گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

توافق ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان برای برگزاری رزمایش نظامی

تهران-ایرنا- وزیران دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان توافق کردند که رزمایش نظامی مشترک برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری ترند، این توافق در نشست وزیران دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان در نخجوان حاصل شد. در همین حال وزیر دفاع جمهوری آذربایجان گفت: هدف این رزمایش و تمرین های نظامی مشترک افزایش توانایی های جنگی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان است. وی خاطر نشان کرد: وزیران دفاع این سه کشور همچنین توافق کردند تا دو بار در سال نشست برگزار کنند تا مسایل نظامی سه جانبه را مورد بررسی قرار دهند. همچنین قرار است سه کشور روابط نظامی شان را نیز در حوزه های مختلف گسترش دهند. نشست های کارشناسی نظامی سه کشور نیز قرار است برای سازماندهی ادامه همکاری ها برگزار شود. وزیران دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه در ادامه در مورد اوضاع سیاسی و نظامی منطقه نیز بحث و گفت گو کردند.

ایرنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مرداد 1393ساعت 12:11  توسط جواد گلچين فر  | 

جنگ آبخازی و گرجستان

سازش فقط به آتش بس و بحث در باره مسائل جدایی خانواده ها می انجامد.

بیست و دو سال پیش ، 14 ماه اوت سال 1992 میلادی در قفقاز جنوبی یکی از درگیری های بزرگ نظامی در فضای ما بعد شوروی درگرفت. نیروهای گرجستان به خاک آبخازی حمله کردند. بدین ترتیب جنگ خونینی آغاز شد که 2 سال ادامه یافت. گرجستان و آبخازی هرگز به لحاظ مناسبات دوستانه معروف نبودند. با وجود همسایگی، این ملل از نظر ریشه های تاریخی و تفکرات ملی با هم فرق دارند. هر چند آبخاز در اتحاد شوروی از مقام جمهوری خودمختار در ترکیب گرجستان برخوردار بود ، اما مقامات تفلیس سالهای طولانی بطور هدفمند جا را بر ساکنان محلی تنگ می کردند وآنها را تحت فشار قرار می دادند. آنها سکونت گرجی ها در حاک آبخازی را تشویق می کردند، آموزش زبان آبخازی در مدارس کاهش یافت. در سالهای 1970- 1960 قرن بیستم، اعتراضات عمومی آبخاز ها با درخواست خروج جمهوری از ترکیب گرجستان اتحاد شوروی شنیده شد. تشنج بیشتر شد. از این رو وقتی در ماه فوریه سال 1992 تفلیس تغییر قانون اساسی گرجستان شوروی و اجرای قانون سال 1921 را اعلام کرد که گرجستان را کشور مستقل اعلام می کرد ، آبخاز ها جدا نگران شدند. سیاست ملی گرایانه رهبران گرجستان برای سوخومی امید حفظ اصلیت ملی را باقی نگذاشت. گئورگی چیژوف معاون رئیس مرکز فناوری سیاسی در این باره گفت: در چارچوب اتحاد شوروی ، هر چند ساکنان آبخازی با وضعیت خود در ترکیب گرجستان مخالفت می کردند اما می فهمیدند که مقررات خاص بازی وجود دارد. در کشور بزرگی مانند شوروی منافع آنها بطور کلی تضمین خواهد شد. اما از همان اول نسبت به گرجی ها بی اعتمادی جدی ابراز می شد. بعلاوه آبخاز ها درک می کردند که آنها از دورنمای استقلال برخوردارند. ارتش گرجستان از توانایی جنگی کمی برخوردار بود و در سال 1993 میلادی آبخازها کنترل بر شهر سوخومی پایتخت جمهوری را برقرار کردند. نیروهای گرجی خاک آبخازی را ترک کردند. 14 ماه مه سال 1994 میلادی در مسکو پیمان آتش بس و جدا سازی طرف های درگیر به امضا رسید. نیروهای حافظ صلح کشورهای عضو جامعه همسود به منطقه درگیری اعزام شدند. تماسها بین گرجی ها و آبخاز ها به حداقل رسانده شد. سازش فقط به آتش بس و بحث در باره مسائل جدایی خانواده ها می انجامد. یعنی حداقل مذاکرات انسانی انجام می شود، زیرا افرادی دارای گذرنامه های گرجی هنوز در خاک آبخاذی هستند. اما هیچگونه همکاری سازنده بین آنها وجود ندارد. البته لزومی ندارد که کارشناسان تا این حد بدبین باشند. ایراکلی گارباشویلی نخست وزیر گرجستان چندی پیش اعلام کرد که تفلیس آماده برقراری مناسبات با سوخومی از « ورق سفید» است. وی افزود که جنگ 1992 زیاده از حد برای دو کشور گران تمام شد.

خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/2014_08_18/276093754/

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:35  توسط جواد گلچين فر  | 

گفت و گوي رؤساي جمهوري لتوني و گرجستان در مورد نشست آتي ناتو

۲۸ مرداد ۱۳۹۳ (۱۰:۱۳ق.ظ)

رؤساي جمهور گرجستان و لتوني در يك مكالمه تلفني در مورد مسائل نشست آتي ناتو گفت و گو كردند. به گزارش خبرنگار بين الملل خبرگزاري موج، رئيس جمهور گرجستان نشست آتي ناتو در سپتامبر در ولز را يك نشست مهم در راستاي ايجاد مكانيزم جديد براي امنيت اروپا و اقيانوس اطلس دانست و تأكيد كرد سند نهايي اين سازمان بايد چشم انداز روشني براي پيوستن گرجستان به ناتو ارائه دهد. وي از همتاي لتوني خود براي حمايت از تماميت ارضي گرجستان تشكر كرد و ابراز اميدواري نمود با حضور رئيس جمهور لتوني در كشورش كه براي ماه نوامبر (اواسط آبان ماه) برنامه ريزي شده است، روابط دو طرف در زمينه اقتصاد، علوم و فرهنگ تعميق خواهد يافت. رئيس جمهور لتوني نيز بيان داشت در سفر آتي به گرجستان يك هيأت به نمايندگي از بازرگانان اين مشور همراهش خواهند بود. در پايان رهبران لتوني و گرجستان اذعان كردند ثبات در دموكراسي هاي نوپا و تضمين توسعه صلح آميزشان در حال تبديل شدن به يك فرايند محلي در ميان تحولات گرجستان و اوكراين است.

 موسسه مرور وقایع جهان (خبرگزاری موج)

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:31  توسط جواد گلچين فر  | 

نشست سه جانبه سفر وزرای دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه

محمدعلی طالبی-وزرای دفاع جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه روز دوشنبه در جمهوری خودمختار نخجوان دیدار کردند.

 
در این دیدار " واصف طالب اف " رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان نیز حضور داشت . به گزارش سایت خبرگزاری آپا ، در دیدار ذاکر حسن اف ، ایراکلی آلاسانیا و عصمت ئیلماز وزرای دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه ، مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله اتحادیه اوراسیا ، مناقشه قره باغ ، نقض مقررات آتش بس و درگیری های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان بررسی شد . وزیران دفاع سه کشور همچنین با رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان نشست مشترکی برگزار کردند . نشست سه جانبه وزیران دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه سه روزه است و تا روز چهارشنبه آینده ادامه خواهد داشت .
ناگفته نماند که ، از ماه ژوئن سال 2012 میلادی سران جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه مصصم شدند نشست های سه جانبه را برگزار کنند . این نشست دوره ای است و همه ساله در یکی از کشورهای عضو برگزارمی شود . بویژه در شرایط بحرانی نظیر از سر گیری درگیری های جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، این نشست به صورت جدی تری پیگیری می شود . نشست های سه جانبه در سطوح مختلف شامل روسای جمهوری ، وزیران امور خارجه و وزیران دفاع جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه برگزار می شود .
از دو هفته پیش به علت نقض مقررات آتش بس ، درگیری های شدیدی میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان با ارتش ارمنستان و شبه نظامیان قره باغ رخ داده است . در نتیجه این درگیری ها ، 25 تن جان خود را از دست داده اند . سهم جمهوری آذربایجان از این جان باختگان 21 تن گزارش شده است . در حالی که ، نیروهای ارمنی تنها چهار کشته داشته اند . تاکنون مشخص نشده است که کدام طرف نخستین بارمقررات آتش بس را نقض کرده است . باکو و ایروان یکدیگر را به نقض این مقررات متهم می کنند . وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه گذشته اعلام کرد : نظامیان ارمنستانی جمعه شب گذشته ، آتش بس با جمهوری آذربایجان را بار دیگر نقض کرده اند ، ارمنستان نیز مشابه این اتهام را علیه جمهوری آذربایجان تکرار کرده است . خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان اعلام کرد : از پایگاه های نیروهای ارمنی در روستاهای " یوسف جانلی " در منطقه " آقدام " و " تابگار آق قویونلو " در منطقه " گورانبوی " به سوی نیروهای آذری شلیک شده است تا نیروهای آذری وادار به واکنش شوند .
در مقابل رادیو ارمنستان نیز جمهوری آذربایجان را به نقض آتش بس در خط تماس میان نیروهای دو طرف در قره باغ متهم و اعلام کرد : نیروهای وابسته به جمهوری آذربایجان یک روز 65 بار مقررات آتش بس را نقض کرده اند . نقض مقررات آتش بس در حالی رخ می دهد که ، سران باکو و ایروان اخیرا" دربندر سوچی به صورت دو و سه جانبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و ظاهرا" پیرامون اجرای مقررات آتش بس متعهد شده اند . با وجود این کمتر از یک روز پس از گفتگوهای سوچی ، درگیری های مرزی در خطوط تماس بار دیگر از سر گرفته شده است . این امر نشان می دهد که ، مقررات آتش بس از پایه و اساس مناسبی برای حفظ صلح و ثبات پیرامون مناقشه آذری - ارمنی برخوردار نبوده است . این مقررات در ماه می سال 1994 میلادی از سوی روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برقرار شده ، در حالی که هیچگاه به درستی اجرا نشده و ضامن اجرای مناسبی نیز نداشته است . در حالی که آمریکا ، فرانسه و روسیه به عنوان روسای گروه میانجیگر مینسک و سه عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل ، از قدرت و امکانات لازم جهت حفظ صلح میان دو کشور برخوردار هستند . در این میان ، به نظر می رسد جمهوری آذربایجان ، گرجستان و ترکیه با برگزاری نشست سه جانبه در سطح وزیران دفاع سه کشور ، تلاش می کنند ضمن آرام کردن ارمنستان و ارامنه قره باغ ، به این کشور هشدارهای لازم جهت رعایت برخی اصول و مقررات مرزی را بدهند . این در حالی است که ، ارمنستان با هر سه کشور یاد شده اختلاف های ارضی دارد و امکانات خود را جهت محکوم کردن سیاست این کشورها بسیج کرده است . به همین دلیل بسیار بعید است که ، نشست سه جانبه موقعیت ارمنستان را در منطقه تضعیف نماید.
http://news.irib.ir/NewsPage.aspx?newsid=53370

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مرداد 1393ساعت 12:25  توسط جواد گلچين فر  | 

بانوی کردستانی داور کنفرانس بین المللی گرجستان

سنندج- ایرنا- دکتر فاطمه سهرابی استاد دانشگاه های استان کردستان به عنوان داور کنفرانس بین المللی مدیریت کسب و کار که در دانشگاه قفقاز گرجستان برگزار شد، حضور داشت.

دکتر فاطمه سهرابی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه 206 مقاله از کشورهای ترکیه، عراق، اندونزی، مکزیک، نیجریه، لهستان، مالزی، اتریش، جمهوری چک، آلمان و ایران به دبیرخانه کنفرانس ارسال شده بود، افزود: از این تعداد 40 مقاله مورد پذیرش قرار گرفت. وی با اشاره به ارایه 165 مقاله در زمینه علوم انسانی و 24 مقاله در زمینه مهندسی صنایع، گفت: از این تعداد، 30 مقاله در زمینه علوم انسانی و 10 مقاله هم در زمینه مهندسی صنایع پذیرفته شد. وی تاکید کرد: در مرحله نهایی پنج مقاله از کشورهای ایران، مالزی، آلمان و مکزیک به منظور چاپ در ژورنال های معتبر بین المللی مورد تایید پذیرش داوران بین المللی قرار گرفت. به گفته وی دو مقاله از ایران و از کشورهای مالزی، آلمان و مکزیک هرکدام یک مقاله به مرحله نهایی راه پیدا کرد. این کنفرانس به مدت دو روز 14 و 15 مرداد در دانشگاه قفقاز گرجستان با حضور کشورهای مختلف دنیا برگزارشد. دکتر فاطمه سهرابی دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی دانشگاه تهران است و هم اکنون در دانشگاه های استان کردستان تدریس می کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم مرداد 1393ساعت 2:21  توسط جواد گلچين فر  | 

تا پایان سال 2014 تورم در گرجستان 4 درصد افزایش می یابد

بانک مرکزی گرجستان با اعلام اینکه در ماه جولای تورم این کشور 2 و هشت دهم درصد بوده است، برای نیمه اول سال 2015 میلادی نرخ تورم 5 درصدی را برای اقتصاد گرجستان پیش بینی کرد. رشد تولید ناخالص داخلی گرجستان در 6 ماه نخست سال 2014 رقمی حدود 6 درصد بوده است. این در حالی است که یکی از اهداف مقامات این کشور ، عضویت در اتحادیه اروپا است. گرجستان به دلیل برخورداری از امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب، دارای کشاورزی پیشرفته، معادن، بهره‌برداری از صنایع و صنعت گردشگری از ثروتمند ترین جمهوری‌های شوروی سابق به شمار می‌آمد. مردم این کشور از استاندارد زندگی بالایی برخوردار بودند. اما پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، وقوع جنگ‌های داخلی از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی، اقتصاد گرجستان را به عنوان یک کشور تازه استقلال یافته با بحرانی شدید مواجه ساخت.

ایسکانیوز

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:31  توسط جواد گلچين فر  | 

پایان فعالیت‎های نظامی گرجستان در افغانستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از خبرگزاری «صدای افغان(آوا)» وزارت دفاع گرجستان اعلام کرد: فعالیت‎های نظامیان این کشور که در چارچوب نیروهای آیساف در افغانستان حضور داشتند، به پایان رسیده و آنان کمپ فونیکس را ترک کرده‌اند. براساس این گزارش، نظامیان تیپ 13 پیاده نظام ارتش گرجستان، طی مراسمی به فعالیت‎های خود در افغانستان پایان داده و پرچم این کشور در پایگاه فونیکس را پایین آوردند. نیروهای گرجی در سال 2004 میلادی در افغانستان مستقر شدند. پیش از آن تنها 50 سرباز گرجی تحت فرماندهی آلمان در افغانستان حضور داشتند. از آن زمان، تعداد نیروهای گرجی در این کشور افزایش یافته و در اکتبر 2012 میلادی به 1600 تن رسید که با این امر تفلیس در میان کشورهای غیر عضو ناتو بزرگترین مشارکت را داشت.

- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930525001057#sthash.s5W9Xp0J.dpuf

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:29  توسط جواد گلچين فر  | 

رئيس‌جمهور سابق گرجستان تحت تعقيب قضايي قرار گرفت

خبرگزاري آريا- ميخائيل ساکاشويلي، رئيس‌جمهور سابق اين کشور را به اتهام اعمال مجرمانه در طول دوران رياستش تحت پيگرد قرار داده است. به گزارش خبرگزاري آريا ،دادستان گرجستان تاکنون دو بار وي را احضار کرده اما وي از بازگشت به کشور براي حضور در دادگاه امتناع کرده است. ساکاشويلي در واکنش به اين اتهام، در گفتگو با شبکه تلويزيوني روستاوي2 که در نيويورک انجام شد، گفت وي را تحت پيگيرد قرار داده‌اند تا مانع از بازگشت وي به کشور براي ازسرگيري فعاليت‌هاي سياسي شوند. ساکاشويلي متهم است در سرکوب تظاهرات نوامبر 2007 فراتر از اختيارات خود عمل کرده است. وي همچنين به حيف‌وميل اموال دولتي متهم شده است.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم مرداد 1393ساعت 16:26  توسط جواد گلچين فر  | 

انفجار پمپ بنزین در گرجستان

به گزارش گروه چند رسانه‌ای باشگاه خبرنگاران، در یکی از پمپ بنزین‌های گرجستان، راننده‌ای قصد دارد باک ماشین خود را پر کند و در حال مکالمه با تلفن همراه است که ناگهان انفجاری رخ می‌دهد. توضیحات بیشتر را در لینک زیر جستجو کنید:

http://www.yjc.ir/fa/news/4944602/%D8%A7%D9%86%D9%81%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A8%D9%86%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم مرداد 1393ساعت 0:12  توسط جواد گلچين فر  | 

گروه مطالعات قفقاز دانشگاه تهران از دانشگاه تفليس بازديد كرد

تاریخ  انتشار خبر: پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٣

  ساعت انتشار خبر: ١٠:٣٧

  شماره خبر: ٥٢٨٧٨

 

گروه گزارش: گروه مطالعات منطقه‌ای قفقاز دانشگاه تهران با هماهنگي‌هاي رايزني فرهنگي ايران در گرجستان از مرکز شرق‌شناسی و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس بازديد كرد.

 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، 10 تن از اساتید و دانشجویان گروه مطالعات منطقه‌ای قفقاز دانشگاه تهران، به سرپرستی دکتر الهه کولایی، به منظور بازدید از مراکز علمی و دانشگاهی و آشنایی با شرایط شبکه اجتماعی و سیاسی به کشور گرجستان سفر كردند.

 

بنا بر اعلام اين خبر، رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، با برقراري هماهنگی با رییس مرکز شرق‌شناسی و رییس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی تفلیس، شرايط لازم براي بازدید اين گروه از دانشگاه تفليس را فراهم كرد. بازدید از مکان‌های تاریخی و توریستی تفليس نيز به منظور آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخ کشور گرجستان، در برنامه‌ي كاري اين گروه دانشگاهي قرار گرفت.

 

همچنین در جلسه‌ای با گروه اعزامی از دانشگاه تهران، استفاده از ظرفیت‌های علمی کشورمان برای تعمیق روابط علمی، دانشگاهی و علاقمندی قشر فرهیخته‌ي گرجستان در ایجاد رابطه‌ي متقابل از طرف رایزنی فرهنگی مورد تأکید قرار گرفت و این موضوع از سوی سرپرست گروه و اساتید اعزامی مورد تأیید قرار گرفت و مقرر شد در آینده‌اي نزدیک، شرایط لازم براي اعزام گروه علمی گرجی با هماهنگی رایزنی فرهنگی و میزبانی وب دانشگاه تهران مهیا شود.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه مجازی المصطفی

لینک مورد استفاده برای درج این خبر:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:RY42Pi_YLMkJ:news.miu.ac.ir/index.aspx%3Ffkeyid%3D%26siteid%3D23%26pageid%3D27636%26newsview%3D52878+&cd=41&hl=en&ct=clnk

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم مرداد 1393ساعت 23:58  توسط جواد گلچين فر  | 

ساکاشویلی متهم به اختلاس بودجه شد

دادستانی کل گرجستان علیه میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق کشور اتهامات دیگر را عنوان کرد. روز چهارشنبه دفتر دادستانی گزارش داد که ساکاشویلی به اختلاس بودجه متهم می شود. مبلغ به 6 میلیون دلار می رسد که ساکاشویلی از طریق صندوق های گارد دولتی برای نیازهای شخصی اختلاس کرد. در میان این اختلاس هزینه هتل ها و اجاره قایق های بادبانی در ایتالیا، خدمات آشپزی، ماساژیست، خرید سوغاتی ها و مواد غذایی بوده است. در صورت تایید گناه، رئيس جمهور سابق می تاند به 7 تا 11 سال زندان محکوم شود. پیشترساکاشویلی به با سوء استفاده از اختیارات خود هنگام پراکندگی تظاهرات مخالفان و برای انحلال شرکت ایمدی و همچنین ضبط غیر قانونی اموال تجار بدری پاتارکاتسیشویلی متهم شد. رئيس جمهور سابق که در خارج از کشور زندگی می کند و قصد بازگشت به گرجستان ندارد، گفت که تمام اتهامات علیه او را تعقیب سیاسی می داند .

خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/news/2014_08_13/275900962/

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم مرداد 1393ساعت 22:14  توسط جواد گلچين فر  | 

مقامات گرجستان ساکاشویلی را به برانگیختن جنگ در سال 2008 متهم کردند

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان و سیاستش باعث برانگیختن جنگ در ماه اوت 2008 شد. ایراکلی گاریباشویلی، نخست وزیر گرجستان این مطلب را گزارش داد. به گفته وی، مردم گرجستان هنوز عواقف آن وقایع را احساس می کند. ایراکلی گاریباشویلی به آژانس اینترفاکس گفت که سیاست میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان به آغاز جنگ در ماه اوت 2008 و تراژدی برای کشور و مردم منجر شده است. گاریباشویلی در طول بازدید خود از قبرستان مهادگویرسکی در تفلی اظهار داشت: "ما هنوز هم عواقب آن جنگ را احساس می کنیم و زخم آن هنوز هم التیام نیافته است". در این قبرستان نظامیان گرجی کشته شده در ماه اوت 2008 به خاک سپرده شدند.

سایت صدای روسیه

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم مرداد 1393ساعت 10:6  توسط جواد گلچين فر  | 

مسکو آسمان خود را روی هواپیماهای اوکراینی بست

نخست وزیر روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: هواپیماهای اوکراینی اجازه عبور از حریم هوایی روسیه را ندارند. به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری ریانووستی، دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در نشست هیات دولت اعلام کرد: این تصمیم در اعتراض به اقدامات اوکراین اتخاذ شده است. وی گفت: مسکو تصمیم گرفته است حریم هوایی خود را روی هواپیماهای اوکراینی که قصد رفتن به کشورهایی چون گرجستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه دارند، مسدود کند. نخست وزیر روسیه همچنین در نشست هیات دولت از ممنوعیت ورود برخی اقلام مواد غذایی مانند لبنیات، گوشت و سبزیجات از کشورهای تحریم کننده روسیه خبر داد. این تصمیم مسکو با واکنش اتحادیه اروپا روبرو شد. آمریکا و اتحادیه اروپا به بهانه حمایت روسیه از بحران اوکراین و الحاق کریمه به روسیه و به منظور مجازات این کشور در ماه های اخیر چند بسته تحریمی را علیه روسیه اعمال کردند. سایت تحلیلی خبری عصر ایران

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم مرداد 1393ساعت 9:1  توسط جواد گلچين فر  | 

محبوبیت پوتین به بالاترین سطح بعد از 10 سال رسید

بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در ماه مارس محبوبیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در حال افزایش است و ماه اوت به بیش از 80 درصد رسید. بر اساس نظرسنجی که موسسه مستقل لوادا نتیجه آن را روز پنجشنبه منتشر کرد، محبوبیت رئیس جمهور روسیه به 87 درصد، بالاترین سطح در 10 سال گذشته رسید. به علاوه 87 درصد سئوال شوندگان از اقدامات ولادیمیر پوتین حمایت کردند که افزایش 22 درصدی را نشان داد. به گزارش پایگاه اینترنتی لوپوآن، شمار افراد ناراضی از عملکرد پوتین ماه اوت به 13 درصد در برابر 34 درصد در ماه ژانویه کاهش یافت. محبوبیت پوتین بعد از جنگ روسیه - گرجستان در سال 2008 به 88 درصد رسیده بود. محبوبیت دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه نیز ماه اوت به 71 درصد ( 48 درصد ماه ژانویه ) رسید. 66 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی ( 43 درصد در ماه ژانویه ) اعلام کردند روسیه در مسیر خوبی گام بر می دارد اما 19 درصد ( 41 درصد ماه ژانویه ) چنین اعتقادی نداشتند. موسسه لوادا این نظرسنجی را اول تا چهارم اوت با مشارکت 1600 نفر انجام داد. نتایج یک نظرسنجی دیگر که یک موسسه نزدیک به دولت روسیه ماه ژوئیه انجام داد از محبوبیت 79 درصدی پوتین حکایت داشت. نتایج نظرسنجی های اخیر نشان می دهد روس ها از پیامد تحریم ها علیه کشور خود نگران نیستند. کارشناسان اقتصادی معتقدند نتایج این تحریم ها در کوتاه مدت احساس نخواهد شد. پوتین روز چهارشنبه دستور کاهش واردات محصولات کشاورزی از کشورهای اروپایی را که تحریم هایی را علیه مسکو تصویب کرده اند، صادر کرد. محبوبیت پوتین بعد از به قدرت رسیدن در سال 2000 به کمتر از 60 درصد نرسیده است.

khabaronline

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم مرداد 1393ساعت 0:21  توسط جواد گلچين فر  | 

کشته شدن ابوعمر الشيشاني از رهبران بلندپايه داعش توسط نيروهاي پيشمرگ در نزديکي سد موصل

العربيه گزارش داد: ابوعمر الشيشاني از رهبران بلندپايه داعش در پيشروي کردها به سمت زمار، شنگال و سد موصل نزديکي سد موصل کشته شد. بنا به گزارش العريبيه منابع کرد اعلام کردند که نيروهاي نظامي اقليم کردستان عراق موسوم به پيشمرگه، ابو عمر الشيشاني يکي از فرماندهان برجسته گروه داعش را در درگيري هايي نزديک سد موصل در شمال غرب اين شهر کشتند. ابوعمر الشيشاني فرماندهي گروهي را بر عهده داشت که اکثر اعضاي آن اهل قفقاز هستند و الان جزء حلقه خاص مقرب به وي هستند، فرماندهان ديگر گروه هاي مسلح به گروه چچني لقب وحشي ترين گروه مسلح را داده بودند. نام واقعي وي به استناد وزارت دفاع گرجستان "طرخان بترشفلي" است. ابو عمر يا طرخان 45 ساله متولد 1968 در روستاي برکياني در وادي بانکيسي است. ابوعمر از سال 2006 تا 2007 در ارتش گرجستان خدمت اجباري خود را طي کرد که با همکاري سازمان اطلاعات ترکيه، اوايل سال 2013 وارد سوريه شد. اين در حالي است که وزارت پيشمرگه تاکيد کرد که نيروهايش با پيشتيباني نيروي هوايي عراق، در حال پيشروي به سمت شهرهاي شنگال، زمار و ربيعه هستند. اين وزارتخانه همچنين تاکيد کرده که در انتظار حمله هوايي جنگنده هاي عربي به تسليحات داعش هستند تا نيروهاي پيشمرگه مناطق ياد شده را از داعش باز پس گيرند. سعيد مموزيني مسئول اطلاع رساني حزب دموکرات کردستان به روزنامه الشرق الاوسط گفت: «درگيري هاي سد به کشته شدن بيش از هشت تن از شبه نظاميان داعش از جمله دو تن از رهبران اين گروه انجاميد. يکي از آن ها ابو عمر الشيشاني است که حمله به سد را فرماندهي مي کرد.» او افزود: «روز گذشته درگيري هاي شديدي در مناطق شلالات و حمدانيه و نيروهاي پيشمرگه در اين مناطق با نيروهاي داعش مقابله کرده و در حال پيشروي مستمر هستند. پيشمرگه ها وارد محله هاي القاهره، العربي و کوکجلي شدند اما پس از محقق کردن اهدافشان در ضربه زدن به نيروهاي داعش، از اين منطاق خارج شدند. بسياري از پيروان داعش به دليل فشار نيروهاي پيشمرگه و پيشروي هايشان در اين مناطق، شمال موصل را به سمت جنوب آن ترک کردند.» هلگورد حکمت مدير اطلاع رساني در وزارت پيشمرگه نيز گفت که نيروهاي نظامي کردستان «بر پايه نقشه اي از پيش طراحي شده براي باز پس گيري کنترل مناطق از دست رفته حرکت مي کنند. نيروهاي ما در حال پيشروي مستمر هستند و ما هم اکنون زمار، شنگال و ربيعه را محاصره کرده اما وارد اين مناطق نشديم. هنوز هم به کوه شنگال نرسيده ايم. اما کنترل وانه در نزديکي سد موصل را در دست داريم. نيروهاي پيشمرگه در انتطار بمباران اسلحه سنگين داعش توسط جنگنده هاي عراق هستند چرا که با وجود اين اسلحه به دست داعش، نيروهاي پيشمرگه با مقاومت شديد مواجه خواهند شد. پيشروي پس از حمله جنگنده هاي ارتش عراق به مواضع از پيش مشخص شده از سر گرفته خواهد شد.»

روزنامه خراسان آزاد

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم مرداد 1393ساعت 0:18  توسط جواد گلچين فر  | 

آیا روسیه و غرب در آستانۀ یک جنگ سرد نو قرار دارند؟

روابط ایالات متحده و کشور های غرب با روسیه، بر سر مسئله اوکراین به پایین‌ترین سطح آن پس از جنگ سرد سقوط کرده است. پیش از این، حمله سایبری به استونیا در سال ۲۰۰۷ و تهاجم روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸ باعث شد تا غرب، روسیه را تهدید جدی تلقی کند. در سوی دیگر روسیه، پیوستن بلغاریا، رومانیا، سلوانیا، سلواک و سه جمهوری بالتیک به ناتو، انقلاب نارنجی اوکراین، انقلاب گرجستان، و به ویژه سقوط حکومت یانوکوویچ در اوکراین را توطئه غرب علیه خود تلقی کرد و آنگاه به انضمام کریمیه دست زد. غرب در برابر آن به اعمال تحریم ها علیه روسیه ادامه داد و ناتو هشدار داد که از متحدینش در برابر روسیه دفاع خواهد کرد. حالا، این سوال مطرح می شود که آیا جنگ سرد تازه ای بین روسیه و غرب آغاز شده است؟ یا دو طرف در آستانه جنگ سرد تازه قرار داریم و یا این که تنش های جدی، تصور جنگ سرد نوی بین روسیه و غرب را ایجاد کرده است؟

BBC © 2014

 

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم مرداد 1393ساعت 0:15  توسط جواد گلچين فر  | 

طرح اتهامات جديد عليه رئيس جمهور سابق گرجستان

خبرگزاري آريا- دفتر دادستاني کل گرجستان اتهامات جديدي را عليه رئيس‌جمهور سابق اين کشور مطرح کرد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، دفتر دادستاني کل گرجستان روز سه شنبه در بيانيه‌اي اعلام کرد، پي گيري اتهامات عليه ميخائيل ساکاشويلي رئيس‌جمهوري سابق گرجستان و وانو مرابيشويلي نخست‌وزير سابق اين کشور به جريان افتاده است. آسيب رساندن جسمي به نمايندگان پارلمان گرجستان در دوره ميخائيل ساکاشويلي از اتهامات جديد عليه رئيس جمهور سابق اين کشور است. دادگاهي در تفليس پايتخت گرجستان هفته گذشته حکم بازداشت پيش از محاکمه ميخائيل ساکاشويلي، رئيس جمهور سابق اين کشور را صادر کرد. اين حکم در چارچوب تحقيق درباره اتهام سوء استفاده ساکاشويلي از قدرت صادر شد. دولت گرجستان از سال 2012 تا کنون ، شمار زيادي از نزديکان ساکاشويلي را به اتهام فساد مالي و سوء استفاده از قدرت تحت پيگرد قانوني قرار داده است.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم مرداد 1393ساعت 23:39  توسط جواد گلچين فر  | 

صدور حکم بازداشت رئیس‌جمهوری سابق گرجستان

دادگاهی در تفلیس، پایتخت گرجستان حکم بازداشت پیش از دادگاه رئیس‌جمهوری سابق این کشور را برای دوره‌ای از تحقیقات علیه او که به سوء‌استفاده از قدرت متهم است، صادر کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دفتر دادستان اصلی گرجستان پیشتر میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان را به سوء‌استفاده از مقامش متهم کرد. گفته می‌شود که ساکاشویلی اکنون در نیویورک است. پس از این اتهام، قضات طرحی را به دادگاه شهری تفلیس ارائه دادند تا ساکاشویلی را بازداشت کنند. یکی از سخنگویان دفتر دادستانی با اعلام اینکه حکم دادگاه تفلیس مبنی بر بازداشت ساکاشویلی "عادلانه و موجه" است، گفت: در ماه‌های اخیر، ساکاشویلی مکررا تماس‌های دفتر دادستانی کل را برای حضورش در تعدادی از دادگاه‌های محاکمه مهم نادیده گرفته و درخواست برای بازجویی از طریق اسکایپ را رد کرده است. در همین حال وکیل ساکاشویلی حکم دادگاه را "بی‌اعتبار" دانست و گفت، درخواست تشکیل یک دادگاه بالاتر برای تصمیم‌گیری در این زمینه خواهد داد. دفتر دادستانی کل گرجستان اعلام کرد، ساکاشویلی در ماه مارس به عنوان شاهد در تعدادی از پرونده‌ها احضار شده است و به ویژه برای پرونده مرگ زوراب ژوانیا، نخست‌وزیر سابق گرجستان، پرونده عملیات ویژه سرکوب شورش نیروهای مسلح گرجستان در موخرووانی در سال 2009، فعالیت‌های غیرقانونی علیه خانواده بدری پاتارکاتسیشویلی و سایر پرونده‌ها احضار شد. پیش از این گفته شده بود که ساکاشویلی در اوکراین اقامت دارد؛ جایی که بنا به گفته بعضی از آغاز سال جاری به عنوان یک مشاور غیررسمی برای دولت اوکراین در آن مشغول فعالیت است. ساکاشویلی هفته گذشته با شبکه دو تلویزیون گرجستان از بوداپست گفت‌وگو کرد و گفت، تحقیقات قضات از پیش بر علیه اوست. او با اعلام این نکته که قصدی برای پایان دادن به فعالیت‌های سیاسی کنونی خود ندارد، گفت: واضح است که برخی از فعالیت‌های فعلی من در رابطه با حوادث اوکراین ترسیده‌اند. وی افزود: من اخیرا از آلبانی‌ها بازدید کردم و اکنون به دعوت نخست‌وزیر مجارستان در بوداپست به سر می‌برم و در نظر دارم تا از تعدادی دیگر از کشورها در آینده نزدیک بازدید کنم. وی تاکید کرد: من به دنبال پناهندگی سیاسی نیستم و به آن نیازی ندارم. ساکاشویلی در مصاحبه دیگری با شبکه دو تلویزیون گرجستان از نیویورگ گفت که قصدی برای همکاری با ماموران تحقیق گرجستان ندارد و برای بازجویی حاضر نمی‌شود.

سایت خبری تحلیلی تدبیر

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم مرداد 1393ساعت 1:37  توسط جواد گلچين فر  | 

روسيه قصد دارد توافقنامه تجارت آزاد با گرجستان را به حال تعليق درآورد

پایگاه اینترنتی اسناد حقوقی رسمی روسیه از تنظیم لایحه ای در مورد تعلیق توافقنامه تجارت آزاد بین روسیه و گرجستان از سوی وزارت توسعه اقتصادی این کشور خبر داد. براساس این لایحه ، وزارتخانه های امور خارجه ، توسعه اقتصادی و دادگستری روسیه پیشتر موافقت خود را با تصمیم در مورد تعلیق این توافقنامه که سوم فوریه 1994 به امضا رسیده است ، اعلام کرده اند. به گزارش ریانووستی از مسکو ، پارلمان گرجستان 18 ژوئیه گذشته توافق پیوستن به اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. بسیاری از بندهای این توافقنامه از جمله بند مربوط به ایجاد منطقه تجارت آزاد بین گرجستان و اتحادیه اروپا اول سپتامبر اجرایی خواهد شد.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم مرداد 1393ساعت 15:57  توسط جواد گلچين فر  | 

تظاهرات روز قدس در تفلیس

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز،در تجمع اعتراض آمیزی که به مناسبت روز جهانی قدس در مقابل سفارت رژیم اسرائیل برگزار شد جوانان آذربایجانی ساکن در مناطق مختلف گرجستان شرکت کرده بودند و تهاجم اخیر اسرائیل به فلسطین را محکوم کردند. جوانان در این تجمع شعارهای «آزادی برای فلسطین»، «اسرائیلِ قاتل باید جواب گو باشد»، «قدس مال ماست، مال ما هم خواهد بود» و… سر دادند. تظاهرات در شرایط مسالمت آمیز برگزار شد. در این مراسم جوانان آذری از مارنئولی، بولنیسی، قاردابانی، تفلیس و دیگر مناطق گرجستان شرکت کرده بودند. این جوانان بعد از سر دادن شعار در مقابل سفارت اسرائیل، در کوچه های اطراف سفارت در تفلیس نیز علیه این رژیم شعار دادند. این تظاهرات بدون هیچ گونه درگیری پایان یافت.

قفقاز

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم مرداد 1393ساعت 9:13  توسط جواد گلچين فر  | 

پارلمان گرجستان دولت جدید این کشور را تایید کرد

پارلمان گرجستان پس از دو روز جلسات قانونگذاران درباره تغییر هفت تن از وزرا، کابینه ترمیم یافته این کشور را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این تاییدیه کابینه ترمیم یافته با رای مثبت 89 تن از قانونگذاران صورت گرفت و این در حالی بود که قانونگذاران از حزب مخالف پیش از جلسه رای‌گیری صحن مجلس را ترک کردند، از آنجایی که هفت تن از 21 وزیر کابینه تغییر یافته‌اند، قانون اساسی گرجستان رای اعتماد روز شنبه را الزامی کرد. رای اعتماد زمانی الزامی است که یک سوم از کابینه تغییر کند. از 25 اکتبر سال 2012 میلادی که دولت گرجستان زمام امور کشور را بدست گرفته، این نخستین ترمیم کابینه محسوب می‌شود.

در پی این ترمیم کابینه پنج تن از وزرا از پست وزارتی خود برکنار و دو وزیر به پست وزرای دیگری منتقل شدند.

نخست وزیر گرجستان این ترمیم کابینه را بدین صورت تشریح کرد: یک تیم بهتر برای تحقق تعهدات انتخاباتی ائتلاف حاکم که توافق‌نامه الحاق به اتحادیه اروپا را امضا کرده و پیروز انتخابات محلی گرجستان شده، لازم است.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم مرداد 1393ساعت 8:57  توسط جواد گلچين فر  | 

دادستاني گرجستان ساکاشويلي را براي بار دوم احضار کرد

تهران/واحد مرکزی خبر/ سیاسی 1393/05/05
میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان برای بازجویی به دادستانی این کشور احضار شده است.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از تفلیس، ساکاشویلی که در حال حاضر در کیف به سر می برد برای اولین بار در ماه مارس به دادستانی احضار شد به دادستانی نرفت و اعلام کرد قصد ندارد به تفلیس بیاید و با دادستانی این کشور همکاری کند.
ساکاشویلی در آن زمان خاطرنشان کرد یک مقام اتحادیه اروپا و دوستان وی در دولت آمریکا به او توصیه کرده اند به خاطر نگرانیها از شکل گیری روند جنایی در این زمینه بهتر است گرجستان را ترک کند.
مادر ساکاشویلی نیز گفت یک نماینده از دادستانی تماس گرفته و اعلام کرد قصد دارد فورا احضاریه ای را به ساکاشویلی تحویل دهد تا در بازجویی بیست و هشتم ژوئیه حضور یابد.
رسانه های گرجستان به نقل از منابع دادستانی گزارش دادند ساکاشویلی به عنوان یک شاهد احضار شده است اما دقیقا مشخص نشده است وی در رابطه با چه موارد و پرونده هایی احضار شده است.
اداره دادستانی گرجستان در ماه مارس اعلام کرد ساکاشویلی به عنوان شاهد در چندین پرونده از جمله مرگ زوراب ژوانیا نخست وزیر این کشور، شورش نظامیان مسلح در پادگان نظامی موخروانی در سال 2009 و اقدامات غیرقانونی علیه خانواده پدری پاتارکاتسیشویلی تاجر و سیاستمدار معروف گرجی و برخی موارد دیگر احضار شده است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 18:55  توسط جواد گلچين فر  | 

مخالفت با پیوستن گرجستان، اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا

امیرحسین اسداله منفرد- بیشتر شهروندان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی مخالف پیوستن مولداوی، اوکراین و گرجستان به اتحادیه اروپا هستند.

این خبر را خبرگزاری نووستی روسیه پس از اعلام نتایج یک نظر سنجی که در آلمان، فرانسه و انگلیس انجام شد اعلام کرد.
بنابراین گزارش 71 درصد مردم آلمان، 47 درصد مردم فرانسه و 45 درصد مردم انگلیس با پیوستن مولداوی، اوکراین و گرجستان به اتحادیه اروپا مخالف هستند.
این درحالی است که تنها 38 درصد انگلیسی ها و فرانسوی ها با توسعه اتحادیه اروپا موافقند.
انتشار این خبر درحالی است که نه فقط سه کشور مولداوی، اوکراین و گرجستان روز 27 ژوئن سال 2014 توافق نامه همکاری با اتحادیه اروپا را امضا کردند، بلکه پس از آن، اوکراین دستخوش ناآرامیهای سیاسی ناشی از امضای این موافقنامه شد تا جایی که اکنون نیز آتش بحران و ناآرامی در این کشور فروکش نکرده است و هر روز ابعاد جدیدتری بخود می گیرد.
درعین حال تاکنون مقامات رسمی کشورهای آلمان/ فرانسه و انگلیس درباره اعلام نتایج این نظر سنجی و تبعیت احتمالی از خواست عمومی جوامع این کشورها اظهار نظر نکرده اند.
اما آنچه مسلم است، دفاع کامل این کشورها از دولت برامده از ناآرامیهای اوکراین پس از امضای این توافقنامه همکاری این کشور با اتحادیه اروپا است که تا کنون به تقابل جدی روسیه و دول غربی منتهی شده است .
در گرجستان اما شرایط بگونه دیگری است. دولتمردان گرجی اگرچه تا پیش از امضای این توافقنامه نیز خود را پس از اوکراین در اولویت بعدی توجه جامعه اروپایی میدانستند، اما پس از تحولات اوکراین این فرض مقامات دولت تفلیس اثبات شد و در عرصه بین الملل جایگاه گرجستان بیش از پیش نزد دولتهای اروپایی تنزل یافت .
این تنزل اولویت گرجستان نزد کشورهای اروپایی خواه به دلیل درگیر شدن این کشورها در جنگ داخلی اوکراین و یا به دلیل فاصله زیاد گرجستان با استانداردهای اتحادیه اروپا، تاکنون نتوانسته است چشم انداز روشنی را برای رهبران گرجی جهت پیوستن به نهادهای اروپایی به تصویر بکشد .
تا جایی که حتی اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به گرجستان جهت نظارت بر انتخابات محلی و شهرداریها در گرجستان سرباز زد و نداشتن بودجه لازم جهت انجام این ماموریت را علت این تصمیم خود عنوان کرد.
رویکردی که نه فقط تاکنون رویای رهبران گرجی درباره پیوستن به نهادهای غربی را نقش بر آب کرده بلکه آنان را در سکوت سیاسی و دیپلماتیک فرو برده است .
تا جایی که حتی رهبران تفلیس موضوع احیای مناسبات گرجستان با روسیه را که تا پیش از این از آن بعنوان به اصطلاح اهرم فشار برای ترغیب غرب به حمایت از خود استفاده می کردند، به فراموشی سپرده اند و به ناظر صرف رویارویی سیاسی روسیه و امریکا و کشورهای غربی در اوکراین ،تبدیل شده اند .
ضمن اینکه اکنون رهبران گرجستان شاهد تلاش برخی محافل به اصطلاح تحقیقاتی و بنگاههای نظر سنجی غربی هستند که در پی فراهم کردن زمینه بستن پرونده عضویت گرجستان و نیز اوکراین و مولداوی در نهادهای غربی برای اینده ای نامعلوم هستند .

http://news.irib.ir/NewsPage.aspx?newsid=52188

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 3:57  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاري اجلاس عمومي مجمع پارلماني سازمان ناتو در گرجستان

خبرگزاري آريا-اجلاس عمومي مجمع پارلماني سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) در گرجستان برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،پا هيو بيلي PA Hugh Bayley ، رئيس هيات اعزامي ناتو پس از ديدار با ديويد زالکالياني David Zalkaliani، معاون اول وزير امور خارجه گرجستان در تفليس گفت اين مسأله براي اتحاد کشورهاي عضو ناتو بسيار حائز اهميت است. بيلي افزود حدود 600 نماينده از کشور هاي عضو ناتو در اين نشست شرکت خواهند کرد. اين مجمع بزرگي است که براي توسعه ناتو در آينده از اهميت بسزايي برخوردار است. شرکت داشتن گرجستان در چنين نشستي بزرگترين واقعه است. بيلي از دولت گرجستان به دليل پذيرش پيشنهاد برگزاري اين نشست قدرداني کرد. اجلاس عمومي مجمع پارلماني ناتو در سال 2017 در گرجستان برگزار مي شود. پارلمان گرجستان اعلام کرد، هيات مجمع پارلماني ناتو به رياست هيگ بايلي روز پنجشنبه در حالي وارد تفليس شد که دو معاون بايلي و دبيرکل مجمع پارلماني نيز وي را در اين سفر همراهي کرده اند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 3:54  توسط جواد گلچين فر  | 

مخالفت شهروندان آلمان، فرانسه و انگلیس با عضویت اوکراین و گرجستان در اتحادیه اروپا

خبرگزاری تسنیم: نتایج جدیدترین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد اکثریت شهروندان آلمانی و بیش از نیمی از شهروندان فرانسوی و انگلیسی با ایده عضویت مولدوای؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا مخالف هستند. 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ریانووستی؛ تازه ترین نظرسنجی موسسه آی سی ام حاکی از آن است که شهروندان آلمانی بیشترین مخالفت را با پیوستن مولداوی؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا دارند. بیش از 71 درصد آلمانی ها اعلام کرده اند که از ایده عضویت این سه کشور در اتحادیه اروپا حمایت نمی کنند. بر اساس این گزارش وضعیت در انگلیس و فرانسه تاحدی متفاوت است. 38 درصد مردم این دو کشور از ایده پیوستن مولداوی؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند و بیش از 47 درصد فرانسوی ها و 45 درصد انگلیسی ها نیز با ایده عضویت کشورهای جدید در اتحادیه اروپا مخالفت کرده اند. در انگلیس بیشتر جوانان 18 تا 24 سال از ایده گسترش اتحادیه اروپا حمایت کرده اند به طوری که 53 درصد جوانان این کشور از پیوستن این سه کشور به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. در فرانسه نیز 55 درصد جوانان 18 تا 24 سال از پیوستن کشورهای جدید به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. این نظرسنجی طی روزهای 11 تا 24 جولای انجام شده است. 27 ژوئن مولداوی، گرجستان و اوکراین توافقنامه های همکاری با اتحادیه اروپا به امضا رسانده اند. هدف اصلی از امضای این توافقنامه ها ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا بوده است.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  جمعه سوم مرداد 1393ساعت 20:17  توسط جواد گلچين فر  | 

رویای ناتمام گرجستان برای پیوستن به ناتو

تلاش های گرجستان در جهت همگرایی هر چه بیشتر با غرب ادامه دارد. پارلمان گرجستان در حالی توافقنامه مشارکت با اتحادیه اروپا را تصویب کرده است که به اعتقاد ناظران،رویای این کشور برای پیوستن به ناتو در آینده ای نردیک نمی تواند محقق شود.

ایراس؛ پارلمان گرجستان روز ۱۹ ژوئیه توافقنامه مشارکت با اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. اما با وجود اینکه به نظر می رسد گرجستان اکنون بیش از هر زمان دیگری وارد روند همگرایی با اروپا شده، احتمال اینکه در آینده ای نزدیک این کشور بتواند عضویت ناتو را به دست بیاورد وجود ندارد. به گزارش ایراس به نقل از رویترز، تاکتیک های سخت گیرانه روسیه در اوکراین، سبب نگرانی دبیر کل ناتو از افزایش تعاملات با دولت های سابق شوروی شده است. در این شرایط، با وجود اینکه ناتو حق دارد ارتباطات خود با کشوری پر ریسک چون گرجستان را محدود نگه دارد، اما در بلندمدت، این موضوع می تواند سبب از میان رفتن اعتماد گرجستان به غرب و تغییر جهت آن به سمت مسکو شود. بر این اساس، در صورتی که ناتو گزینه های بیشتری را برای ترغیب گرجستان بر روی میز نگذارد، ممکن است نظر افکار عمومی این کشور درباره ناتو و همچنین اتحادیه اروپا در جهتی منفی تغییر کند. گرجستان در جریان اجلاس سران ناتو در پراگ در سال ۲۰۰۲، درخواست عضویت رسمی در این سازمان را ارائه کرد. ادوارد شواردنادزه، رئیس جمهور پیشین گرجستان و وزیر خارجه شوروی در اواخر دوره جنگ سرد، پیش بینی کرده بود که کشورش تا سال ۲۰۰۵ به پشت درهای ناتو برسد. در سال ۲۰۰۸ و در اجلاس بخارست، این در عملاً برای گرجستان باز و اعلام شد که این کشور عضوی از ناتو خواهد شد. اما از آن زمان تاکنون، پیشرفت بسیار اندکی در این زمینه صورت گرفته است. بحران اوکراین سبب شده مقامات دولتی گرجستان به این باور برسند که ناتو از پذیرش اعضای جدید، به ویژه کشورهای سابق شوروی، نگران است. اما در همین حال، تفلیس از این نگران است که عدم پیوندش با هرگونه اتحادیه نظامی، آسیب پذیری اش را در مقابل روسیه افزایش می دهد. بر اساس نتایج یک پژوهش افکارسنجی که ماه آوریل سال جاری میلادی از سوی «موسسه دموکراتیک ملی» در گرجستان انجام گرفت، شمار افرادی که روسیه را یک «تهدید واقعی و وجودی» علیه گرجستان می دانند، از ۳۶ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافته است. در همین حال، ایده دولت گرجستان برای پیوستن به ناتو، از ۷۲ درصد حمایت مردمی برخوردار بوده است. با این وجود، حدود ۶۵ درصد کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند، یا نسبت به بخت گرجستان برای پیوستن به ناتو نامطمئن بوده و یا اعتقاد داشته اند که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. از سوی دیگر، خودداری ناتو از وارد کردن گرجستان به روند عضویت کامل، شمار منتقدان اروپا را در این کشور افزایش داده است. این منتقدان بر این باورند که گرجستان برای نزدیک کردن بیشتر خود به اتحادیه اروپا و ناتو، بیش از حد هزینه کرده است. این افراد استدلال می کنند که با توجه به مشارکت قابل توجه گرجستان در عملیات های امنیتی ناتو به عنوان یک کشور غیر عضو، این کشور شایسته برخورد بهتری از جانب ناتو است. از میان ۱۶۰۰ مأمور خدماتی گرجی حاضر در افغانستان، بیش از ۷۰۰ تن از آن ها تا سال ۲۰۱۵ و پس از پایان رسمی مأموریت نیروهای ائتلاف در این کشور، در آنجا باقی خواهند ماند. افزون بر این، گرجستان از طریق تنظیم کردن سامانه دفاع ملی خود با استانداردهای ناتو، پیشرفت قابل توجهی در اِعمال برنامه های این سازمان داشته است. اما با وجود این اقدامات انجام شده از سوی تفلیس، ناتو همچنان مایل به تسریع روند عضویت این کشور نیست. ناتو که با برنامه ها و همچنین مسائل خاص خود در سطوح بین المللی و منطقه ای دست به گریبان است، بی تردید سود و زیان هایی که ممکن است پذیرش گرجستان به همراه داشته باشد را سنجیده است. در این میان، حتی در صورتی که «فاکتور روسیه» که بسیار درباره آن بحث شده و یکی از موانع اصلی عضویت گرجستان در ناتو است را کنار بگذاریم، وضعیت اقتصاد، دموکراسی و ثبات سیاسی این کشور هنوز فاصله زیادی با استانداردهای ناتو دارد. بر همین اساس، ناتو ترجیح می دهد رویکرد تدریجی توسعه همکاری های دوجانبه را – که دردسرهای اتحاد را به همراه ندارد – در قبال گرجستان دنبال کند. در صورتی که از منظر شرایط بی ثبات کنونی بین المللی به موضوع نگاه کنیم، این رویکرد ناتو موثر و حتی موجه است. با این حال، ناتو برای حفظ روابط خود با گرجستان، باید توجه بیشتری به روندهای سیاسی و اجنماعی داخلی این کشور داشته باشد. اگر ناتو چیز بیشتری روی میز نگذارد، دیدگاه افکار عمومی گرجستان درباره ناتو و همچنین اتحادیه اروپا منفی خواهد شد. گروه های طرفدار روسیه در گرجستان، از هم اکنون در حال مانور روی این موضوع هستند. به گفته آن ها، تمایل گرجستان برای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا، تمامیت سرزمینی این کشور را تهدید می کند؛ زیرا هیچ یک از این دو سازمان، دید مثبتی نسبت به بازپس گیری جمهوری های جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی از سوی گرجستان ندارند. تا زمانی که گرجستان نتواند انتخاب خود را در یکی از دو جهت نهایی کند، باید با فشار اعمال شده از سوی روسیه کنار بیاید. تغییر هیئت حاکمه گرجستان در سال ۲۰۱۲، تنش ها در روابط این کشور با روسیه را کاهش داد؛ اما در عین حال، مسئله عضویت در ناتو را حل نکرد. مسکو نمی تواند این ادعای تفلیس را که گرجستان شریکی برابر در رابطه با روسیه و غرب باقی خواهد ماند، جدی بگیرد. بر این اساس، در صورتی که ناتو و اتحادیه اروپا خواستار مشارکت بیشتری از سوی گرجستان هستند، باید چیزی بیش از توافقات ضمنی را به این کشور ارائه دهند که بتواند در مقابل نفوذ نیروهای طرفدار روسیه توازن ایجاد کند.

موسسه مطالعات ایران اوراسیا (ایراس)

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر 1393ساعت 16:19  توسط جواد گلچين فر  | 

5 زن به 5 زبان از جنگ می‌گویند/ پیشنهاد گرجستان نوشتن درباره آقامحمدخان قاجار بود

کارگردان و تهیه کننده نمایش «فصل مه‌آلود» که به صورت مشترک با هنرمندان تئاتر ایران و گرجستان تولید و اجرا شد، در نشستی در خبرگزاری مهر درباره حمایت وزارت فرهنگ گرجستان از این تولید مشترک و روند تولید تئاتر در خارج از ایران صحبت کردند.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ و هنر: کارگردان‌های جوانی در تئاتر ایران هستند که اولین تجربه خود را در زمینه کارگردانی تئاتر در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، تجربه، ماه و جشنواره‌ای از این دست سپری می‌کنند. اینکه شرایط برای تولید و اجرای اولین کار برای کارگردان‌های جوان تئاتر فراهم شود، روندی است که شاید برای بسیاری از این علاقه‌مندان به تئاتر شکل نگیرد.
دیانا فتحی کارگردان جوان تئاتر است که در رشته ادبیات نمایشی تحصیل کرده و با برخی گروه‌های تئاتری به عنوان مدیر روابط بین‌الملل همکاری داشته است. وی اولین تجربه کارگردانی تئاتر خود را در خارج از ایران در قالب اثری مشترک با یک کمپانی تئاتر کشور گرجستان سپری کرد و شرایط برای اجرای اثر او با نام «فصل مه‌آلود» در خارج از ایران فراهم شد.
نورالدین حیدری‌ماهر نیز که از با سابقه‌ترین دستیاران کارگردان تئاتر ایران است و طی یک سال گذشته در عرصه تهیه‌کنندگی تئاتر نیز فعالیت کرده، کار تهیه کنندگی اولین تجربه کارگردانی دیانا فتحی را در کشور گرجستان بر عهده داشت.

نورالدین حیدری ماهر تهیه کننده و دیانا فتحی کارگردان نمایش «فصل مه‌آلود»

این 2 فعال عرصه تئاتر با حضور در خبرگزاری مهر درباره تجربه این فعالیت تئاتری و تولید مشترک، نوع نگاهی که در تئاتر ایران و خارج از تئاتر ایران به هنرمندان جوان وجود دارد، سخن گفتند.
*چطور شد که برای تولید کاری مشترک به گرجستان دعوت شدید؟
 
دیانا فتحی: سال گذشته قرار بود هفته تئاتری در کشور گرجستان برگزار شود و من به عنوان مسئول روابط بین‌الملل با این برنامه همکاری داشتم. همزمان با سفر ما به گرجستان٬ جشنواره بین‌المللی تئاتر گرجستان در حال برگزاری بود و من به مدت یک هفته در بخش showcase جشنواره حضور داشتم. در آنجا با کمپانی تئاتر «ایلیاونی» آشنا شدم و پیشنهاد کار مشترک با تئاتر ایران از سوی این کمپانی مطرح شد.  
در ابتدا نمی خواستم که کارگردانی این کار مشترک را خودم انجام دهم و به همین دلیل با برخی از هنرمندان ایرانی صحبت کردم، اما در نهایت به دلایلی خودم کارگردانی این کار را بر عهده گرفتم.
 
* این کار اولین تجربه کارگردانی شما بود؟
 
فتحی: بله و اصرار کمپانی «ایلیاونی» این بود که کاری درباره آقامحمدخان قاجار اجرا کنیم.  
 
* چرا؟
 
فتحی: آقامحمدخان قاجار شخصیت به شدت تلخ٬ شناخته‌شده و ترسناکی در تاریخ گرجستان است. من شروع به نوشتن کردم و علاوه بر اینکه کمپانی راضی بود، وزارت فرهنگ گرجستان هم پیشنهاد داد که همه هزینه‌های کار را تأمین ‎کند، اما کمی که جلوتر رفتم٬ دیدم دراین مقطع زمانی ٬امکان اجرای نمایشی درباره آقامحمدخان قاجار با توجه به پیش‌زمینه ذهنی که از این شخصیت با دیدن نمایش «شکار روباه» دکتر رفیعی پیدا کرده بودم، ندارم. در نتیجه به کمپانی «ایلیاونی» پیشنهاد دادم که تئاتری درباره جنگ تولید کنیم، چون جنگ همیشه دغدغه شخصی ام بوده است. این بود که قصه واقعی ۵ زن را در جنگ ایران و عراق، انفجار برجهای دوقلوی آمریکا، جنگ کردستان عراق، جنگ افغانستان و جنگ گرجستان با نام «فصل مه‌آلود» نوشتم که در ابتدا نمایشنامه به شکل مونولوگ‌هایی طولانی نوشته شد.

  * شما سابقه فعالیت در حوزه نمایشنامه‌نویسی داشتید؟
 
فتحی: بله، با رادیو همکاری داشتم و رشته‌ام در دانشگاه ادبیات نمایشی بود. متن را همزمان به ۲ زبان انگلیسی و فارسی می نوشتم. کمپانی «ایلیاونی» بعد از اتمام اولیه متن از من دعوت کرد تا دوباره سفری به گرجستان داشته باشم. 
 
زمستان سال ۹۲ سفری به گرجستان داشتم. اعضای کمپانی «ایلیاونی» بدون اینکه به من بگویند جلسه‌ای را با وزیر فرهنگ گرجستان تدارک دیدند٬ و من وقتی متوجه شدم قرارست با چه کسی صحبت کنم که در دفتر وزیر فرهنگ در ساختمان وزارت فرهنگ گرجستان بودم و البته گفتگوی خوبی شکل گرفت. طی گفتگو، وزیر فرهنگ گرجستان از من پرسید که آیا با قرار دادن یک زن آمریکایی در نمایشنامه ام، قصد مظلوم جلوه دادن آمریکا را دارم در حالیکه در تمامی جنگهای دیگر این کشور دخیل بوده که باعث کشته شدن انسانهای زیادی شده است؟
 
پاسخ من به وزیر فرهنگ گرجستان این بود که این ۵ زن فرای ملیت‌شان انسان هستند. این پاسخ باعث شد که وزیر فرهنگ گرجستان اعلام کند که از تولید و اجرای نمایش مشترک «فصل مه‌آلود» حمایت می‌کند.
 
* تا حالا با وزیر فرهنگ و ارشاد ایران به این راحتی ملاقات داشتید؟
 
فتحی: خیر.
 
* روند انتخاب بازیگرها چگونه بود؟
 
فتحی: فروردین ماه امسال سفر دیگری به گرجستان داشتم تا بازیگران گرجی را برای کار انتخاب کنم.
 
* قرار بود که همه بازیگران گرجی باشند؟
 
فتحی: نه از ابتدا قرار بر این بود که تعدادی از بازیگران نمایش گرجی و تعدادی ایرانی باشند که کمپانی نیز با این موضوع مخالف نبود. بازیگرانی که در گرجستان برای معرفی و انتخاب آمده بودند به 3 دسته حرفه ای، نیمه حرفه‌ای و آماتور تقسیم شدند. مایل نبودم با بازیگران حرفه‌ای گرجستان همکاری کنم چون با توجه به اینکه تجربه اول من در کارگردانی بود امکان این وجود داشت که روند تمرین کمی با سختی پیش برود ضمن اینکه به نظر من بازیگران حرفه‌ای تئاتر گرجستان زیاد منعطف نیستند.
به همین دلیل سراغ بازیگران نیمه حرفه‌ای و آماتور تئاتر گرجستان رفتم و توانستم بازیگری را که فارغ التحصیل کنسرواتوآر گرجستان بود و به زنان کرد شباهت داشت، برای ایفای نقش زن کرد نمایشنامه انتخاب کنم. بازیگر مورد نظر برای شخصیت زن آمریکایی نمایش را هم انتخاب کردم ولی مشکل این بود که تسلطی به زبان انگلیسی نداشت. کمپانی به من قول داد که قبل از شروع تمرینات این مشکل برطرف می‌شود و این بازیگر بلافاصله به کلاس زبان رفت و با شروع تمرین‌ها هیچ مشکلی به لحاظ گفتن دیالوگها به زبان انگلیسی نداشتیم.

بازیگر سوم باید نقش زن گرجی را ایفا می کرد. در گرجستان وقتی به تماشای نمایش «آنتیگونه» رفتم، بازیگر نقش آنتیگونه نظرم را جلب کرد و به دلیل اینکه از اعضای کمپانی «ایلیاونی» نبود به من معرفی نشده بود. با اعضای کمپانی این موضوع را مطرح کردم و بعد از گفتگویی که شکل گرفت این بازیگر هم پذیرفت و بازیگران گرجی انتخاب شدند. بعد از انتخاب بازیگرهای گرجی به ایران آمدم و از نورالدین حیدری‌ماهر درخواست کردم که برای تولید این کار با من همکاری کند.
 
* بازیگران ایرانی را چگونه انتخاب کردید؟
 
فتحی: لیستی از بازیگران تئاتر ایران تهیه کردیم که بتوانند ۴۰ تا ۴۵ روز با گروه٬ خارج  از ایران زندگی کنند.
 
* حرفه‌ای بودن بازیگران مد نظرتان بود یا خیر؟
 
فتحی: من ترجیحم این بود که بازیگران نیمه حرفه‌ای باشند.
 
نورالدین حیدری ماهر: نکته مهم این بود که بازیگرانی انتخاب شوند که بتوانند وقت بیشتری را برای تمرین اختصاص دهند، اما برای بازیگران حرفه‌ای به دلیل مشغله کاری، اختصاص این وقت و زمان میسر نبود. به همین دلیل در گفتگوهای اولیه با دیانا فتحی به این نتیجه رسیدم که تمرکزمان را روی بازیگران نیمه حرفه‌ای بگذاریم.
ویژگی‌های سن و سال و تسلط به زبان انگلیسی مدنظرمان بود که در نهایت به مینا درودیان و دنیا نصر رسیدیم.
* چرا خودتان در کار بازی نکردید؟
فتحی: نویسندگی و کارگردانی برایم کافی بود و البته سخت.
* با حضور نورالدین حیدری ماهر می توانستید هماهنگی لازم را انجام دهید تا به عنوان دستیار کارگردان کار را هدایت کند.
حیدری ماهر: استرس کار در خارج از ایران بسیار بالا است و اگر قرار بود دیانا فتحی بازیگر نمایش هم باشد کار بسیار سخت تر می شد.

* بقیه عوامل چطور انتخاب شدند؟
 فتحی: طی گفتگوهایی که با نورالدین حیدری ماهر داشتیم قرار بر این شد که طراح صحنه و لباس ٬ آهنگساز و طراح پوستر و بروشور هم از ایران انتخاب شوند. در نهایت آقای احمد کچه چیان به عنوان طراح صحنه و لباس٬ آقای آنکیدو دارش به عنوان آهنگسازو نوازنده ویولون سل٬ گروه را در گرجستان همراهی کردند. محمد صادق زرجویان نیز طراحی پوستر و بروشور را انجام داد.
* ترجمه نمایشنامه به زبان انگلیسی حال و هوای اثر را تغییر نداد؟
 
فتحی: من نمایشنامه را همزمان به زبان فارسی و انگلیسی می نوشتم و نمایش به ۵ زبان کردی، افغانی، انگلیسی، گرجی و ایرانی اجرا شد. اصرار من از ابتدا این بود که نمایشنامه به ۵ زبان اجرا شود. این ۵ زن بدون اینکه در جنگ حضور فعالی داشته باشند و در کشتن انسانی دخیل شوند، کشته شده بودند و در فضایی برزخ‌گونه به دنبال فهمیدن چرایی این موضوع بودند. شخصیت های نمایش با اینکه به ۵ زبان مختلف با یکدیگر دیالوگ برقرار می کردند٬ یکدیگر را می‌فهمیدند٬ چون زبان مشترک همه آنها جنگ بود.
 
* چند اجرا در گرجستان داشتید؟
 
فتحی: ما ۳ اجرا در سالن تئاتر کمپانی «ایلیاونی» در شهر تفلیس داشتیم و نمی‌شد تعداد اجراها را بیشتر کرد٬ چون در سیستم تئاتر گرجستان تنها روزهای پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه تئاتر اجرا می‌شود. بعد از این ۳  اجرا٬ کمپانی پیشنهاد اجرای مستمر نمایش را در فصل های آتی به گروه ارائه داد.
 
* بازخورد چگونه بود؟
 
فتحی: تا۲۰ دقیقه قبل از اجرا نمی‌دانستم که چه اتفاقی رخ خواهد داد اما وقتی اجرا تمام شد غافلگیر شدم زیرا مخاطبان بازخورد خوبی داشتند و وقتی فردای آن روز نقد سختگیرترین منتقد تئاتر گرجستان را خواندم، بیشتر غافلگیر شدم. این منتقد کوچکترین نکته منفی درباره نمایش بیان نکرده بود.
 
* آیا در گرجستان اجرای مجددی خواهید داشت؟
 
فتحی: بله، ۱۶ مهرماه یعنی ۸ اکتبر در قالب جشنواره بین‌المللی تئاتر تفلیس گرجستان، اجرا خواهیم داشت.

  * اگر قرار بود اولین تجربه کارگردانی شما در ایران باشد، آیا فکر می‌کنید چنین شرایطی برایتان فراهم می‌شد؟
 
فتحی: من را در ایران در مقطعی از زمان به عنوان مدیر روابط بین‌الملل می‌شناختند. بعد از جشنواره تئاتر فجر سی ام به عنوان تنها بازیگر زن ایرانی برای حضور در پروژه ای مشترک با انگلستان به انگلستان رفتم. بعد هم در چند نمایش در ایران به عنوان بازیگر روی صحنه رفتم اما کارگردانی نکرده بودم و بیشتر تجربه بازیگری داشتم.
به طور حتم اگر در ایران قرار بود اولین تجربه کارگردانی‌ام را داشته باشم چنین شرایط مناسبی برایم فراهم نمی‌شد. من در دورهای از جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی نمایشی را ارائه دادم که متن آن را خودم نوشته بودم اما کار در مرحله بازبینی رد شد٬ به این دلیل: این کار خیلی سکون دارد. اما وقتی  از همین سکون در اجرای «فصل مه آلود» استفاده کردم، منتقدان گرجی من را مورد تشویق قرار دادند.

همین جا از حمیدرضا آذرنگ هم تشکر می‌کنم چون وقتی چند ماه پیش نمایشنامه «فصل مه آلود» را خواند به من گفت این نمایشنامه با داشتن فضای ایستا و ساکن در موضوع جنگ٬ تأثیرگذار خواهد بود.
* آقای حیدری ماهر به عنوان با سابقه ترین دستیار کارگردان تئاتر ایران و فردی که چند تجربه تهیه کنندگی نظیر تهیه کنندگی نمایش های «در انتظار گودو» و «ملکه زیبایی لینین» را در کارنامه خود دارید، حضور به عنوان تهیه کننده در نمایشی مشترک چگونه بود؟ نگاهی که در تئاتر گرجستان به روند تولید یک اثر نمایشی وجود دارد  در چه حد و جایگاهی است؟
حیدری ماهر: دوست ندارم مقایسه کنم چون تئاتر برای من تئاتر است و همیشه کار خودم را می‌کنم. همیشه برای کار استرس دارم و وقتی به تولید مشترک می رسیم، استرس بیشتر است چون همزبانی و آشنایی وجود ندارد و دست انسان به جایی بند نیست. ولی احترام به تئاتر و هنرمند در آنجا بسیار بالاست.
* دقیقا این موضوعی که به آن اشاره کردید خیلی مهم است. در ایران شاید وقتی یک کارگردان جوان تئاتر ایران قرار باشد کار اول خود را تولید کند با کمترین امکانات و حمایت مواجه می‌شود. حال اگر قرار باشد یک کارگردان جوان کار اولی بخواهد اثری مشترک تولید کند که مشخص نیست چه سرانجامی خواهد داشت. ولی خانم فتحی به عنوان کارگردانی جوان و کار اولی کاملا مورد حمایت تئاتر گرجستان و وزیر فرهنگ آن کشور قرار می‌گیرد.
حیدری ماهر: در آنجا فقط برایشان تئاتر مهم است. مقوله تئاتر وقتی مهم باشد دیگر فرد مهم نیست. وقتی در کار تفکر وجود داشته باشد دیگر نام مهم نیست. برای من نیز به عنوان یک دستیار کارگردان که با بسیاری از چهره‌های تئاتری کار کرده‌ام، دیگر نام از اهمیت خاصی برخوردار نیست. نکته مهم برای من این است که کارگردان اثر٬ انسانی مستعد باشد و تئاتر برایش مهم باشد. اگر کارگردان جوان باشد بهتر است چون انگیزه هنرمندان جوان بالاتر است و بازیگران جوان نیز وقت بیشتری را برای کار اختصاص می‌دهند.
معتقدم باید بدانیم در تئاتر قصد داریم چه کاری را انجام دهیم. روز اول به دیانا فتحی گفتم که کارمان سخت است اما در یک سال اخیر تلاش زیادی کرده بود، انگیزه و پتانسیل بالایی هم داشت و برایم مشخص شد که قرار است اتفاق خوبی برای کار بیفتد. این امر به من هم انگیزه داد که پیشنهاد همکاری در این نمایش را بپذیرم.
* تهیه کنندگی در خارج از ایران چه اندازه با تهیه کنندگی در تئاتر ایران متفاوت است؟ در ایران گمان می شود در تئاتر تهیه کننده یعنی کسی که پول می آورد و هزینه های نمایش را تأمین می کند.
حیدری ماهر: ما به لحاظ سرمایه در این کار حمایت شدیم و من تولید و مدیریت کار را بر عهده گرفتم. تعریف تهیه کنندگی متفاوت از آن چیزی است که در ایران وجود دارد. اما در خارج از ایران اثر متعلق به تهیه کننده است نه مانند ایران. در اصل٬ کار سرمایه گذار داشت و من تهیه کنندگی و تولید کار را بر عهده داشتم.
امیدوارم روز به روز این سمت ها در تئاتر ایران مشخص تر شود. من در سال های اخیر برنامه ریز و تهیه کننده کارها بودم و در برخی از کارها هم سرمایه گذاری کردم اما در تئاتر گرجستان همه چیز مشخص تر بود.

* آیا برنامه ای برای اجرای نمایش «فصل مه آلود» در ایران دارید؟
فتحی: نمی دانم، هنوز برنامه خاصی نداریم. نمی دانم اگر در ایران کار می کردم چه بازخوردی برایم وجود داشت. در آنجا به من گفتند که سرمایه می گذارند و کار را تهیه می کنند و کار نیز متعلق به آن ها خواهد شد. ولی من نپذیرفتم و از حیدری ماهر خواستم که تهیه کنندگی کار را عهده دار شود.
خوشحالم که کار اولم را در خارج از ایران تولید کردم ولی خیلی دوست دارم که در داخل ایران هم این نمایش را اجرا کنم.
حیدری ماهر: اگر شرایط ایده آل محیا شود خیلی خوشحال می شویم که «فصل مه آلود» را در ایران هم اجرا کنیم. اتفاقا این نمایش ویژگی های خوبی برای اجرا در ایران دارد و در عین حال برای مخاطب ایرانی هم جذاب خواهد بود. ضمن اینکه به لحاظ نظارت و ارزشیابی هم هیچ مشکلی نخواهد داشت زیرا ما هنرمندان ایرانی خودمان تمام نکات و ممیزی ها را می شناسیم.
* آیا برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر نمایش را پیشنهاد می دهید؟
حیدری ماهر: جشنواره تئاتر فجر! مگر امسال برگزار می شود؟ (با خنده)
* احتمالا باید برگزار شود، البته هنوز دبیر جشنواره مشخص نشده و از فراخوان هم خبری نیست.
حیدری ماهر: اگر شرایط مشخص شود ما برای حضور «فصل مه آلود» در جشنواره تئاتر فجر امسال اقدام خواهیم کرد.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام تیر 1393ساعت 11:28  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان در پایان روز نخست مسابقات قهرمانی کشتی نوجوانان جهان در رده اول

خبرگزاری تسنیم: تیم ملی کشتی نوجوانان گرجستان در پایان روز نخست مسابقات قهرمانی جهان در رده اول قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اسلواکی، در پایان روز نخست مسابقات کشتی نوجوانان جهان که از روز دوشنبه در شهر اسنینا اسلواکی آغاز شده تیم کشتی گرجستان در صدر جدول امتیازی قرار گرفته است. گرجستانی‌ها با 2 طلا و یک برنز عملکرد خوبی داشتند. ارمنستان نیز با یک طلا و 2 برنز دیگر تیم مدعی این دوره از مسابقات است. تیم کشورمان هم با یک نقره و یک برنز و 17 امتیاز در جایگاه ششم این رقابت‌ها قرار دارد.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393ساعت 2:40  توسط جواد گلچين فر  | 

جسد سفیر گرجستان در دوره جنگ 2008 با روسیه پیدا شد

به گفته دادستانی گرجستان، جسد سفیر پیشین این کشور در روسیه طی جنگ بین دو کشور در سال 2008، در حالی که به ضرب گلوله کشته شده بود، در ماشینش پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته دادستانی گرجستان، تحقیقاتی برای کشف علت مرگ او و اینکه آیا علتی برای خودکشی‌اش وجود داشته آغاز شده است. اروسی کیتسماریشویلی 50 ساله درگذشته دوست و متحد میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان بود و بعدا او را به علت تصمیم‌اش درباره جنگ گرجستان و روسیه مورد انتقاد قرار داد. ماموران تحقیق اعلام کردند که یک اسلحه در کنار جسد کیتسماریشویلی پیدا شده که معتلق به خود اوست اما اینکه آیا این گلوله از این اسلحه شلیک شده است هنوز مشخص نیست. کیتسماریشویلی بعد از جنگ 2008 گرجستان با روسیه در یک کمیته تحقیق درباره این جنگ شهادت داده بود که گرجستان به این دلیل به روسیه حمله کرد که اشتباها گمان می‌کرد آمریکا در این جنگ علیه روسیه از آن‌ها حمایت می‌کند؛ اتهاماتی که البته توسط ساکاشویلی بی معنی خوانده شد. با این حال مسکو حمایت‌های آمریکا از ساکاشویلی را طی این جنگ محکوم کرد و مناطق جدا شده گرجستان در شمال اوستیا و آبخازیا را بعد از جنگ به عنوان مناطق خودمختار شناخت. جنبش اتحاد ملی ساکاشویلی در انتخابات ملی دو سال پیش شکست خورد و دوره ریاست جمهوری‌اش در نوامبر سال گذشته به پایان رسید. کیتسماریشویلی طی سال‌های 11-2010 به عنوان رهبر گروه مخالف در حزب گرجستان فعالیت کرد و ماه گذشته برای تصاحب سمت شهرداری در راستاوی، شهر مادری‌اش تلاش کرد اما در مقابل نامزدی از حزب دیگر شکست خورد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393ساعت 2:38  توسط جواد گلچين فر  | 

پیروزی حزب حاکم گرجستان در دور دوم انتخابات محلی

ائتلاف حاکم گرجستان با پیروزی در دور دوم انتخابات محلی این کشور که آخرین پایگاه قدرت رئیس‌جمهور سابق بود، جایگاه خود را در کنترل شوراهای محلی تحکیم کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاندیداهای ائتلاف حزب حاکم رویای گرجستانی در تمام 21 حوزه انتخابات محلی مربوط به شهردار و شهرداری‌ها که روز شنبه برگزار شد، پیشرو بودند و کاندیداهای حزب حاکم برای سمت شهرداری در هشت شهر بزرگ از جمله تفلیس، پایتخت گرجستان پیروز شدند. حزب جنبش متحد ملی میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان دو سال قبل در انتخابات محلی شکست خورد و دوران ریاست جمهوری‌اش در نوامبر سال گذشته میلادی پایان یافت. ائتلاف حاکم گرجستان از آن زمان تاکنون قدرت را در قفقاز جنوبی که یکی از مسیرهای انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است، برعهده دارد. همچنین بنا بر نتایج اولیه دور دوم انتخابات محلی که روز یکشنبه اعلام شد، در مابقی 46 حوزه شهرداری و چهار شهر خودمختار که در 15 ژوئن رای‌گیری در آن‌ها انجام شد، کاندیداهای حزب رویای گرجستانی با اکثریت آراء پیروز شدند و کنترل بیش از 50 درصد کرسی‌ها را به دست آوردند. دولت ائتلافی که در ابتدای امر ریاست آن را بیدزینا ایوانیشویلی، میلیاردر گرجستانی برعهده داشت، در سال 2012 روی کار آمد. نتایج پارلمانی در تفلیس از کمیسیون مرکزی انتخابات نشان داد که دیوید نارمانیا، کاندیدای سمت شهرداری از حزب رویای گرجستانی با 5 / 72 درصد آراء و رقیب وی نیکا ملیا از جنبش متحد ملی 5 / 27 درصد را کسب کرده‌اند. میزان مشارکت مردم گرجستان در دور دوم این انتخابات 36 درصد بود، در حالی که این میزان در دور اول رای‌گیری 43 درصد اعلام شد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم تیر 1393ساعت 12:24  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر