گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

دیدار لاریجانی با رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان

تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان فردا سه شنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

به‌ گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان در رأس هیأتی پارلمانی به دعوت علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شب گذشته (یکشنبه) به تهران سفر کرد و تا روز پنجشنبه (13 شهریور) در ایران خواهند ماند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که تدوجا پاریدزه رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس گرجستان امروز با علاء‌الدین بروجری رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس دیدار ‌کند، همچنین فردا (سه‌شنبه) این هیأت پارلمانی با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

دیدار با چند نفر از مدیران یا معاونین وزارت امور خارجه هم در دستور کار هیأت پارلمانی گرجستان قرار دارد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:6  توسط جواد گلچين فر  | 

همایش صلح و وحدت در مقابل افراطی‌گرایی مذهبی در گرجستان برگزار شد

اداره‌ مسلمانان گرجستان، همایش «صلح و وحدت در مقابل خشونت و افراطی‌گرایی مذهبی» را هفتم شهريور در محل سالن اجتماعات هتل آمباسادور تفليس برگزار کرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اداره‌ي مسلمانان گرجستان، همایش «صلح و وحدت در مقابل خشونت و افراطی‌گرایی مذهبی» را در روز هفتم شهريور در محل سالن اجتماعات هتل آمباسادور تفليس برگزار کرد.

در این همایش، تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی و مسئولین دولتی حضور داشتند و در خصوص لزوم وحدت صلح بین ادیان سخنرانی كردند.

رامین ایگیدوف، شیخ‌الاسلام گرجستان، در ابتداي اين همايش، حفظ وحدت بین تمام ادیان و تلاش در جهت صلح جهانی را نیاز جامعه‌ي بشری دانست و جامعه‌ي مسلمان گرجستان را پیرو و مجری واقعی این تفکر اعلام کرد.

در ادامه شیخ یاسین، مفتی مسلمانان گرجستان و پروفسور گئورگی لوبژانیدزه شاعر، مترجم و اسلام‌شناس گرجی در خصوص صلح جهانی سخناني را بيان كردند.

همایش مذکور با امضای بیانیه‌ي 13 ماده‌ای از طرف رؤسای مراکز دینی و مذهبی و برخی از مسئولین دولت گرجستان پایان پذیرفت.

همچنين، در پایان اين همایش، مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ايران در گرجستان، مصاحبه‌اي با روزنامه‌ي نت‌گازتی، با موضوع جایگاه صلح و وحدت در اسلام، انجام داد. كامران‌فرد در اين گفت‌وگو اظهار كرد: خداوند متعال در سوره‌ي آل عمران می‌فرماید: «همگی به ریسمان خدا چنگ بزنید و از آن متفرق نشوید» و این گواه لزوم وحدت در تمام ادیان است.

وي افزود: شعار همیشگی اسلام، توجه به صلح برای تمام بشریت بوده است و در این راستا فقط مسلمانان مخاطب قرار نگرفته‌اند و پرداختن، توجه و ریشه‌یابی موضوع افراطی‌گری در ادیان موجب خواهد شد تا در آینده شاهد اتفاقات غیرانسانی مشابه عراق و سوریه در سایر کشورها جهان نباشیم.

وی در ادامه گفت: اسلام و مسیحیت، بر پایه‌ي صلح، آزادگی و مبارزه علیه ظلم استوار شده و برخی از فرقه‌های مزدور و استعمارزده‌، سعی دارند با ظاهری دینی و مذهبی، چهره‌ي واقعی دین را مخدوش كنند و این همان سیاست‌های استعماری است که با هدف دین‌زدایی از انسان‌های جهان، پا به عرصه‌ي جهانی گذاشته است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:5  توسط جواد گلچين فر  | 

دیدار معاون نخست وزیر چین با مقامات عالی رتبه خارجی در چهارمین نمایشگاه چین- آسیا و اروپا

به گزارش خبرگزاری مطبوعاتی چین، وانگ یانگ، معاون نخست وزیر چین روز اول سپتامبر در ارومچی با کریم ماسیموف، نخست وزیر قزاقستان، آلمازبیگ آتامبایف، نخست وزیر قرقیزستان و معاون رییس مجلس گرجستان ملاقات کرد. این مقامات برای حضور در چهارمین نمایشگاه چین – آسیا و اروپا به ارومچی سفر کرده اند.

ضمن دیدار با نخست وزیر قزاقستان، معاون نخست وزیر چین تشریح کرد: در سال جاری، شی جین پینگ سه بار با هتمای قزاق خود گفتگو کرده و دو طرف به توافقات مهمی رسیده اند.

اعتماد سیاسی متقابل و همکاری چین و قزاقستان در زمینه های مختلف به سطح بالایی ارتقا یافته است و منافع واقعی برای مردم دو ملت به همراه داشته و همچنین به ثبات و پیشرفت منطقه یاری کرده است. چین تمایل دارد با قزاقستان، همکاری اقتصاد و بازرگانی، انرژی و منابع، ارتباطات و امنیتی را گسترش داده و روابط دو جانبه را توسعه دهند.

نخست وزیر قزاقستان اعلام کرد که قزاقستان به طور فعال پیشنهادات رییس جمهوری چین در ایجاد نوار اقتصادی جاده ابریشم را عملی می کند و آماده است با گسترش همکاری خود با چین، قزاقستان را به ایستگاه مهمی در این جاده تبدیل کند.

معاون نخست وزیر چین در دیدار با نخست وزیر قرقیزستان اعلام کرد که چین و قرقیزستان روابط راهبردی و مشارکتی را ایجاد کرده اند. دو طرف باید با تقویت همکاری عملی و گسترش همکاری در زمینه گاز طبیعی، حمل و نقل و کشاورزی، پیشرفت مشترک را تحقق بخشند.

نخست وزیر قرقیزستان پشتیبانی خود از تلاش های چین برای حفظ امنیت و ثبات کشور را اعلام کرده و همچین تمایل برای گسترش همکاری همه جانبه با چین را ابراز کرد.

وانگ یانگ ضمن دیدار با معاون رییس مجلس گرجستان خاطر نشان کرد که چین به پنجمین شریک بازرگانی و سومین سرمایه گذار در گرجستان تبدیل شده است. در آینده چین این روند خود را ادامه می دهد تا شرکت های قدرتمند چینی را برای سرمایه گذاری در گرجستان تشویق کند و همکاری طرفین در زمنیه کشاورزی، کاشت و تولید چای و ساخت و ساز تجهیزات زیر بنایی و ارتباطی را توسعه دهد.

معاون رییس مجلس گرجستان اعلام کرد که روابط گرجستان و چین به خوبی پیش رفته کرده و امیدوار است چین با تقویت سرمایه گذاری در گرجستان، همکاری در زمینه های گوناگون را آغاز کند.

China Radio International.CRI

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:2  توسط جواد گلچين فر  | 

وزنه بردار سیستان و بلوچستان به رقابت های جهانی گرجستان اعزام شد

زاهدان- ایرنا- محمد اسحاق نارویی وزنه بردار سیستانی و بلوچستانی و کارمند سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای شرکت در رقابت های وزنه برداری قهرمانی پیشکسوتان جهان به کشور گرجستان اعزام شد.
به گزارش روز یکشنبه سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، وزنه بردار استان در این دور از رقابت ها در وزن 62 کیلوگرم برای کسب افتخاری دیگر برای ایران اسلامی به رقابت با حریفان خود می پردازد.

محمد اسحاق نارویی وزنه بردار سیستان و بلوچستان تاکنون توانسته مقام های گوناگونی از جمله مقام نخست رقابت های وزنه برداری کارگران جهان در انگلستان در سال 2005، مقام نخست رقابت های 2006 فرانسه، مقام نخست رقابت های جهانی 2007 مجارستان و 2008 یونان را کسب کند.

این گزارش می افزاید: نایب قهرمانی جهان در سال 2011 در لهستان و 2012 در اکراین و مقام نخست جام جهانی مالزی در سال 2013 از دیگر افتخارات این ورزشکار استان در عرصه جهانی است.

بر پایه این گزارش، وزنه بردار موفق سیستان و بلوچستان در سال 2006 نیز توانست یک کیلوگرم رکورد جهان را ارتقا بخشد.

در این گزارش آمده است: معاون برنامه ریزی استاندار سیستان و بلوچستان، رییس ستاد ازدواج آسان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، رییس خانه صنعت و معدن و اعضای اتاق بازرگانی استان این وزنه بردار را برای اعزام به رقابت های جهانی حمایت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم شهریور 1393ساعت 14:0  توسط جواد گلچين فر  | 

هشدار پوتین به غرب در پی درخواست اوکراین برای عضویت در ناتو

سوزش نمکی که دولت کی‌یف بر زخم قدیمی روسیه پاشید و به طور رسمی خواهان عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد، تنها چند ساعت بعد اثر خود را در قالب اظهارات آتشین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشان داد. پوتین با اشاره به توان هسته‌ای روسیه به غرب هشدار داد در مسائل داخلی روسیه دخالت نکند.
در حالی که ناتو آخر این هفته قرار است اجلاس خود را در ولز بدون حضور روسیه برگزار کند، اوکراین با طرح درخواست عضویت در ناتو آتشی از خشم را در دل روسیه شعله‌ور کرد. آخرین باری که یکی از اقمار سابق شوروی چنین درخواستی را مطرح کرد، سال 2008 بود که گرجستان به رهبری میخائیل ساآکاشویلی به آن دست زد. این درخواست به جنگ 6 روزه روسیه و گرجستان و رسیدن ارتش روسیه به دروازه‌های تفلیس و در نهایت به جدایی و اعلام استقلال اوستیای شمالی از گرجستان منجر شد. اکنون اوکراین که پنج ماه پیش شبه جزیره کریمه از آن جدا شد و با اعلام استقلال به دامان روسیه خزید، همین درخواست را با تکیه بر حمایت غرب مطرح کرده است. همان طور که از پیش انتظار می‌رفت، روسیه و در صدر آن شخص ولادیمیر پوتین، نسبت به این درخواست بلافاصله واکنش نشان داد.
رئیس جمهوری روسیه به بهانه حضور در نشست سالانه جوانان حامی کرملین با تهدید غرب گفت: نیروهای مسلح روسیه به پشتیبانی تسلیحات هسته‌ای خود آماده است تا با هرگونه تجاوزی مقابله کند. پس کشورهای خارجی بهتر است این مسأله را درک کنند که به نفع‌شان است در امور داخلی ما دخالت نکنند. پوتین الحاق کریمه به خاک روسیه در ماه مارس را حفاظت از مردم روس‌زبان این منطقه از دست خشونت دولت اوکراین دانسته و از امریکا و اتحادیه اروپا به دلیل اقدام «مخالف قانون اساسی» و حذف ویکتور یانوکوویچ رئیس‌جمهوری سابق اوکراین که از حامیان مسکو بود، بشدت انتقاد کرد. وی گفت: اگر این اقدامات ارزش‌های معاصر اروپایی است، پس باید بگویم واقعاً از غرب ناامید شده‌ام.
پوتین سپس تمام قد پشت سر حامیان خود در شرق اوکراین ایستاد و با ایراد این جمله که «عملیات‌ نظامی اوکراین در شرق این کشور هیچ تفاوتی با محاصره لنینگراد در جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها ندارد»، ساکنان روس تبار شرق اوکراین را همسان با شهروندان روسیه قلمداد کرد. رئیس کرملین با این حال مدعی شد: بعید است روسیه وارد هر نوع درگیری تمام عیاری شود. ما چنین چیزی را نمی‌خواهیم و برای آن برنامه‌ای نداریم. رئیس‌جمهوری روسیه سپس در قالب مزاح اقدامات یکجانبه واشنگتن در عرصه بین‌الملل را سرزنش کرد و گفت: آیا شما آن جوک را به خاطر می‌آورید که می‌گفت «هر چه روس‌ها بسازند، به کلاشینکف ختم می‌شود؟» حال برداشت من این است که امریکایی‌ها به هر چه دست می‌زنند، به عراق و لیبی ختم می‌شود. پوتین که این روزها با نشست های مداوم شورای امنیت سازمان ملل علیه روسیه مواجه است، تیر انتقادات خود را به سمت سازمان ملل نیز نشانه رفت و گفت: من کاملاً مخالف این عقیده هستم که سازمان ملل ناکارآمد است اما این سازمان باید اصلاح و از ابزارهای آن باید بدرستی استفاده شود.
جلسه فوق‌العاده در اروپا
همان‌ طور که در مناسبات دیپلماتیک انتظار می‌رود، اظهارات تند پوتین نیز بی‌جواب نماند. رهبران اتحادیه اروپا دیروز تصمیم گرفتند در نشستی فوق‌العاده طرح تحریم‌های جدیدی را علیه کرملین بررسی کنند. بهانه آنها برای این تحریم‌های جدید ورود ستون‌های زرهی نیروهای روسیه به خاک اوکراین به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است. آنها مدعی هستند پوتین با این دستور قصد داشته از سقوط جدایی‌طلبان حامی استقلال که اخیراً شکست‌های سختی از ارتش اوکراین خوردند و چندین مقر خود را از دست دادند، جلوگیری کند.
در همین حال روزنامه فایننشال تایمز هم گزارش داد ناتو در نظر دارد 10 هزار نیروی واکنش سریع برای مقابله با روسیه در شرق اروپا مستقر کند. طبق این گزارش ناتو قصد دارد با همکاری هفت کشور انگلیس، دانمارک، استونی، لتونی، لیتوانی، نروژ و هلند این کار را انجام می‌دهد. ظاهراً کانادا نیز برای مشارکت در این اقدام اعلام آمادگی کرده است.
بازداشت کارکنان سفارت روسیه در کی‌یف
در ادامه تحولات اوکراین خبرها حاکی است، نظامیان اوکراینی تعدادی از اعضای تشکیلات امنیتی سفارت روسیه و محافظ سفیر را در کی‌یف بازداشت کردند. به گفته وزارت امور خارجه روسیه، دیپلمات‌های این کشور به بهانه به همراه داشتن نارنجک بازداشت شدند. مسکو آزادی سریع کارکنان سفارت خود در کی‌یف را خواستار شده است. با این حال در میان همه مجادلات دو طرف رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، کشورش با رئیس‌جمهوری اوکراین بر سر ارسال کمک‌های بشردوستانه به جنوب شرق اوکراین به وسیله قطار توافق کرده است.

 جیران عزیزی

 موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران                                                                                                                  

 
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم شهریور 1393ساعت 12:18  توسط جواد گلچين فر  | 

هیگل به گرجستان و ترکیه می رود

وزیر دفاع آمریکا پس از حضور در نشست مقامات ناتو در ولز، به گرجستان و ترکیه سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "چاک هیگل" هفته آینده برای شرکت در نشست وزیران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) راهی انگلیس می شود. بر این اساس وی پس از پایان این نشست به شرق اروپا عزیمت خواهد کرد.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با اعلام این مطلب گفت هیگل پس از پایان این نشست، طی سفری شش روزه به ترکیه و گرجستان می رود. نشست وزیران کشورهای عضو ناتو با هدف بررسی آخرین تحولات مربوط به اعضای این پیمان از جمله بحران اوکراین، سوریه و عراق تشکیل می شود.

در این نشست همچنین راه های تقویت همکاری ها بین اعضای ناتو برای مقابله با بحران های احتمالی در آینده بررسی خواهد شد. گفتنی است اختلافات بین غرب و روسیه در بحران اوکراین واکنش های مقامات ناتو را نیز به دنبال داشته است.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  شنبه هشتم شهریور 1393ساعت 22:25  توسط جواد گلچين فر  | 

صعود کوهنوردان وزارت جهاد کشاورزی به قله کازبک گرجستان

تهران - ایرنا - گروه کوهنوردی مشترک سازمان تعاون روستایی و ستاد مرکزی وزارت جهاد کشاورزی پس از نخستین صعود موفقیت آمیز برون مرزی خود به قله 5137 متری آرارات، برای گسترش برنامه های کوهنوردی بین المللی به قله 5047 متری قله کازبک گرجستان صعود کردند.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، دومین صعود برون مرزی مشترک تیم کوهنوردی سازمان مرکزی تعاون روستایی و هیات کوهنوردی وزارت جهاد کشاورزی در اواسط مرداد ماه امسال برگزار شد.

این گروه کوهنوردی در نهم مرداد ماه امسال برای اجرای صعود، از طریق ترکیه عازم تفلیس شدند و برای صعود در 11 مرداد ماه، عازم روستای کازبگی شدند.

در این صعود، غلامرضا خوش زبان از سازمان مرکزی تعاون روستایی(سرپرست)، مسعود صالحی فر از اداره کل تدارکات و پشتیبانی، حسین فرخ نیا بازنشسته وزارتخانه، جعفر مقدسی از معاونت امور دام، مصطفی عربی از معاونت تولیدات گیاهی و مسعود سیلاخوری از سازمان مرکزی تعاون روستایی حضور داشتند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  شنبه هشتم شهریور 1393ساعت 22:23  توسط جواد گلچين فر  | 

سفر رئیس امور دینی گرجستان و هیات همراه وی به ترکیه

ریاست امور دینی ترکیه جهت احداث مسجد در گرجستان و آموزش دینی مسلمانان این کشور، آماده اجرای برنامه های بسیار مهمی می گردد محمد گؤرمز رئیس امور دینی ترکیه، رئیس امور دینی گرجستان و هیات همراه وی را به حضور پذیرفت. محمد گؤرمز با تاکید بر آزادیهای دینی و اهمیت آموزش دینی گفت: اگر در آن کشور آموزش دینی درستی وجود نداشته باشد، در آن کشور هر چه قدر هم که آزادیهای دینی وجود داشته باشد، نمی توان از این آزادیها استفاده کرد. زازا واشاکمادز رئیس امور دینی گرجستان نیز با تاکید بر اینکه مسلمانان پس از مسیحیان دومین اقلیت دینی گرجستان را تشکیل می دهند، گفت: بویژه در زمینه آموزش دینی، آموزش عالمان دینی و نیز آزادیهای دینی، خواهان بهره مندی از تجربیات ترکیه می باشیم. ریاست امور دینی ترکیه جهت احداث مسجد در گرجستان و آموزش دینی مسلمانان این کشور، آماده اجرای برنامه های بسیار مهمی می گردد.

وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم شهریور 1393ساعت 22:37  توسط جواد گلچين فر  | 

گفتگوي تلفني روساي جمهور گرجستان و روماني

خبرگزاري آريا- روساي جمهور گرجستان و روماني درباره نشست آتي ناتو گفتگو کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا ،گئورگي مارگولاشويلي رئيس جمهوري گرجستان و ترايان باسسکو رئيس جمهوري روماني روز سه شنبه در گفتگويي تلفني نشست آتي ناتو را بررسي کردند.
مارگولاشويلي در اين گفتگو از باسسکو به علت به رسميت نشناختن استقلال آبخازيا و همچنين حمايت از تماميت ارضي گرجستان تشکر و قدرداني کرد.
دو طرف همچنين ابراز اميدواري کردند بررسي موضوع عضويت گرجستان در ناتو در نشست اين سازمان در ولز نتايج خوبي در پي داشته باشد .
روساي جمهور دو کشور در پايان اوضاع اوکراين را بررسي و بر نياز به تامين امنيت در منطقه تاکيد کردند.
رئيس جمهوري گرجستان همچنين از رئيس جمهوري روماني براي سفر به آن کشور دعوت کرد.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم شهریور 1393ساعت 14:5  توسط جواد گلچين فر  | 

آمریکا: روسیه باید از خاک گرجستان عقب‌نشینی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری که مروز سه‌شنبه برگزار شد، گفت: روسیه باید نیروهایش را از مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی در گرجستان خارج کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آذربایجان، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری، گفت: آمریکا مشروعیت انتخابات ریاست‌جمهوری در مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی در 24 اوت را قبول نداشته و نتیجه آنها را نخواهد پذیرفت.

وی افزود: موضع ما درباره آبخازیا و اوستیای جنوبی واضح است. این مناطق بخشی از خاک گرجستان هستند. ما بار دیگر از روسیه می‌خواهیم تا به همه وظایفش تحت توافق آتش‌بس سال 2008 از جمله عقب‌نشینی نیروهایش به مواضع پیش از درگیری در گرجستان و پس گرفتن موضعش در به رسمیت شناختن استقلال مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی عمل کند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم شهریور 1393ساعت 14:3  توسط جواد گلچين فر  | 

باکو: انتخابات در آبخازیا را به رسمیت نمی شناسیم

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور برگزاری انتخابات در آبخازیا را به رسمیت نمی شناسد.

به گزارش جماران به نقل از تارنمای آذربایجانی ˈنیوزˈ، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این بیانیه از تمامیت ارضی گرجستان پشتیبانی کرده و انتخابات در آبخازیا را ˈبه اصطلاح انتخابات ریاست جمهوریˈ نامیده است.

انتخابات در آبخازیا در 24 اوت (2 شهریور) برگزار و امروز نیز ˈرائول خاجیمباˈ به عنوان برنده معرفی شد.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم شهریور 1393ساعت 15:50  توسط جواد گلچين فر  | 

اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا انتخابات ریاست‌ جمهوری آبخازیا را به رسمیت نشناختند

اتحادیه اروپا، ناتو و دولت آمریکا با تاکید بر حمایت خویش از تمامیت ارضی گرجستان، اعلام کردند انتخابات ریاست‌جمهوری روز یکشنبه در جمهوری آبخازیا را غیرقانونی دانسته و نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «ایتارتاس»، سخنگوی رسمی «کاترین اشتون» مسئول اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته اعلام کرد که این سازمان و تمامی کشورهای عضو آن، قانونی بودن انتخابات ریاست‌جمهوری 24 آگوست (2 شهریور ماه) را به رسمیت نشناخته و همچون گذشته بر استقلال و تمامیت ارضی گرجستان تاکید دارند.

آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که این سازمان انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شده روز یکشنبه در آبخازیا را قانونی ندانسته و نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسد. به گفته وی، ناتو بطور کامل از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان حمایت می کند.

«جی ساکی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه خود اعلام کرد که دولت ایالات متحده انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شده در آبخازیا و نتیجه آن را به رسمیت نمی شناسد.

وی تاکید کرد: «مواضع واشنگتن در رابطه با دو جمهوری آبخازیا و اوستیای جنوبی کاملا واضح است. ما این دو منطقه را بخش لاینفک کشور گرجستان دانسته و برگزاری هر نوع انتخابات در آنجا بدون تایید مقامات تفلیس را غیرقانونی می‌دانیم.»

لازم به یادآوری است که در نتیجه انتخابات پیش از موعد ریاست‌جمهوری روز یکشنبه در جمهوری آبخازیا «رائول خاجیمبا» رهبر مخالفان با کسب 50.57 درصد آراء به پیروزی رسید.

روسیه این انتخابات را کاملا قانونی دانسته و نتیجه آن را به رسمیت شناخته است. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه طی مذاکراتی تلفنی، پیروزی خاجیمبا را به وی تبریک گفته است.

جمهوری آبخازیا در سال 2008 و در پی حمله نظامی گرجستان به اوستیای جنوبی و اقدام روسیه در دفاع از این جمهوری خودمختار، به همراه اوستیای جنوبی، اعلام استقلال کرده و از ترکیب کشور گرجستان جدا شدند.

Fars News Agency

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم شهریور 1393ساعت 15:48  توسط جواد گلچين فر  | 

ناتو انتخابات رياست جمهوري آبخازيا را به رسميت نشناخت

دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) روز دوشنبه اعلام کرد ناتو انتخابات ریاست جمهوری آبخازیا را به رسمیت نمی شناسد. آندرس فوگ راسموسن با انتشار بیانیه ای اعلام کرد « ناتو انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری آبخازیا را که روز یکشنبه، 24 اوت در استان آبخازیا گرجستان برگزار شد به رسمیت نمی شناسد. چنین انتخاباتی در حل و فصل مسالمت آمیز و دایمی بحران در گرجستان نقشی نخواهد داشت .» به گزارش ریانووستی از بروکسل، ناتو استقلال دو جمهوری خود خوانده آبخازیا و اوستیای جنوبی را به رسمیت نشناخته است و آنها را بخشی از خاک گرجستان می داند. راسموسن همچنین بر حمایت خود از تمامیت ارضی گرجستان تاکید کرد. انتخابات ریاست جمهوری آبخازیا روز یکنشبه برگزار شد و رائول خاجیمبا رهبر مخالفان با کسب حدود 51 درصد آرا به پیروزی رسید. بعد از حمله ارتش گرجستان به تسخینوالی، مرکز اوستیای جنوبی در 8 اوت 2008؛ روسیه، نیکاراگوئه و ونزوئلا استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناختند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم شهریور 1393ساعت 15:38  توسط جواد گلچين فر  | 

اعلام زمان برگزاري نشست گروه کاري مشترک ج.آذربايجان و گرجستان

خبرگزاري آريا- مقامات جمهوري آذربايجان زمان برگزاري دومين نشست گروه کاري مشترک اين کشور با گرجستان درچارچوب برنامه همکاري منطقه اي مشارکت شرقي را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاري آريا ، دولت جمهوري آذربايجان روز شنبه اعلام کرد که اين نشست قرار است در ماه سپتامبر در شهر گنجه برگزار شود. براساس اين گزارش، اولين نشست اين گروه در سال 2013 در شهر تلاوي گرجستان برگزار شده بود. گفته شده در اين نشست مقامات سازمانها و ارگانهاي عمومي از مناطق مرزي دو کشور شرکت خواهند کرد. تخمين زده شده هزينه اين نشست دوازده ميليون و پانصد هزار يورو خواهد بود. گفته شده يک ميليون و سيصد و پنجاه هزار يورو از اين مبلغ به برنامه منطقه اي مشترک جمهوري آذربايجان و گرجستان اختصاص داده خواهد شد .

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم شهریور 1393ساعت 1:7  توسط جواد گلچين فر  | 

تفليس: گرجستان به سياست سازنده خود در ارتباط با روسيه ادامه مي‌دهد

ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در شهر باتومی در حاشیه دریای سیاه اعلام کرد این کشور «به سیاستی عمل‌گرا و سازنده در ارتباط با روسیه ادامه خواهد داد»؛ سیاستی که تقریبا دو سال پیش آغاز شد و «مبتنی بر منافع کشور است». به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از تفلیس، گاریباشویلی اعلام کرد پارسال و امسال، «دولت گرجستان اقدامات سازنده ملموسی را به منظور بهبود روابط با روسیه اتخاذ کرد». وی با اعلام این مطلب، افزود: «روسیه نیز به نوبه خود اقدامات سازنده‌ای را اتخاذ کرده است. در نتیجه، بهبود و توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور امکان‌پذیر شد. گرجستان صادرات محصولات خود را به روسیه آغاز کرده است و به آن ادامه می‌دهد».

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم شهریور 1393ساعت 1:6  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان صدور ویزای فرودگاهی را ممنوع کرد

با وجود تشکیل کارگروه تسهیل گردشگری در دولت و برنامه ریزی ها برای افزایش اعتبار سفر با پاسپورت ایرانی، ظاهراً هنوز نتایج ملموسی به وجود نیامده است. به گزارش صبحانه ، تلاش برای افزایش اعتبار سفر با پاسپورت ایرانی از جمله شعارهای دولت تدبیر و امید بوده و وزیر امور خارجه نیز در جریان رای اعتماد این موضوع را از جمله مهم ترین اقدامات و برنامه های کاری خود اعلام کرد. با این وجود به نظر می رسد حداقل تاکنون اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته و برخی کشورها نیز با سودجویی از ضعف تلاشهای وزارت امور خارجه، محدودیت های جدید برای سفر خارجی اتباع ایرانی آغاز کرده اند و حتی تلاش های کارگروه دولت نیز تاکنون منجر به نتیجه ملموس و قابل اعلامی نشده است. در این راستا کشور گرجستان در بخشنامه جدیدی صدور ویزای فرودگاهی برای اتباع ایرانی را از اول سپتامبر (10 شهریور 1393) ممنوع کرده و خواستار سختگیری های جدید و طی مراحل صدور ویزای برای اتباع ایرانی در کنار اتباع عراقی در سفارت خانه های این کشور شده است! بر اساس این بخشنامه، اعلام شده در مرزهای زمینی این کشور نیز برای پاسپورتهای عراقی و ایرانی متوقف شده و باید این موضوع به مسافران ایرانی اطلاع رسانی شود.

http://www.rajanews.com/detail.asp?id=200313

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام مرداد 1393ساعت 12:40  توسط جواد گلچين فر  | 

مسلمانان گرجستان؛ نیازمند ترجمه‌های قرآن کریم

به دلیل تنوع مذاهب مسلمانان در گرجستان و نیز پراکندگی ایشان در نواحی مختلف، نیاز مسلمانان منطقه به قرآن کریم با ترجمه‌های مختلف،احساس می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه غرب آسیا، کشور گرجستان جمعیتی بالغ بر 9/4 میلیون نفر را دارا است. هر چند در این کشور از قدیم‌الایام پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیزی را داشته‌اند اما گرجستان از نخستین کشورهایی است که دین مسیحیت را پذیرفت و در حال حاضر، دین رسمی در این کشور مسیحی ارتدوکس است. مسلمانان گرجستان شامل شیعیان و اهل تسنن، مجموعاً 10 درصد از این جمعیت را تشکیل داده‌اند که البته به عنوان بزرگترین اقلیت دینی نیز در سطح این کشور محسوب می‌شوند.
به دلیل تنوع مذاهب مسلمانان در گرجستان و نیز پراکندگی ایشان در نواحی مختلف، در این گزارش سعی شده تاریخچه‌ای از ترجمه‌های مختلف قرآن به زبان گرجی و از سویی نیاز مسلمانان منطقه به قرآن کریم با ترجمه‌های مختلف، نقاط قوت و ضعف ترجمه‌های انجام شده، همچنین آثار کاربردی آن در مناطق مختلف گرجستان مورد بررسی و مداقه قرار بگیرد.

وضعیت بهره‌گیری مسلمانان از قرآن

اغلب مسلمانان گرجستان که در نواحی همسایگی با جمهوری آذربایجان قرار دارند دارای مذهب شیعه و آن بخش از مسلمانان که در منطقه «آدجارا» و در همسایگی کشور ترکیه قرار دارند اغلب از اهل تسنن هستند.
زبان رسمی در گرجستان زبان گرجی است که با رسم‌الخط مخصوص به خود نگاشته می‌شود. علی‌رغم این که در زمان سلطه کمونیست‌ها زبان رسمی در جماهیر سابق شوروی، زبان روسی بوده ولی استثنا در جمهوری گرجستان مردم تلاش می‌کردند تا از زبان مادری خود دفاع کرده و لذا علاوه بر استفاده از زبان روسی، زبان رسمی در گرجستان همچنان زبان گرجی باقی ماند. در دوره استیلای کمونسیت‌ها در جماهیر شوروی سابق، متأسفانه باعث شد تا مسلمانان این دیار از نظر سطح علمی و دانشگاهی عقب نگاه داشته شوند و نتوانند به مدارج بالای آکادمیک دست پیدا کنند لذا اکثر مسلمان به‌ویژه شیعیان در مناطق آذری‌نشین با زبان و ادبیات ریشه‌دار گرجی بیگانه بوده و لذا برای درک و فهم قرآن کریم، از ترجمه روسی قرآن کریم و یا آذری آن استفاده می‌کردند.

انتشار ترجمه قرآن به زبان آذری از سوی ایران

در سال‌های اخیر یعنی دوران پس از فروپاشی شوروی ترجمه‌های متقنی از قرآن کریم به زبان آذری از سوی جمهوری اسلامی ایران ترجمه و انتشار یافت که اگرچه تعداد محدودی از آن‌ها نیز توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس و همچنین سایر نهادهای اسلامی و دینی توزیع شد، ولی نیاز همچنان باقی است.

در این خصوص می‌توان به ترجمه آذری قرآن کریم توسط «رسول اسماعیل‌زاده»، محقق و مترجم که در سال‌های گذشته جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را نیز از آن خود کرد، اشاره کرد. این ترجمه ارزشمند با قطعی زیبا به همراه آوانگاری تنظیم یافته و با حمایت جدی از سوی مرکز ترجمه قرآن کریم به زبان خارجی، وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه منتشر و توسط انتشارات بین‌المللی الهدی مورد تجدید چاپ قرار گرفت. همچنین ترجمه آذری قرآن کریم توسط مرحوم حضرت آیت‌الله مشکینی، که توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه در جمهوری آذربایجان مورد حمایت برای چاپ قرار گرفته از آن جمله هستند.
مسلمانان اهل سنت در نواحی آدجارا که سنی‌نشین هستند نیز به نوعی با همین مسئله روبرو بوده و لذا ایشان برای بهره‌گیری از مفاهیم قرآن کریم، علی‌رغم آشنایی با زبان گرجی، به دلیل عدم وجود ترجمه گرجی قابل اعتنا، از ترجمه‌های روسی و ترکی استانبولی قرآن کریم استفاده می‌کردند. در واقع مسلمانان سنی مذهب منطقه آدجارا به دلیل بهره‌مندی از دانش زبان گرجی، شرایط متفاوتی را نسبت به مسلمانان مناطق آذری‌نشین دارند. ایشان خود را گرجی ولی مسلمان می‌دانند ولی مسلمانان مناطق آذری‌نشین خود را مسلمان ولی از قومیت آذری می‌دانند.
در یک نتیجه‌گیری کلی می‌توان گفت؛ مسلمانان در منطقه قفقاز و به‌ویژه در جمهوری گرجستان در طول تاریخ و علی‌رغم فراز و نشیب‌های سختی که به ایشان تحمیل شد، همواره برای بهره‌مندی از معارف روح بخش قرآن کریم در تلاش بودند و البته نقش علمای اسلامی نیز در این منطقه قابل تقدیر است. وجود نسخه‌ها و قرآن‌های خطی قرآنی و فراوانی که در آرشیوهای مختلف گرجستان از جمله مؤسسه ملی نسخ خطی، آرشیو ملی و کتابخانه ملی گرجستان حفاظت و نگهداری می‌شود گواهی بر این مدعاست.

ترجمه قرآن به زبان گرجی

تنها ترجمه قرآنی که در سال‌های گذشته و به زبان گرجی می‌توان سراغ گرفت مربوط به حدود یک‌صد سال قبل بود که توسط فردی به نام «ایوانه میریاناشویلی» در سال 1906 میلادی مورد ترجمه و انتشار قرار گرفته است. وی علی‌رغم این که اسلام‌شناس و یا محقق در زمینه علوم اسلامی نبود ولی در زمینه ترجمه زبان فرانسه به زبان گرجی متبحر و چیره‌دست بود ولی برای برگردان قرآن کریم از زبان فرانسه به زبان گرجی با اسلام‌شناسان منطقه قفقاز مشورت‌هایی انجام داده بود.

بنا به نقل برخی از محققین گرجی در ترجمه این، «ایلیا چاوچاوادزه» که از ادیبان بزرگ گرجی است نیز کمک کرده،‌ همچنین پدربزرگ این مترجم نیز در مسائل اسلامی و دینی تخصص داشته و در امر ترجمه این قرآن مورد مشورت واقع شده و لذا مسائل دینی نیز در این ترجمه مورد توجه بوده است.

اشتباه در ترجمه و گذر زمان؛ ایرادات ترجمه گرجی میریاناشویلی

در عین حال به دلیل وجود برخی اشکالات ترجمه‌ای که در اصل ترجمه فرانسه آن وجود داشت باعث شد تا همین ایرادات به شکل دیگری به ترجمه گرجی آن نیز منتقل شود، همچنین به دلیل پیشرفت زبان گرجی و با گذشت یک‌صد سال از این ترجمه باعث شده تا عبارات، واژه‌ها و جمله‌بندی‌های آن قدیمی و غیر قابل فهم شوند.

به دلیل نیاز اهالی مناطق سنی نشین گرجستان، این ترجمه که از زبان واسطه به زبان گرجی ترجمه شده تا سال‌های اخیر چندین بار مورد تجدید چاپ قرار گرفته و توزیع شده است. بنابراین علی‌رغم این که این ترجمه در زمان خود ترجمه قابل قبول و مناسبی بوده است ولی در زمان فعلی به دلیل بهره‌گیری آن از عبارات و واژه‌های قدیمی در ترجمه قابلیت استفاده و بهره‌برداری لازم را ندارد.

ترجمه گرجی قرآن در داخل ایران
همان‌طور که می‌دانیم در جمهوری اسلامی ایران تعدادی از ایرانیان گرجی زبان در مناطق مختلفی از خاک کشورمان از جمله در نواحی «فریدون‌شهر» استان اصفهان و نیز نواحی پراکنده در استان مازندران زندگی می‌کنند که در طی چهار قرن اقامت در خاک ایران، ضمن تلاش برای حفظ زبان مادری خود، کوشش فراوانی کردند تا قرآن کریم را به زبان گرجی برگردان کنند.

زبان گرجی که ایشان مورد استفاده قرار می‌دهند زبان گرجی متعلق به حدود چهار قرن قبل است که البته بسیار اصیل‌تر از زبان گرجی پیشرفته و امروزی گرجی است، به گونه‌ای که انستیتو زبان گرجستان درصدد است تا تحقیقات جامعی را در مورد واژه‌ها و زبان اصیل گرجی که در ایران وجود دارد را مورد پژوهش جدی قرار دهد.

ترجمه «امامقلی باتوانی»

ترجمه قرآن کریم به دست یکی از فریدون‌شهرهای اصفهان به نام «امامقلی باتوانی» در سال 1387 نمونه بارزی از این اقدام ارزنده است که توسط مرکز ترجمه قرآن به زبان‌های خارجی نیز مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفت. مترجم این نسخه از قرآن کریم در خصوص هدف از ترجمه آن به زبان گرجی می گوید: «ایده اولیه این کار ناشی از نبود ترجمه مناسبی برای استفاده گرجیان مسلمان ایران از نظر خصوصیات دستوری و کاربرد لغات دارای ریشه نزدیک با گویش گرجیان ایران بود».

به همین دلیل به نظر می‌رسد این ترجمه از قرآن که حاصل زحمات 9 ساله این مترجم ایرانی است و برای اولین‌بار با به‌کاربردن لغات ترکیبی گویش فریدنی با لغات گرجی پیشرفته در ایران انجام گرفته به دلیل شرایط خاص فرهنگ لغات گرجی تنها مورد استفاده ایرانیان گرجی زبان است و فقط در همان مناطق و با مخاطب بسیار محدود کاربرد داشته و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؛ زیرا ایرانیان گرجی‌زبان امکان بهره‌مندی از ترجمه فارسی قرآن را دارا هستند.

از نقاط قوت این ترجمه ارائه ظرفیت و توان مردم منطقه فریدونشهر نسبت به ترجمه قرآن کریم به زبان گرجی است که دارای گویش گرجی به سبک خاص و قدیم در ایران هستند، همچنین علی‌رغم این که این مترجم محترم دارای تحصیلات حوزوی و یا تحصیل در علوم دینی نبوده ولی تلاش کرده تا با بهره‌گیری از تفاسیر مختلف قرآن کریم و نیز مشاوره با اساتید حوزه‌های علمیه و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی ترجمه‌ای را در حد مقدورات و توان علمی خود ارائه کند. از این مترجم ترجمه‌های دیگری از زبان فارسی به زبان گرجی انجام شده است.

ترجمه پروفسور «گیورگی لوبژانیدزه»

ترجمه دیگری که به زبان گرجی صورت گرفته توسط پروفسور «گیورگی لوبژانیدزه» در سال 2007 میلادی است. وی استاد دانشگاه دولتی تفلیس «ایوانه جاواخیشویلی» است که عمر خود را در راه تحقیق و پژوهش در امور شرق‌شناسی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی صرف کرده است. این مترجم به زبان‌های مختلف فارسی، عربی، روسی و ادبیات گرجی تسلط کامل داشته و با زبان آلمانی و فرانسه نیز آشنا است. وی که دارای مذهب ارتودوکس مسیحی است از اساتید برجسته شرق شناس، ایران شناس و اسلام شناس در سطح کشور گرجستان محسوب می‌شود که ترجمه نهج البلاغه را نیز در شرف اتمام دارد.

تاکنون سه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به سه نفر از محققین و پژوهشگران گرجی تعلق گرفته که یکی از آن‌ها به «لوبژانیدزه» به عنوان پژوهشگر برتر در حوزه اسلام‌شناسی در سال 2008 میلادی اهداء شد. ترجمه وی که بیش از 12سال زمان برده، از سوی خانه قفقاز گرجستان انتشار یافته که در اکثر کتابخانه‌های معتبر گرجی قابل دسترسی است.

از ویژگی‌های ترجمه مذکور می‌توان به روان بودن، به‌روز بودن عبارات و واژه‌های به کار رفته و ترجمه دقیق اشاره کرده که منجر به بالا بردن کیفیت بالای این ترجمه از قرآن و قابل فهم بودن قرآن برای حتی مسیحیان گرجی شده است. مترجم در این کتاب سعی کرده تا معانی و مفاهیم را بدون کم و کاست و با رعایت امانت از زبان عربی به زبان گرجی برگردان کند به طوری که از دیدگاه بسیاری از خوانندگان، ترجمه زیبایی از قرآن ارائه شده است. مترجم برای نزدیک به فهم شدن عبارات قرآنی، نسبت به درج توضیحات تکمیلی (تفسیر) به همین منظور اقدام کرده است.

ترجمه آبولون سیلاگادزه
ترجمه دیگری که اخیرا به بازار نشر گرجستان عرضه شده حاصل اقدام «آبولون سیلاگادزه» است. این شرق‌شناس گرجی علاوه بر سمت استادی در دانشگاه دولتی تفلیس، در کشورهای عربی نیز زندگی کرده و سمت‌های مختلفی را از جمله سفیری جمهوری گرجستان را در جمهوری عربی مصر عهده‌دار بوده است. وی که مسیحی ارتدکس است پس از بازگشت از مأموریت خود اقدام به ویرایش ترجمه و انتشار آن به صورت چندبخشی کرده است. در حال حاضر ترجمه گرجی و ویرایش نهایی این کتاب مقدس تا اواسط قرآن انجام شده و در سه مجلد توسط انتشارات «یونیورسال» تفلیس چاپ شده است. وی در این ترجمه بدون در نظر گرفتن جنبه تقدس قرآن، تلاش کرده تا ساختار ادبی و جملات مورد توجه قرار بگیرد و لذا باعث شده تا ترجمه‌ای خشک و تحت‌الفظی از قرآن کریم تهیه و ارائه شود.
امید است به منظور گسترش معارف اسلامی و دینی، با حمایت و هدایت مترجمین متعهد و متخصص در زمینه ارائه ترجمه‌های صحیح و برتر، نیازهای مسلمانان منطقه را با عنایت به ظرفیت‌های موجود، تأمین کرده و پاسخ‌گوی درخواست‌های معنوی ایشان بود.

خبرگزاری بین المللی قرآن

احسان خزاعی، رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در گرجستان

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393ساعت 18:10  توسط جواد گلچين فر  | 

توسعه روابط با آمریکا، اولویت اول گرجستان

در تاریخ ۲۸ مردادماه سال۹۳ ایراکی قاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان همزمان با ورود رزمناو آمریکایی «ولا گلف» به بندر باتومی گرجستان اظهار داشت: یکی از اولویت های اصلی سیاست خارجی گرجستان، توسعه همکاری با ایالات متحده آمریکاست. علاوه بر این نخست وزیر گرجستان از آمریکا برای مدرنیزه نمودن سیستم حفاظت و تامین امنیت مرزهای گرجستان از جمله گارد ساحلی درخواست کمک نمود. سفارت ایالات متحده در گرجستان، حضور رزمناو آمریکایی در دریای سیاه را نشانه اهمیت تعمیق روابط با متحدان ناتو و شرکایی مانند گرجستان برای واشنگتن اعلام نمود. رزمناو آمریکایی در جریان این سفر، تمرین های مشترک با اعضای گارد ساحلی گرجستان برگزار خواهد نمود. رزمناوهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱ هر سال بازدیدهایی از سواحل گرجستان داشته است.

بنياد مطالعات قفقاز

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393ساعت 18:6  توسط جواد گلچين فر  | 

تاکيد گرجستان بر آمادگي براي رويارويي با تحريم هاي احتمالي روسيه

خبرگزاري آريا- وزير امور خارجه گرجستان بر آمادگي کشورش براي مقابله با هرگونه اقدام از سوي روسيه تاکيد کرد. به گزارش خبرگزاري آريا ، مايا پانجيکيدزه روز چهارشنبه در سخناني در عين حال گفت که نشانه اي دال بر تصميم روسيه براي تحريم گرجستان وجود ندارد. پانجيکيدزه در ادامه از مشورت با گئورگي کويريکاشويلي Giorgi Kvirikashvili، وزير دارايي گرجستان و بررسي راه هايي براي مقابله با تحريم هاي احتمالي از سوي روسيه خبر داد. سخنان پانجيکيدزه در پي آن مطرح شد که حزب ليبرال دموکراتيک روسيه از تصميم براي گسترش فهرست کشورهاي تحريم شده از سوي اين کشور خبر داد. در پي موضع گيري برخي کشورها در خصوص بحران اوکراين و تحريم روسيه از سوي کشورهاي غربي، مسکو تحريم هايي را در بخش کشاورزي بر اين کشورها اعلام کرد. بنابر اين گزارش، کشورهاي گرجستان، مولداوي و اوکراين جزو کشورهاي پيشنهاد شده براي افزودن به فهرست کشورهاي تحريم شده هستند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393ساعت 18:2  توسط جواد گلچين فر  | 

توافق ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان برای برگزاری رزمایش نظامی

تهران-ایرنا- وزیران دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان توافق کردند که رزمایش نظامی مشترک برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری ترند، این توافق در نشست وزیران دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان در نخجوان حاصل شد. در همین حال وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفت: هدف این رزمایش و تمرین های نظامی مشترک افزایش توانایی های جنگی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان است. وی خاطر نشان کرد: وزیران دفاع این سه کشور همچنین توافق کردند تا دو بار در سال نشست برگزار کنند تا مسایل نظامی سه جانبه را مورد بررسی قرار دهند. همچنین قرار است سه کشور روابط نظامی شان را نیز در حوزه های مختلف گسترش دهند. نشست های کارشناسی نظامی سه کشور نیز قرار است برای سازماندهی ادامه همکاری ها برگزار شود. وزیران دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه در ادامه در مورد اوضاع سیاسی و نظامی منطقه نیز بحث و گفت گو کردند.

ایرنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393ساعت 12:11  توسط جواد گلچين فر  | 

جنگ آبخازی و گرجستان

سازش فقط به آتش بس و بحث در باره مسائل جدایی خانواده ها می انجامد.

بیست و دو سال پیش ، 14 ماه اوت سال 1992 میلادی در قفقاز جنوبی یکی از درگیری های بزرگ نظامی در فضای ما بعد شوروی درگرفت. نیروهای گرجستان به خاک آبخازی حمله کردند. بدین ترتیب جنگ خونینی آغاز شد که 2 سال ادامه یافت. گرجستان و آبخازی هرگز به لحاظ مناسبات دوستانه معروف نبودند. با وجود همسایگی، این ملل از نظر ریشه های تاریخی و تفکرات ملی با هم فرق دارند. هر چند آبخاز در اتحاد شوروی از مقام جمهوری خودمختار در ترکیب گرجستان برخوردار بود ، اما مقامات تفلیس سالهای طولانی بطور هدفمند جا را بر ساکنان محلی تنگ می کردند وآنها را تحت فشار قرار می دادند. آنها سکونت گرجی ها در حاک آبخازی را تشویق می کردند، آموزش زبان آبخازی در مدارس کاهش یافت. در سالهای 1970- 1960 قرن بیستم، اعتراضات عمومی آبخاز ها با درخواست خروج جمهوری از ترکیب گرجستان اتحاد شوروی شنیده شد. تشنج بیشتر شد. از این رو وقتی در ماه فوریه سال 1992 تفلیس تغییر قانون اساسی گرجستان شوروی و اجرای قانون سال 1921 را اعلام کرد که گرجستان را کشور مستقل اعلام می کرد ، آبخاز ها جدا نگران شدند. سیاست ملی گرایانه رهبران گرجستان برای سوخومی امید حفظ اصلیت ملی را باقی نگذاشت. گئورگی چیژوف معاون رئیس مرکز فناوری سیاسی در این باره گفت: در چارچوب اتحاد شوروی ، هر چند ساکنان آبخازی با وضعیت خود در ترکیب گرجستان مخالفت می کردند اما می فهمیدند که مقررات خاص بازی وجود دارد. در کشور بزرگی مانند شوروی منافع آنها بطور کلی تضمین خواهد شد. اما از همان اول نسبت به گرجی ها بی اعتمادی جدی ابراز می شد. بعلاوه آبخاز ها درک می کردند که آنها از دورنمای استقلال برخوردارند. ارتش گرجستان از توانایی جنگی کمی برخوردار بود و در سال 1993 میلادی آبخازها کنترل بر شهر سوخومی پایتخت جمهوری را برقرار کردند. نیروهای گرجی خاک آبخازی را ترک کردند. 14 ماه مه سال 1994 میلادی در مسکو پیمان آتش بس و جدا سازی طرف های درگیر به امضا رسید. نیروهای حافظ صلح کشورهای عضو جامعه همسود به منطقه درگیری اعزام شدند. تماسها بین گرجی ها و آبخاز ها به حداقل رسانده شد. سازش فقط به آتش بس و بحث در باره مسائل جدایی خانواده ها می انجامد. یعنی حداقل مذاکرات انسانی انجام می شود، زیرا افرادی دارای گذرنامه های گرجی هنوز در خاک آبخاذی هستند. اما هیچگونه همکاری سازنده بین آنها وجود ندارد. البته لزومی ندارد که کارشناسان تا این حد بدبین باشند. ایراکلی گارباشویلی نخست وزیر گرجستان چندی پیش اعلام کرد که تفلیس آماده برقراری مناسبات با سوخومی از « ورق سفید» است. وی افزود که جنگ 1992 زیاده از حد برای دو کشور گران تمام شد.

خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/2014_08_18/276093754/

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:35  توسط جواد گلچين فر  | 

گفت و گوي رؤساي جمهوري لتوني و گرجستان در مورد نشست آتي ناتو

۲۸ مرداد ۱۳۹۳ (۱۰:۱۳ق.ظ)

رؤساي جمهور گرجستان و لتوني در يك مكالمه تلفني در مورد مسائل نشست آتي ناتو گفت و گو كردند. به گزارش خبرنگار بين الملل خبرگزاري موج، رئيس جمهور گرجستان نشست آتي ناتو در سپتامبر در ولز را يك نشست مهم در راستاي ايجاد مكانيزم جديد براي امنيت اروپا و اقيانوس اطلس دانست و تأكيد كرد سند نهايي اين سازمان بايد چشم انداز روشني براي پيوستن گرجستان به ناتو ارائه دهد. وي از همتاي لتوني خود براي حمايت از تماميت ارضي گرجستان تشكر كرد و ابراز اميدواري نمود با حضور رئيس جمهور لتوني در كشورش كه براي ماه نوامبر (اواسط آبان ماه) برنامه ريزي شده است، روابط دو طرف در زمينه اقتصاد، علوم و فرهنگ تعميق خواهد يافت. رئيس جمهور لتوني نيز بيان داشت در سفر آتي به گرجستان يك هيأت به نمايندگي از بازرگانان اين مشور همراهش خواهند بود. در پايان رهبران لتوني و گرجستان اذعان كردند ثبات در دموكراسي هاي نوپا و تضمين توسعه صلح آميزشان در حال تبديل شدن به يك فرايند محلي در ميان تحولات گرجستان و اوكراين است.

 موسسه مرور وقایع جهان (خبرگزاری موج)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:31  توسط جواد گلچين فر  | 

نشست سه جانبه سفر وزرای دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه

محمدعلی طالبی-وزرای دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه روز دوشنبه در جمهوری خودمختار نخجوان دیدار کردند.

 
در این دیدار " واصف طالب اف " رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان نیز حضور داشت . به گزارش سایت خبرگزاری آپا ، در دیدار ذاکر حسن اف ، ایراکلی آلاسانیا و عصمت ئیلماز وزرای دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه ، مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله اتحادیه اوراسیا ، مناقشه قره باغ ، نقض مقررات آتش بس و درگیری های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان بررسی شد . وزیران دفاع سه کشور همچنین با رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان نشست مشترکی برگزار کردند . نشست سه جانبه وزیران دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه سه روزه است و تا روز چهارشنبه آینده ادامه خواهد داشت .
ناگفته نماند که ، از ماه ژوئن سال 2012 میلادی سران جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه مصصم شدند نشست های سه جانبه را برگزار کنند . این نشست دوره ای است و همه ساله در یکی از کشورهای عضو برگزارمی شود . بویژه در شرایط بحرانی نظیر از سر گیری درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، این نشست به صورت جدی تری پیگیری می شود . نشست های سه جانبه در سطوح مختلف شامل روسای جمهوری ، وزیران امور خارجه و وزیران دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه برگزار می شود .
از دو هفته پیش به علت نقض مقررات آتش بس ، درگیری های شدیدی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان با ارتش ارمنستان و شبه نظامیان قره باغ رخ داده است . در نتیجه این درگیری ها ، 25 تن جان خود را از دست داده اند . سهم جمهوری آذربایجان از این جان باختگان 21 تن گزارش شده است . در حالی که ، نیروهای ارمنی تنها چهار کشته داشته اند . تاکنون مشخص نشده است که کدام طرف نخستین بارمقررات آتش بس را نقض کرده است . باکو و ایروان یکدیگر را به نقض این مقررات متهم می کنند . وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه گذشته اعلام کرد : نظامیان ارمنستانی جمعه شب گذشته ، آتش بس با جمهوری آذربایجان را بار دیگر نقض کرده اند ، ارمنستان نیز مشابه این اتهام را علیه جمهوری آذربایجان تکرار کرده است . خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان اعلام کرد : از پایگاه های نیروهای ارمنی در روستاهای " یوسف جانلی " در منطقه " آقدام " و " تابگار آق قویونلو " در منطقه " گورانبوی " به سوی نیروهای آذری شلیک شده است تا نیروهای آذری وادار به واکنش شوند .
در مقابل رادیو ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را به نقض آتش بس در خط تماس میان نیروهای دو طرف در قره باغ متهم و اعلام کرد : نیروهای وابسته به جمهوری آذربایجان یک روز 65 بار مقررات آتش بس را نقض کرده اند . نقض مقررات آتش بس در حالی رخ می دهد که ، سران باکو و ایروان اخیرا" دربندر سوچی به صورت دو و سه جانبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و ظاهرا" پیرامون اجرای مقررات آتش بس متعهد شده اند . با وجود این کمتر از یک روز پس از گفتگوهای سوچی ، درگیری های مرزی در خطوط تماس بار دیگر از سر گرفته شده است . این امر نشان می دهد که ، مقررات آتش بس از پایه و اساس مناسبی برای حفظ صلح و ثبات پیرامون مناقشه آذری - ارمنی برخوردار نبوده است . این مقررات در ماه می سال 1994 میلادی از سوی روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار شده ، در حالی که هیچگاه به درستی اجرا نشده و ضامن اجرای مناسبی نیز نداشته است . در حالی که آمریکا ، فرانسه و روسیه به عنوان روسای گروه میانجیگر مینسک و سه عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل ، از قدرت و امکانات لازم جهت حفظ صلح میان دو کشور برخوردار هستند . در این میان ، به نظر می رسد جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه با برگزاری نشست سه جانبه در سطح وزیران دفاع سه کشور ، تلاش می کنند ضمن آرام کردن ارمنستان و ارامنه قره باغ ، به این کشور هشدارهای لازم جهت رعایت برخی اصول و مقررات مرزی را بدهند . این در حالی است که ، ارمنستان با هر سه کشور یاد شده اختلاف های ارضی دارد و امکانات خود را جهت محکوم کردن سیاست این کشورها بسیج کرده است . به همین دلیل بسیار بعید است که ، نشست سه جانبه موقعیت ارمنستان را در منطقه تضعیف نماید.
http://news.irib.ir/NewsPage.aspx?newsid=53370

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:25  توسط جواد گلچين فر  | 

بانوی کردستانی داور کنفرانس بین المللی گرجستان

سنندج- ایرنا- دکتر فاطمه سهرابی استاد دانشگاه های استان کردستان به عنوان داور کنفرانس بین المللی مدیریت کسب و کار که در دانشگاه قفقاز گرجستان برگزار شد، حضور داشت.

دکتر فاطمه سهرابی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه 206 مقاله از کشورهای ترکیه، عراق، اندونزی، مکزیک، نیجریه، لهستان، مالزی، اتریش، جمهوری چک، آلمان و ایران به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده بود، افزود: از این تعداد 40 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت. وی با اشاره به ارایه 165 مقاله در زمینه علوم انسانی و 24 مقاله در زمینه مهندسی صنایع، گفت: از این تعداد، 30 مقاله در زمینه علوم انسانی و 10 مقاله هم در زمینه مهندسی صنایع پذیرفته شد. وی تاکید کرد: در مرحله نهایی پنج مقاله از کشورهای ایران، مالزی، آلمان و مکزیک به منظور چاپ در ژورنال های معتبر بین المللی مورد تایید پذیرش داوران بین المللی قرار گرفت. به گفته وی دو مقاله از ایران و از کشورهای مالزی، آلمان و مکزیک هرکدام یک مقاله به مرحله نهایی راه پیدا کرد. این کنفرانس به مدت دو روز 14 و 15 مرداد در دانشگاه قفقاز گرجستان با حضور کشورهای مختلف دنیا برگزارشد. دکتر فاطمه سهرابی دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران است و هم اکنون در دانشگاه های استان کردستان تدریس می کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393ساعت 2:21  توسط جواد گلچين فر  | 

تا پایان سال 2014 تورم در گرجستان 4 درصد افزایش می یابد

بانک مرکزی گرجستان با اعلام اینکه در ماه جولای تورم این کشور 2 و هشت دهم درصد بوده است، برای نیمه اول سال 2015 میلادی نرخ تورم 5 درصدی را برای اقتصاد گرجستان پیش بینی کرد. رشد تولید ناخالص داخلی گرجستان در 6 ماه نخست سال 2014 رقمی حدود 6 درصد بوده است. این در حالی است که یکی از اهداف مقامات این کشور ، عضویت در اتحادیه اروپا است. گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری‌های شوروی سابق به شمار می‌آمد. مردم این کشور از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ‌های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.

ایسکانیوز

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:31  توسط جواد گلچين فر  | 

پایان فعالیت‎های نظامی گرجستان در افغانستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از خبرگزاری «صدای افغان(آوا)» وزارت دفاع گرجستان اعلام کرد: فعالیت‎های نظامیان این کشور که در چارچوب نیروهای آیساف در افغانستان حضور داشتند، به پایان رسیده و آنان کمپ فونیکس را ترک کرده‌اند. براساس این گزارش، نظامیان تیپ 13 پیاده نظام ارتش گرجستان، طی مراسمی به فعالیت‎های خود در افغانستان پایان داده و پرچم این کشور در پایگاه فونیکس را پایین آوردند. نیروهای گرجی در سال 2004 میلادی در افغانستان مستقر شدند. پیش از آن تنها 50 سرباز گرجی تحت فرماندهی آلمان در افغانستان حضور داشتند. از آن زمان، تعداد نیروهای گرجی در این کشور افزایش یافته و در اکتبر 2012 میلادی به 1600 تن رسید که با این امر تفلیس در میان کشورهای غیر عضو ناتو بزرگترین مشارکت را داشت.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930525001057#sthash.s5W9Xp0J.dpuf

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:29  توسط جواد گلچين فر  | 

رئيس‌جمهور سابق گرجستان تحت تعقيب قضايي قرار گرفت

خبرگزاري آريا- ميخائيل ساکاشويلي، رئيس‌جمهور سابق اين کشور را به اتهام اعمال مجرمانه در طول دوران رياستش تحت پيگرد قرار داده است. به گزارش خبرگزاري آريا ،دادستان گرجستان تاکنون دو بار وي را احضار کرده اما وي از بازگشت به کشور براي حضور در دادگاه امتناع کرده است. ساکاشويلي در واکنش به اين اتهام، در گفتگو با شبکه تلويزيوني روستاوي2 که در نيويورک انجام شد، گفت وي را تحت پيگيرد قرار داده‌اند تا مانع از بازگشت وي به کشور براي ازسرگيري فعاليت‌هاي سياسي شوند. ساکاشويلي متهم است در سرکوب تظاهرات نوامبر 2007 فراتر از اختيارات خود عمل کرده است. وي همچنين به حيف‌وميل اموال دولتي متهم شده است.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:26  توسط جواد گلچين فر  | 

انفجار پمپ بنزین در گرجستان

به گزارش گروه چند رسانه‌ای باشگاه خبرنگاران، در یکی از پمپ بنزین‌های گرجستان، راننده‌ای قصد دارد باک ماشین خود را پر کند و در حال مکالمه با تلفن همراه است که ناگهان انفجاری رخ می‌دهد. توضیحات بیشتر را در لینک زیر جستجو کنید:

http://www.yjc.ir/fa/news/4944602/%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A8%D9%86%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم مرداد 1393ساعت 0:12  توسط جواد گلچين فر  | 

گروه مطالعات قفقاز دانشگاه تهران از دانشگاه تفليس بازديد كرد

تاریخ  انتشار خبر: پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٣

  ساعت انتشار خبر: ١٠:٣٧

  شماره خبر: ٥٢٨٧٨

 

گروه گزارش: گروه مطالعات منطقه‌ای قفقاز دانشگاه تهران با هماهنگي‌هاي رايزني فرهنگي ايران در گرجستان از مرکز شرق‌شناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس بازديد كرد.

 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، 10 تن از اساتید و دانشجویان گروه مطالعات منطقه‌ای قفقاز دانشگاه تهران، به سرپرستی دکتر الهه کولایی، به منظور بازدید از مراکز علمی و دانشگاهی و آشنایی با شرایط شبکه اجتماعی و سیاسی به کشور گرجستان سفر كردند.

 

بنا بر اعلام اين خبر، رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، با برقراري هماهنگی با رییس مرکز شرق‌شناسی و رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس، شرايط لازم براي بازدید اين گروه از دانشگاه تفليس را فراهم كرد. بازدید از مکان‌های تاریخی و توریستی تفليس نيز به منظور آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ کشور گرجستان، در برنامه‌ي كاري اين گروه دانشگاهي قرار گرفت.

 

همچنین در جلسه‌ای با گروه اعزامی از دانشگاه تهران، استفاده از ظرفیت‌های علمی کشورمان برای تعمیق روابط علمی، دانشگاهی و علاقمندی قشر فرهیخته‌ي گرجستان در ایجاد رابطه‌ي متقابل از طرف رایزنی فرهنگی مورد تأکید قرار گرفت و این موضوع از سوی سرپرست گروه و اساتید اعزامی مورد تأیید قرار گرفت و مقرر شد در آینده‌اي نزدیک، شرایط لازم براي اعزام گروه علمی گرجی با هماهنگی رایزنی فرهنگی و میزبانی وب دانشگاه تهران مهیا شود.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه مجازی المصطفی

لینک مورد استفاده برای درج این خبر:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:RY42Pi_YLMkJ:news.miu.ac.ir/index.aspx%3Ffkeyid%3D%26siteid%3D23%26pageid%3D27636%26newsview%3D52878+&cd=41&hl=en&ct=clnk

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم مرداد 1393ساعت 23:58  توسط جواد گلچين فر  | 

ساکاشویلی متهم به اختلاس بودجه شد

دادستانی کل گرجستان علیه میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق کشور اتهامات دیگر را عنوان کرد. روز چهارشنبه دفتر دادستانی گزارش داد که ساکاشویلی به اختلاس بودجه متهم می شود. مبلغ به 6 میلیون دلار می رسد که ساکاشویلی از طریق صندوق های گارد دولتی برای نیازهای شخصی اختلاس کرد. در میان این اختلاس هزینه هتل ها و اجاره قایق های بادبانی در ایتالیا، خدمات آشپزی، ماساژیست، خرید سوغاتی ها و مواد غذایی بوده است. در صورت تایید گناه، رئيس جمهور سابق می تاند به 7 تا 11 سال زندان محکوم شود. پیشترساکاشویلی به با سوء استفاده از اختیارات خود هنگام پراکندگی تظاهرات مخالفان و برای انحلال شرکت ایمدی و همچنین ضبط غیر قانونی اموال تجار بدری پاتارکاتسیشویلی متهم شد. رئيس جمهور سابق که در خارج از کشور زندگی می کند و قصد بازگشت به گرجستان ندارد، گفت که تمام اتهامات علیه او را تعقیب سیاسی می داند .

خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/news/2014_08_13/275900962/

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم مرداد 1393ساعت 22:14  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر