گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

پوتين: گرجستان و اوستاي جنوبي بايد گفتگوهاي مستقيم داشته باشند

رئیس جمهور روسیه در نشستی خبری اعلام کرد تفلیس‌ باید با آبخازیا، (اوستیای جنوبی) تماس های مستقیم و گفتگوی سیاسی برقرار کند و روسیه آماده است تا این روند را به جریان بیندازد.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، ولادیمیر پوتین گفت:« این افراد باید با هم همکاری کنند و روسیه نیز آماده است تا در این امر کمک کند.»

تهران / واحد مرکزی خبر / سیاسی 1393/09/27

منبع: واحد مرکزی خبر

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم آذر 1393ساعت 17:4  توسط جواد گلچين فر  | 

تصویب طرح توافق سیاسی و تجاری اتحادیه اروپا و گرجستان

پارلمان اروپا طرح توافق سیاسی و تجاری با گرجستان را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی به نقل از خبرگزاری آلمان، این طرح در نشست روز پنجشنبه پارلمان اروپا با 490 رای موافق در برابر 76 رای مخالف به تصویب رسید و هدف آن ایجاد روابط سیاسی نزدیک‎تر و حذف موانع تجاری بین اتحادیه اروپا و گرجستان است.

این مصوبه که می تواند نگرانی روسیه را به سبب احتمال آسیب اقتصادی مسکو به دنبال داشته باشد برای اجرایی شدن باید از سوی 28 کشور عضو اتحادیه اروپا تصویب شود.

به گفته گیورگی مارگولاشویلی Giorgi Margvelashvili ، رئیس جمهور گرجستان، تاکنون 10 کشور عضو اتحادیه اروپا این کار را انجام داده‌اند.

مارگولاشویلی که به شهر استراسبورگ در فرانسه رفته است ، گفت امروز روزی استثنایی و بسیار مهم برای مردم گرجستان است.

اتحادیه اروپا، همچنان برداشتن گام‎های دموکراتیک مورد نظر این اتحادیه را در گرجستان خواستار است.

روسیه و گرجستان در سال 2008 جنگی کوتاه در ارتباط با آبخازیا و اوستیای جنوبی داشتند.

http://news.irib.ir/news/europe/item/59780

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم آذر 1393ساعت 17:2  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان: توافق هسته‌ای ایران به نفع منطقه و جهان خواهد بود

وزارت خارجه گرجستان با انتشار بیانیه‌ای از پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات اخیر ایران و گروه ۱+ ۵ ابراز خشنودی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه گرجستان این هفته به اظهار نظر در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 پرداخته و توافق هسته‌ای را برای تمام جهان سودمند خواند.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه گرجستان که روز دوشنبه منتشر شده، آمده است: «ما توافق حاصله طی مذاکرات 24 نوامبر و قبول ادامه مذاکرات هسته‌ای تا 30 جولای 2015 و همچنین آمادگی در تعامل به سوی یک چارچوب سیاسی و حصول توافقات پایانی فنی استقبال می‌کنیم.»

به گزارش وبگاه خبری «مسنجر» در بخش دیگر بیانیه وزارت خارجه گرجستان آمده است: «ما معتقدیم که این دور از مذاکرات گامی مهم به سوی صلح و ثبات باداوم و پایدار در منطقه و جهان خواهد بود.»

گفتنی است، بر اساسی توافق‌های حاصل شده در ماه گذشته، گفت‌گوهای هسته‌ای بین ایران و گروه 1+ 5 هم اکنون در ژنو سوییس در جریان می‌باشد. نشست عمومی امروز ایران و 1+5 در ژنو بعد از 2 ساعت پایان یافت و تیم مذاکره کننده ایرانی قرار است با هیأت‌های چین و روسیه به صورت دوجانبه و با 3 کشور اروپایی به صورت چهارجانبه به رایزنی بپردازد.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم آذر 1393ساعت 15:19  توسط جواد گلچين فر  | 

ترکمنستان و گرجستان ۴ سند همکاری امضا کردند

در سفر رسمی رئیس جمهور گرجستان به ترکمنستان 4 سند همکاری در زمینه‌های مختلف بین مقامات عالی‌رتبه 2 کشور به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، موافقتنامه همکاری در زمینه همکاری‌های اقتصادی، تجاری، حمل و نقل و ترانزیت، گردشگری و نیز بیانیه مشترک سران از جمله اسنادی هستند که توسط «گئورگی مارگولاشویلی» رئیس جمهور گرجستان و «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و وزرای مربوطه 2 کشور به امضاء رسید.

روسای جمهور ترکمنستان و گرجستان پس از مراسم امضا اسناد مذکور در کنفرانس خبری نتایج سفر و ملاقات و مذاکرات دوجانبه را تشریح کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان ضمن اظهار خرسندی از دست آوردهای ملاقات با همتای گرجی خود گفت: ترکمنستان و گرجستان از اشتراکات فراوان تاریخی و سنتی برخوردار هستند و در مذاکرات امروز طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و منطقه‌ای و دورنمای تعاملات میان 2 کشور دوست در عرصه‌‏های مذکور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بردی‏‌محمداف تصریح کرد: همکاری‏های اقتصادی و تجاری، حمل و نقل و ترانزیت انرژی، حمل نقل دریایی، همکاری‏‌های فرهنگی و آکادمیکی از جمله بخش‌های مهمی هستند که ترکمنستان و گرجستان بیش از پیش توسعه و گسترش دهند.

رئیس جمهور ترکمنستان با اشاره به طرح ایجاد کریدور حمل و نقل و ترانزیت افغانستان- ترکمنستان- آذربایجان- گرجستان تاکید کرد که تحقق این طرح کشورهای ذینفع در آن به ویژه برای احیا و بازسازی افغانستان و همگرایی بیشتر منطقه‏‌ای آن نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

مارگولاشویلی رئیس جمهور گرجستان نیز با ارزیابی مثبت نتایج سفر خود به عشق‌‏آباد،گفت: اطمینان دارم که این سفر فصل جدیدی را در روابط و همکاری‌های میان «تفلیس» و «عشق‏‌آباد» ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: بخش‏های زیادی است که ترکمنستان و گرجستان بر روی آن کار کنند و 2 کشور برای تحقق آنها از ظرفیت‏‌های لازم برخوردار هستند.

گفتنی است که گئورگی مارگولاشویلی 44 ساله، دکتری فلسفه و وزیر سابق آموزش و پرورش با 17/63درصد آراء توانست در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان در سال گذشته میلادی کرسی ریاست ‌جمهوری را بدست آورد.

طبق قانون اساسی جدید، که از ابتدای سال 2014 به مرحله اجرا در آمد، گرجستان تبدیل به یک جمهوری پارلمانی شده و به تبع آن از اختیارات ریاست‌ جمهوری کاسته و به اختیارات پارلمان افزوده شد.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393ساعت 19:50  توسط جواد گلچين فر  | 

ایران از جنوب قفقاز تحریم‌های غرب را دور می‌زند

خبرگزاری تسنیم: پایگاه خبری نشنال اینترست طی گزارشی نوشت: ایران با استفاده از ظرفیت های منطقه جنوب قفقاز به ویژه گرجستان محدودیت های صادرات را پشت سر می گذارد و تحریم های غرب را دور می زند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم پایگاه خبری نشنال اینترست طی گزارشی نوشت: تهران همچنان به فرار از محدودیت های صادرات و دور زدن تحریم ها از طریق جنوب قفقاز ادامه می دهد.
عوامل دلالان و تجار حکومت ایران سال هاست مشغول دور زدن تحریم های آمریکا و کمک کردن به تهران هستند. گرجستان، یک جمهوری کوچک در جنوب قفقاز، فاصله ای کمتر از ۱۰۰۰ مایل با تهران دارد و ظاهرا یکی از مراکز اصلی مد نظر ایران برای خرید است.
گرجستان سال گذشته زمانی توجه مقامات آمریکایی را به خود جلب کرد که ۳ تاجر ایرانی کنترل یک موسسه بانکی کوچک در تفلیس را در اختیار گرفتند و از آن برای تسهیل تراکنش های مالی نهادهای تحت تحریم ایرانی استفاده نمودند. در کنار آن این بار، آنها صرافی، شرکت هواپیمایی و مجموعه ای از شرکت های دیگر را که عمدتا در تفلیس و ساحل گرجستان در دریای سیاه قرار داشت، ایجاد کردند.
سرانجام در فوریه ۲۰۱۴، وزارت خزانه داری آمریکا ۳ شخص و تعدادی بنگاه اقتصادی متعلق به آنها را در گرجستان و کشورهای دیگر تحت تحریم قرار داد. تفلیس بیش از ۱۰۰ حساب بانکی متعلق به اتباع ایرانی و شرکت های متبوع آنها را که بسیاری در منطقه آزاد صنعتی پوتی دریای سیاه ایجاد شده بودند مسدود کرد.
پس از تحریم این ۳ نفر و بلوکه شدن سهم ۷۰ درصدی آنها، بانک مرکزی گرجستان بازرسی های سختگیرانه ای را بر این بانک اعمال کرد. اما با همه این محدودیت ها ایران هنوز هم در گرجستان تسلیم نشده است.
علت این امر بسیار ساده است. گرجستان با دسترسی ای که از طریق بنادرش در دریای سیاه در بازارهای غربی دارد، یک مکان ایده آل برای تامین کالاهای مورد نیاز ایران است. نزدیکی مسافت نیز یک عامل دیگر است.
به همین دلیل، این سه تاجر تحت تحریم به طور کامل از صحنه خارج نشده اند. به گفته یک تاجر ایرانی، آنها تلاش دارند تا دارایی های از دست رفته شان را باز گردانند. همکاران آنها هنوز هم در تفلیس فعال اند و حداقل یکی از بنگاه های اقتصادی تحت تحریم آنها با نامی جدید فعالیت خود را از سر گرفته است.
به علاوه، صدها شرکت ایرانی دیگر در گرجستان فعال اند که بسیاری از آنها بهترین ابزار برای دور زدن تحریم ها به شمار می روند. این شرکت ها شامل شرکت های کشتیرانی، تجاری، صادرات و واردات پتروشیمی، هوانوردی و خدمات مالی هستند. هرچند همه آنها در فعالیت های غیرقانونی مشارکت ندارند، اما روشن است که بسیاری از آنها با نهادهای تحت تحریم ایران در ارتباط اند.
اسناد ثبتی بازرگانی نشان می دهد که مقامات ارشد نهادهای تحت تحریم ایران بنگاه های اقتصادی ای را در گرجستان ایجاد کرده اند.
بسته شدن ۹۰ شرکت از اواخر سال ۲۰۱۳ تاکنون به دلیل تخلفات بانکی، شامل تخلفات مرتبط با ۳ تبعه ایرانی تحت تحریم وزارت خزانه داری آمریکا، مانع از حضور ایرانی ها در گرجستان نشده است.
از ۱۶۶ شرکتی که هم اکنون در منطقه آزاد صنعتی پوتی دریای سیاه به ثبت رسیده اند، ۶۰ درصد متعلق به اتباع ایران است.
شاید بهترین موضوعی که می تواند حضور پررنگ ایرانی ها در پوتی را نشان دهد، ۱۰ هزار کامیون کالایی است که سالانه بین سواحل دریای سیاه و گذرگاه های مرزی در ارمنستان و آذربایجان ترانزیت می شود. همچنین کانتینرهایی توسط قطار از پوتی به باکو انتقال می یابند تا از آنجا بتوانند به راحتی از دریای خزر به ایران بروند.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم آذر 1393ساعت 19:48  توسط جواد گلچين فر  | 

انتصاب متحدان ساکاشويلي دردولت اوکراين باعث خشم گرجستان شده است

خبرگزاری ایتارتاس به نقل از مجله کومرسانت روز پنجشنبه گزارش کرد اقدام اوکراین در انتصاب متحدین میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین گرجستان در راس مقامات دولت باعث خشم و ناراحتی تفلیس شده است.
پارلمان اوکراین روز سه شنبه الکساندر ویتاشویلی، وزیر پیشین بهداشت عمومی و امنیت اجتماعی گرجستان را به عنوان وزیر بهداشت کیف معرفی کرد.
بر اساس گزارش مجله کومرسانت ، یکاترینا گولادزه یکی از سیاستمداران پیشین گرجستان نیز که در اصلاح نظام پلیس این کشور تلاش کرد به عنوان معاون وزیر کشور اوکراین منصوب خواهد شد.
لوان بردزنیشویلی، یکی از رهبران حزب جمهوریخواه گرجستان در مصاحبه با مجله کومرسانت گفت :« این تصمیم اشتباهی است که ممکن است نتایج نامطلوبی را در روابط میان گرجستان و اوکراین برجای گذارد.»
کاها کالادزه، معاون نخست وزیر گرجستان نیز پیش از این طی این هفته گفته بود اقدام دولت اوکراین نتایج غیر قابل تصوری را به دنبال خواهد داشت.
کالادزه همچنین تاکید کرد وی در زمینه بهبود روابط میان اوکراین و گرجستان هیچ اقدامی نخواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو، سناتورهای روسیه نیز پیش از این اعلام کرده بودند که اقدام پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در منصوب کردن اتباع خارجی در پست های دولتی ثابت کرد کیف به آمریکا و اتحادیه اروپا وابسته است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  جمعه چهاردهم آذر 1393ساعت 15:29  توسط جواد گلچين فر  | 

نخست‌وزیر گرجستان به اوکراین می‌رود

دولت گرجستان اعلام کرد نخست‌وزیر این کشور قصد دارد در آینده‌ای نزدیک سفری رسمی به اوکراین داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اینترفکس، دیوید کرس لیدزه، سخنگوی وزارت امور خارجه گرجستان اظهار داشت: هنوز تاریخ سفر ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان مشخص نیست و کابینه وزرای دولت اوکراین هنوز تایید نشده است.

وی افزود: طی این سفر همه مسائل مطرح و روابط بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که پیشتر در نخستین نشست پارلمان جدید اوکراین پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین پیشنهاد اصلاحاتی در قوانین را مطرح کرد که اجازه جذب شهروندان خارجی برای اشتغال در دولت این کشور را می‌دهد.

رهبران اوکراین قصد دارند از زورآب آدیشویلی، دادستان کل سابق گرجستان دعوت کنند تا پست وزارت کشور اوکراین را برعهده بگیرد و همچنین به دنبال آن هستند تا اکا زگولادزه، معاون سابق وزیر کشور گرجستان نیز به مقام معاون وزیر کشور اوکراین منصوب شود.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آذر 1393ساعت 21:17  توسط جواد گلچين فر  | 

تهدیدات داعش علیه پوتین

تهران - ایرنا - به نوشته سایت دیپلماسی ایرانی ،تعداد جنگجویان قفقازی دولت اسلامی زیاد نیست اما آن ها جز موفق ترین جنگجویان این گروه هستند. چچنی های و دیگر جنگجویان قفقازی، رده های بالایی در دولت اسلامی دارند و عملیات های موفقی را هدایت و رهبری کرده اند.

گئورگی شنگلیا معتقد است که گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام که گاهی دولت اسلامی عراق و سوریه یا گاهی فقط دولت اسلامی نامیده می شود، بخش های وسیعی از عراق و سوریه را دست دارند. تعداد و نفوذ آن ها روزانه در حال افزایش است. با این حال عضوگیری دولت اسلامی تنها محدود به خاورمیانه نیست. شهروندان کشورهای غربی هم در میان این نیرو ها زیاد به چشم می خوردند. بسیاری از نیروهای این گروه از جمهوری های سابق شوروی و اغلب از آسیای مرکزی و منطقه قفقاز و تعداد زیادی از آن ها از قفقاز روسیه (قفقاز شمالی) چچن و داغستان به عضویت این گروه درآمده اند.

آسیای مرکزی

با توجه به تحقیقات ارلان کارین، کار شناس خاورمیانه از قزاقستان تعداد جنگجویان قزاق در دولت اسلامی 250 نفر است. در عین حال نزدیک به 100 نفر قرقیز، 190 نفر تاجیک، 360 نفر ترکمن و بیش از 500 نفر ازبک در این گروه عضویت دارند. گزارش ها نشان می دهد که واحدهای نظامی تنها از قومیت ازبک عضوگیری می کند، واحدهایی که «جماعت امام بخاری» نامیده می شوند. منابع دیگر از پیوستن 1000 تا 5000 جهادی از آسیای مرکزی و البته روسیه و ترکیه به دولت اسلامی داعش خبر می دهند. اعضای جدید از این منطقه اغلب از طریق رسانه های اجتماعی روس زبانی مثل Vkontakte و Odnoklassniki و البته در مساجد عضو گیری می شوند.

بازگشت اعضای گروه دولت اسلامی به کشورهای اصلی شان و افزایش تعداد آن ها تهدید جدی برای رژیم های آسیای مرکزی است. جنبش اسلامی ازبکستان (گروه ترویستی که به این نام شناخته می شود) اخیرا اعلام کرده است که با گروه دولت اسلامی داعش وابستگی دارد. دیگر عناصر آزاردهنده برای کشورهای آسیای مرکزی ظهور سمبل های داعش بر روی پل تاشکند در ازبکستان و انتصاب یک جهادی تاجیک به عنوان امیر استان رقه سوریه است. در مجموع تهدید افراط گرایی اسلامی در آسیای مرکزی بسیار واقعی است. ازبکستان و تاجیکستان آسیب پذیر ترین نقاط هستند در حالی که بنظر می رسد ازبکستان باثبات تر باشد.

قفقاز شمالی (روسیه)

اکثریت گسترده ای از جنگجویانی که به گروه دولت اسلامی پیوسته اند از جمهوری های سابق شوروی از منطقه قفقاز شمالی (روسیه) و از چچن، داغستان، اینگوش، کاباردین- بالکار، قراچای- چرکس و آدیگئا هستند. قفقاز شمالی و چچن بطور خاص تاریخ طولانی در افراط گرایی مذهبی و تروریسم دارد (جنگ اول چچن، جنگ دوم چچن، آشوب ها در قفقاز شمالی). مجاهدین عرب همواره نیروهای جنگجو و امرای خود را برای حمایت از «جنبش امارت قفقاز» به این منطقه می فرستادند. جنبش امارت قفقاز گروه تروریستی بود که پیوندهای محکمی با القاعده تحت رهبری دوکو عمروف داشت که در سال 2013 کشته شد. اما این ارتباطات با جنبش مبارزان قفقازی هم اکنون وارونه شده است، به این معنی که تعداد زیادی از مجاهدین چچنی از این منطقه و سایر جمهوری ها به ستیزه جویان دولت اسلامی در عراق و سوریه می پیوندند.

تعداد جنگجویان قفقازی دولت اسلامی زیاد نیست اما آن ها جز موفق ترین جنگجویان این گروه هستند. چچنی های و دیگر جنگجویان قفقازی، رده های بالایی در دولت اسلامی دارند و عملیات های موفقی را هدایت و رهبری کرده اند. بعد از دو جنگ چچن، آرامش نسبی در منطقه قفقاز حکمفرما شده است، با این حال کار شناسان بر این باورند که طولی نخواهد کشید تا این جنگجویان از سوریه و عراق برای ادامه جهاد با روسیه در آسیای مرکزی برگردند. اعضای گروه دولت اسلامی ویدئوهای متعددی را با محتوای تهدید دولت پوتین منتشر کرده اند. اما در میان اسلام گرایان چچنی نسبت به دولت اسلامی عراق و شام سردرگمی هم وجود دارد، چراکه جنبش امارت قفقاز در گذشته ارتباطاتی با القاعده داشت که امروز دیگر القاعده نسبتی با گروه داعش ندارد.

قفقاز جنوبی

دولت اسلامی نه تنها در قفقاز شمالی که برای کشورهای قفقاز جنوبی نیز دردسرهای فراوانی دارد. از ارمنستان معمولا در اخبار نامی برده نمی شود و هیچ شهروند ارمنی از این جمهوری در فعالیت های گروه های تروریستی دیده نشده است، اما ارمنی ها خود اغلب قربانی فعالیت های گروه های تروریستی اند. جامعه ارامنه در سوریه نسبتا بزرگ است. جنگجویان دولت اسلامی در شهر «کسب» و دیگر شهر ها به آزار و اذیت و البته کشتار مسیحیان دست زده اند. در این میان تعداد زیادی از ارامنه سوریه کشته و آواره شده اند و کلیسا هایشان در جریان جنگ داخلی عملا ویران شده است. بنابر اظهارات یک منبع نا شناس صد ها گرجی تحت لوای دولت اسلامی داعش می جنگند. جامعه مسلمانان در گرجستان نسبتا پرتعداد (ده درصد جمعیت) و بیش از نیمی از آن ها سنی و ساکن منطقه آجارا، کیستس هستند و چچن ها هم در دره پانکیسی متمرکز هستند. نیم دیگر جمعیت مسلمانان گرجی شیعی هستند که عمدتا از میان جامعه آذری های گرجستان هستند. 21 شهروند گرجی در لیست تحریم شدگان امریکایی قرار دارند که در میان آن ها فرماندهای نظامی رده بالای داعش هم دیده می شود. گرجستان خواهان همکاری با متحدان غربی برای مبارزه با نیروهای داعش است و برای این منظور مقامات گرجی برنامه هایی را برای کمک به نیروهای میانه رو سوری آماده کرده اند، اما از پاسخ احتمالی روسیه به عنوان متحد قدیمی اسد در هراسند. یکی از بانفوذ ترین جهادی های گرجی ابوعمر (ترخان باتراشویلی) از دهکدهٔ بیرکیانی از دره پانکیسی است. او در یک خانواده چچن- گرجی متولد شده است و پدرش مسیحی ارتدوکسی بوده است. با این حال عمر با انتخاب یک مسیر کاملا متفاوت تبدیل به یکی از فرماندهان کلیدی دولت داعش شده است. یگان های تحت فرماندهی او توانستند دومین شهر بزرگ عراق یعنی موصل را اشغال کنند و هم اکنون بر سر اشغال کوبانی می جنگند. در میان جوانان مسلمان افراطی در دره پانکیسی و کل قفقاز از او همانند یک قهرمان یاد می شود.

آذربایجانی های در جنگ داخلی سوریه برای دو طرف می جنگند، بعضی از شیعیان آذری به کمک دولت اسد می روند در حالی که سنی های آذربایجان در جبهه مقابل اسد در کنار نیروهای داعش می جنگند. آذربایجانی های جهادی عمدتا از شهر باکو، پایتخت آذربایجان و مناطق شمالی این کشور می آیند. مناطقی که سنی های آذری و قفقازی های شمالی در آن زندگی می کنند. گفته می شود که صد ها آذری برای جنگ به سوریه و عراق رفته اند. دولت اسلامی، آذربایجان را در نقشه ترسیمی خود گنجانده است و تهدیداتی را علیه دولت الهام علی اف شکل داده است.

نتیجه گیری

دولت اسلامی عراق و شام خطر جدی برای سوریه، عراق و البته خاورمیانه بزرگ و پیش از همه برای لبنان، ترکیه و اردن و کل جهان است. این تهدید برای روسیه و جمهوری های سابق شوروی بطور خاص جدی است. دولت اسلامی عراق و شام، قفقاز را در نقشه خود گنجانده است و جهاد با روسیه را آغاز کرده است. قفقاز شمالی و آسیای مرکزی بعد از عراق و سوریه نقاط حساس حضور داعش خواهند بود.

منبع: گلوبال پابلیک پالیسی واچ/ مترجم: فرنگیس بیات

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آذر 1393ساعت 21:15  توسط جواد گلچين فر  | 

ناتو روسیه را متهم به ارسال سلاح به اوکراین کرد

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) روسیه را متهم به اقدامات تحریک آمیز در شرق اوکراین کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، " ینس استولتنبرگ" روسیه را به ادامه اقدامات تحریک آمیز در شرق اوکراین متهم کرد.

دبیر کل ناتو با متهم کردن روسیه به اقدامات تحریک آمیز در شرق اوکراین و ارسال سلاح به این منطقه تصریح کرد ناتو از ابتدای بحران اوکراین آشکارا از این کشور حمایت کرده است اما مثل روسیه سلاح به این کشور ارسال نکرده است.

وی همچنین ابخازیا را بخشی از خاک گرجستان دانسته و اعلام کرد روسیه حق ندارد با این منطقه معاهدی منعقد کند.

دبیر کل ناتو در ادامه گفت: ما آبخازیا را مستقل نمی دانیم.

وی در ادامه گفت: ما برای توسعه شراکت با افغانستان تلاش می کنیم و فردا با اشرف غنی زی رئیس جمهور افغانستان دیدار خواهم کرد. ما برای کمک آموزشی و مالی همواره در افغانستان حضور خواهیم

داشت. نیروهای افغان مسئول تامین امنیت در این کشور هستند و آنها توانایی ایفای این ماموریت دشوار را دارند.

این مقام ناتو اعلام کرد سازمان تحت مدیریت وی به دنبال راهکار های مناسب برای ادامه حضور خود در افغانستان و منطقه است.

Mehr News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم آذر 1393ساعت 21:14  توسط جواد گلچين فر  | 

ابراز تمایل تاجیکستان برای توسعه همکاری با گرجستان

تاجیکستان برای همکاری در طرح های زیرساختاری گرجستان ابراز تمایل کرد.

به گزارش رادیو تاجیکی به نقل از تارنمای برون مرزی از خبرگزاری ترند، هیاتی از مقامات بلند پایه تاجیکستان به ریاست معاون وزیر توسعه اقتصادی و تجاری این کشور در سفر به گرجستان توسعه همکاری های دو کشور به ویژه در بخش اجرای طرح های زیر بنایی را خواستار شدند.

اعضای هیات تاجیک در دیدار با چنگیز شرگلاشویلی Tengiz Shergelashvili معاون وزیر توسعه منطقه ای و زیر ساختاری گرجستان ابراز امیدواری کرد : همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف منافع دوشنبه و تفلیس را تامین کند.

IRIB Tajik Radio

+ نوشته شده در  شنبه هشتم آذر 1393ساعت 21:39  توسط جواد گلچين فر  | 

آلمان، روسيه را به بغرنج کردن مناقشه گرجستان متهم کرد

استفن سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد توافق راهبردی بین روسیه و آبخازیا، گفتگوهای روسیه-گرجستان را در ژنو دشوارتر کرده است.
به گزارش خبرگزاری آناتولی از برلین، سیبرت در یک کنفرانس خبری در مرکز فدرال رسانه‌ها در برلین، این اظهارات را در واکنش به توافقنامه اتحاد راهبردی بین روسیه و آبخازیا بیان کرد.
روسیه و منطقه جدایی‌طلب آبخازیای گرجستان روز دوشنبه بیست و چهارم نوامبر یک تفاهمنامه اتحاد راهبردی امضا کردند که شامل یک پیمان دفاع جمعی جنجالی است.
سیبرت با اعلام این‌که «آلمان از تمامیت ارضی گرجستان حمایت می‌کند»، افزود برلین همچنین از تلاش‌های تفلیس برای الحاق مجدد منطقه آبخازیا حمایت می‌کند.
وی همچنین گفت توافق اتحاد راهبردی، نگرانی‌ها را افزایش داد که روسیه منطقه آبخازیا را الحاق خواهد کرد.
آبخازیا در سال 1999 استقلال خود را از گرجستان اعلام کرد؛ اقدامی که روسیه رسما در سال 2008 در پی جنگ شش روزه با گرجستان بر سر اوستیای جنوبی، یک منطقه جدایی‌طلب دیگر گرجستان، آن را به رسمیت شناخت.
در حال حاضر، بیشتر کشورهای عضو سازمان ملل، آبخازیا را به عنوان بخشی از خاک گرجستان قلمداد می‌کنند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم آذر 1393ساعت 20:19  توسط جواد گلچين فر  | 

تقویت روابط مسکو و آبخازیا، خشم تفلیس را برانگیخت

رئیس‌جمهوری روسیه با امضای توافقنامه «همکاری استراتژیک» با منطقه جدایی‌طلب آبخازیا در گرجستان خشم تفلیس را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دولت تفلیس بر این باور است که مسکو قصد دارد آبخازیا را به خاک خود الحاق کند؛ دقیقاً اقدامی که با شبه جزیره کریمه اوکراین کرد. توافقنامه مذکور همچنین با اعتراض شدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا روبه‌رو شد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در بیانیه‌ای گفت که این چیزی که توافقنامه خوانده می‌شود، به صلح و سازش پایدار در گرجستان کمکی نمی‌کند و ائتلاف غرب آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز توافقنامه مذکور را نقض تمامیت ارضی و حق حاکمیت گرجستان خواند و گفت: این اقدامات برای تلاش‌های جاری با هدف برقراری ثبات امنیتی در این منطقه گزند محسوب می‌شود.

روسیه و گرجستان در سال 2008 بر سر آبخازیا و اوستیای جنوبی وارد جنگ شدند که همین امر موجب کاهش شدید روابط مسکو با غرب از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد.

پس از جنگ مذکور، روسیه، آبخازیا و اوستیای جنوبی را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. امضای توافقنامه با آبخازیا، هفت ماه پس از الحاق کریمه به خاک روسیه و حمایت کرملین از جدایی‌طلبان اوکراینی صورت گرفت. روز دوشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و رهبر آبخازیا توافقنامه همکاری استراتژیک را در سوچی به امضا رساندند.

در پی این اقدام وزیر امور خارجه گرجستان با انتقاد شدید از امضای این توافقنامه، آن را گامی به سوی الحاق آبخازیا به فدراسیون روسیه خواند.

طبق توافق مذکور روسیه پنج میلیون روبل (111 میلیون و 400 هزار دلار) به آبخازیا کمک مالی ارائه می‌کند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 22:30  توسط جواد گلچين فر  | 

امضای پیمان راهبردی مسکو با آبخازیا به معنای افزایش کنترل روسها بر دریای سیاه است

روسیه و آبخازیا روز گذشتیه پیمانی را برای افزایش روابط اقتصادی و نظامی امضا کردند و همین امر واکنش هایی را در کشورهای غربی موجب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس در این رابطه می نویسد: اقدام روز گذشته روسیه در امضای توافقنامه با آبخازیا موجب افزایش کنترل این کشور بر دریای سیاه می شود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، دیروز دوشنبه در دیدار با رائول خاجیمبا رئیس جمهوری آبخازیا پیمانی تحت عنوان اتحاد و مشارکت راهبردی امضا کرد. این سند مشارکت دو طرف در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی، از جمله کمک روسیه به تشکیل گروه‌های متحد نظامی دو کشور که برای دفاع در برابر تهدیدات خارجی تحت فرماندهی مشترکی رهبری خواهند شد را مورد نظر قرار داده است.

این توافقنامه همچنین افزایش سطح استاندارد زندگی اجتماعی در جمهوری آبخازیا، از جمله افزایش درآمدها، حقوق بازنشستگی، بیمه‌های درمانی و اجتماعی و سطح تحصیلات را تضمین کرده تا سطح این خدمات اجتماعی به سطح استاندارد کنونی در فدراسیون روسیه ارتقاء یابد.

آبخازیا بخشی از کشور گرجستان بود که بعد از تحولات سال 2008 میلادی و حمله روسیه به گرجستان، به همراه اوستیای جنوبی از گرجستان اعلام استقلال کرد و تحت حمایت روسیه درآمد.

در همین رابطه برخی سایت های غربی با بدیبینی در مورد این اقدام روسیه از آن با عنوان ناتوی شرقی یاد کرده اند.

فدریکا موگرینی مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که امضای پیمان مشارکت راهبردی بین روسیه و جمهوری آبخازیا به تلاش‌ ها برای تقویت ثبات در منطقه قفقاز آسیب وارد خواهد کرد.

موگرینی در بیانیه‌ ای در این رابطه تاکید کرد: این واقعیت که فدراسیون روسیه توافقنامه تحت عنوان "پیمان اتحاد و مشارکت راهبردی" با آبخازیا، منطقه‌ ای که از خاک گرجستان خود را جدا کرده است، مغایر با حقوق و ضوابط بین المللی بوده و به ادامه تلاش‌ ها در جهت برقراری ثبات در منطقه قفقاز آسیب جدی وارد خواهد کرد.

ینس اشتولتنبرگ دبیرکل جدید ناتو نیز در واکنش به این مسئله اعلام کرد: پیمان آتلانتیک شمالی پیمان اتحاد و مشارکت راهبردی بین روسیه و آبخازیا را به رسمیت نخواهد شناخت.

وی تاکید کرد که ناتو بطور کامل از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان با مرزهای شناخته شده بین المللی این کشور حمایت کرده و با توجه به این مسئله، امضای چنین سندی بین روسیه و بخشی از خاک گرجستان را اقدامی غیر قابل قبول ارزیابی می‌کند.

Mehr News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 22:29  توسط جواد گلچين فر  | 

تفلیس پیمان جدید روسیه - آبخازیا را تهدیدی برای گرجستان خواند

رئیس‌ جمهوری گرجستان تاکید کرد پیمان اتحاد و مشارکت راهبردی امضاشده بین روسیه و آبخازیا، اقدامی غیرقانونی و خطرناک برای گرجستان است و روند عادی‌سازی روابط تفلیس و مسکو را نیز دچار مشکل خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گئورگی مارگویلاشویلی رئیس‌جمهوری گرجستان تاکید کرد که پیمان روسیه-آبخازیا در خصوص اتحاد و مشارکت راهبردی روند عادی سازی روابط مسکو و تفلیس را دچار مشکل خواهد نمود.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، مارگویلاشویلی در خصوص توافقنامه‌ای که روز گذشته (دوشنبه) بین روسای‌جمهوری روسیه و آبخازیا امضاء شده، گفت: «این توافقنامه نقض ضوابط بین الملل و گامی در جهت نزدیک کردن بیشتر این منطقه خودمختار به فدراسیون روسیه است. این سند چالش و خطرات جدیدی برای گرجستان به همراه خواهر داشت، ضمن اینکه روند عادی سازی روابط مسکو و تفلیس را نیز دشوارتر از گذشته خواهد نمود».

رئیس‌جمهوری گرجستان همچنین از جامعه بین الملل درخواست نمود تا ارزیابی سیاسی و واکنش مناسبی نسبت به این اقدام غیرقانونی روسیه از خود نشان دهند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در سوچی در دیدار با رائول خاجیمبا رئیس جمهوری آبخازیا پیمانی تحت عنوان اتحاد و مشارکت راهبردی امضاء نمود. این سند مشارکت دو طرف در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی، از جمله کمک روسیه به تشکیل گروه‌های متحد نظامی دو کشور که برای دفاع در برابر تهدیدات خارجی تحت فرماندهی مشترکی رهبری خواهند شد را مورد نظر قرار داده است.

این توافقنامه همچنین افزایش سطح استاندارد زندگی اجتماعی در جمهوری آبخازیا، از جمله افزایش درآمدها، حقوق بازنشستگی، بیمه‌های درمانی و اجتماعی و سطح تحصیلات را تضمین کرده تا سطح این خدمات اجتماعی به سطح استاندارد کنونی در فدراسیون روسیه ارتقاء یابد.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 22:26  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس مجلس گرجستان به تهران سفر می‌کند

رئیس مجلس گرجستان به دعوت دکتر لاریجانی 13 آذر به تهران سفر می‌کند.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، داویت اوسوباشویلی رئیس مجلس گرجستان در رأس هیأتی پارلمانی به دعوت دکتر علی لاریجانی روز پنجشنبه (13 آذر) به تهران سفر می‌کند.

رئیس مجلس گرجستان در سفر 5 روزه خود ضمن دیدار با دکتر لاریجانی رئیس مجلس با برخی از مقامات کشورمان دیدار و درباره مسائل دو جانبه گفت‌وگو می شود.

گُرجستان در منطقه قفقاز بین دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد، این کشوریکی از کشورهایی است که در هر دو قارهٔ اروپا و آسیا قرار دارد.

تابناک

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393ساعت 19:2  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان آماده ادامه مذاکرات با روسیه

نخست‌وزیر گرجستان گفت، تفلیس آماده ادامه مذاکرات با روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان به دنبال سفرش به بروکسل در بیانیه‌ای گفت: ما توانستیم تا مذاکرات مستقیمی را با روسیه آغاز کنیم و آماده‌ایم تا آن را ادامه دهیم. اما مساله تمامیت ارضی برای ما یک مساله با اهمیت است و مادامی که مساله به تمامیت ارضی ما مربوط باشد، سازش نمی‌کنیم.

وی اذعان کرد: ادامه مذاکرات با روسیه بسیار حائز اهمیت است. گرجستان به مدت دو سال تلاش کرد تا تنش‌ها با روسیه را به حداقل کاهش دهد.

نخست‌وزیر گرجستان همچنین گفت: در حالی که روابط تجاری با روسیه پیشرفت داشته اما روابط سیاسی میان دو کشور هیچ پیشرفتی نداشته است.

روابط میان روسیه و گرجستان به دنبال درگیری نظامی سال 2008 میلادی در اوستیای جنوبی و اینکه مسکو دو منطقه جداشده از گرجستان را به رسمیت شناخت، خدشه‌دار شد.

دولت جدید گرجستان که در سال 2012 میلادی شکل گرفت، گفت، روابط بهتر با روسیه یک اولویت مهم است. با این حال این دو کشور هنوز روابط دیپلماتیک دوجانبه را از سر نگرفته‌اند.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم آبان 1393ساعت 19:0  توسط جواد گلچين فر  | 

جرج سوروس معتقد است که انقلاب صحیح در نمی آید

جورج سوروس، میلیاردر آمریکایی معتقد است که به مناسبت جشن گیری 20 سالگی بنیاد خود "جامعه باز" وارد تفلیس شد، اظهار داشت که او انقلاب ها را "راه صحیح" نمی داند اما قصد دارد به اوکراین کمک کند .

جورج سوروس در دیدار با دانشجویان دانشگاه های گرجستان در مورد اتهاماتی که بنیادش یک منبع بی ثباتی است و به "انقلابهای رنگی" کمک می کند، چنین گفت: "به عقیده من، انقلاب صحیح در نمی آید و راه موفق آمیز نیست. البته استثنا هم وجود دارد اما این راه خوبی و درست نیست." میلیاردر هچنین اظهار داشت: "من به اوکراین جدید که بسیار شبیه به گرجستان می باشد، کمک خواهم کرد." به گفته سوروس، "جایگاه گرجستان امروز در مقایسه با اوکراین پایدارتر و قوی تر است. میلیارد در پاسخ به سوال دانشجویان در مورد شانس گرجستان برای برگرداندن جمهوری های جدا شده گفت که بازسازی تمامیت ارضی از راه نظامی برای گرجستان غیر ممکن است. جورج سوروس توضیح داد که میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان با امید به کمک ایالات متحده یک بار اشتباه کرد و موفق نشد.

صدای روسیه
 http://persian.ruvr.ru/news/2014_11_17/280135559

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 20:47  توسط جواد گلچين فر  | 

بحران اقتصادی پسا کمونیسم

یک ربع قرن از فروپاشی دیوار برلین گذشته است و رویدادهای اخیر در اوکراین به اندازه کافی گواهی می‌دهند که اختلاف بین روسیه و غرب با پایان جنگ سرد به اتمام نرسیده است، اما این تنها دلیل برای دست کشیدن از خوش‌بینی‌های 1989 نیست.
اوایل دهه 1990 سرشار بود از این امید که اقتصادهای شرق اروپا و آسیای مرکزی، به‌محض رهایی از قید کنترل دولت، رونق می‌گیرند. در واقع عملکرد اقتصادی بلوک شرق سابق بسیار بد بود و حتی برای برخی از کشورها بدتر از نظام کمونیستی بود. این درسی است که از هرج و مرج ناشی از تغییرات گرفته شد، اما همچنین نشان داد که چرا رشد اقتصادی فقط یک معیار محدود برای سنجش پیشرفت است.
بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک جهانی، کشورهای اروپای شرقی و آسیای مرکزی دارای درآمدهای کم و متوسط، در کل به‌عنوان یک منطقه، از سال 1990 میانگین سرانه تولید ناخالص داخلی خود را تا 43 درصد افزایش دادند. این مقدار کمی بهتر از آمار مربوط به کشورهای آفریقای تحت صحراست، اما بدتر از آمار مربوط به آسیای جنوبی و شرقی، آمریکای لاتین یا خاورمیانه و آفریقای شمالی است. سرانه تولید ناخالص داخلی 13 کشور ( که بیشترین جمعیت منطقه را در بر داشتند) از میان 25 کشور بلوک شرق سابق، از سال 1990 به بعد کندتر از میانگین جهانی افزایش یافت. از 165 کشوری که بانک جهانی داده‌های آنان را در اختیار دارد، سرانه تولید ناخالص داخلی روسیه (بر اساس برابری قدرت خرید) سی و سومین رقم بالا در سال 1990 و چهل و دومین رقم بالا در سال 2013 را به خود اختصاص داده است. اوکراین از رتبه پنجاه و پنجم به رتبه نود و سوم سقوط کرده است. بلغارستان و لتونی یک پله سقوط کردند، رومانی 4 پله و مجارستان 8 پله سقوط کردند. لهستان با 16 پله ارتقا توانست به چهل و پنجمین کشور ثروتمند جهان تبدیل شود و ارمنستان توانست از سال 1990 تا کنون سرانه تولید ناخالص داخلی خود را دو برابر کند. شش کشور در منطقه هم‌اکنون فقیرتر از آن سال هستند که اوکراین و گرجستان هم در زمره آنان قرار دارند. نرخ رشد اقتصادی کشورهای بلوک کمونیستی سابق فقط در مقایسه با سایر کشورهای جهان مایوس‌کننده نیست؛ بلکه در مقایسه با خودشان در دوران حکومت کمونیستی هم رو به وخامت گذارده‌اند. پروژه مدیسون داده‌هایی تاریخی از 46 اقتصاد جهان در اختیار دارد که سال‌های 1939 تا 1989 و 2010 را تحت پوشش قرار می‌دهند. این اطلاعات، داده‌های کشورهای بلغارستان، مجارستان، یوگسلاوی سابق و کشورهای جانشین آن، اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای جانشین آن را در بر می‌گیرد. در سال 1939، بلغارستان سی و ششمین کشور ثروتمند از میان 46 کشور بود. این کشور تا سال 1989 به جایگاه
سی و یکم ارتقا یافت و تا سال 2010 به جایگاه سی‌ام رسید. اتحاد جماهیر شوروی در سال 1939 در جایگاه بیست و هفتمین کشور ثروتمند جهان بود و تا سال 1989 توانست به جایگاه بیست و ششم ارتقا یابد، اما تا سال 2010 کشورهای جانشین آن دوباره به جایگاه سی و چهارم تنزل کردند. از سال 1939 تا 1989 متوسط نرخ رشد بلغارستان از آمریکا پیشی گرفت و متوسط رشد در کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق هم، از هلند سبقت گرفت. به همین ترتیب یوگسلاوی و کشورهای جانشین آن تحت حکومت کمونیسم نسبتا ثروتمندتر شدند و پس از 1989 دوباره فقیرتر شدند. مجارستان را می‌توان یک استثنا دانست که تحت حکومت کمونیسم نسبتا فقیرتر شد، اما پس از آن هم به سقوط خود در رده‌بندی‌های درآمدی ادامه داد.
یک کتاب از آلفرد بن به نام مطالعه توسعه اقتصادی که در سال 1957 به چاپ رسید، نشان می‌دهد که برخی از رهبران برای دستیابی به موفقیت از اتحاد جماهیر شوروی تقلید می‌کردند. در این کتاب آمده است: «هزینه‌ای که پرداخت شد، ... رهبران کشورهای توسعه نیافته را که گزینه‌های بسیار محدودی برای بهبود شرایط انسانی در اختیار دارند، نترساند.» رشد کندتر منطقه در دهه‌های 1970 و 1980 و در پی آن فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث شد بسیاری از مردم فراموش کنند که اقتصادهای کمونیستی زمانی خیلی خوب کار می‌کردند.
این نشان‌دهنده تغییر تئوری‌های موتور محرکه رشد اقتصادی است. در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، سرمایه‌گذاری بالا به‌عنوان رمز توسعه اقتصادی محسوب می‌شد. در دوره پس از سال 1980؛ یعنی زمانی که اقتصاددانان، اقتصاد باز، آزادسازی اقتصاد و کاهش کنترل دولت را به‌عنوان موتور رشد اقتصادی تلقی کردند و طرفدار آن شدند، این ایده که کمونیسم یک فاجعه اقتصادی نیست، رد شد. مشکل چنین تئوری‌هایی این است که کشورهای پسا‌کمونیسم به‌عنوان یک گروه، بد عمل کردند و برخی از کشورها که لیبرال‌ترین سیاست‌ها را به‌کار گرفتند، ضعیف‌ترین رشد را نشان دادند. درست است که لهستان اصلاحاتی بیشتر از همه کشورهای کمونیستی سابق به اجرا گذارده و از آن میان به بعد عملکرد اقتصادی بهتری را نشان داده است، اما گرجستان به‌خاطر برنامه قوی اصلاحاتش مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت. گزارش فضای کسب‌و‌کار که توسط بانک جهانی منتشر شده است کیفیت مقررات راه‌اندازی و ادامه یک کسب‌و‌کار در هر کشور را اندازه‌گیری می‌کند. این گزارش نشان می‌دهد که فضای کسب‌و‌کار در گرجستان بهتر از کانادا، تایوان یا هلند است، اما این کشور (که از مداخلات روسیه آسیب‌دیده است) نسبت به زمان استقلال خود فقیرتر شده است.
رشد کند اقتصاد تنها یکی از مشکلات بسیاری است که گریبانگیر اقتصادهای پساکمونیستی است. در سال 1988 یک پنجم ثروتمند کل جمعیت روسیه، 34 درصد از درآمدهای کشور را در اختیار داشتند. ارقام جدید سهم 47 درصدی آنها را از این درآمدها نشان می‌دهد. امید به زندگی در این کشور به تازگی توانسته است از سطح سال‌های اخیر دوران کمونیسم بالاتر رود. اگر کل 75 سال تاریخ اروپای شرقی یک درس برای تئوری رشد اقتصادی داشته باشد، این است که دولت‌های خود خوانده سوسیالیست در ناکارآمدی و نابرابری و فساد هیچ انحصاری ندارند.
به‌دلیل همه مشکلات اقتصادی فعلی اروپای شرقی و آسیای مرکزی، بسیار مضحک است که پیشنهاد کنیم مدل کمونیستی اتحاد جماهیر شوروی سابق دوباره احیا شود. چون هزینه‌های انسانی زیادی در پی خواهد داشت: میلیون‌ها نفر در قحطی و زندان و نبود حقوق اولیه و آزادی و کشتارهای دوره استالین جان سپردند. تولید ناخالص داخلی به تنهایی فقط بخشی از معیار پیشرفت‌های انسانی است. به همین دلیل است که با وجود همه شکست‌ها در اصلاحات، هیچ راه برگشتی به آن دوران وجود ندارد.

چارلز کنی
کارشناس عالی مرکز توسعه جهانی
مترجم: شادی آذری
منبع: بیزینس‌ویک

روزنامه دنيای اقتصاد

 http://www.donya-e-eqtesad.com/news/841583/#ixzz3JLZsbWGw

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان 1393ساعت 20:45  توسط جواد گلچين فر  | 

احتمال اخراج بيش از دو هزار شهروند امريکايي از گرجستان

خبرگزاري آريا- بيش از دو هزار امريکايي از گرجستان اخراج خواهند شد . به گزارش خبرگزاري آريا ،چنگيز عمانيدزه Tengiz Omanidze دبيرکل حزب گرجستان آزاد روز پنجشنبه گفت که انتظار مي رود دو هزار شهروند امريکايي در ارتباط با قوانين جديد رواديد از گرجستان اخراج شوند. وي افزود که اين اشخاص به علت نداشتن مدارک کافي براي زندگي در گرجستان از اين کشور اخراج خواهند شد . گرجستان از روز اول سپتامبر قوانين تبعيت اتباع خارجي در اين کشور را سخت تر کرده است .
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم آبان 1393ساعت 22:31  توسط جواد گلچين فر  | 

شرکت های یک دلاری در گرجستان

رئیس اتاق تهران بخش پایانی سخنان خود را به سفر اخیر هیات تجاری اتاق به گرجستان اختصاص داد این کشور را مستعد و مناسب برای سرمایه‌گذاری به ویژه در حوزه کشاورزی خواند. یحیی آل‌اسحاق با اشاره به نزدیک شدن گرجستان از منظر اقتصادی به اروپا گفت: کالای تولیدشده در این کشور بدون تعرفه وارد بازار اروپا خواهد شد و از این نظر، سرمایه‌گذاری در گرجستان توجیه اقتصادی خواهد داشت. از طرف دیگر این کشور توانسته مراودات خود با روسیه را نیز حفظ کند و در عین حال هر دو بازار را داشته باشد. او اعلام کرد که دولت گرجستان حدود 100 شرکت دولتی را برای واگذاری با قیمت یک دلار آماده کرده است به شرطی که خریدار بتواند در عرض دو سال شش برابر قیمت واقعی شرکت در آن سرمایه‌گذاری کند. آل‌اسحاق تنها مشکل کنونی بین ایران و گرجستان را عدم صدور روادید و سخت شدن روند آن دانست و توضیح داد که گرجستان در حال تغییر قوانین صدور ویزا برای هماهنگی بیشتر با اتحادیه اروپاست. به گفته آل‌اسحاق برابر هماهنگی‌های صورت گرفته بین اتاق تهران و مقامات گرجی مقرر شده است بازرگانان ایرانی با معرفی از طرف اتاق تهران و مراجعه به نماینده اتاق بازرگانی گرجستان در سفارت این کشور در تهران برای اخذ روادید مشکلی نداشته باشند.


ایسکانیوز  کد خبر: ۱۳۸۳۳۰

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:5  توسط جواد گلچين فر  | 

ظرفیت چهار میلیارد دلاری تجارت ایران با گرجستان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با بیان این‌که وضعیت گرجستان نسبت به بقیه کشور‌های آسیای میانه برای برقراری برخی روابط مناسب است، گفت: در این کشور مسائل بروکراسی حداقل است و کالا ظرف دو ساعت ترخیص می‌شود. روابط ما با این کشور می‌تواند تا چهار میلیارد دلار توسعه یابد و در آنجا فضا برای فعالیت‌های کشاورزی وجود دارد. همچنین 2000 شرکت در آنجا ثبت شده است. آل‌اسحاق افزود: مشکلی که در گرجستان داریم بحث ویزاست. ولی قرار است مقررات ویزای آنها تبدیل به ویزای اروپایی شود و روند آن تسریع یابد لذا مقرر شد رابطه‌ای بین اتاق بازرگانی و سفارت تنظیم شود که بتوانند ویزای متقاضیان را بدهند. به گفته وی حدود 100 گردشگر در گرجستان داریم و تصور می‌شود زمینه‌های خوبی برای فعالیت در این کشور وجود داشته باشد و یکی از کشور‌های خوب برای سرمایه‌گذاری است.


شناسه خبر: 2243 منتشر شده در مورخ: 1393/8/20 ساعت: 12:24 گروه: تجارت

sedayeeghtesad.ir
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:3  توسط جواد گلچين فر  | 

ایران‌شناسان"گرجی‎پژوهی در ايران" را بررسی می کنند

نشست «گرجی پژوهی در ايران» با همكاري سراي ايرانشناسی، سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب و انجمن توسعه همكاريهای علمی و فرهنگی ايران و گرجستان چهارشنبه 21 آبان‌ماه برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر،دكتر سعيد مولياني، تاریخ‌دان، محقق و نویسنده گرجی تبار اهل ایران، امين الله قلاني، گرجي پژوه، امير ناگلياني و محسن جعفري مذهب، پژوهشگر تاریخ در نشست «گرجي پژوهي در ايران» به سخنراني مي پردازند و نتايج پژوهشها و تحقيقات خود در اين رابطه را ارائه مي دهند. سعید مولیانی كه از سخنرانان اين نشست است، فعالیتهای فرهنگی در زمینه حفظ و اعتلای فرهنگ و زبان گرجی در ایران دارد و به عنوان یکی از قهرمانان فرهنگی سال ۲۰۱۱ گرجستان شناخته شده است. «جایگاه گرجیها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران»، «خودآموز زبان گرجی»، «زبان گرجی در سفر» از تاليفات اين پژوهشگر است. نشست «گرجي پژوهي در ايران» چهارشنبه ۲۱ آبان از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سراي اهل قلم موسسه خانه کتاب واقع در خيابان انقلاب، نرسيده به چهارراه وليعصر، خيابان فلسطين جنوبي، كوچه خواجه نصير، پلاك دو برگزار می شود.
Mehr News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 16:1  توسط جواد گلچين فر  | 

به زودی آب گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری می شود

زندگی سالم: سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور گرجستان و آذربایجان، کشور های پر آبی هستند، اظهار داشت: به زودی آب گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری می شود.

محمدعلی اسفنانی با بیان اینکه آب این رودخانه ها شیرین است و ما می توانیم با استفاده از آن، زاینده رود اصفهان را همیشه جاری نگه داریم، در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم افزود: در چند روز گذشته که با چند تن از نمایندگان به این کشورها سفر کردیم، طی مذاکراتی اساسنامه ای تدوین شد تا آب رودخانه های گرجستان و آذربایجان در تن ایران جاری شود و ما در یک مبادله، به آن کشورها انرژی صادر کنیم.
به زودی وزیر نیرو و معاون نخست وزیر گرجستان به ایران سفر می کنند
وی همچنین از ورود وزیر نیرو و معاون نخست وزیر گرجستان به ایران خبر داد و خاطرنشان کرد: در اولین فرصت، این اساسنامه به تصویب سران بلند پایه ایران و گرجستان خواهد رسید تا نیازهای دو کشور برآورده شود.

به گزارش سایت زندگی سالم، نایب رییس کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که گفت و گو های مقدماتی برای انجام چنین اقدامی صورت گرفته است، تصریح کرد: هفته آینده دکتر روحانی سفری به کشور آذربایجان خواهند داشت و تدوین این اساسنامه را بررسی می کنند.

اسفنانی تصریح کرد: این کشورها انرژی هایی نظیر گاز و برق نیاز دارند و ما می توانیم نیاز آنها را با صدور انرژی برطرف کنیم و در قبال آن آب رودخانه هایشان را دریافت کنیم.

مساله کمبود آب در ایران یک مساله بحرانی است
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر مساله کمبود آب در ایران یک مساله بحرانی است، ادامه داد: شاید در آینده، این موضوع حادتر شود و زندگی ما را به خطر بیندازد.

وی از جاری شدن آب در زاینده رود، ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: پس از سفر به این دو کشور، در اولین روز ورود به ایران شاهد جاری شدن آب در زاینده رود اصفهان بودم و از دیدن آن لذت بردم.
نماینده کارگروه حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اعتقاد بر اینکه جاری شدن آب در زاینده رود هیچ ربطی به نمایندگان خوزستان ندارد، افزود: این آب در محدوده اصفهان بوده و هست و خواهد بود و مانعی برای کم آبی در کارون ایجاد نمی کند.

اسفنانی ادامه داد: قرار نیست بازدهی رودخانه کارون در اثر آب زاینده رود باشد و این آب ربطی به رودخانه کارون ندارد.

وی پیرامون خشکی زاینده رود گفت: در این چند ماهی که زاینده رود، مرده رود شده بود اغلب شهروندان رغبت نمی کردند حتی برای تفریح به پارک های اطراف آن بیایند و توریست ها اگر قرار بود یک هفته در اصفهان باشند سفر خود را به یک یا دو روز پایان می دادند.

اسفنانی، زاینده رود را قلب اصفهان برشمرد و عنوان کرد: اگر این قلب از حرکت باز ایستد گویی اصفهان مرده است.

زندگی سالم


+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 15:59  توسط جواد گلچين فر  | 

معاون وزیر انرژی گرجستان: از پیشرفت‌های ایران در صنعت برق شگفت‌زده شدم

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر انرژی گرجستان در بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران گفت: پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در صنعت برق کم‌نظیر است. printنسخه قابل چاپ به گزارش خبرگزاری تسنیم، مریم ولی‌شویلی در حاشیه بازدید از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران، اظهار داشت: این نخستین بازدید من از ایران و نمایشگاه صنعت برق ایران است. وی افزود: ظرفیت و بازار بزرگی در ایران در بخش نیروگاهی وجود دارد که ما علاقه‌مندیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم. وی اظهار داشت: من از دیدن پیشرفت‌های ایران در حوزه صنعت برق شگفت‌زده شدم و پیشرفت ایران با وجود تحریم‌ها بی‌نظیر است. وی ادامه داد: من معتقدم که برخی محدودیت‌های بین‌المللی موجب پیشرفت ایران شده است. وی خاطرنشان کرد: با توجه به توانمندی شرکت‌های ایرانی، مذاکره‌هایی با ایران داشتیم تا یک پروژه در گرجستان در زمینه برق انجام دهند که طی ماه‌های آینده هیئتی کارشناسی به‌منظور ارزیابی توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی به ایران سفر می‌کنند.
Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم آبان 1393ساعت 15:53  توسط جواد گلچين فر  | 

دولت گرجستان مساجد مسلمانان را پس داد

شفقنا - دولت گرجستان بالاخره تصمیم گرفت مساجد مسلمانان را به آنها بازپس گرداند. کمیسیون امور اقتصادی دولت گرجستان طی جلسه ای که با مقامات و رهبران سه مذهب عمده این کشور برگزار کرد تصمیم پیشین دولت این کشور مبنی بر قانون سپردن امور ساختمان های مذهبی و ابنیه مذاهب مختلف به سازمان های متولی امور مذاهب را لغو کرد و آنها را به رهبران این ادیان پس داد.

به گزارش پایگاه خبری ورلد بولتن، در این میان اموال و ابنیه مسلمانان گرجستان شامل 21 مسجد نیز به آنان بازپس داده خواهد شد. براساس اخباری که از رسانه های گرجی مخابره شده است، این نشست میان دولت تفلیس و رهبران مذهبی گرجستان برای اولین بار است که برگزاری می شود.

در این نشست تصمیم گرفته شد از مجموعه 58 ابنیه متعلق به مسلمانان، 21 مسجد به آنان برگردانده شود و برای باقی آنها نیز در نشست بعدی تصمیم گیری شود.

آقای زازا واساکمادزه رییس کمیته مذاهب در دولت گرجستان نیز اعلام کرده است همه ابنیه و ساختمان های متعلق به مسلمانان، مسیحیان و یهودیان این کشور برای برگزاری مراسم عبادی این ادیان به آنان واگذار می شود. قرار است در نشست بعدی در مورد واگذاری بناهای کلیسای ارامنه نیز تصمیم گیری شود.

منبع: World Bulletin

ترجمه: شفقنا

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم آبان 1393ساعت 13:32  توسط جواد گلچين فر  | 

بروز بحران سیاسی در گرجستان به دنبال استعفای وزیر خارجه

یک روزنامه اتریشی نوشت کناره گیری دومین وزیر کابینه "ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان دولت وی را دچار بحران سیاسی کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، "مایا پانجیکیدزه" وزیر خارجه گرجستان عصر امروز چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کرد. این اقدام در پی برکناری "ایراکلی آلاسانیا" وزیر دفاع توسط نخست وزیر در روز گذشته انجام می شود. بر این اساس با کناره گیری وزیر خارجه که ریاست ائتلاف شش گانه موسوم به "رویای گرجستان" را به عهده داشت، این ائتلاف اکثریت خود در پارلمان را از دست می دهد. طبق این گزارش علت بروز بحران سیاسی کنونی در گرجستان تنشها بر سر جهت گیری سیاسی به نفع غرب بوده که با دستگیری مقامات ارشد وزارت دفاع به اتهام فساد مالی در هفته گذشته آغاز شده است. به دنبال این اقدام دستگاه قضایی گرجستان، آلاسانیا از آن به عنوان اقدامی سیاسی یاد کرده و گفت عاملان این اقدام می کوشند مذاکرات در مورد پیوستن کشور به ناتو را متوقف کنند. با این حال "ایراکلی گاریباشویلی" نخست وزیر گرجستان در واکنش به این اظهارات وزیر دفاع، آن را غیرمسئولانه خواند و وی را برکنار کرد. گفته می شود اقدام وزیر خارجه گرجستان نیز در اعتراض به این برکناری بوده است. ساعتی پس از اعلام استعفای پانجیکیدزه، "الکس پاتریاشویلی" وزیر همزیستی با اروپا نیز از قصد خود برای کناره گیری خبر داده است. گفتنی است ائتلاف "رویای گرجستان" به رهبری "بیدسینا ایوانیشویلی" میلیاردر معروف از سال 2012 قدرت را در این کشور در دست دارد.
Mehr News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:30  توسط جواد گلچين فر  | 

ابراز نگرانی آمریکا از تحولات سیاسی در گرجستان

وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به جابه‌جایی‌ها، استعفاها و برکناری‌های اخیر در دولت گرجستان ابراز نگرانی کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جنیفر ساکی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای خواهان آن شد که گرجستان برای تحقق دموکراسی و برقراری ثبات اتحاد بیشتری از خود نشان دهد. در این بیانیه آمده است: دولت آمریکا اقدامات نخست‌وزیر گرجستان از جمله برکناری وزیر دفاع و معاونانش و دیگر وزرای کابینه از جمله وزیر امور خارجه را با نگرانی رصد می‌کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: ما از اقدامات این وزرا در خدمت‌رسانی به کشورشان و همکاری با آمریکا قدردانی می‌کنیم. دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین تاکید کرد: با توجه به ناآرامی‌ها در منطقه و چالش‌های اقتصادی داخلی، به نفع گرجستان است که از خود ثبات، اتحاد و تعهد نشان دهد و به دنبال حکم‌رانی قانون و جلب اطمینان عمومی نسبت به نهادهای مردم‌سالار باشد. جنیفر ساکی تصریح کرد: ما از تمامی جناح‌ها در گرجستان می‌خواهیم در راستای دستیابی به این اهداف تلاش و همکاری داشته باشند و بر تأمین امنیت آینده گرجستان متمرکز شوند.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:29  توسط جواد گلچين فر  | 

گاز ايران راهي گرجستان مي‌شود

با استقبال مسوولان گرجستاني از انتقال گاز ايران به اين كشور، معاون وزير انرژي گرجي‌ها با سفر به تهران، زمينه‌هاي تحقق اين امر را بررسي خواهد كرد. روح‌الله بيگي ئيلانلو، عضو هيات‌رييسه گروه دوستي و پارلماني ايران و گرجستان صبح ديروز (چهارشنبه، ۱۴آبان) در گفت‌وگو با شانا با اشاره به دستاوردهاي سفر هيات پارلماني ايران به گرجستان گفت: پيشنهادهاي حوزه انرژي هيات ايراني مانند پتروشيمي،پالايشگاه و انتقال گاز براي مسوولان گرجستاني بيش از مسايل ديگر جذابيت داشت. عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه در ميان مباحث مربوط به انرژي، موضوع انتقال گاز مورد استقبال قرارگرفت،افزود: ادامه رايزني‌ها با سفر معاون وزير انرژي گرجستان پيگيري مي‌شود. اين نماينده مجلس، سفر آينده معاون وزير انرژي گرجستان به كشورمان را زمينه‌ساز حضور وزير انرژي اين كشور در ايران قلمداد كرد و افزود: درصورت رضايت طرفين به سمت انعقاد تفاهمنامه حركت مي‌كنيم. بيگي ئيلانلو، پيشنهادهاي هيات پنج نفر پارلماني ايران را جذاب ارزيابي كرد و گفت: استقبال از پيشنهادهاي هيات ايراني چشمگير بود. وي درباره سطح رايزني‌ها نيزگفت: با رييس و نايب‌رييس مجلس گرجستان، وزير اقتصاد و انرژي، فرهنگ و رييس كميسيون امنيت ملي و دفاعي گرجستان به‌صورت جداگانه ملاقات و مذاكراتي داشتيم. بر پايه اين گزارش، مويد حسيني‌صدر، رييس گروه دوستي پارلماني ايران و گرجستان با وزير انرژي و معاون نخست‌وزير گرجستان ديدار كرد.
http://taadolnewspaper.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:27  توسط جواد گلچين فر  | 

بازگشایی پرونده انتقال گاز ایران به گرجستان

با اعلام آمادگی وزیر انرژی گرجستان، پرونده صادرات گاز ایران به گرجستان و همچنین انتقال گاز ایران از طریق خاک این کشور بار دیگر باز شده است.
به گزارش رسانه ایران، با توجه به سرد شدن روابط اتحادیه اروپا و روسیه در شرایطی که بخش عمده گاز اروپا توسط روسیه که بزرگترین ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارد، تامین می‌شود، خبرها حاکی از آن است که این اتحادیه در حال بالا بردن فوریت طرح واردات گاز طبیعی از ایران همزمان با آب شدن یخ روابط با ایران است.
به نقل از ایسنا، بر این اساس پیش‌تر علی ماجدی، معاون سابق امور بین‌الملل وزارت نفت، گفته بود که صادرات گاز به اروپا از سه مسیر ترکیه، عراق- سوریه - لبنان و ارمنستان- گرجستان انجام می‌شود که مسیر ترکیه امکان‌پذیرتر است.
ماجدی چندی پیش به عنوان سفیر ایران در آلمان منصوب و از سوی وزارت امور خارجه به عنوان مسوول مسائل انرژی اتحادیه اروپا تعیین شد.
اما علاوه بر ترکیه که به عنوان مسیری برای صادرات گاز به اروپا مطرح است و اکنون از ایران گاز وارد می‌کند، مقامات گرجی نیز از انتقال گاز ایران به اروپا استقبال کرده و در این زمینه آمادگی خود را اعلام کرده اند.
بر این اساس در پی سفر هیات پارلمانی ایران به گرجستان،‌ پیشنهادهای حوزه انرژی هیات ایرانی مانند پتروشیمی، پالایشگاه و انتقال گاز برای مسئولان گرجستانی بیش از مسائل دیگر جذابیت داشته است و بنا شده ادامه رایزنی‌ها با سفر معاون وزیر انرژی گرجستان پیگیری می‌شود.
در این راستا، کاخا کالادز وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان نیز در جریان دیدار با هیات پارلمانی ایران با اشاره به این‌که ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژیهای فسیلی است، گفته که به‌یقین همکاری با ایران در بخش انرژی موردعلاقه گرجستان است و کشورش آمادگی کامل برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد.
وی با اشاره به این‌که تولید برق با انرژی باد، واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاریها فراهم است،ابراز آمادگی کرده در خصوص توسعه همکاریها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کند.
در گذشته نیز صادرات گاز توسط ایران به گرجستان انجام می‌شده به طوری که این کشور، اوایل سال ۲۰۰۶ پس از وقوع انفجار در خطوط لوله اوستیای شمالی روسیه که گاز روسیه را به گرجستان انتقال می‌داد، اقدام به واردات اضطراری گاز از ایران از طریق خط لوله گاز آذربایجان کرد و از ۳۰ ژانویه تا ۵ فوریه روزانه ۴ میلیون مترمکعب گاز از ایران وارد کرد که نیمی از مصرف روزانه این کشور بود.

بر این اساس در آن زمان گرجستان به علت تنش‌های سیاسی با روسیه قصد کاهش واردات گاز از این کشور را داشت چرا که گازپروم اعلام کرده بود که خواهان دریافت ۲۳۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب گاز صادراتی به گرجستان است، بر این اساس در آن زمان قیمت گاز صادراتی روسیه به گرجستان ۱۱۰ دلار بود.

در آن زمان" جان تفت" سفیر آمریکا در گرجستان هشدار داده بود که گرجستان نباید همکاری بلندمدت استراتژیک در زمینه انرژی با ایران داشته باشد.

سايت خبری تحليلی رسانه ايران آزاد

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم آبان 1393ساعت 19:24  توسط جواد گلچين فر  | 

اراده گرجستان در استفاده از انرژی‌های نوین، ارتقای همکاری‌های تهران_ تفلیس

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران _ گرجستان با بیان اینکه حجم منابع انرژی ایران در تولید انرژی نوین قابل توجه است، گفت: صنایع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین، بسترهای مناسبی را برای ارتقای همکاری‌های دو کشور فراهم می‌سازد.

ه گزارش حوزه پارلمانی باشگاه خبرنگاران، "مؤید حسینی‌صدر" رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران _ گرجستان و هیأت همراه با "کاخا کالادز" وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان دیدار و گفتگو کرد. حسینی‌صدر در ابتدای این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در بخش انرژی، گفت: حجم قابل توجه منابع انرژی و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ جمهوری اسلامی ایران در تولید انرژی نوین به همراه صنایع آبی عظیم گرجستان و اراده این کشور برای استفاده از انرژی‌های نوین بسترهای مناسبی برای ارتقای همکاری‌های دو کشور در این بخش هستند. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان در ادامه تصریح کرد: سرمایه‌گذاری‌های دراز مدت و کلان ایران در گرجستان در زمینه‌هایی شامل احداث خط لوله، گاز، ساخت نیروگاه‌های برق-آبی بر روی رودخانه‌های گرجستان و خرید برق، ساخت پالایشگاه و تأسیسات بندری از زمینه‌های مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران در بخش انرژی است که با همکاری مقامات گرجی می‌توان به ساماندهی و اجرای آن‌ها پرداخت. حسینی‌صدر ابراز امیدواری کرد که با رایزنی و تبادل‌نظر کارشناسان دو طرف امکان‌سنجی جامعی از نحوه فعالیت‌ها و همکاری‌های دو طرف در بخش انرژی به عمل آمده و با حمایت مقامات اجرایی دو کشور شاهد عملیاتی شدن طرح‌های در دست بررسی در حوزه انرژی باشیم. همچنین "کاخا کالادز" وزیر انرژی و معاون نخست‌وزیر گرجستان نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران از کشورهای غنی در حوزه انرژی‌های فسیلی است، گفت: به طور قطع همکاری با ایران در بخش انرژی مورد علاقه گرجستان است و کشورش آمادگی کامل برای گفتگو با مقامات ایرانی در این مورد را دارد. وی اضافه کرد: تولید برق با انرژی باد، واردات گاز از ایران به گرجستان و همکاری در زمینه‌های لازم در دو کشور برای توسعه همکاری‌ها فراهم است. "کالادز" در پایان ابراز آمادگی کرد که سفری به تهران داشته و در خصوص توسعه همکاری‌ها در بخش انرژی با همتایان ایرانی خود دیدار و گفتگو کند.

باشگاه خبرنگاران
+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم آبان 1393ساعت 2:26  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر