گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

تظاهرات روز قدس در تفلیس

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز،در تجمع اعتراض آمیزی که به مناسبت روز جهانی قدس در مقابل سفارت رژیم اسرائیل برگزار شد جوانان آذربایجانی ساکن در مناطق مختلف گرجستان شرکت کرده بودند و تهاجم اخیر اسرائیل به فلسطین را محکوم کردند. جوانان در این تجمع شعارهای «آزادی برای فلسطین»، «اسرائیلِ قاتل باید جواب گو باشد»، «قدس مال ماست، مال ما هم خواهد بود» و… سر دادند. تظاهرات در شرایط مسالمت آمیز برگزار شد. در این مراسم جوانان آذری از مارنئولی، بولنیسی، قاردابانی، تفلیس و دیگر مناطق گرجستان شرکت کرده بودند. این جوانان بعد از سر دادن شعار در مقابل سفارت اسرائیل، در کوچه های اطراف سفارت در تفلیس نیز علیه این رژیم شعار دادند. این تظاهرات بدون هیچ گونه درگیری پایان یافت.

قفقاز

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم مرداد 1393ساعت 9:13  توسط جواد گلچين فر  | 

پارلمان گرجستان دولت جدید این کشور را تایید کرد

پارلمان گرجستان پس از دو روز جلسات قانونگذاران درباره تغییر هفت تن از وزرا، کابینه ترمیم یافته این کشور را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این تاییدیه کابینه ترمیم یافته با رای مثبت 89 تن از قانونگذاران صورت گرفت و این در حالی بود که قانونگذاران از حزب مخالف پیش از جلسه رای‌گیری صحن مجلس را ترک کردند، از آنجایی که هفت تن از 21 وزیر کابینه تغییر یافته‌اند، قانون اساسی گرجستان رای اعتماد روز شنبه را الزامی کرد. رای اعتماد زمانی الزامی است که یک سوم از کابینه تغییر کند. از 25 اکتبر سال 2012 میلادی که دولت گرجستان زمام امور کشور را بدست گرفته، این نخستین ترمیم کابینه محسوب می‌شود.

در پی این ترمیم کابینه پنج تن از وزرا از پست وزارتی خود برکنار و دو وزیر به پست وزرای دیگری منتقل شدند.

نخست وزیر گرجستان این ترمیم کابینه را بدین صورت تشریح کرد: یک تیم بهتر برای تحقق تعهدات انتخاباتی ائتلاف حاکم که توافق‌نامه الحاق به اتحادیه اروپا را امضا کرده و پیروز انتخابات محلی گرجستان شده، لازم است.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم مرداد 1393ساعت 8:57  توسط جواد گلچين فر  | 

دادستاني گرجستان ساکاشويلي را براي بار دوم احضار کرد

تهران/واحد مرکزی خبر/ سیاسی 1393/05/05
میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان برای بازجویی به دادستانی این کشور احضار شده است.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از تفلیس، ساکاشویلی که در حال حاضر در کیف به سر می برد برای اولین بار در ماه مارس به دادستانی احضار شد به دادستانی نرفت و اعلام کرد قصد ندارد به تفلیس بیاید و با دادستانی این کشور همکاری کند.
ساکاشویلی در آن زمان خاطرنشان کرد یک مقام اتحادیه اروپا و دوستان وی در دولت آمریکا به او توصیه کرده اند به خاطر نگرانیها از شکل گیری روند جنایی در این زمینه بهتر است گرجستان را ترک کند.
مادر ساکاشویلی نیز گفت یک نماینده از دادستانی تماس گرفته و اعلام کرد قصد دارد فورا احضاریه ای را به ساکاشویلی تحویل دهد تا در بازجویی بیست و هشتم ژوئیه حضور یابد.
رسانه های گرجستان به نقل از منابع دادستانی گزارش دادند ساکاشویلی به عنوان یک شاهد احضار شده است اما دقیقا مشخص نشده است وی در رابطه با چه موارد و پرونده هایی احضار شده است.
اداره دادستانی گرجستان در ماه مارس اعلام کرد ساکاشویلی به عنوان شاهد در چندین پرونده از جمله مرگ زوراب ژوانیا نخست وزیر این کشور، شورش نظامیان مسلح در پادگان نظامی موخروانی در سال 2009 و اقدامات غیرقانونی علیه خانواده پدری پاتارکاتسیشویلی تاجر و سیاستمدار معروف گرجی و برخی موارد دیگر احضار شده است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 18:55  توسط جواد گلچين فر  | 

مخالفت با پیوستن گرجستان، اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا

امیرحسین اسداله منفرد- بیشتر شهروندان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی مخالف پیوستن مولداوی، اوکراین و گرجستان به اتحادیه اروپا هستند.

این خبر را خبرگزاری نووستی روسیه پس از اعلام نتایج یک نظر سنجی که در آلمان، فرانسه و انگلیس انجام شد اعلام کرد.
بنابراین گزارش 71 درصد مردم آلمان، 47 درصد مردم فرانسه و 45 درصد مردم انگلیس با پیوستن مولداوی، اوکراین و گرجستان به اتحادیه اروپا مخالف هستند.
این درحالی است که تنها 38 درصد انگلیسی ها و فرانسوی ها با توسعه اتحادیه اروپا موافقند.
انتشار این خبر درحالی است که نه فقط سه کشور مولداوی، اوکراین و گرجستان روز 27 ژوئن سال 2014 توافق نامه همکاری با اتحادیه اروپا را امضا کردند، بلکه پس از آن، اوکراین دستخوش ناآرامیهای سیاسی ناشی از امضای این موافقنامه شد تا جایی که اکنون نیز آتش بحران و ناآرامی در این کشور فروکش نکرده است و هر روز ابعاد جدیدتری بخود می گیرد.
درعین حال تاکنون مقامات رسمی کشورهای آلمان/ فرانسه و انگلیس درباره اعلام نتایج این نظر سنجی و تبعیت احتمالی از خواست عمومی جوامع این کشورها اظهار نظر نکرده اند.
اما آنچه مسلم است، دفاع کامل این کشورها از دولت برامده از ناآرامیهای اوکراین پس از امضای این توافقنامه همکاری این کشور با اتحادیه اروپا است که تا کنون به تقابل جدی روسیه و دول غربی منتهی شده است .
در گرجستان اما شرایط بگونه دیگری است. دولتمردان گرجی اگرچه تا پیش از امضای این توافقنامه نیز خود را پس از اوکراین در اولویت بعدی توجه جامعه اروپایی میدانستند، اما پس از تحولات اوکراین این فرض مقامات دولت تفلیس اثبات شد و در عرصه بین الملل جایگاه گرجستان بیش از پیش نزد دولتهای اروپایی تنزل یافت .
این تنزل اولویت گرجستان نزد کشورهای اروپایی خواه به دلیل درگیر شدن این کشورها در جنگ داخلی اوکراین و یا به دلیل فاصله زیاد گرجستان با استانداردهای اتحادیه اروپا، تاکنون نتوانسته است چشم انداز روشنی را برای رهبران گرجی جهت پیوستن به نهادهای اروپایی به تصویر بکشد .
تا جایی که حتی اتحادیه اروپا از اعزام ناظران انتخاباتی به گرجستان جهت نظارت بر انتخابات محلی و شهرداریها در گرجستان سرباز زد و نداشتن بودجه لازم جهت انجام این ماموریت را علت این تصمیم خود عنوان کرد.
رویکردی که نه فقط تاکنون رویای رهبران گرجی درباره پیوستن به نهادهای غربی را نقش بر آب کرده بلکه آنان را در سکوت سیاسی و دیپلماتیک فرو برده است .
تا جایی که حتی رهبران تفلیس موضوع احیای مناسبات گرجستان با روسیه را که تا پیش از این از آن بعنوان به اصطلاح اهرم فشار برای ترغیب غرب به حمایت از خود استفاده می کردند، به فراموشی سپرده اند و به ناظر صرف رویارویی سیاسی روسیه و امریکا و کشورهای غربی در اوکراین ،تبدیل شده اند .
ضمن اینکه اکنون رهبران گرجستان شاهد تلاش برخی محافل به اصطلاح تحقیقاتی و بنگاههای نظر سنجی غربی هستند که در پی فراهم کردن زمینه بستن پرونده عضویت گرجستان و نیز اوکراین و مولداوی در نهادهای غربی برای اینده ای نامعلوم هستند .

http://news.irib.ir/NewsPage.aspx?newsid=52188

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 3:57  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاري اجلاس عمومي مجمع پارلماني سازمان ناتو در گرجستان

خبرگزاري آريا-اجلاس عمومي مجمع پارلماني سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) در گرجستان برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،پا هيو بيلي PA Hugh Bayley ، رئيس هيات اعزامي ناتو پس از ديدار با ديويد زالکالياني David Zalkaliani، معاون اول وزير امور خارجه گرجستان در تفليس گفت اين مسأله براي اتحاد کشورهاي عضو ناتو بسيار حائز اهميت است. بيلي افزود حدود 600 نماينده از کشور هاي عضو ناتو در اين نشست شرکت خواهند کرد. اين مجمع بزرگي است که براي توسعه ناتو در آينده از اهميت بسزايي برخوردار است. شرکت داشتن گرجستان در چنين نشستي بزرگترين واقعه است. بيلي از دولت گرجستان به دليل پذيرش پيشنهاد برگزاري اين نشست قدرداني کرد. اجلاس عمومي مجمع پارلماني ناتو در سال 2017 در گرجستان برگزار مي شود. پارلمان گرجستان اعلام کرد، هيات مجمع پارلماني ناتو به رياست هيگ بايلي روز پنجشنبه در حالي وارد تفليس شد که دو معاون بايلي و دبيرکل مجمع پارلماني نيز وي را در اين سفر همراهي کرده اند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم مرداد 1393ساعت 3:54  توسط جواد گلچين فر  | 

مخالفت شهروندان آلمان، فرانسه و انگلیس با عضویت اوکراین و گرجستان در اتحادیه اروپا

خبرگزاری تسنیم: نتایج جدیدترین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد اکثریت شهروندان آلمانی و بیش از نیمی از شهروندان فرانسوی و انگلیسی با ایده عضویت مولدوای؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا مخالف هستند. 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ریانووستی؛ تازه ترین نظرسنجی موسسه آی سی ام حاکی از آن است که شهروندان آلمانی بیشترین مخالفت را با پیوستن مولداوی؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا دارند. بیش از 71 درصد آلمانی ها اعلام کرده اند که از ایده عضویت این سه کشور در اتحادیه اروپا حمایت نمی کنند. بر اساس این گزارش وضعیت در انگلیس و فرانسه تاحدی متفاوت است. 38 درصد مردم این دو کشور از ایده پیوستن مولداوی؛ گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند و بیش از 47 درصد فرانسوی ها و 45 درصد انگلیسی ها نیز با ایده عضویت کشورهای جدید در اتحادیه اروپا مخالفت کرده اند. در انگلیس بیشتر جوانان 18 تا 24 سال از ایده گسترش اتحادیه اروپا حمایت کرده اند به طوری که 53 درصد جوانان این کشور از پیوستن این سه کشور به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. در فرانسه نیز 55 درصد جوانان 18 تا 24 سال از پیوستن کشورهای جدید به اتحادیه اروپا حمایت کرده اند. این نظرسنجی طی روزهای 11 تا 24 جولای انجام شده است. 27 ژوئن مولداوی، گرجستان و اوکراین توافقنامه های همکاری با اتحادیه اروپا به امضا رسانده اند. هدف اصلی از امضای این توافقنامه ها ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا بوده است.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  جمعه سوم مرداد 1393ساعت 20:17  توسط جواد گلچين فر  | 

رویای ناتمام گرجستان برای پیوستن به ناتو

تلاش های گرجستان در جهت همگرایی هر چه بیشتر با غرب ادامه دارد. پارلمان گرجستان در حالی توافقنامه مشارکت با اتحادیه اروپا را تصویب کرده است که به اعتقاد ناظران،رویای این کشور برای پیوستن به ناتو در آینده ای نردیک نمی تواند محقق شود.

ایراس؛ پارلمان گرجستان روز ۱۹ ژوئیه توافقنامه مشارکت با اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. اما با وجود اینکه به نظر می رسد گرجستان اکنون بیش از هر زمان دیگری وارد روند همگرایی با اروپا شده، احتمال اینکه در آینده ای نزدیک این کشور بتواند عضویت ناتو را به دست بیاورد وجود ندارد. به گزارش ایراس به نقل از رویترز، تاکتیک های سخت گیرانه روسیه در اوکراین، سبب نگرانی دبیر کل ناتو از افزایش تعاملات با دولت های سابق شوروی شده است. در این شرایط، با وجود اینکه ناتو حق دارد ارتباطات خود با کشوری پر ریسک چون گرجستان را محدود نگه دارد، اما در بلندمدت، این موضوع می تواند سبب از میان رفتن اعتماد گرجستان به غرب و تغییر جهت آن به سمت مسکو شود. بر این اساس، در صورتی که ناتو گزینه های بیشتری را برای ترغیب گرجستان بر روی میز نگذارد، ممکن است نظر افکار عمومی این کشور درباره ناتو و همچنین اتحادیه اروپا در جهتی منفی تغییر کند. گرجستان در جریان اجلاس سران ناتو در پراگ در سال ۲۰۰۲، درخواست عضویت رسمی در این سازمان را ارائه کرد. ادوارد شواردنادزه، رئیس جمهور پیشین گرجستان و وزیر خارجه شوروی در اواخر دوره جنگ سرد، پیش بینی کرده بود که کشورش تا سال ۲۰۰۵ به پشت درهای ناتو برسد. در سال ۲۰۰۸ و در اجلاس بخارست، این در عملاً برای گرجستان باز و اعلام شد که این کشور عضوی از ناتو خواهد شد. اما از آن زمان تاکنون، پیشرفت بسیار اندکی در این زمینه صورت گرفته است. بحران اوکراین سبب شده مقامات دولتی گرجستان به این باور برسند که ناتو از پذیرش اعضای جدید، به ویژه کشورهای سابق شوروی، نگران است. اما در همین حال، تفلیس از این نگران است که عدم پیوندش با هرگونه اتحادیه نظامی، آسیب پذیری اش را در مقابل روسیه افزایش می دهد. بر اساس نتایج یک پژوهش افکارسنجی که ماه آوریل سال جاری میلادی از سوی «موسسه دموکراتیک ملی» در گرجستان انجام گرفت، شمار افرادی که روسیه را یک «تهدید واقعی و وجودی» علیه گرجستان می دانند، از ۳۶ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافته است. در همین حال، ایده دولت گرجستان برای پیوستن به ناتو، از ۷۲ درصد حمایت مردمی برخوردار بوده است. با این وجود، حدود ۶۵ درصد کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند، یا نسبت به بخت گرجستان برای پیوستن به ناتو نامطمئن بوده و یا اعتقاد داشته اند که این اتفاق هرگز رخ نخواهد داد. از سوی دیگر، خودداری ناتو از وارد کردن گرجستان به روند عضویت کامل، شمار منتقدان اروپا را در این کشور افزایش داده است. این منتقدان بر این باورند که گرجستان برای نزدیک کردن بیشتر خود به اتحادیه اروپا و ناتو، بیش از حد هزینه کرده است. این افراد استدلال می کنند که با توجه به مشارکت قابل توجه گرجستان در عملیات های امنیتی ناتو به عنوان یک کشور غیر عضو، این کشور شایسته برخورد بهتری از جانب ناتو است. از میان ۱۶۰۰ مأمور خدماتی گرجی حاضر در افغانستان، بیش از ۷۰۰ تن از آن ها تا سال ۲۰۱۵ و پس از پایان رسمی مأموریت نیروهای ائتلاف در این کشور، در آنجا باقی خواهند ماند. افزون بر این، گرجستان از طریق تنظیم کردن سامانه دفاع ملی خود با استانداردهای ناتو، پیشرفت قابل توجهی در اِعمال برنامه های این سازمان داشته است. اما با وجود این اقدامات انجام شده از سوی تفلیس، ناتو همچنان مایل به تسریع روند عضویت این کشور نیست. ناتو که با برنامه ها و همچنین مسائل خاص خود در سطوح بین المللی و منطقه ای دست به گریبان است، بی تردید سود و زیان هایی که ممکن است پذیرش گرجستان به همراه داشته باشد را سنجیده است. در این میان، حتی در صورتی که «فاکتور روسیه» که بسیار درباره آن بحث شده و یکی از موانع اصلی عضویت گرجستان در ناتو است را کنار بگذاریم، وضعیت اقتصاد، دموکراسی و ثبات سیاسی این کشور هنوز فاصله زیادی با استانداردهای ناتو دارد. بر همین اساس، ناتو ترجیح می دهد رویکرد تدریجی توسعه همکاری های دوجانبه را – که دردسرهای اتحاد را به همراه ندارد – در قبال گرجستان دنبال کند. در صورتی که از منظر شرایط بی ثبات کنونی بین المللی به موضوع نگاه کنیم، این رویکرد ناتو موثر و حتی موجه است. با این حال، ناتو برای حفظ روابط خود با گرجستان، باید توجه بیشتری به روندهای سیاسی و اجنماعی داخلی این کشور داشته باشد. اگر ناتو چیز بیشتری روی میز نگذارد، دیدگاه افکار عمومی گرجستان درباره ناتو و همچنین اتحادیه اروپا منفی خواهد شد. گروه های طرفدار روسیه در گرجستان، از هم اکنون در حال مانور روی این موضوع هستند. به گفته آن ها، تمایل گرجستان برای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا، تمامیت سرزمینی این کشور را تهدید می کند؛ زیرا هیچ یک از این دو سازمان، دید مثبتی نسبت به بازپس گیری جمهوری های جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی از سوی گرجستان ندارند. تا زمانی که گرجستان نتواند انتخاب خود را در یکی از دو جهت نهایی کند، باید با فشار اعمال شده از سوی روسیه کنار بیاید. تغییر هیئت حاکمه گرجستان در سال ۲۰۱۲، تنش ها در روابط این کشور با روسیه را کاهش داد؛ اما در عین حال، مسئله عضویت در ناتو را حل نکرد. مسکو نمی تواند این ادعای تفلیس را که گرجستان شریکی برابر در رابطه با روسیه و غرب باقی خواهد ماند، جدی بگیرد. بر این اساس، در صورتی که ناتو و اتحادیه اروپا خواستار مشارکت بیشتری از سوی گرجستان هستند، باید چیزی بیش از توافقات ضمنی را به این کشور ارائه دهند که بتواند در مقابل نفوذ نیروهای طرفدار روسیه توازن ایجاد کند.

موسسه مطالعات ایران اوراسیا (ایراس)

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم تیر 1393ساعت 16:19  توسط جواد گلچين فر  | 

5 زن به 5 زبان از جنگ می‌گویند/ پیشنهاد گرجستان نوشتن درباره آقامحمدخان قاجار بود

کارگردان و تهیه کننده نمایش «فصل مه‌آلود» که به صورت مشترک با هنرمندان تئاتر ایران و گرجستان تولید و اجرا شد، در نشستی در خبرگزاری مهر درباره حمایت وزارت فرهنگ گرجستان از این تولید مشترک و روند تولید تئاتر در خارج از ایران صحبت کردند.

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ و هنر: کارگردان‌های جوانی در تئاتر ایران هستند که اولین تجربه خود را در زمینه کارگردانی تئاتر در جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، تجربه، ماه و جشنواره‌ای از این دست سپری می‌کنند. اینکه شرایط برای تولید و اجرای اولین کار برای کارگردان‌های جوان تئاتر فراهم شود، روندی است که شاید برای بسیاری از این علاقه‌مندان به تئاتر شکل نگیرد.
دیانا فتحی کارگردان جوان تئاتر است که در رشته ادبیات نمایشی تحصیل کرده و با برخی گروه‌های تئاتری به عنوان مدیر روابط بین‌الملل همکاری داشته است. وی اولین تجربه کارگردانی تئاتر خود را در خارج از ایران در قالب اثری مشترک با یک کمپانی تئاتر کشور گرجستان سپری کرد و شرایط برای اجرای اثر او با نام «فصل مه‌آلود» در خارج از ایران فراهم شد.
نورالدین حیدری‌ماهر نیز که از با سابقه‌ترین دستیاران کارگردان تئاتر ایران است و طی یک سال گذشته در عرصه تهیه‌کنندگی تئاتر نیز فعالیت کرده، کار تهیه کنندگی اولین تجربه کارگردانی دیانا فتحی را در کشور گرجستان بر عهده داشت.

نورالدین حیدری ماهر تهیه کننده و دیانا فتحی کارگردان نمایش «فصل مه‌آلود»

این 2 فعال عرصه تئاتر با حضور در خبرگزاری مهر درباره تجربه این فعالیت تئاتری و تولید مشترک، نوع نگاهی که در تئاتر ایران و خارج از تئاتر ایران به هنرمندان جوان وجود دارد، سخن گفتند.
*چطور شد که برای تولید کاری مشترک به گرجستان دعوت شدید؟
 
دیانا فتحی: سال گذشته قرار بود هفته تئاتری در کشور گرجستان برگزار شود و من به عنوان مسئول روابط بین‌الملل با این برنامه همکاری داشتم. همزمان با سفر ما به گرجستان٬ جشنواره بین‌المللی تئاتر گرجستان در حال برگزاری بود و من به مدت یک هفته در بخش showcase جشنواره حضور داشتم. در آنجا با کمپانی تئاتر «ایلیاونی» آشنا شدم و پیشنهاد کار مشترک با تئاتر ایران از سوی این کمپانی مطرح شد.  
در ابتدا نمی خواستم که کارگردانی این کار مشترک را خودم انجام دهم و به همین دلیل با برخی از هنرمندان ایرانی صحبت کردم، اما در نهایت به دلایلی خودم کارگردانی این کار را بر عهده گرفتم.
 
* این کار اولین تجربه کارگردانی شما بود؟
 
فتحی: بله و اصرار کمپانی «ایلیاونی» این بود که کاری درباره آقامحمدخان قاجار اجرا کنیم.  
 
* چرا؟
 
فتحی: آقامحمدخان قاجار شخصیت به شدت تلخ٬ شناخته‌شده و ترسناکی در تاریخ گرجستان است. من شروع به نوشتن کردم و علاوه بر اینکه کمپانی راضی بود، وزارت فرهنگ گرجستان هم پیشنهاد داد که همه هزینه‌های کار را تأمین ‎کند، اما کمی که جلوتر رفتم٬ دیدم دراین مقطع زمانی ٬امکان اجرای نمایشی درباره آقامحمدخان قاجار با توجه به پیش‌زمینه ذهنی که از این شخصیت با دیدن نمایش «شکار روباه» دکتر رفیعی پیدا کرده بودم، ندارم. در نتیجه به کمپانی «ایلیاونی» پیشنهاد دادم که تئاتری درباره جنگ تولید کنیم، چون جنگ همیشه دغدغه شخصی ام بوده است. این بود که قصه واقعی ۵ زن را در جنگ ایران و عراق، انفجار برجهای دوقلوی آمریکا، جنگ کردستان عراق، جنگ افغانستان و جنگ گرجستان با نام «فصل مه‌آلود» نوشتم که در ابتدا نمایشنامه به شکل مونولوگ‌هایی طولانی نوشته شد.

  * شما سابقه فعالیت در حوزه نمایشنامه‌نویسی داشتید؟
 
فتحی: بله، با رادیو همکاری داشتم و رشته‌ام در دانشگاه ادبیات نمایشی بود. متن را همزمان به ۲ زبان انگلیسی و فارسی می نوشتم. کمپانی «ایلیاونی» بعد از اتمام اولیه متن از من دعوت کرد تا دوباره سفری به گرجستان داشته باشم. 
 
زمستان سال ۹۲ سفری به گرجستان داشتم. اعضای کمپانی «ایلیاونی» بدون اینکه به من بگویند جلسه‌ای را با وزیر فرهنگ گرجستان تدارک دیدند٬ و من وقتی متوجه شدم قرارست با چه کسی صحبت کنم که در دفتر وزیر فرهنگ در ساختمان وزارت فرهنگ گرجستان بودم و البته گفتگوی خوبی شکل گرفت. طی گفتگو، وزیر فرهنگ گرجستان از من پرسید که آیا با قرار دادن یک زن آمریکایی در نمایشنامه ام، قصد مظلوم جلوه دادن آمریکا را دارم در حالیکه در تمامی جنگهای دیگر این کشور دخیل بوده که باعث کشته شدن انسانهای زیادی شده است؟
 
پاسخ من به وزیر فرهنگ گرجستان این بود که این ۵ زن فرای ملیت‌شان انسان هستند. این پاسخ باعث شد که وزیر فرهنگ گرجستان اعلام کند که از تولید و اجرای نمایش مشترک «فصل مه‌آلود» حمایت می‌کند.
 
* تا حالا با وزیر فرهنگ و ارشاد ایران به این راحتی ملاقات داشتید؟
 
فتحی: خیر.
 
* روند انتخاب بازیگرها چگونه بود؟
 
فتحی: فروردین ماه امسال سفر دیگری به گرجستان داشتم تا بازیگران گرجی را برای کار انتخاب کنم.
 
* قرار بود که همه بازیگران گرجی باشند؟
 
فتحی: نه از ابتدا قرار بر این بود که تعدادی از بازیگران نمایش گرجی و تعدادی ایرانی باشند که کمپانی نیز با این موضوع مخالف نبود. بازیگرانی که در گرجستان برای معرفی و انتخاب آمده بودند به 3 دسته حرفه ای، نیمه حرفه‌ای و آماتور تقسیم شدند. مایل نبودم با بازیگران حرفه‌ای گرجستان همکاری کنم چون با توجه به اینکه تجربه اول من در کارگردانی بود امکان این وجود داشت که روند تمرین کمی با سختی پیش برود ضمن اینکه به نظر من بازیگران حرفه‌ای تئاتر گرجستان زیاد منعطف نیستند.
به همین دلیل سراغ بازیگران نیمه حرفه‌ای و آماتور تئاتر گرجستان رفتم و توانستم بازیگری را که فارغ التحصیل کنسرواتوآر گرجستان بود و به زنان کرد شباهت داشت، برای ایفای نقش زن کرد نمایشنامه انتخاب کنم. بازیگر مورد نظر برای شخصیت زن آمریکایی نمایش را هم انتخاب کردم ولی مشکل این بود که تسلطی به زبان انگلیسی نداشت. کمپانی به من قول داد که قبل از شروع تمرینات این مشکل برطرف می‌شود و این بازیگر بلافاصله به کلاس زبان رفت و با شروع تمرین‌ها هیچ مشکلی به لحاظ گفتن دیالوگها به زبان انگلیسی نداشتیم.

بازیگر سوم باید نقش زن گرجی را ایفا می کرد. در گرجستان وقتی به تماشای نمایش «آنتیگونه» رفتم، بازیگر نقش آنتیگونه نظرم را جلب کرد و به دلیل اینکه از اعضای کمپانی «ایلیاونی» نبود به من معرفی نشده بود. با اعضای کمپانی این موضوع را مطرح کردم و بعد از گفتگویی که شکل گرفت این بازیگر هم پذیرفت و بازیگران گرجی انتخاب شدند. بعد از انتخاب بازیگرهای گرجی به ایران آمدم و از نورالدین حیدری‌ماهر درخواست کردم که برای تولید این کار با من همکاری کند.
 
* بازیگران ایرانی را چگونه انتخاب کردید؟
 
فتحی: لیستی از بازیگران تئاتر ایران تهیه کردیم که بتوانند ۴۰ تا ۴۵ روز با گروه٬ خارج  از ایران زندگی کنند.
 
* حرفه‌ای بودن بازیگران مد نظرتان بود یا خیر؟
 
فتحی: من ترجیحم این بود که بازیگران نیمه حرفه‌ای باشند.
 
نورالدین حیدری ماهر: نکته مهم این بود که بازیگرانی انتخاب شوند که بتوانند وقت بیشتری را برای تمرین اختصاص دهند، اما برای بازیگران حرفه‌ای به دلیل مشغله کاری، اختصاص این وقت و زمان میسر نبود. به همین دلیل در گفتگوهای اولیه با دیانا فتحی به این نتیجه رسیدم که تمرکزمان را روی بازیگران نیمه حرفه‌ای بگذاریم.
ویژگی‌های سن و سال و تسلط به زبان انگلیسی مدنظرمان بود که در نهایت به مینا درودیان و دنیا نصر رسیدیم.
* چرا خودتان در کار بازی نکردید؟
فتحی: نویسندگی و کارگردانی برایم کافی بود و البته سخت.
* با حضور نورالدین حیدری ماهر می توانستید هماهنگی لازم را انجام دهید تا به عنوان دستیار کارگردان کار را هدایت کند.
حیدری ماهر: استرس کار در خارج از ایران بسیار بالا است و اگر قرار بود دیانا فتحی بازیگر نمایش هم باشد کار بسیار سخت تر می شد.

* بقیه عوامل چطور انتخاب شدند؟
 فتحی: طی گفتگوهایی که با نورالدین حیدری ماهر داشتیم قرار بر این شد که طراح صحنه و لباس ٬ آهنگساز و طراح پوستر و بروشور هم از ایران انتخاب شوند. در نهایت آقای احمد کچه چیان به عنوان طراح صحنه و لباس٬ آقای آنکیدو دارش به عنوان آهنگسازو نوازنده ویولون سل٬ گروه را در گرجستان همراهی کردند. محمد صادق زرجویان نیز طراحی پوستر و بروشور را انجام داد.
* ترجمه نمایشنامه به زبان انگلیسی حال و هوای اثر را تغییر نداد؟
 
فتحی: من نمایشنامه را همزمان به زبان فارسی و انگلیسی می نوشتم و نمایش به ۵ زبان کردی، افغانی، انگلیسی، گرجی و ایرانی اجرا شد. اصرار من از ابتدا این بود که نمایشنامه به ۵ زبان اجرا شود. این ۵ زن بدون اینکه در جنگ حضور فعالی داشته باشند و در کشتن انسانی دخیل شوند، کشته شده بودند و در فضایی برزخ‌گونه به دنبال فهمیدن چرایی این موضوع بودند. شخصیت های نمایش با اینکه به ۵ زبان مختلف با یکدیگر دیالوگ برقرار می کردند٬ یکدیگر را می‌فهمیدند٬ چون زبان مشترک همه آنها جنگ بود.
 
* چند اجرا در گرجستان داشتید؟
 
فتحی: ما ۳ اجرا در سالن تئاتر کمپانی «ایلیاونی» در شهر تفلیس داشتیم و نمی‌شد تعداد اجراها را بیشتر کرد٬ چون در سیستم تئاتر گرجستان تنها روزهای پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه تئاتر اجرا می‌شود. بعد از این ۳  اجرا٬ کمپانی پیشنهاد اجرای مستمر نمایش را در فصل های آتی به گروه ارائه داد.
 
* بازخورد چگونه بود؟
 
فتحی: تا۲۰ دقیقه قبل از اجرا نمی‌دانستم که چه اتفاقی رخ خواهد داد اما وقتی اجرا تمام شد غافلگیر شدم زیرا مخاطبان بازخورد خوبی داشتند و وقتی فردای آن روز نقد سختگیرترین منتقد تئاتر گرجستان را خواندم، بیشتر غافلگیر شدم. این منتقد کوچکترین نکته منفی درباره نمایش بیان نکرده بود.
 
* آیا در گرجستان اجرای مجددی خواهید داشت؟
 
فتحی: بله، ۱۶ مهرماه یعنی ۸ اکتبر در قالب جشنواره بین‌المللی تئاتر تفلیس گرجستان، اجرا خواهیم داشت.

  * اگر قرار بود اولین تجربه کارگردانی شما در ایران باشد، آیا فکر می‌کنید چنین شرایطی برایتان فراهم می‌شد؟
 
فتحی: من را در ایران در مقطعی از زمان به عنوان مدیر روابط بین‌الملل می‌شناختند. بعد از جشنواره تئاتر فجر سی ام به عنوان تنها بازیگر زن ایرانی برای حضور در پروژه ای مشترک با انگلستان به انگلستان رفتم. بعد هم در چند نمایش در ایران به عنوان بازیگر روی صحنه رفتم اما کارگردانی نکرده بودم و بیشتر تجربه بازیگری داشتم.
به طور حتم اگر در ایران قرار بود اولین تجربه کارگردانی‌ام را داشته باشم چنین شرایط مناسبی برایم فراهم نمی‌شد. من در دورهای از جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی نمایشی را ارائه دادم که متن آن را خودم نوشته بودم اما کار در مرحله بازبینی رد شد٬ به این دلیل: این کار خیلی سکون دارد. اما وقتی  از همین سکون در اجرای «فصل مه آلود» استفاده کردم، منتقدان گرجی من را مورد تشویق قرار دادند.

همین جا از حمیدرضا آذرنگ هم تشکر می‌کنم چون وقتی چند ماه پیش نمایشنامه «فصل مه آلود» را خواند به من گفت این نمایشنامه با داشتن فضای ایستا و ساکن در موضوع جنگ٬ تأثیرگذار خواهد بود.
* آقای حیدری ماهر به عنوان با سابقه ترین دستیار کارگردان تئاتر ایران و فردی که چند تجربه تهیه کنندگی نظیر تهیه کنندگی نمایش های «در انتظار گودو» و «ملکه زیبایی لینین» را در کارنامه خود دارید، حضور به عنوان تهیه کننده در نمایشی مشترک چگونه بود؟ نگاهی که در تئاتر گرجستان به روند تولید یک اثر نمایشی وجود دارد  در چه حد و جایگاهی است؟
حیدری ماهر: دوست ندارم مقایسه کنم چون تئاتر برای من تئاتر است و همیشه کار خودم را می‌کنم. همیشه برای کار استرس دارم و وقتی به تولید مشترک می رسیم، استرس بیشتر است چون همزبانی و آشنایی وجود ندارد و دست انسان به جایی بند نیست. ولی احترام به تئاتر و هنرمند در آنجا بسیار بالاست.
* دقیقا این موضوعی که به آن اشاره کردید خیلی مهم است. در ایران شاید وقتی یک کارگردان جوان تئاتر ایران قرار باشد کار اول خود را تولید کند با کمترین امکانات و حمایت مواجه می‌شود. حال اگر قرار باشد یک کارگردان جوان کار اولی بخواهد اثری مشترک تولید کند که مشخص نیست چه سرانجامی خواهد داشت. ولی خانم فتحی به عنوان کارگردانی جوان و کار اولی کاملا مورد حمایت تئاتر گرجستان و وزیر فرهنگ آن کشور قرار می‌گیرد.
حیدری ماهر: در آنجا فقط برایشان تئاتر مهم است. مقوله تئاتر وقتی مهم باشد دیگر فرد مهم نیست. وقتی در کار تفکر وجود داشته باشد دیگر نام مهم نیست. برای من نیز به عنوان یک دستیار کارگردان که با بسیاری از چهره‌های تئاتری کار کرده‌ام، دیگر نام از اهمیت خاصی برخوردار نیست. نکته مهم برای من این است که کارگردان اثر٬ انسانی مستعد باشد و تئاتر برایش مهم باشد. اگر کارگردان جوان باشد بهتر است چون انگیزه هنرمندان جوان بالاتر است و بازیگران جوان نیز وقت بیشتری را برای کار اختصاص می‌دهند.
معتقدم باید بدانیم در تئاتر قصد داریم چه کاری را انجام دهیم. روز اول به دیانا فتحی گفتم که کارمان سخت است اما در یک سال اخیر تلاش زیادی کرده بود، انگیزه و پتانسیل بالایی هم داشت و برایم مشخص شد که قرار است اتفاق خوبی برای کار بیفتد. این امر به من هم انگیزه داد که پیشنهاد همکاری در این نمایش را بپذیرم.
* تهیه کنندگی در خارج از ایران چه اندازه با تهیه کنندگی در تئاتر ایران متفاوت است؟ در ایران گمان می شود در تئاتر تهیه کننده یعنی کسی که پول می آورد و هزینه های نمایش را تأمین می کند.
حیدری ماهر: ما به لحاظ سرمایه در این کار حمایت شدیم و من تولید و مدیریت کار را بر عهده گرفتم. تعریف تهیه کنندگی متفاوت از آن چیزی است که در ایران وجود دارد. اما در خارج از ایران اثر متعلق به تهیه کننده است نه مانند ایران. در اصل٬ کار سرمایه گذار داشت و من تهیه کنندگی و تولید کار را بر عهده داشتم.
امیدوارم روز به روز این سمت ها در تئاتر ایران مشخص تر شود. من در سال های اخیر برنامه ریز و تهیه کننده کارها بودم و در برخی از کارها هم سرمایه گذاری کردم اما در تئاتر گرجستان همه چیز مشخص تر بود.

* آیا برنامه ای برای اجرای نمایش «فصل مه آلود» در ایران دارید؟
فتحی: نمی دانم، هنوز برنامه خاصی نداریم. نمی دانم اگر در ایران کار می کردم چه بازخوردی برایم وجود داشت. در آنجا به من گفتند که سرمایه می گذارند و کار را تهیه می کنند و کار نیز متعلق به آن ها خواهد شد. ولی من نپذیرفتم و از حیدری ماهر خواستم که تهیه کنندگی کار را عهده دار شود.
خوشحالم که کار اولم را در خارج از ایران تولید کردم ولی خیلی دوست دارم که در داخل ایران هم این نمایش را اجرا کنم.
حیدری ماهر: اگر شرایط ایده آل محیا شود خیلی خوشحال می شویم که «فصل مه آلود» را در ایران هم اجرا کنیم. اتفاقا این نمایش ویژگی های خوبی برای اجرا در ایران دارد و در عین حال برای مخاطب ایرانی هم جذاب خواهد بود. ضمن اینکه به لحاظ نظارت و ارزشیابی هم هیچ مشکلی نخواهد داشت زیرا ما هنرمندان ایرانی خودمان تمام نکات و ممیزی ها را می شناسیم.
* آیا برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر نمایش را پیشنهاد می دهید؟
حیدری ماهر: جشنواره تئاتر فجر! مگر امسال برگزار می شود؟ (با خنده)
* احتمالا باید برگزار شود، البته هنوز دبیر جشنواره مشخص نشده و از فراخوان هم خبری نیست.
حیدری ماهر: اگر شرایط مشخص شود ما برای حضور «فصل مه آلود» در جشنواره تئاتر فجر امسال اقدام خواهیم کرد.

خبرگزاری مهر

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام تیر 1393ساعت 11:28  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان در پایان روز نخست مسابقات قهرمانی کشتی نوجوانان جهان در رده اول

خبرگزاری تسنیم: تیم ملی کشتی نوجوانان گرجستان در پایان روز نخست مسابقات قهرمانی جهان در رده اول قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به اسلواکی، در پایان روز نخست مسابقات کشتی نوجوانان جهان که از روز دوشنبه در شهر اسنینا اسلواکی آغاز شده تیم کشتی گرجستان در صدر جدول امتیازی قرار گرفته است. گرجستانی‌ها با 2 طلا و یک برنز عملکرد خوبی داشتند. ارمنستان نیز با یک طلا و 2 برنز دیگر تیم مدعی این دوره از مسابقات است. تیم کشورمان هم با یک نقره و یک برنز و 17 امتیاز در جایگاه ششم این رقابت‌ها قرار دارد.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393ساعت 2:40  توسط جواد گلچين فر  | 

جسد سفیر گرجستان در دوره جنگ 2008 با روسیه پیدا شد

به گفته دادستانی گرجستان، جسد سفیر پیشین این کشور در روسیه طی جنگ بین دو کشور در سال 2008، در حالی که به ضرب گلوله کشته شده بود، در ماشینش پیدا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته دادستانی گرجستان، تحقیقاتی برای کشف علت مرگ او و اینکه آیا علتی برای خودکشی‌اش وجود داشته آغاز شده است. اروسی کیتسماریشویلی 50 ساله درگذشته دوست و متحد میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان بود و بعدا او را به علت تصمیم‌اش درباره جنگ گرجستان و روسیه مورد انتقاد قرار داد. ماموران تحقیق اعلام کردند که یک اسلحه در کنار جسد کیتسماریشویلی پیدا شده که معتلق به خود اوست اما اینکه آیا این گلوله از این اسلحه شلیک شده است هنوز مشخص نیست. کیتسماریشویلی بعد از جنگ 2008 گرجستان با روسیه در یک کمیته تحقیق درباره این جنگ شهادت داده بود که گرجستان به این دلیل به روسیه حمله کرد که اشتباها گمان می‌کرد آمریکا در این جنگ علیه روسیه از آن‌ها حمایت می‌کند؛ اتهاماتی که البته توسط ساکاشویلی بی معنی خوانده شد. با این حال مسکو حمایت‌های آمریکا از ساکاشویلی را طی این جنگ محکوم کرد و مناطق جدا شده گرجستان در شمال اوستیا و آبخازیا را بعد از جنگ به عنوان مناطق خودمختار شناخت. جنبش اتحاد ملی ساکاشویلی در انتخابات ملی دو سال پیش شکست خورد و دوره ریاست جمهوری‌اش در نوامبر سال گذشته به پایان رسید. کیتسماریشویلی طی سال‌های 11-2010 به عنوان رهبر گروه مخالف در حزب گرجستان فعالیت کرد و ماه گذشته برای تصاحب سمت شهرداری در راستاوی، شهر مادری‌اش تلاش کرد اما در مقابل نامزدی از حزب دیگر شکست خورد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم تیر 1393ساعت 2:38  توسط جواد گلچين فر  | 

پیروزی حزب حاکم گرجستان در دور دوم انتخابات محلی

ائتلاف حاکم گرجستان با پیروزی در دور دوم انتخابات محلی این کشور که آخرین پایگاه قدرت رئیس‌جمهور سابق بود، جایگاه خود را در کنترل شوراهای محلی تحکیم کرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاندیداهای ائتلاف حزب حاکم رویای گرجستانی در تمام 21 حوزه انتخابات محلی مربوط به شهردار و شهرداری‌ها که روز شنبه برگزار شد، پیشرو بودند و کاندیداهای حزب حاکم برای سمت شهرداری در هشت شهر بزرگ از جمله تفلیس، پایتخت گرجستان پیروز شدند. حزب جنبش متحد ملی میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان دو سال قبل در انتخابات محلی شکست خورد و دوران ریاست جمهوری‌اش در نوامبر سال گذشته میلادی پایان یافت. ائتلاف حاکم گرجستان از آن زمان تاکنون قدرت را در قفقاز جنوبی که یکی از مسیرهای انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی است، برعهده دارد. همچنین بنا بر نتایج اولیه دور دوم انتخابات محلی که روز یکشنبه اعلام شد، در مابقی 46 حوزه شهرداری و چهار شهر خودمختار که در 15 ژوئن رای‌گیری در آن‌ها انجام شد، کاندیداهای حزب رویای گرجستانی با اکثریت آراء پیروز شدند و کنترل بیش از 50 درصد کرسی‌ها را به دست آوردند. دولت ائتلافی که در ابتدای امر ریاست آن را بیدزینا ایوانیشویلی، میلیاردر گرجستانی برعهده داشت، در سال 2012 روی کار آمد. نتایج پارلمانی در تفلیس از کمیسیون مرکزی انتخابات نشان داد که دیوید نارمانیا، کاندیدای سمت شهرداری از حزب رویای گرجستانی با 5 / 72 درصد آراء و رقیب وی نیکا ملیا از جنبش متحد ملی 5 / 27 درصد را کسب کرده‌اند. میزان مشارکت مردم گرجستان در دور دوم این انتخابات 36 درصد بود، در حالی که این میزان در دور اول رای‌گیری 43 درصد اعلام شد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم تیر 1393ساعت 12:24  توسط جواد گلچين فر  | 

مدیران منابع طبیعی و محیط زیست ایران از معادن گرجستان بازدید کردند

با برنامه ریزی و هماهنگی بخش خصوصی معدن در هفته گذشته تعدادی از مدیران و معاونان منابع طبیعی و محیط زیست به همراه مدیران بخش معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت از 2 معدن طلا و مس شهر تفلیس گرجستان بازدید کردند. شهناز نوایی؛ مشاور خانه معدن ایران گفت: هدف از این سفر نشان دادن همزیستی منابع طبیعی و معدنکاری در یک کشور معدنی با پوشش گیاهی فراوان است. وی افزود: در این سفر به همراه 12 نفر از مدیران و معاونان منابع انسانی، محیط زیست، نماینده کارگروه شورای عالی معادن و مدیر کل اکتشاف، نظارت و بهره برداری وزارت صنعت، معدن و تجارت دو بازدید از معدن مس و طلای کشور گرجستان انجام شد. وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه این معادن به همراه کارخانه های فرآوری در کنار جنگل قرار داشتند ولیکن هیچگونه آسیبی به پوشش گیاهی منطقه وارد نکرده و با توجه به بازیافت کامل مواد معدنی عملا سدهای باطله مجاور کارخانه فرآوری هیچ گونه آلودگی در محیط زیست اطراف وارد نمی کردند. نوایی تصریح کرد: 20 درصد صادرات کشور گرجستان از طریق این 2 معدن صورت می گیرد و این نشان دهنده ارتباط نزدیک معدن و محیط زیست در این کشور است. مشاور خانه معدن ایران اظهار داشت: با انجام این بازدید نگاه مدیران منابع طبیعی و محیط زیست نسبت به معدنکاری تغییر کرد و آنها توانستند از نزدیک با چرخه معدنکاری از اکتشاف تا فرآوری آشنا شوند.

خانه معدن ایران

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم تیر 1393ساعت 2:32  توسط جواد گلچين فر  | 

هشدار مدودیف به اوکراین و گرجستان در مورد توافق تجاری با اتحادیه اروپا

تهران- ایرنا- دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه گفت: در صورتیکه پارلمان های اوکراین و گرجستان توافق نامه های تجاری با اتحادیه اروپا را تصویب کنند، مسکو تدابیری را علیه این کشورها اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روزنامه پیپل دیلی چین، مدودیف در نشست هیات دولت این کشور افزود: به یقین اگر سناریوی مشابهی مانند مولداوی در اوکراین و گرجستان روی دهد، مجموعه ای از تدابیر مشابه اتخاذ خواهد شد که در حوزه روابط اقتصادی و تجاری و پیامدهای آن برای بازار روسیه خواهد بود. نخست وزیر روسیه تاکید کرد که این توافق های تجاری حتی در صورتی که در پارلمان های اوکراین و گرجستان امضا شود، لازم الاجرا نیست و باید به تصویب پارلمان اروپا نیز برسد. مدودیف اضافه کرد: اگر این توافق ها به تایید پارلمان این کشورها و اروپا برسد، مقامات کشورها باید بدانند که فضای حقوقی کاملا متفاوتی را برای روابط خود با اتحادیه گمرکی روسیه بنیان گذاشته اند و ما باید به آن توافق ها بطور خاصی توجه کنیم. اوکراین، گرجستان و مولداوی طی نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل (جمعه 6 تیر/27 ژوئن) توافق نامه تجاری با این اتحادیه را امضا کردند. قرار است وزرای خارجه روسیه و اتحادیه اروپا برای بررسی نگرانی های مسکو در مورد توافق تجاری اتحادیه اروپا با سه کشور یاد شده، 11 ژوئیه (20 تیر) نشستی برگزار کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم تیر 1393ساعت 13:5  توسط جواد گلچين فر  | 

درباره شواردنادزه و تجربه تلخ او در عرصه سیاست گرجستان

وبلاگ > بهشتی پور، حسن - رادیو اکو روسیه امروز (دوشنبه 16 تیرماه 1393 ) خبر داد ادوارد شواردنادزه، همرزم گورباچف، نویسنده کتاب معروف "آزادی آینده را رقم می زند"، آخرین وزیر خارجه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و یکی از سبب سازان جدی از هم پاشی این سیستم سیاسی، در گذشت.

تجربه تلخ  شه وارد نادزه

ادوارد شوارد نادزه‎‎‎‎ در 28 ژانويه 1928 دردهکده  ماماتي‎ درغرب گرجستان‎ متولد شد . اودر دهه 1940 به‎‎ حزب‎ كمونيست‎‎‎ شوروي‎ پيوست و به سرعت مناصب بالاي اين حزب را ازآن خود کرد . وي در سال ‎‎  1972‎‎دبيري اول حزب‎‎ کمونيست در گرجستان را به دست آورد و سياست‎ مبارزه با فساد و سركوب‎ جنبشهاي‎ جدائي‎‎ طلبانه‎ و ناراضي را در دستور كار خود قرارداد.

ميخائيل گورباچف‎ آخرين‎ رئيس‎ جمهور شوروي‎ سابق هنگام‎ طرح‎ تز" پرسترويكا" در سال 1985‎ شواردنادزه را به‎‎ مسكو آورد و او را به سمت وزيرامورخارجه منصوب کرد. او جانشین گرومیکو شدکه تا آن زما ن  29سال وزیرخارجه شوروی بود. شوارد نادزه‎‎ از دهه 1970 دبير اول‎ حزب‎ كمونيست‎ گرجستان‎ و عضو دفتر سياسي‎ اتحاد جماهير شوروي‎‎ بود .

"ادوارد شواردنادزه" هنگامی که تظاهرکنندگان در برابر مقر حکومت او فرياد استعفا سر می دادند، به ۱۸ سال پيش می انديشيد؟ تابستان سال ۱۹۸۵ وقتی که اين گرجی در هلسينکی بر صحنه سياست جهانی قدم نهاد، دنيا دستخوش حيرت شد. اين مرد، که با موهای مواج سفيد از چهار هفته پيش از آن وزير خارجه اتحاد جماهير شوروی بود، در واقع هيچ ربطی به سلف اخموی خود آندره گروميکو نداشت.

پنج سال تصدی وزارت خارجه، اوج درخشش زندگی شواردنادزه بود. در اين دوران، او، تاريخ جهان را تغيير داد. او، برای آلمانی ها، اروپائی ها و آمريکائی ها انديشه نوين را در اتحاد شوروی حک کرد و با پايان بخشيدن به ديکتاتوری اتحاد شوروی در اروپای ميانه، وحدت دو آلمان را ممکن ساخت. او، برای همتايان آمريکائی اش شولتز و بکر و همچنين برای همتای آلمانی اش گنشر يک دوست به حساب می آيد. گنشر، در سال ۱۹۹۲ به دوست گرجی خود توصيه کرد که به تفليس بازگردد و به ياری ميهنش بشتابد که در آن زمان غرق جنگ خانگی شده بود.

شواردنادزه، در آن زمان به فراخوان رهبر شبه نظاميان بورژوا، که تازه "زوياد گامساخورديا " رئيس جمهور ناسيوناليست را سرنگون کرده بود، پاسخ داد. در دوران اتحاد شوروی، خود شواردنادزه او را به زندان انداخته بود. در آن زمان، باندهای مسلح بر گرجستان سلطه داشتند، اقتصاد فلج شده بود و تنش های خونين قومی در "آبخازستان" و "اوستياي جنوبی" ادامه داشت. برای شواردنادزه نقشی سطحی پيش بينی شده بود. او می بايست به سلطه رئيس شبه نظاميان وجاهت قانونی می بخشيد. اما بعدا موفق شد رقبای خود را يکی پس از ديگری از قدرت کنار بزند.

شوارد نادزه‎ در سال 1992 در بحبوحه جنگ‎ داخلي در جمهوري‎ تازه استقلال‎ يافته گرجستان به‎‎ عنوان‎‎‎ رئيس‎ شوراي‎ عالي گرجستان‎‎ (پارلمان) انتخاب‎ شد . وي‎‎ بعدا در انتخابات عمومي 11 اكتبر 1992 به رياست جمهوري برگزيده شد . 

شواردنادزه كه ‎‎ در نوامبر 1995 با كسب ‎ 75 درصد آرا به رياست‎ جمهوري رسيد در دوره‎ رياست‎ جمهوريش‎‎ با دو جنيش جدائي‎‎ طلبي در آبخازيا و اوستياي‎ جنوبي‎ روبرو شد ، در آوريل2000 يكبار ديگر با تصاحب ‎ 80 درصد آرا به‎ رياست‎ جمهوري‎ رسيد .شوارد نادزه طبق‎ قانون‎ اساسي‎ بايد در سال 2005 قدرت‎ را ترك‎ مي كرد. زيرا بيش‎ از دو دوره‎ نمي‎ توانست رئيس‎ جمهور شود. اما پس از تظاهرات موشسوم به انقلاب گل رز در سال 2003 مجبور به كناره گيري  از قدرت شد .  

ادوارد شواردنادزه، به روباه قفقاز مشهور شده بود ، مدت ها با زيرکی ميان همه جبهه ها تعادل ايجاد کرد. اما در واقع از آمریکایی ها رودست خورد اودر سال 2003  بازی را به ساکاشویلی  پيروزمند اين بازی، واگذار کرد. البته با فساد درون حکومتی که گریبان اورا گرفته بود حتی اگر تا سال 2005 هم بر سرکار باقی می ماند معلوم نبود وقتی که با موهای سفيد و نگاه خسته اش مجبور به ترک پست خود می شد، چه بر سر گرجستان می آمد.

شه وارد نادزه پس از قربانی شدن در جریان  "انقلاب رنگی" آمریکایی  بدون خون ريزی در زادگاهش درگرجستان، اقامت گزید. در ان زمان آلمانی ها، به پاس خدماتی که او به وحدت دو آلمان کرد، اعلام داشتند که از او به عنوان پناهنده سياسی در کشورشان استقبال خواهند کرد! اما او ترجیح داد تا پایان عمر در زادگاهش  روستای ماماتی در گرجستان بماند.  

پس از گذشت بیش از یک دهه هنوز بسياری از علاقمندان به مسائل سياسی منطقه نمی دانند چه مسائلی زمينه سقوط اين مرد را، که دهسال پيش از آن  برای نجات سرزمين پدری خود به تفليس بازگشت، فراهم ساخت. در آن زمان، گرجستان عرصه جنگ های داخلی بود و با بازگشت شواردنادزه آرامش نسبی بوجود آمده بود. ولی معلوم نشد چگونه آمریکایی ها از او روی برگرداندند .

شه وارد نادزه برای مجبور کردن روس ها به قطع حمایت از اوستیای جنوی و آبخازیا ی جدای طلب به آمریکایی ها نزدیک شده بود او که معامله با قدرت را، از کودکی آموخته بود. اینبار در دهکده "ماماتی" واقع در کناره دريای سياه به این می اندیشید که چگونه آمریکا توانست با یاران سابق او کنار بیاید ؟

 شه وارد نادزه معنی تلخ تسویه های حزبی را  در يک خانواده کمونيست آموخته بود. زیرا او در بيست سالگی در دوران زمام داری استالین پس از پایان جنگ جهانی دوم ، عضو حزب  کمونیست و چند سال بعد دبير حزب و رئيس اتحاديه جوانان کمونيست بود. اين سمت ها، با پست وزير کشور و عضويت در حلقه رهبری کا.گ.ب دنبال شدند و او سرانجام در فاصله سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۵ به عنوان دبیراول حزب کمونیست  بر جمهوری گرجستان شوروی  حاکم شد.

شواردنادزه،در دوران تبعید خود  به ان می اندیشید که چگونه در آن زمان، از یک  اصلاح طلبی که در چارچوب امکانات موجود با فساد دستگاه شوروی مبارزه می کرد ، قربانی فساد حکومتی خود شد. زیرا او دردوران دبیر اولی حزب کمونیست گرجستان  از طرح ها تمرکززدائی حمایت می کرد وبه  جنگ با فساد پرداخت و حتی گريبان روسای  محلی حزب را گرفت. اگرچه به گفته خودش اعتقاد به کمونيسم را، در دوران برژنف از دست داده بود.

هنگام بازگشت از مسکو، او موفق شد گرجستان را آرام کند، اما هنوز از ثبات خبری نبود. در سال های دهه نود، از دو سوء قصد جان سالم به در برد. تصوير رئيس جمهوری که با لکه های خون بر صورت با زيرپيراهن از اتومبيلی متلاشی شده پياده می شد، به تمام جهان مخابره شد. شواردنادزه، يکسال پس از بازگشت به تفليس، مرتکب بزرگترين خطای خود شد. او، پس از آن که ايالت آبخاز در کنار دريای سياه اعلام استقلال کرد، نيروهای نظامی را روانه اين ايالت ساخت. در نتيجه پشتيبانی روسيه از جدائی خواهان و بمباران "سوخومی" که زمانی بهشت تعطيلات اتحاد شوروی محسوب می شد، گرجستان در اين جنگ خونين شکست خورد و به اين ترتيب، شواردنادزه در سپتامبر ۱۹۹۳ تلخ ترين ساعات زندگی خود را تجربه کرد. او، با آخرين هواپيما، شهری را که اکنون به وسيله دشمنانش کنترل می شد ترک کرد. پيش از آن، ناگزير شده بود در مسکو از بوريس يلتسين رئيس کشور روسيه به عنوان پيروزمند جنگ  نابرابر ، طلبِ بخشش کند.

شواردنادزه، به سختی موفق شد با اجرای برنامه های اضطراری، کشورش را به ثبات برساند. او، در سال ۱۹۹۸ گفت: "گرجستان بهشت نيست. اما در هر حال يک کشور است". در تفليس، جائی که می توان روشنفکران متاثر از غرب را يافت، شايد چنين باشد. اما شواردنادزه موفق نشد کشورش را به روند اصلاحات هدايت کند. او، ديگر عليه دارودسته های فاسد کاری نمی کرد، زيرا خانواده خودش در فساد مالی دست داشت. دخترش "مانانا" صنعت فيلم و تلويزيون را تحت کنترل داشت و شوهر او صاحب يکی از پررونق ترين شرکت های تلفن همراه گرجستان بود. بعدها گرجستان، تنها همسايه روسيه بود که به فراريان چچن پناه داد. اما با جنگجويان و بزهکاران همکاری کرد.

اکتبر ۲۰۰۱ يک گروه از جنگجويان مسلح وابسته به باندهای سرخورده قفقاز شمالی را ، با اتومبيل وزارت کشور گرجستان، از دره پانکيسی گرجستان به دره کودوری در آبخاز انتقال دادند. اين گروه به روستاها حمله برد، غيرنظاميان را کشت و يک هليکوپتر ناظران سازمان ملل متحد را سرنگون ساخت. ۹ سرنشين هليکوپتر، از جمله يک پزشک ارتش آلمان به قتل رسيدند. به سختی می توان تصور کرد که شواردنادزه، که آن زمان در واشنگتن بود، از اين ماجرا خبر نداشته باشد. زمانی که يک شبکه تلويزيونی اپوزيسيون به نام "روستاوی ۲" از اين معامله کثيف پرده برداشت، وزرای امنيت و کشور گرجستان تصميم به تعطيلی اين شبکه تلويزيونی گرفتند. اما هزاران نفر در تفليس به خيابان ها ريختند. شواردنادزه، هيئت دولت را از کار برکنار کرد و يکبار ديگر قدرت خود را نجات داد. او، ماه ها به دروغ ادعا می کرد که جنگندگان چچن در دره پانکيسي حضور ندارند، تا اين که تحت فشار رسانه ها و سیاستمداران رقیب ، به اين واقعيت اعتراف کرد.

در ان زمان روس ها ادعا کرده بودند که حتی بن لادن در دره پانکيسي ديده شده است. با اين همه، شواردنادزه توانست يکبار ديگر هم موقعيت را به نفع خويش تغيير دهد. او، به مربيان نظامی آمريکائی اجازه ورود به گرجستان داد تا ارتش دست و پا شکسته گرجستان را به سطح ناتو برسانند.

شواردنادزه، پس از پيروزی دوم خود در انتخابات، به سال ۲۰۰۰ بازهم از شانس جدی گرفتن اصلاحات سیاسی و اقتصادی بهره نبرد. او، نام فرزندان سياسی خود،یعنی  ميخائيل ساکاشويلی وزير دادگستری وقت  و زوراب ژوانيا رئيس سابق مجلس را نيز از سر به در کرد.  زیرا مانند همه قدرتمداران حاضر به تقسیم قدرت با فرزندان معنوی خود نبود. شاید به همین جهت آن ها، بعدها  اپوزيسيون شه وارد نادزه را در گرجستان رهبری کردند . هنگامی که ساکاشويلی به او اعتراض کرد که وزيرانش با رشوه، ويلاهای باشکوه ساخته اند، شواردنادزه فقط گفت: "خانه های بزرگ با سنت گرجی انطباق دارند و از رشد اقتصادی حکايت می کنند"! 

شه وارد نادزه هم مانند سایرسیاستمداران عرصه جهان خاکی را به بازیگران امروز سیاست گرجستان سپرد و رفت اما تجربه تلخ زمام داری او پیش روی  رهبران جوان گرجستان امروز است.

khabaronline

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم تیر 1393ساعت 21:21  توسط جواد گلچين فر  | 

ادوارد شوادرنادزه آخرین وزیر امورخارجه اتحاد جماهیر شوروی درگذشت

ادوارد شواردنادزه، نخستین رئیس جمهوری گرجستان ویکی از معماران اصلی پایان دادن به دوران جنگ سرد به رهبری میخائیل گورباچف در سن ۸۶ سالگی درگذشت. ادوارد شوادرنادزه آخرین وزیر امورخارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. او پس از فروپاشی شوروی به مدت8 سال از سال 1995 تا 2003 میلادی رئیس جمهوری گرجستان بود. شوادرنادزه به دنبال اوج گرفتن تظاهرات گسترده مردمی در گرجستان موسوم به انقلاب گل رز در سال 2003از مقام ریاست جمهوری این کشوراستعفا داد. خبرگزاری‌ فرانسه به نقل از مارینا داویداشویلی یکی از نزدیکان خانوادگی شواردنادزه گزارش داد که او روز دوشنبه و به دنبال یک بیماری طولانی مدت درگذشته است. ادوارد شوادرنادزه در 25 ژانویه سال 1928 در روستایی به نام ماماتی در گرجستان به دنیا آمد. پس از پایان یافتن جنگ سرد که با فروپاشی شوروی سابق همراه بود، او که در کنار میخائیل گورباچف از معماران اصلی این فروپاشی بود، در آغاز محبوبیت فراوانی را نزد افکار عمومی غرب به دست آورد.

ار اف ای

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم تیر 1393ساعت 21:18  توسط جواد گلچين فر  | 

ایرانی​ها برگزیده جشنواره فولک گرجستان

گروه فرهنگ و هنر: یک گروه موسیقی ایرانی در جشنواره موسیقی فولک گرجستان صاحب مقام شد.

سرپرست و خواننده گروه موسیقی راوک با اعلام این مطلب گفت: چندی قبل متوجه شدیم که فستیوال فولک موزیک گرجستان فراخوانی را منتشر کرده است و ما هم توانستیم در این جشنواره حضور پیدا کنیم و با ارسال فیلم آثارمان در گرجستان به روی صحنه برویم. او ادامه داد: راوک تنها گروه ایرانی حاضر در جشنواره بود که با هزینه شخصی خودمان به این جشنواره سفر کرده بودیم و سرانجام توانستیم در بخش موسیقی ملل رتبه اول و در بخش کلی جشنواره رتبه سوم را کسب کنیم. محمدرضا داودی درباره گروه‌های حاضر در این جشنواره گفت: مجارستان، گرجستان، لتونی، روسیه، آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و... کشورهایی بودند که در این جشنواره شرکت کرده بودند و این در حالی بود که کشور اوکراین با چند گروه موسیقی در این جشنواره حاضر شده بود. این هنرمند درباره رپرتوآر گروه در این جشنواره توضیح داد: بخشی از کارهای ما را بازسازی و بازخوانی قطعات قدیمی موسیقی ایرانی تشکیل می‌داد که «آتش در سینه دارم» از جمله این قطعات بود. همچنین تعدادی از تصنیف‌های حسین علیزاده و بازخوانی قطعات کردی با شعر فارسی بخش دیگری از برنامه ما بود که آوازهایی را در بیات اصفهان و دشتی شامل می‌شد. وی افزود: آرش احمدی نصب آهنگساز، تنظیم‌کننده و نوازنده تار گروه بود، سیاوش احمدی‌نصب در این اجرا کمانچه نواخت، پوریا خورشیدی تنبک، دف، دایره و کوزه را نواخت و محسن کیوان نیز با ساز سنتور هنرنمایی کرد. داودی درباره پیشینه گروه راوک نیز گفت: گروه ما یک گروه موسیقی تازه تأسیس است که تا به حال کنسرت رسمی در کشور نداشته‌ایم، اما خوشبختانه توانستیم در این جشنواره حائز رتبه شویم.

ايسنا

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم تیر 1393ساعت 11:36  توسط جواد گلچين فر  | 

ترکیه واردات برق از گرجستان را افزایش می‌دهد

ترکیه میزان ٩ میلیون کیلووات برق وارداتی ماهانه خود از گرجستان را در این ماه (ژوئیه) به ١٥٠ میلیون کیلووات افزایش می‌دهد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت خبری انستیتو انرژی، شرکتهای برق آکسا انرژی، انرگو پرو و کی جی ام انرژی ترکیه ماه گذشته از سازمان تنظیم مقررات انرژی این کشور، برای واردات ٢٧٦ میلیون کیلووات برق از طریق خط انتقال برق آخالتسیخه به بورچا در ماه ژوئه، مجوز گرفته بودند که از تاریخ یک ژوئیه (١٠ تیرماه) آغاز به وادات روزانه پنج میلیون کیلووات برق از گرجستان کردند. ترکیه که امسال به دلیل خشکسالی با مشکل کمبود برق مواجه است، ماه گذشته به دلیل مشکلات ایجاد شده در خط انتقال برق آخالتسیخه به بورچا نتوانست از گرجستان برق وارد کند. ظرفیت انتقال برق خط آخالتسیخه- بورچا که توسط ترکیه و گرجستان احداث شده و در دسامبر سال ٢٠١٣ میلادی آغاز به فعالیت کرد، ٧٠٠ مگاوات است. تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه در اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرده بود که در صورتی ایجاد اختلالی در تولید برق این کشور به دلیل خشکسالی، شاید در تابستان از ایران، گرجستان و بلغارستان برق وارد کند.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 14:25  توسط جواد گلچين فر  | 

مبارز احمداوغلو: قرارداد تبادل اطلاعات محرمانه بین گرجستان و ارمنستان می تواند لطمه ای بر منافع آذرب

خبرگزاری آران / سرویس آذربایجان -به گزارش آران نیوز به نقل ازخبرگزاری ترند مبارز احمداوغلو  رییس مرکز فنون و نوآوری های سیاسی در مصاحبه با ترند گفت که گرجستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه را متفق استراتژیک خود می داند، در عین حال، قراردادی درباره تبادل و حفاظت از اطلاعات محرمانه با ارمنستان امضا می کند. 
به گفته وی، جمهوری آذربایجان و گرجستان طرح های انرژی و ارتباطاتی جدی اجرا می کنند. وجود اطلاعات محرمانه در اجرای این طرح ها حتمی است. وی گفت: جمهوری آذربایجان و گرجستان باید سیاست واحد در حفظ تمامیت ارضی در سازمان های بین المللی در پیش بگیرند. گاهی، جمهوری آذربایجان و گرجستان مسایل امنیت نظامی را مورد مذاکره قرار می دهند. همچنین مذاکره مسایل محرمانه در دیدار رؤسای جمهور نیز حتمی است. خطوط لوله های نفتی و گازی میان آذربایجان و ترکیه از طریق اراضی گرجستان عبور می کنند. تأمین امنیت این خطوط لوله ها مملو از اطلاعات محرمانه است. چنین به نظر می رسد که گرجستان با یک دست درصدد بهره برداری از جمهوری آذربایجان است و با دست دیگر نیز قصد انتقال اطلاعات محرمانه آذربایجان به ارمنستان را دارد. ارمنستان اقدامات تفلیس را پیگیری می کند. 
وی افزود: روند توقف فعالیت ایستگاه رادار «غبله» در پی این که روسیه پایگاه های نظامی خود در کشورهای مشترک المنافع را به عنوان پایگاه های نظامی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اعلام کرد، آغاز شد. بدین ترتیب ایستگاه رادار غبله همچنین در حال تبدیل شدن به پایگاه سازمان پیمان امنیت دسته جمعی که ارمنستان یکی از اعضای آن سازمان است، بود. اطلاعات ایستگاه رادار غبله درباره کشورهای عربی و ایران در اختیار ارمنستان نیز قرار می گرفت. ارمنستان می توانست اطلاعات به دست آمده از ایستگاه رادار «غبله» واقع در اراضی جمهوری آذربایجان را به صورت منحصر به فرد به ایران ارایه دهد و روابط ایران و جمهوری آذربایجان را به حد جنگ برساند. لذا باکو در راستای توقف کامل فعالیت نیروگاه رادار غبله فعالیت کرد و به خواسته خود دست یافت.
به گفته وی، گرجستان باید قرارداد منعقده با ارمنستان در زمینه تبادل و حفاظت از اطلاعات محرمانه را لغو کند. دولت کنونی گرجستان باید راه استراتژی روشن در مسأله امنیت منطقه ای را انتخاب کند. زیرا ارامنه ابزاری در دست دیگران هستند و می توانند مجدداً ادعای ارضی علیه گرجستان مطرح کنند.
خبرگزاری آران
+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 14:23  توسط جواد گلچين فر  | 

حزب مخالف گرجستان دستگيري يکي از رهبران اصلي خود را اقدامي سياسي دانست

حزب جنبش ملی متحد گرجستان روز پنجشنبه در واکنش به خبر دستگیری یکی از رهبران اصلی خود در فرودگاه تفلیس، این اقدام را سیاسی توصیف کرد. گیگی اوگولاوا Guigui Ougoulava یکی از نزدیکترین متحدان میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان و از رهبران مخالف روز پنجشنبه به جرم پولشویی در فرودگاه تفلیس دستگیر شد. وزارت دارایی گرجستان تحقیقاتی را درباره اوگولاوا شهردار سابق تفلیس آغاز کرده و وی را به سرمایه گذاری « پول کثیف » برای تبلیغ جنبش ملی متحد- که وی یکی از رهبران اصلی آن است- در انتخابات شهرداری های ماه ژوئن متهم کرده است. این حزب مخالف قرار است ماه ژوئیه در دومین دور انتخابات با حزب رویای گرجستان-ائتلاف وابسته به حزب حاکم- رقابت کند. حزب رویای گرجستان در نخستین دور انتخابات تقریبا 50 درصد آرا را به خود اختصاص داد. این در حالی است که جنبش ملی متحد 22 درصد آرا را کسب کرد. جنبش ملی متحد اعتقاد دارد اوگولاوا به دلایل سیاسی بازداشت شده است تا تبلیغات انتخاباتی این حزب متوقف شود. به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس، این حزب در بیانیه ای اعلام کرد این دستگیری نشان می دهد «‌ برنامه دولت در زمینه مجازات و تحت پیگرد قرار دادن مخالفان تشدید شده است. » اوگولاوا پیش از آنکه در فرودگاه تفلیس دستگیر شود به خبرنگاران گفته بود به کیف سفر می کند و روز پنجشنبه به گرجستان باز می گردد. اوگولاوا فوریه 2013 هنگامی که شهردار تفلیس بود به علت ایجاد مشاغل ساختگی در شهرداری برای صدها تن از فعالان حزب جنبش ملی متحد متهم شده بود. از زمانی که حزب رویای گرجستان سال 2012 در انتخابات پارلمانی پیروز شد، شمار بسیاری از متحدان ساکاشویلی هدف تحقیقات قرار گرفته و برخی از آنها زندانی شده اند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 2:52  توسط جواد گلچين فر  | 

بنرهای رمضانی برای اولین بار در گرجستان نصب شده است

سرویس بین الملل آناج – برای اولین بار طی سال های گذشته با ابتکار اداره مسلمانان گرجستان و همچنین همکاری شهرداری شهرهای مارنئولی و گاردابان بنرهای تبریک ماه رمضان به زبان های آذری و گرجی در معابر شهر نصب شده است. شیخ رامین ایگیداف روحانی اداره مسلمانان گرجستان در این باره خبر داده و گفته است که با هماهنگی شهرداری های شهر مارنئولی و گاردابان ،این بنرها تاپایان ماه رمضان در معابر شهر خواهند ماند. مارنئولی و گاردابان دو شهر عمده گرجستان می باشند که مسلمانان آذری تبار در این شهرها ساکن هستند.

مرکز فرهنگی پژوهشی روش

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 2:51  توسط جواد گلچين فر  | 

دادگاه اروپایی حقوق بشر و ادعای گرجستان علیه روسیه

دادگاه اروپایی اقدام روسیه در اخراج اتباع گرجستان را محکوم کرد

تهران- ایرنا- دادگاه حقوق بشر اروپا اقدام روسیه در سال 2006 میلادی در مورد اخراج گسترده اتباع گرجستان از این کشور را محکوم کرد.

 به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، دادگاه حقوق بشر اروپا روز جاری روسیه را در ارتباط با اخراج گسترده شهروندان گرجستان در سال 2006 یعنی دو سال قبل از درگیری نظامی میان دو کشور، محکوم کرد.

بر پایه رأی این دادگاه، مقامات روسیه در پاییز سال 2006 میلادی سیاست هماهنگ دستگیری، بازداشت و اخراج شهروندان گرجستان را به صورت ˈخودسرانهˈ در پیش گرفته بودند.

بر پایه این گزارش، مسکو در سال 2006 میلادی در واکنش به اقدام تفلیس در احضار و سپس اخراج چهار افسر روس مظنون به جاسوسی، هزاران تن از اتباع گرجستان را دستگیر، بازداشت و از روسیه اخراج کرد.

حکم دادگاه اروپایی بر پایه شکایتی که گرجستان در سال 2007 علیه روسیه مطرح و سیاست مسکو را در مورد این اخراج ها ˈخودسرانهˈ توصیف کرد، صادر شده است.

خبر گزاری جمهوری اسلامی 


دادگاه اروپايي حقوق بشر ادعاهاي گرجستان عليه روسيه را رد کرد

دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) ادعاهای گرجستان را در باره تخلفات روسیه از کنوانسیون منع تبعیض نژادی بررسی نمی کند.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس از مسکو، وزارت دادگستری روسیه در بیانیه ای اعلام کرد این دادگاه دریافته است که اطلاعات در باره اخراج شهروندان گرجستانی در سال 2006 تنها به دوره نگهداری غیرقانونی مهاجران در مراکز موقتی مربوط می شود.
وزارت دادگستری روسیه در این بیانیه اعلام کرد:« دادگاه عالی حقوق بشر اروپا پنجشنبه ادعاهای گرجستان را در باره تخلف روسیه از ماده 14 منع تبعیض نژادی به هر دلیل و ماده 18 کنوانسیون حدود اعمال محدودیت های ممکن بر حقوق بشر را رد کرد. این دادگاه هیچ موردی را در خصوص اخراج شهروندان گرجستانی که به صورت غیر قانونی در روسیه زندگی می کنند نیافته است.»

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 2:49  توسط جواد گلچين فر  | 

هیاتی از کنگره آمریکا با رییس جمهوری گرجستان دیدار کرد

تهران-ایرنا- رییس جمهوری گرجستان و هیاتی از کنگره آمریکا روز یکشنبه دیدار و در مورد مهمترین تحولات منطقه ای و جهانی از جمله موضوع مشکلات امنیتی تبادل نظر کردند. به گزارش پایگاه خبری ترند، گئورگی مارگولاشویلی رییس جمهوری گرجستان با این هیات از نمایندگان کنگره آمریکا دیدار و گفت و گو کرد. این هیات آمریکایی به ریاست سناتور بنیامین کاردین رییس کمیته امور امنیت و همکاری در اروپا و یک عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این دیدار در مورد تحولات منطقه ای و جهانی رایزنی کرد. اعضای این هیات از کنگره آمریکا به رییس جمهوری گرجستان به دلیل امضا توافق نامه اخیر با اتحادیه اروپا تبریک گفتند. دو طرف در این دیدار علاوه بر بررسی چالش های امنیتی فعلی در جهان بر اهمیت مشارکت سربازان گرجستانی در عملیات تحت امر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) تاکید کردند. اعضای این هیات از کنگره آمریکا در ادامه دیدارهایشان با مقام های گرجستان بر اهمیت مشارکت این کشور در تضمین امنیت جهانی تاکید و از تفلیس به خاطر اقداماتش در حمایت از صلح در جهان قدردانی کردند. آنها تاکید کردند که این اقدامات گرجستان همچنین طرح های دولت این کشور برای اعمال اصلاحات در بخش های مختلف به طور مناسب در نشست آتی ناتو معرفی خواهند شد. این نمایندگان کنگره آمریکا همچنین در مورد تقویت روابط کشورشان با گرجستان ابراز رضایت کردند و در ادامه در مورد توسعه و گسترش این روابط تبادل نظر کردند. همچنین نمایندگان کنگره آمریکا و رییس جمهوری گرجستان جدیدترین و مهمترین تحولات مربوط به امنیت جهانی به ویژه تحولات بحران اوکراین را بررسی کردند. این هیات آمریکایی در ادامه سفرشان به گرجستان قرار است با نخست وزیر و دیگر اعضای دولت این کشور دیدار کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم تیر 1393ساعت 14:39  توسط جواد گلچين فر  | 

شگفتی باستان‌شناسان از کشف ارابه 4هزار ساله در گرجستان

در یک کشف نادر در گرجستان باستان‌شناسان در مقبره‌ای چند هزار ساله موفق به کشف یک ارابه شدند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ارابه که قدمتی حدود 4 هزار سال دارد، به اوایل عصر برنز تعلق دارد و در یکی از محوطه‌های تاریخی منطقه قفقاز به نام «کورگان» توسط باستان‌شناسان دانشگاه بازل سوئیس کشف شد. به گزارش نشنال جئوگرافی، این ارابه با چرخ‌های چوبی در بخشی از مقبره‌ای واقع شده که در قرن‌های گذشته بارها مورد تاراج قرار گرفته، هرچند در فصل جدید کاوش باستان‌شناسان موفق به کشف 23 قطعه طلا شدند. البته استخوان‌های مالک این مقبره طی قرن‌های گذشته برای جدا کردن قطعات زیورآلات از آن خرد شده و در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از مالک مقبره وجود ندارد. کشف این مقبره در شرایطی باستان‌شناسان را شگفت‌زده کرده که تاکنون در مقبره‌های منطقه قفقاز و حتا قاره اروپا هیچ نشانه‌ای از دفن ارابه در کنار مردگان برای سفر آن‌ها به جهان دیگر کشف نشده بود و تا کنون تصور می‌شود که تنها مصریان باستان برای سفر مردگان به همراه آن‌ها ارابه‌هایشان را دفن می‌کرده‌اند که مشهورترین مورد آن ارابه طلای مقبره فرعون توتنخامون است. پروژه کاوش در محوطه تاریخی گورگان در شرق گرجستان از سال 2012 آغاز شده و قرار است نتایج کامل فصل جدید کاوش نیز در ماه‌های آتی توسط دانشگاه بازل منتشر شود.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم تیر 1393ساعت 14:36  توسط جواد گلچين فر  | 

سفارت ترکمنستان در قرقیزستان و گرجستان دایر می‌شود

رئیس جمهور ترکمنستان طی حکمی دستور گشایش سفارتخانه‌های این کشور در بیشکک پایتخت قرقیزستان و تفلیس پایتخت گرجستان را صادر کرد. 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس جمهور ترکمنستان طی احکام جداگانه دستور گشایش سفارتخانه‌های این کشور در بیشکک پایتخت قرقیزستان و تفلیس پایتخت گرجستان را صادر کرد. روزنامه ترکمنستان بیطرف امروز در گزارشی ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد: قربانقلی بردی‏محمداف رئیس جمهور ترکمنستان با صدور حکمی اعلام کرده که در سال‏‌های اخیر سفارت قرقیزستان و گرجستان در عشق‏‌آباد فعال هستند و افتتاح سفارت ترکمنستان در این 2 کشور همسایه گام مهمی در راستای تقویت و گسترش روابط و همکاری‏‌های دوستانه بین ترکمنستان با قرقیزستان و گرجستان خواهد شد. بردی‏محمداف تصریح کرد: راه‏‌اندازی سفارتخانه‏‌های ترکمنستان در بیشکک و تفلیس در واقع یک واقعه مهم و تاریخی در مناسبات ترکمنستان با این کشورها است و عشق‏‌آباد قصد دارد در آینده نیز روابط و همکاری‏‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‏‌المللی را با قرقیزستان و گرجستان بیش از پیش توسعه و گسترش دهد. لازم به ذکر است جمهوری ترکمنستان با بیش از 130 کشور دنیا روابط دیپلماتیک خود را برقرار کرده و هم‏‌اکنون بیش از 35 نمایندگی سیاسی ترکمنستان در کشورهای خارجی فعال هستند. 

News Agency

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم تیر 1393ساعت 14:35  توسط جواد گلچين فر  | 

عضویت کامل گرجستان در اتحادیه اروپا پس از 10 سال

پیوستن پر پیچ و خم گرجستان به اتحادیه اروپا پایان کار نیست و در واقع آغازی بر یک مقابله به مثل رسمی با سیاست های روسیه در این کشور است.

ایراس؛ ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان پس از امضای موافقتنامه سیاسی و اقتصادی با اتحادیه اروپا اعلام کرد که این کشور برای عضویت کامل در اتحادیه اروپا نیازمند پیمودن یک راه ۱۰ ساله است و از این منظر همه چیز بستگی به سرعت پیشرفت کشورش دارد. به گزارش ایراس به نقل از ترند، نخست وزیر اوکراین روز ۲۷ ژوئن پس از امضای موافقت نامه با اتحادیه اروپا در کنفرانسی مطبوعاتی در این باره گفت: "گرجستان این توانایی را دارد که به یکی از اعضای کامل اتحادیه اروپا تبدیل شود. ما به طور کامل برای اجرای تمام اصلاحات در کشور جهت تامین الزامات پیوستن به اتحادیه اروپا متعهد هستیم. من به شخصه انجام امور لازم را برای این کار را تضمین می کنم." گرجستان، مولداوی و اوکراین روز ۲۷ ژوئن با امضای موافق نامه تجاری اجازه ورود به منطقه آزاد تجاری اروپا را پیدا کردند. خوزه مانوئل بارسو رئیس کمیسیون اروپا در این نشست گفت: "تصمیم بر این بود که تاریخ مشخصی برای پیوستن این سه کشور به اتحادیه اروپا مشخص نشود و هر سه آنها باید به دنبال روند پیوستن خود به اتحادیه اروپا باشند." پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به معنی خروج این کشور از تبدیل شدن به حیاط خلوت روسیه است. تلاش تفلیس برای پیوستن به خانواده اتحادیه اروپا تنها با این موافقتنامه به نتیجه نخواهد رسید، چرا که این عضویت نوعی تقابل با سیاست های روسیه است. بنا بر پیش بینی کارشناسان اتحادیه اروپا، گرجستان می تواند از طریق صادرات محصولات کشاورزی از سود ۹ میلیون دلاری در هر سال استفاده کند که نتیجه آن یک رشد ۳/۴ درصدی برای اقتصاد این کشور است. در مقابل هشدار کارشناسان اتحادیه اروپا حاکی از آن است که گرجستان تا زمانی که اصلاحات کامل و گسترده ای در قوانین و مقرارت و سیستم سیاسی اش ایجاد نکند نمی تواند امیدی به استفاده از این سود های کلان در کشورش داشته باشد.

موسسه مطالعات ایران اوراسیا (ایراس)

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم تیر 1393ساعت 14:32  توسط جواد گلچين فر  | 

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس گرجستان به تهران می آید

تهران-ایرنا- عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از سفر هیات پارلمانی گرجستان به تهران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سفر به دعوت علاء الدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس انجام می شود.  به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، حسین سبحانی نیا افزود: رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس گرجستان به همراه هیاتی به تهران سفر می کند. نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس گرجستان بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است در این سفر ضمن دیدار با همتایان خود با برخی از مسوولان کشور دیدار و درباره مسایل دو جانبه گفت وگو کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم تیر 1393ساعت 13:0  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان عضو کامل اتحادیه اروپا می شود

ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر گرجستان نسبت به عضویت کامل این کشور در اتحادیه اروپا اظهار امیدواری نمود. به گزارش ایراس به نقل از ترند، وی که طی کنفرانسی مطبوعاتی در بروکسل سخن می گفت، اظهار داشت: "گرجستان می تواند طی پنج تا ده سال آینده به عضویت کامل در اتحادیه اروپا درآید." با این حال وی تاکید نمود که تاریخ دقیق عضویت تفلیس در اروپا مشخص نیست. وی با تاکید بر این امر که الحاق کامل گرجستان به اروپا بستگی به پیشرفت تفلیس دارد، از آمادگی کشورش جهت انجام تمام پیش نیازها و اصلاحات مورد نظر خبر داد.

موسسه مطالعات ایران اوراسیا (ایراس)

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم تیر 1393ساعت 12:57  توسط جواد گلچين فر  | 

روسیه برای رایزنی با اوکراین، مالدووی و گرجستان پس از عضویت وابسته آنها با اتحادیه اروپا آماده است

مسکو، 7 تیر، خبرگزاری ریا نووستی/ سرگی لاوروف (Sergey Lavrov) وزیر امور خارجه روسیه در برنامه خبری شبکه دوم تلویزیون روسیه اعلام کرد مسکو کمافی السابق برای رایزنی با اوکراین، مالدووی و گرجستان در باره تطبیق سیاست اقتصادی با وضع بوجود آمده پس از عضویت وابسته آنها در اتحادیه اروپا آماده است. یادآور می شود اوکراین و اتحادیه اروپا روز جمعه در بروکسل بخش اقتصادی توافقنامه عضویت وابسته اوکراین را امضا کردند که ایجاد ناحیه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا را در نظر می گیرد. دمیتری پسکوف دبیر مطبوعاتی رییس جمهور روسیه چندی پیش اعلام کرد امضای توافقنامه های عضویت وابسته اوکراین، گرجستان و مالدووی در اتحادیه اروپا حق این کشور ها است اما در صورت تاثیر منفی این اسناد بر بازار روسیه پس از اجرای آنها مسکو تدابیر حمایتی برای دفاع از اقتصاد خود اتخاذ خواهد نمود.

http://pe.ria.ru/onlinenews/20140628/131346544.html

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم تیر 1393ساعت 12:55  توسط جواد گلچين فر  | 

بی‌میلی ناتو به پذیرش گرجستان

به گفته دیپلمات‌ها، کشورهای عضو ناتو که هراس دارند روسیه دشمنشان شود، احتمال ندارد که اقدامی برای عضویت گرجستان در این سازمان انجام دهند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، با توجه به اینکه روابط ناتو- روسیه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه تیره شده است، این سوال که آیا گرجستان برای عضویت در "طرح اقدام عضویت" (MAP) که گامی به سوی عضویت در ناتو است، دعوت شد، همچنان مطرح است و دیدگاه‌های متفاوتی از سوی کشورهای عضو ناتو بیان شده است. برخی از متحدان بر این باورند که نباید به گرجستان عضویت "مپ" را اعطا کرد. این گروه بر این باورند که در صورت انجام آن با اقدامات تلافی‌جویانه روسیه مواجه می‌شوند. در مقابل اعضای دیگری می‌گویند که در صورت عدم انجام این اقدام، ناتو در واقع در مقابل فشارهای روسیه سر تعظیم فرود آورده است. به گفته یکی از دیپلمات‌ها، آنها اختلاف اتحاد ناتو به 50 – 50 رسیده است و با این روند نمی‌توان به توافق جامع دست یافت. روسیه در سال 2008 جنگ پنج روزه‌ای با گرجستان داشت که طی آن نیروهای روسیه وارد بخشی عظیم از این کشور شدند و با تحقیر کردن ارتش گرجستان یکی از پایگاه‌های جدید ساخت ناتو را تخریب کردند. پس از این جنگ، روسیه مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی را به عنوان کشور مستقل به رسمیت شناخت. همین اقدام کار را برای مداخله ناتو و حمایت از گرجستان دشوار کرد. چنانچه گرجستان عضو ناتو شود، اعضای این ائتلاف باید در صورت حمله به این کشور برای دفاع از آن مداخله کنند. روسیه که می‌گوید الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور در ماه مارس به دلیل پیشروی‌های نظامی ناتو در مناطق شرقی اوکراین بود، به طور آشکار خصومت خود را با پیوستن گرجستان به ناتو اعلام کرده است.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم تیر 1393ساعت 9:48  توسط جواد گلچين فر  | 

اولین نمایشگاه صنایع دستی ایران – اردبیل در گرجستان گشایش یافت

اردبیل – خبرگزاری مهر: اولین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی، فرش دستباف، سوغات و گردشگری جمهوری اسلامی ایران – اردبیل در شهر بندری باتومی گرجستان گشایش یافت. به گزارش خبرنگار مهر، در این نمایشگاه که عصر چهارشنبه افتتاح شد، مسئولان کشور گرجستان و آجارستان و نیز کشور ایران به همراه صنعتگران و فعالان این عرصه از دو کشور حضور داشتند. وزیر کشاورزی و رئیس مجلس آجارستان، سرکنسول ایران در شهر باتومی گرجستان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل و ... از میهمانان و حاضران در مراسم افتتاح این نمایشگاه بودند. در این نمایشگاه بیش از 35 غرفه در زمینه های صنایع دستی اصیل و بومی، فرش دستباف ایرانی، سوغات و گردشگری از سراسر کشور بویژه استان اردبیل برپا شده است. سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر باتومی گرجستان در مراسم افتتاح این نمایشگاه طی سخنانی صنایع دستی کشورمان را در دنیا بی نظیر و اصیل توصیف کرد. احمدرضا ارزنجانی ادامه داد: صنعت دست صنعتگران ایران به دلیل اصالت از ارزش معنوی بسیار بالایی در دنیا برخوردار است. وی برپایی این نمایشگاه ها را در توسعه روابط تجاری دو طرف تاثیرگذار خواند و به تکرار این تبادلات هنری و تجاری در قالب نمایشگاه به منظور توسعه روابط و همکاری تاکید کرد. این نمایشگاه با مشارکت سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل استان اردبیل، مرکز ملی فرش ایرانو نیز فعالان بخش خصوصی راه اندازی شده است. اولین نمایشگاه تخصصی صنایع دستی، فرش دستباف، سوغات و گردشگری جمهوری اسلامی ایران – اردبیل در شهر بندری باتومی گرجستان از 28 خرداد تا اول تیرماه جاری پذیرای علاقمندان از کشور گرجستان و سایر گردشگران این شهر است.

خبرگزاري مهر

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم خرداد 1393ساعت 13:59  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر