، فرهنگ ، زبان و ماهیت خود است». ما برای نثار جان به خاطر این ارزش ها آماده هستیم».

وی شرکت کنندگان بحث ها در باره ازدواج های یک جنسی را فراخواند که« منافع وطن باید بالاتر از هر چیز دیگری قرار داشته باشد».

ایلیای دوم، ریاست کلیسای ارتدکس گرجستان نیز واکنش شدیدی نسبت به اخبار دریافتی از آمریکا نشان داد. در جریان دعا و نیایش روز یکشنبه، قانونی کردن ازدواج های یک جنسی را « اشتباه بزرگی» نامید. « اتفاق می افتد که ملت و دولت آنچه غیر قانونی است را قانونی می کنند. ملت گرجستان باید بین نیکی و شر فرق بگذارد ، چه چیزی را باید پذیرفت و از پذیرش چه چیزی باید خودداری ورزید».

 

سخنان ریاست کلیسا و نخست وزیر کشور به بحث های داغی در کشور دامن زد. اکثریت خواهان تصویب طرح قانونی خانواده هستند و از واکنش منفی آمریکا، شریک استراتژیکی گرجستان ترسی به دل راه نمی دهند.

 

نانا دِوداریانی رئیس مرکز پژوهش های جهانی در مصاحبه با روزنامه « کمرسانت» چاپ روسیه گفت: « اصول دینی و موازین اخلاقی مانع از برسمیت شناختن ازدواج ها و روابط یک جنسی است. در غرب و آمریکا باید بدانند هر گونه تصمیمی که آنها اتخاذ کنند نباید آن را به دیگران تحمیل کنند و باید با این امر کنار بیایند که هر کشوری از سنن و فرهنگ خاص خود برخوردار است».

 

در قانون اساسی گرجستان به سال 1995 میلادی از « حقوق یکسان طرفین در ازدواج» صحبت می شود. در صورت تصویب اصلاحیه جدید ، این ضمیمه حاوی جمله مکمل در باره آن خواهد بود که « پیوند بین زن و مرد» فقط ازدواج رسمی محسوب خواهد شد. تصویب آن یک پروسه طولانی است که باید در دو اجلاس ارگان قانون اساسی بررسی شود و از طرف سه چهارم نمایندگان مورد حمایت قرار بگیرد.

لوان بردزِنیشویلی عضو پارلمان با ابراز نظر عمومی جامعه لیبرال که با بدبینی نسبت به ابتکار نخست وزیر برخورد می کند و حزب غرب گرای جمهوری خواه گرجستان است گفت: چنین یادداشتی نباید در قانون اساسی وجود داشته باشد». بهر حال تغییر قانون اساسی کشور برای ائتلاف حاکم « آرزوی گرجی» کار ساده ای نخواهد بود.

www.shafaqna.com/persian

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 2:7  توسط جواد گلچين فر  | 

هتل چهار ستاره مرکوری در پایتخت گرجستان افتتاح شد

روز 30 جون سال جاری هتل 4 ستاره مرکوری تفلیس قدیم Hotel Mercure Tbilisi Old Town بطور رسمی گشایش یافت. این هتل 108 اتاق دارد. مرکیور یا مرکوری یک برند بین المللی هتل است و بیش از 750 هتل سه ستاره و چهار ستاره در جهان تحت این برند فعالیت می کنند.
در مراسم افتتاحیه هتل مرکوری ایراکلی قاریباشویلی نخست وزیر گرجستان، گریگول کویریکاشویلی وزیر اقتصاد، داویت نارمانیا شهردار تفلیس و نمایندگانی از گروه آکور حضور داشتند. گروه آکور مالک این هتل تازه تاسیس است.
نخست وزیر گرجستان در مراسم افتتاح هتل اعلام کرد که در حدود 16 میلیون دلار صرف این پروژه شده است. به گفته او این سرمایه گذاران در حال اجرای پروژه بزرگتری در گرجستان نیز هستند بنام بوداپست سبز که حدود 100 میلیون لاری صرف آن خواهد شد و تا ماه جولای سال 2016 پایان خواهد یافت.
داویت نارمانیا نیز در این مراسم گفت که این هتل در حال حاضر 38 نفر از قربانیان سیل تفلیس را اسکان داده است.
هتل مرکوری در خیابان گرگاسالی شماره 9 و در نزدیکی کلیسای متخی واقع شده است.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 1:22  توسط جواد گلچين فر  | 

کودک 11 ساله قربانی تجاوز، خود را حلقه آویز کرد

چند روز پیش این خبر منتشر شد که پسری 11 ساله در روستای خونوی در منطقه خاراگائولی خود را حلقه آویز کرده است. پدر این کودک روز 30 جون به رسانه ها گفت که فرزندش قربانی تجاوز جنسی شده است. متاسفانه وزارت کشور گرجستان این موضوع را تائید کرده است.
پدر کودک می گوید: فرزندم قربانی شد. او نمی توانست ماجرا را به خانواده بگوید و خودش را حلقه آویز کرد.
وزارت کشور گرجستان اطلاع می دهد که این شخص توسط یکی از همولایتی های خود مورد تجاوز قرار گرفته است و سپس اقدام به خودکشی کرده است. قربانی در حالی که بیهوش بود به بیمارستان رسانده می شود اما یکروز بعد فوت می کند.
در ارتباط با جنایت مذکور فردی بنام رزو دستگیر شده است که متهم به تجاوز می باشد. اگر جرم او در دادگاه اثبات شود به 15 تا 20 سال حبس محکوم خواهد شد.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 1:19  توسط جواد گلچين فر  | 

پخش سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال سویچ می شوند

از روز 1 جولای جاری انتشار سیگنالهای آنالوگ در تفلیس متوقف گردید و کلیه سیگناهای دریافتی دیجیتال  شد. بنابراین افرادی که برنامه های رادیو و تلویزیون را از طریق آنتن دریافت می کنند باید گیرنده هایشان نیز امکان پخش سیگنالهای دیجیتال را داشته باشد. تبدیل گیرنده آنالوگ به دیجیتال به آسانی و تنها با افزودن یک جعبه ویژه امکان پذیر است.
همزمان با تفلیس در روستاوی، مارنئولی، منطقه ساگارجو و کوجوری نیز کلیه سیگنالها دیجیتال شد. قرار است طی 8 تا 9 آینده در سرتاسر گرجستان کلیه سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال سویچ شوند.
گرجستان عضو اتحادیه بین المللی مخابراتITU است و بر اساس توافقنامه ژنو 2006 (GE-06) ملزم است که تنها سیگنالهای دیجیتال منتشر کند. اتحادیه اروپا کلیه کشورهای اروپایی را ملزم کرده است که تا پایان سال 2015 توافقنامه مزبور را به اجرا در بیاورند.

آرمن پارس-گرجستان

 

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم تیر ۱۳۹۴ساعت 1:17  توسط جواد گلچين فر  | 

جشنواره موسیقی الکترونیک گرجستان در شهر ساحلی آناکلیا

جشنواره موسیقی الکترونیک گرجستان GEM از 30 جولای تا 7 آگوست سال جاری در شهر ساحلی آناکلیا برگزار خواهد شد. در این جشنواره دی جی ایرانی-هلندی آرمین ون بورن نیز حضور خواهد داشت.
دی جی های معروفی از اروپا در این جشنواره حضور دارند و برگزار کنندگان جشنواره آن را بزرگترین و بیاد ماندنی ترین فستیوال گرجستان توصیف می کنند. قیمت بلیط ورود به جشنواره از 150 لاری آغاز می شود. جهت اطلاعات بیشتر درباره این فستیوال می توانید به وبسایت جم Georgian Electronic Music Festival مراجعه نمایید.
سال گذشته جشنواره کازانتیپ در آناکلیا برگزار شد که موج اعتراض را بدنبال داشت و تجمعی اعتراضی در مخالفت با آن صورت گرفت و در نهایت مراسم ناموفقی برگزار شد. امسال جم جایگزین کازانتیپ شده است. برگزار کنندگان جم می گویند مراسمی مشابه کازانتیپ در این جشنواره برپا خواهد شد.
شهر ساحلی آناکلیا ანაკლია در کنار دریای سیاه و نزدیک مرز آبخازیا قرار گرفته است. فاصله این شهر تا باتومی حدود 135 کیلومتر است که بصور متوسط با دو ساعت و ربع رانندگی طی می شود.

منبع: آرمن پارس

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر ۱۳۹۴ساعت 19:52  توسط جواد گلچين فر  | 

تداوم اقدامات تحریک آمیز غرب و گرجستان در قفقاز

محمد علی طالبی - اقدامات تحریک آمیز دولت گرجستان، آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) در منطقه قفقاز همچنان ادامه دارد.

روز یکشنبه یک رزمناو آمریکایی در بندر باتومی گرجستان در سواحل دریای سیاه پهلو گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه ، هدف از اعزام این رزمناو آمریکایی به سواحل گرجستان مشارکت در یک ماموریت آموزشی اعلام شده است. بنابر این گزارش، سفارت آمریکا در گرجستان نیز روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، سرنشینان این رزمناو در ماموریت آموزش نیروهای گارد ساحلی گرجستان شرکت خواهند داشت.

کارشناسان، اقدام مشترک آمریکا و سیاستمداران حاکم بر تفلیس در سواحل گرجستان در دریای سیاه را تحریک آمیز قلمداد می کنند. به باور مقام های روسیه، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، آمریکا تلاش مضاعفی به کار گرفته است تا با تقویت حضور نظامی در مناطق مختلف جهان بویژه مناطق آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی، آخرین ضربه های تاثیرگذار را بر پیکر بازمانده شوروی سابق یعنی روسیه وارد سازد.

تحرکات نظامی آمریکا در مناطقی که به اصطلاح حیاط خلوت سنتی روسیه خوانده می شوند، با واکنش تند مقام های روسیه مواجه شده است. مقام های مسکو موضوع تلاش آمریکا برای تغییر توازن نظامی با روسیه در جهان را مغایر با توافق های مسکو- واشنگتن در دوران جنگ سرد می دانند.

از جمله تلاش های آمریکا می توان به تداوم فعالیت سازمان نظامی ناتو اشاره کرد. باید گفت، پس از فروپاشی شوروی سابق و پایان دوران جنگ سرد، آمریکا با تقویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو- که بازوی نظامی این کشور در مناطق استراتژیک جهان محسوب می شود، نشان داده است که همچنان خوی نظامی گیری را در دستور کار دارد.

طبیعی است که این وضعیت برای روسیه حساسیت برانگیز است. برغم ابراز نگرانی های روسیه، رهبران آمریکا از ابتدای دهه 1990 میلادی با مطرح کردن برنامه موسوم به " مشارکت برای صلح ناتو " ، به منظور جذب کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز در نهادهای غربی از جمله ناتو همه مساعی خود را به کار گرفته اند.

در میان جمهوری های آسیای مرکزی و قفقاز شکی نیست که گرجستان بیشترین تلاش را برای همگرایی با غرب و نهادهای وابسته با بلوک آمریکا بویژه سازمان نظامی ناتو به کار گرفته اند. این موضع گرجستان به بروز تنش میان مسکو و تفلیس منجر شده است. به طوری که در ماه اوت سال 2008 میلادی درگیری های نظامی مسکو ، تفلیس، خسارت های جبران ناپذیری به اقتصاد و جغرافیای گرجستان وارد ساخته است.

در واقع ، بروز درگیری های نظامی پنج روزه ، دو منطقه استقلال طلب گرجستان یعنی آبخازیا و اوستایی جنوبی را به طور کامل از دولت مرکزی تفلیس خارج ساخته است. برغم این رویداد تلخ، مقام های گرجستان همچنان بر پیوستن به ناتو تاکید دارند. به عنوان مثال ، " ایراکلی گاریباشویلی " نخست وزیر گرجستان در ماه گذشته میلادی ، بار دیگر بر گسترش همکاری های ارتش گرجستان با سازمان نظامی " ناتو " تاکید کرده است. وی همچنین اعلام کرد، گرجستان بارها توانایی خود را در خدمت به تامین امنیت بین المللی اثبات کرده است و اکنون نیز راهی جز همگرایی با منطقه اروپا آتلانتیک ندارد. این در حالی است که دیپلمات های غربی از ترس دشمنی روسیه با کشورشان تمایلی به پیوستن گرجستان به سازمان نظامی ناتو از خود نشان نمی دهند.

برون مرزی-صدا و سیما

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر ۱۳۹۴ساعت 19:50  توسط جواد گلچين فر  | 

ناو نیروی دریایی امریکا در بندر باتومی پهلو گرفت

 

یو اس اس لابون (دی دی جی-58) متعلق به ناوگان ششم نیروی دریایی امریکا در بندر باتومی پهلو گرفت. این کشتی مجهز به موشکهای هدایت شونده است. سفارت آمریکا در تفلیس اعلام کرده است که حضور این کشتی حامل پیام حمایت آمریکا از متحدانش در ناتو و شرکایش نظیر گرجستان است که با هدف مشترک توسعه امنیت و ثبات در دریای سیاه تلاش می کنند.
امروز تیناتین خیداشلی وزیر دفاع گرجستان، داویت اوسوپاشویلی رئیس پارلمان کشور، ژنرال واختانگ کاپانادزه فرمانده نیروهای مسلح گرجستان، ریچارد نورلند سفیر ایالات متحد در گرجستان و مقاماتی دیگر در باتومی حاضر شدند تا از کشتی جنگی استقبال کنند.

منبع: آرمن پارس

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر ۱۳۹۴ساعت 0:58  توسط جواد گلچين فر  | 

قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان اشتباه است

مانانا کوباخیدزه معاون سخنگوی پارلمان گرجستان می گوید که قانونی شدن ازدواج دو همجنس خطای بزرگی است. ایلیای دوم رهبر روحانی گرجستان نیز در فیسبوک خود پیام گذاشت که امریکا خطای بزرگی را مرتکب شده است.
خانم کوباخیدزه در فیسبوک پیام می گذارد: اگر ما تنها بمانیم، اگر همه دوستان و والدین نیز ما را ترک کنند، من این فکر را تغییر نخواهم داد که ازدواج دو همجنس اشتباه است.
پس از آنکه دیوان عالی امریکا ازدواج همجنسگرایان را در همه ایالات این کشور قانونی کرد ، کمپینهایی در فیسبوک ایجاد شد که کاربران عکسهایی رنگین را در حمایت از این قانون به اشتراک می گذارند. برخی از کاربران فیسبوکی در گرجستان نیز به این کمپین پیوستند. اظهار نظر قاطع ایلیای دوم در این مورد اهمیت فراوانی دارد. ایلیا محبوب ترین شخصیت در گرجستان است و اکثریت قاطع مردم این کشور می گویند که او را دوست دارند.
قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در امریکا نه از سوی نهادهای ایالتی و نه از سوی کنگره این کشور صورت گرفته است. این بخوبی روشن می کند که در داخل این کشور نیز مقاومتهای شدیدی نسبت به قانونی شدن همجنسگرایی وجود داشته است.

منبع: آرمن پارس

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم تیر ۱۳۹۴ساعت 0:57  توسط جواد گلچين فر  | 

افتتاح عبادتگاه ایزدی ها در تفلیس

بتازگی معبد ایزدی ها در محله وارکتیلی تفلیس افتتاح شده است. این عبادتگاه که سلطان یزید نام گرفته است با بودجه دولت ساخته شده است.
بموجب آمارهای رسمی در سال 1989 بیش از 30 هزار ایزدی در گرجستان زندگی می کردند. امروزه آمار دقیقی در مورد جمعیت ایزدی های گرجستان وجود ندارد اما برآورد می شود که حدود 6 هزار ایزدی در این کشور ساکن هستند. بخش زیادی از ایزدی های ساکن گرجستان در یکسال اخیر از سنجار در عراق به این کشور مهاجرت کرده اند.
ایزدی ها کرد هستند و با انکه اغلب کردها مسلمان می باشند، اینها آیین خاص خود را دارند. آیین ایزدی ترکیبی است از آیینهای ایرانی در پیش از اسلام، مسیحیت و اسلام.

منبع: آرمن پارس

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم تیر ۱۳۹۴ساعت 21:40  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستانی‌ها در معادن ایران سرمايه‌گذاري مي‌كنند

گروه معادن - در حاشيه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین با نائب رئیس آکادمی علوم طبیعی گرجستان مصاحبه‌اي انجام داديم.

به گزارش ماین نیوز، متن مصاحبه خبرنگار ماین نیوز با الکساندر تواچرلیدز (Alexander Tvalchrelidze)،نائب رئیس آکادمی علوم طبیعی گرجستان به شرح زیر است:
شما اخیراً با رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) دیدار داشتید و در مورد سرمایه‌گذاری در ایران مذاکره کردید. به دنبال سرمایه‌گذاری در چه حوزه‌هایی هستید؟

باید بگویم شرکت ما دارایی‌های معدنی در گرجستان، ارمنستان، ازبکستان، قزاقستان، اروپا و نقاط دیگر دارد و ما تجربه خوبی در همه زمینه‌ها از اکتشاف گرین فیلدز تا اکتشاف ذخایر، طراحی معدن و ساخت، فرآوری متالورژیکی و فروش داریم. ما هیچ محدودیت مالی نداریم و می‌توانیم میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کنیم. نوع سرمایه‌گذاری ما به دولت یا سازمان ایرانی بستگی دارد. ما همچنین آماده‌ایم کلیه فرصت‌های آذربایجان (ایران) از کشف ذخایر، طلا یا فلزات اساسی یا فلزات نادر دیگر را در نظر گرفته و سپس به توسعه آن اقدام کرده و کارخانه‌های فوق مدرنی ایجاد کنیم و فلزات را تولید کنیم. همانطور که می‌دانید صنایع معدنی ایران در زمینه مواد معدنی صنعتی به خوبی توسعه یافته‌اند و این تولید نیازمند ساخت صنایع ایران است اما ایران با توجه به ذخایرش فلزات بسیار اندکی تولید می‌کند؛ بنابراین ایران باید به صنایع اصلی معدنی بین‌المللی بپیوندد و همکاری‌های بین‌المللی ایران در این زمینه افزایش چشمگیری دهد.

درباره ذخایر معدنی گرجستان توضیح دهید.

گرجستان کشور کوچکی است؛ بنابراین ذخایر معدنی محدودی دارد اما فرصت‌های زیاد جالبی داریم که می‌توانند از لحاظ اقتصادی به طور کامل گرجستان را تامین کنند. ذخایر منگنز، طلا، فلزات اساسی داریم و اخیرا یک معدن طلا کشف کرده‌ایم و این فرصت را توسعه می‌دهیم. ما اکنون سه برابر بيشتر طلا در گرجستان نسبت به ایران توليد می‌كنیم و انتظار داریم در پنج تا شش سال آینده تولید طلا مس و فلزات اساسی را در گرجستان افزایش دهیم.

همكاري با شرکت یا پروژه خاصی را در ایران در نظر داريد؟

بله در وهله نخست ما با شرکای ایرانی برجسته و شناخته شده خود شرکتی تاسیس کرده‌ایم و یک معدن کوچک طلا کشف کرده‌ایم و امسال معدن و تاسیسات آن‌را در آذربایجان (ایران) خواهیم ساخت اما کاملا آماده‌ایم هر پروژه سودآور مربوط به فلزات اساسی و نادر را در ایران انجام دهیم و فعالانه با سازمان زمین شناسی ایران و ایمیدرو مذاکره می‌کنیم.

ممكن است در مورد لغو تردد بدون ويزاي بازرگانان ايران به گرجستان توضيح دهيد.

از اين موضوع باخبرم اما خيلي ساده است. مي‌توانيد با پرداخت 40 دلار در فرودگاه بين‌المللي درخواست ويزا كنيد يا به راحتي مستقيما از سفارت گرجستان در تهران ويزا بگيريد. سفير جديد گرجستان در ايران كه يكي از دوستان من است و او را به خوبي مي‌شناسم، هر گونه تلاشي خواهد كرد تا سفر بازرگانان ايراني به گرجستان را تسهيل كند. در ايران كساني هستند كه ريشه گرجستاني دارند و فعالانه به اين كشور رفت و آمد مي‌كنند بنابراين فكر نمي‌كنم مانع دشواري وجود داشته باشد. از سوی دیگر اگر تحريم‌ها عليه ايران رفع شوند، وضعيت بهتر مي‌شود. فراموش نكنيد شركت ما در سال 2007، در شرايط دشواري به ايران آمد و اقدام به ميليون‌ها دلار سرمايه‌گذاري كرد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۵ کد مطلب: 3873

ماین نیوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:43  توسط جواد گلچين فر  | 

نخست وزیر سابق گرجستان به زندان محکوم شد

تهران - ایرنا - دادگاهی در گرجستان روز دوشنبه وانو مرابیشویلی نخست وزیر سابق این کشور را به جرم حیف و میل اموال عمومی به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس ، این دادگاه مرابیشویلی را که هدایت دولت  میخائیل ساکاشویلی رییس جمهوری سابق و طرفدار غرب گرجستان را برعهده داشت ، به دلیل واگذاری مشاغل ساختگی به فعالانی که در مبارزات انتخابات پارلمانی حزب رییس جمهوری درسال 2012 دست داشتند، گناهکار شناخت. وکیل مدافع نخست وزیر سابق گرجستان و متحدانش حکم صادره علیه وی را برخوردار از انگیزه سیاسی دانستند. قاضی دادگاه همچنین وزیر بهداشت پیشین گرجستان و همدست مرابیشویلی را به پرداخت جریمه 27 هزار دلاری محکوم کرد. مرابیشویلی که از ماه می سال 2013 تاکنون در حبس قبل از محاکمه به سر برده ، به عنوان دبیر کل حزب ساکاشوویلی موسوم به ˈ جنبش ملی متحد ˈ نقش آفرینی کرده است. این حزب در انتخابات پارلمانی سال 2012 گرجستان مغلوب ائتلاف ˈرویای گرجستانˈ به رهبری ˈ بیدزینا ایوانیشویلی ˈ شد. وکیل مدافع مرابیشویلی ضمن متهم کردن قاضی دادگاه به حکم دادن تحت فشار دفتر دادستان کل به خبرگزاری فرانسه گفت: در مورد این حکم غیرقانونی ، فرجام خواهی می کنیم. طبق این گزارش ، دهها تن از متحدان ساکاشویلی از زمان پایان قدرت 10 ساله وی، به اتهام فساد مالی و سواستفاده از قدرت تحت بازجویی قرار گرفته اند. بیدزینا ایوانیشویلی پس از انتخابات پارلمانی سال 2012 بر مسند نخست وزیری گرجستان نشست ، اما چندی پیش به نفع ˈایراکلی گاریباشویلیˈ متحد 31 ساله خود استعفا داد. با این حال همچنان اعتقاد بر این است که ایوانیشویلی بر روند سیاسی این کشور تسلط بالایی دارد. ساکاشویلی رییس جمهوری پیشین گرجستان در پی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، این کشور را ترک کرد و اکنون ساکن آمریکا است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:24  توسط جواد گلچين فر  | 

پنج سال و نیم زندان حکم دادگاه برای نخست وزیر سابق گرجستان

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از به گزارش خبرگزاری فرانسه،دستگاه قضایی گرجستان دوشنبه  وانو مرابیشوویلی از نخست وزیران دوره میخائیل ساکاشوویلی رئیس جمهوری پیشین گرجستان و رهبران مخالفان دولت این کشور را به جرم اختلاس به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد. وکیل مرابیشوویلی پرونده موکل خود را سیاسی خواند و رای دادگاه را محکوم کرد. وی همچنین گفت: این رای فقط آزار و اذیت سیاسی برای نابود کردن مهم ترین حزب مخالف دولت گرجستان است . وی تاکید کرد مرابیشوویلی پیش از بازداشت در مه 2013 دبیر کل جنبش یکپارچه ملی ( حزب ساکاشوویلی ) بود . مرابیشوویلی از زمان شکست حزب ساکاشوویلی در انتخابات پارلمانی اکتبر 2012جزو مخالفان دولت قرار گرفته بود. ساکاشوویلی سپس یک سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان شکست خورد. دادگاه دوشنبه رای داد که مرابیشوویلی به سبب دادن مشاغل غیرواقعی به فعالان حزب خود با نزدیک شدن به انتخابات اکتبر 2012 مجرم شناخته شده است. قاضی همچنین یکی‌دیگر از متهمان این پرونده یعنی زوراب چیابریشوویلی وزیر پیشین بهداشت گرجستان را به جریمه ای 20 هزار یورویی محکوم کرد. وکیل مرابیشوویلی اعلام کرد: ما درباره این حکم غیر قانونی درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.
باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:22  توسط جواد گلچين فر  | 

حکم نخست وزير سابق گرجستان صادر شد

خبرگزاري آريا- دادگاه کوتايسي Kutaisi دومين شهر بزرگ گرجستان،حکم نخست وزير پيشين اين کشور را صادر کرد. به گزارش خبرگزاري آريا،دادگاه گرجستان روز دوشنبه وانو مرابشاويلي، نخست وزير پيشين اين کشور را به دليل اختلاس و سو استفاده از قدرت به پنج سال زندان محکوم کرد. وي همچنين تا يک سال ونيم بعد از آزادي نمي تواند در ادارات دولتي پستي داشته باشد. مرابيشويلي به دليل صرف هزينه اي معادل 5 ميليون و 200 هزار ليره گرجستان(3 ميليون و 200 هزار دلار) براي مبارزه هاي انتخاباتي حزب در انتخابات پارلماني و تصاحب يک ملک خصوصي با تهديد و ارعاب محکوم شده است. حدود 180 شاهد براي تحقيقات در اينباره مورد بازجويي قرار گرفتند که 170 تن از آنها مدارکي را بر عليه نخست وزير سابق گرجستان به دادگاه ارائه کردند.  زوراب چيابراشويلي، وزير بهداشت پيشين گرجستان که به همراه مرابيشويلي دستگير و به قيد وثيقه 20 هزار ليره اي ( 12 هزار و 345 دلاري) آزاد شده بود،نيز گناهکار شناخته شده و به 50 هزار دلار جريمه محکوم شد. "مرابيشويلي در روند دادگاه خود شرکت نکرده است و وکلاي وي خواستار تجديد نظر دادگاه به حکم وي شدند.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 20:19  توسط جواد گلچين فر  | 

ترکمنستان و گرجستان سند همکاری سیاسی- دیپلماتیک امضا کردند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در جریان سفر هیئت عالی رتبه دولت گرجستان به سرپرستی داوید جالاگایان قائم مقام وزارت خارجه این کشور به عشق‌‏آباد و پس از ملاقات و رایزنی‌های سیاسی با مقامات دولت ترکمنستان یک سند همکاری سیاسی – دیپلماتیک بین 2 کشور به امضا رسید. بخش مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان امروز، یکشنبه با انتشار اطلاعیه‏‌ای ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد که در جریان سفر هیئت مذکور وزارت خارجه گرجستان، طرفین طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏‌های همه جانبه بین عشق‏‌آباد و تفلیس را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. عشق‏‌آباد و تفلیس به توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اهمیت ویژه قائل هستند و دولت‌های 2 کشور قصد دارند مناسبات خود را بیش از پیش گسترش دهند. در ادامه این رایزنی‌های سیاسی همچنین برنامه همکاری بین وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت امور خارجه گرجستان برای سال‌های 2014 الی 2016 میلادی نیز امضا شد. طرفین همچنین توافق کردند که در نیمه اول سال جاری میلادی در تفلیس پایتخت کشور گرجستان دور بعدی رایزنی‏‌های سیاسی دوجانبه را برگزار کنند. رئیس جمهور ترکمنستان 3 ماه پیش طی حکمی «تویلی کمک‏اف» سفیر این کشور در باکو را همزمان سفیر ترکمنستان در تفلیس گرجستان تعیین کرد. ترکمنستان و گرجستان با توجه به اینکه از کشورهای سابق شوروی هستند از روابط و همکاری‏‌های خوب و رو به رشدی برخوردار هستند.
Fars News Agency

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 15:48  توسط جواد گلچين فر  | 

روابط با روسيه براي عضويت آن کشور در اتحاديه اروپا

خبرگزاري آريا- نخست وزير سابق گرجستان از احتمال برقراري روابط با روسيه با هدف فراهم شدن زمينه براي عضويت آن کشور در اتحاديه اروپا خبر داد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، بيدزينا ايوانيشويلي نخست وزير سابق گرجستان روز سه شنبه با شرکت در يک کنفرانس خبري در تفليس گفت که اين کشور به برقراري روابط با روسيه نياز دارد و دولت بايد گامهاي درستي در اين باره بردارد . وي افزود، يکي از گامهايي که دولت گرجستان مي تواند در اين زمينه بردارد، شرکت در مراسم افتتاحيه المپيک سوچي است . افتتاحيه بازيهاي المپيک سوچي روز هفتم فوريه برگزار خواهد شد .
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 0:59  توسط جواد گلچين فر  | 

دادگاه فرانسه وزیر دفاع سابق گرجستان را بقید ضمانت رها کرد

یک دادگاه فرانسه وزیر دفاع سابق گرجستان را بقید ضمانت از بازداشت رها کرد. داوید کیزیراشویلی  دیروز تا زمانی که در باره اخراج وی از فرانسه به تاریخ بیست هفتم فوریه تصمیم گرفته می شود آزاد شد. او در ماه اکتبر گذشته به اتهام قاچاق اسلحه بازداشت شده بود. محققان گرجستانی می گویند، دیوید کیزیراشویلی به  پولشویی، فروش غیر قانونی املاک در تفلیس و گرفتن 12 میلیون دلار رشوه برای تسهیل قاچاق الکل متهم است. او از نزدیکان رییس جمهور سابق میخاییل ساکاشویلی می باشد. بعد از آنکه حزب ساکاشویلی در انتخابات پارلمانی اکتبر سال 2012 شکست خورد، چندین مقام این حزب مورد پیگرد قانونی قرار گرفته اند. ساکاشویلی بعد از دو دوره ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال گذشته از قدرت کنار رفت.
رادیو آزادی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 0:57  توسط جواد گلچين فر  | 

تیم‌های رومانی، گرجستان و تركیه وارد تهران شدند

به گزارش سرویس ورزشی برنا، سی و چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی كشتی آزاد جام تختی طی روزهای 17 و 18 بهمن ماه در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار می‌شود. تیم‌های رومانی، گرجستان و تركیه به ترتیب با 8، 13 و 15 نفر برای شركت در این رقابت‌ها وارد تهران شدند.
 سه شنبه 15 بهمن 1392

خبرگزاری برنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 0:53  توسط جواد گلچين فر  | 

بررسی راه‌های افزایش ترانزیت و تجارت میان ایران و گرجستان

پنجمین کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده‌ای ایران و گرجستان طی دو روز در شهر تفلیس برگزارشد. به گزارش ایسنا، محمدجواد عطرچیان - مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی - که ریاست هیات ایرانی این نشست را بر عهده داشت، اظهار کرد: طرفین ضمن بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور در بخش حمل و نقل جاده ای به توسعه روابط تجاری به ویژه از طریق حمل ونقل جاده ای تأکید داشتند. وی گفت:‌ موضوع توسعه همکاری‌های حمل ونقلی جاده‌ای، موانع و مشکلات موجود سر راه حمل و نقل جاده ای دو کشور، تعداد برگه های پروانه تردد در سال 2014 ، توسعه همکاری‌های بین شرکت‌های حمل و نقل دو کشور و سایر مسائل از جمله مسائل مورد نظر در این نشست بود. عطرچیان خاطر نشان کرد: درحال حاضر سهم تجارت دو کشور حدود 180 میلیون دلار است که افزایش آن به 300 میلیون دلار در دستورکار قرار داد. میزان تردد کامیون‌ها بین دو کشور سالانه حدود 10 هزار دستگاه است که عمده کالاهای صادراتی و ترانزیتی گرجستان را از طریق جمهوری اسلامی ایران جابجا می کنند. وی افزود: موضوع ویزای رانندگان و محدودیت زمان اعتبار آن در تفلیس و تعداد پروانه های مبادله شده در سال مورد بررسی قرار گرفت که در هر دو مورد طرف گرجی اعلام کرد که زمینه های توسعه همکاری‌های جاده ای را فراهم خواهند کرد.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:13  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاري کنفرانس حل مشکلات زندگي در مناطق کوهستاني گرجستان

خبرگزاري آريا- کنفرانس بررسي مشکلات مناطق کوهستاني گرجستان و علل تخليه روستاها در اين مناطق در تفليس پايتخت اين کشور برگزار شد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،اين کنفرانس با اشاره به اينکه حدود 164 روستا به دليل وجود مشکلات زندگي بطور کامل تخليه شده اند و در 152 روستا فقط ده خانوار زندگي مي کنند، به بررسي و تحقيق درباره وضعيت اقتصادي و مشکلات زندگي در مناطق کوهستاني پرداخت. انجمن صندوق احياء گرجستان، وزارت توسعه و زيرساخت منطقه اي و کميته اي پارلماني، برگزارکنندگان اين نشست بودند. حاضران در اين نشست به شرايط بسيار سخت زندگي در روستاهاي مناطق کوهستاني پرداختند و راههاي حل رسيدگي به اين مشکلات را مورد بررسي قرار دادند. در پايان اين نشست يک پيش نويس از قوانين و اقداماتي که بايد در زمينه حل مشکلات زندگي در روستاها و مناطق کوهستاني اجرا شود، ارائه شد.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:12  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر