X
تبلیغات
گرجستان - اخبار گرجستان

گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

ایران و گرجستان ظرفیت های متنوعی برای توسعه روابط همه جانبه دارند

تهران- ایرنا-محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه به روابط تاریخی، دیرینه و دوستانه با کشور گرجستان اشاره کرد و گفت: ظرفیت های بسیار متنوع و متعددی برای توسعه همه جانبه روابط به ویژه در بخش تجاری و اقتصادی و نیز تقویت روابط پارلمانی بین دو کشور وجود دارد.
به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه ،ایوسب چاخواشویلی سفیر جدید گرجستان در جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) ضمن دیدار و گفت و گو با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ، رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد. ظریف در این دیدار به روابط تاریخی، دیرینه و دوستانه بین دو کشور و همچنین ارتباطات بسیار صمیمی مردمی دو کشور و حضور و اقامت گرجی ها در ایران اشاره کرد. وی با تاکید بر وجود ظرفیت های بسیار متنوع و متعدد برای توسعه همه جانبه روابط به ویژه در بخش تجاری و اقتصادی و نیز تقویت روابط پارلمانی، بر ضرورت تلاش برای رفع برخی موانع و مشکلات و تسهیل تقویت بیش از پیش این روابط و مبادلات در عرصه های تجاری تاکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تحسین سابقه و تجربه بسیار خوب فعالیت سفیر جدید گرجستان در ایران و تسلط وی به زبان فارسی و همچنین آشنایی وی با ظرفیت ها و توانمندی های فنی و مهندسی و دستاوردهای صنعتی کشورمان ، ابراز امیدواری کرد: با تلاش و پیگیری بی وقفه سفیر جدید و بهره برداری از ظرفیت های خوب دو کشور شاهد رفع برخی موانع موجود و تسهیل روند توسعه و گسترش بیش از پیش روابط بین دو کشور به ویژه در عرصه های اقتصادی ، بازرگانی و تجاری باشیم. چاخواشویلی سفیر جدید گرجستان نیز در این دیدار ضمن تبریک سال نو شمسی و عید نوروز به وزیر امور خارجه کشورمان و ابلاغ سلامهای وزیر خارجه کشورش به دکتر ظریف ، گزارشی از روند روابط خارجی کشورش در ابعاد دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی ارائه کرد و به سابقه روابط خوب دو کشور و همچنین ظرفیت های گسترده در دو کشور برای توسعه روابط اشاره کرد. وی همچنین با اشاره به خاطرات خوب خود از دوران حضورش در ایران در گذشته و فراگیری زبان شیرین فارسی و علاقه خود به فرهنگ مردم و کشور ایران تاکید کرد :مردم و دولت گرجستان از پیشرفت ها و دستاوردهای ایران در عرصه های مختلف خرسندند و تفلیس علاقه مند به توسعه همه جانبه روابط با تهران است. سفیر جدید گرجستان همچنین با اشاره به حجم بالای مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور، تاکید کرد همه توان خود را برای توسعه و ارتقای بیش از پیش روابط بین تهران و تفلیس به کار خواهد گرفت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 19:48  توسط جواد گلچين فر  | 

ایرانیان در فهرست برترین مسافران گرجستان

گرجستان رشدی 8 درصدی را در شمار جذب مسافران خارجی در ماه مارس سال 2014 میلادی نسبت به همین زمان در سال گذشته میلادی تجربه کرده است.
گروه اجتماعی تدبیر: وزارت کشور گرجستان با اعلام خبر افزایش 8 درصدی سفر جهانگردان خارجی به آن کشور در ماه مارس گذشته از قرارگیری جهانگردان ایرانی در فهرست برتر مسافران خبر داده است. به گزارش تدبیر، سایت گزارش وضعیت دموکراسی گرجستان (دموکراسی اند فری دام واچ) با انتشار خبر افزایش سفر جهانگردان خارجی به گرجستان افزوده است :"گرجستان رشدی 8 درصدی را در شمار جذب مسافران خارجی در ماه مارس سال 2014 میلادی نسبت به همین زمان در سال گذشته میلادی تجربه کرده است." این سایت خبری در ادامه می افزاید :"به گزارش وزرات کشور گرجستان در سه ماهه گذشته 392.725 مسافر خارجی به گرجستان سفر کرده اند. وزارت کشور گرجستان هم چنین اشاره کرده که میزان سفرهای توریستی در این مدت زمان رشدی 10.1 درصدی در مقایسه با سال گذشته، سفرهای تزانزیتی رشدی 39 درصدی و سفرهایی که به علل دیگر انجام شده اند کاهشی 3 درصدی در مقایسه با همین زمان در سال گذشته داشته اند." وزارت کشور گرجستان هم چنین با اشاره به فهرست کشورهایی که بیش ترین مسافران خارجی از آن جا به گرجستان سفر کرده اند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، اوکراین و ایران را در صدر فهرست قرار داده است.

سایت خبری تحلیلی تدبیر
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم فروردین 1393ساعت 19:46  توسط جواد گلچين فر  | 

تقدیر ناتو از پيشرفت‌های گرجستان

به گزارش سرويس بين‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه ، آندرس فوگ راسموسن دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) روز چهارشنبه از « پیشرفت های » گرجستان تقدیر و اعلام کرد این کشور که نامزد پیوستن به ناتوست می تواند  نمونه ای  برای اروپای شرقی باشد. راسموسن در آغاز نشست ناتو-گرجستان در بروکسل گفت : «‌ گرجستان می تواند به نمونه ای در منطقه تبدیل شود. کشوری که با خود امنیت و ثبات را آورد، اصلاحات واقعی را دنبال کرد و از آن سود واقعی به دست آورد. این کشور برای دستیابی به انتخاب مطلق خود برای پیوستن به اروپا و ناتو در مسیر درستی قرار گرفته است. » وی تأیید کرد ناتو در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان  پایبند باقی می ماند. راسموسن در حضور وزیر امور خارجه گرجستان گفت در سال های اخیر « گرجستان ثابت کرده است می تواند صادرکننده ثبات باشد. در مأموریت ناتو در افغانستان، شما در بین اصلی ترین نیروهای غیرناتو هستید که مشارکت دارید. »
باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم فروردین 1393ساعت 12:37  توسط جواد گلچين فر  | 

تهدید گرجستان برای صدور حکم بازداشت برای میخائیل ساکاشویلی

مقام‌های گرجستان، میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان را تهدید کرده‌اند که در صورت برنگشتن به کشور، برای او حکم بازداشت بین‌المللی صادر می‌کنند. مقام‌های گرجستان خواهان بازجویی از رئیس‌جمهوری سابق در ارتباط با چندین پرونده جنایی از جمله مرگ مشکوک زوراب زوانیا، نخست‌وزیر سابق این کشور هستند.

قای ساکاشویلی گفته است که در این ارتباط به گرجستان باز نمی‌گردد. میخائیل ساکاشویلی که چندی است خارج از این کشور زندگی می‌کند، مدعی است که این اقدام با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌شود. وزارت امور خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا از این اقدام دولت گرجستان برای پیگرد مقام‌های سابق انتقاد کرده‌اند. به میخائیل ساکاشویلی گفته شده که امروز( ۲۷ مارس) در دادگاه حضور یابد و به سئوال‌ها در مورد ۱۰ پرونده پاسخ دهد. به جز پرونده مرگ نخست‌وزیر سابق، دادستان می‌خواهد از آقای ساکاشویلی در باره حمله به دفتر یک تلویزیون مستقل، اتهام اختلاس توسط نیروهای امنیتی و تصرف غیر قانونی اموال بازجویی کند.

BBC

+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 4:22  توسط جواد گلچين فر  | 

سفير پيشين گرجستان در آمريکا: روسيه با اشغال کريمه نظم جهاني را برهم زده است

سفیر پیشین گرجستان در آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد روسیه با اشغال شبه جزیره کریمه، نظم جهانی را بر هم زده است. تموری یاکوباشویلی که یک دوره نیز به عنوان معاون نخست وزیر گرجستان بود، افزود روسیه همچنین با این کار خود تلاش ها به منظور تامین امنیت هسته ای را خنثی کرده است. این مقام پیشین دولت گرجستان با توجه به تجربه مداخله روسیه در این کشور در سال 2008 میلادی هنگامی که مسکو به بهانه پشتیبانی از اوستیای جنوبی و آبخازی به گرجستان حمله کرد، در گفتگو با خبرگزاری آلمان این اظهارات را درباره وضع اوکراین بیان کرد. به گزارش خبرگزاری آلمان از واشنگتن، سفیر پیشین گرجستان در آمریکا همچنین اعلام کرد بسیاری از کارخانه هایی که در اوکراین قرار دارد، برای ارتش روسیه از اهمیت خاصی برخوردار است. تیموری یاکوباشویلی همچنین تاکید کرد :« من فکر می کنم بسیار روشن است که هدف آنها (مقامات روسیه) ورود به داخل اوکراین است و حال ممکن است که این هدف از طریق نظامی و یا با روش های دیگر انجام شود و در هر حال منظور از این اقدام روسیه مقابله نظامی با مقامات اوکراین است.»
سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  جمعه هشتم فروردین 1393ساعت 4:20  توسط جواد گلچين فر  | 

رییس جمهور سابق گرجستان بزودی محاکمه می شود

تهران - ایرنا - دادستانی کل گرجستان قصد دارد در رابطه با چند پرونده کیفری از میخاییل ساآکاشویلی رییس جمهور سابق این کشور بازجویی کند.
خبرگزاری ریانووستی به نقل از نماینده دادستانی گرجستان افزود: تحقیقات قضایی در رابطه با تعدادی از پرونده ها در مرحله پایانی قرار دارد و دادستانی با ضرورت بازجویی از میخاییل ساآکاشویلی به عنوان شاهد در رابطه با این پرونده ها روبرو شده است. دادستانی گرجستان تاریخ بازجویی از رییس جمهور سابق این کشور را که بلافاصله پس از تحلیف رییس جمهور فعلی از گرجستان خارج شده، روز 27 مارس تعیین کرده است. دادستانی گرجستان خاطرنشان می سازد در رابطه با 10 پرونده کیفری از جمله قتل زوراب ژوانیا نخست وزیر وقت گرجستان در سال 2010 میلادی از میخاییل ساآکاشویلی سوالاتی دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم فروردین 1393ساعت 1:26  توسط جواد گلچين فر  | 

گسترش همکاري هاي دفاعي ميان گرجستان و ايتاليا

خبرگزاري آريا- گرجستان و ايتاليا همکاري هاي نظامي و دفاعي خود را گسترش مي دهند. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، وزارت دفاع گرجستان روز پنج شنبه در بيانيه اي اعلام کرد، در ديدار ايراکلي آلاسانيا وزير دفاع اين کشور با روبرتو پينوتي همتاي ايتاليايي وي در رم، گسترش همکاري هاي دفاعي ميان دو کشور مورد بررسي قرار گرفت. وزير دفاع گرجستان در اين ديدار گزارشي از اصلاحات انجام شده در زمينه هاي دفاعي در اين کشور در اختيار همتاي ايتاليايي خود قرار داد. در اين ديدار موضوع شرکت گرجستان در ماموريت ايساف و طرح هاي اين نيرو پس از اتمام ماموريت در افغانستان مورد بررسي قرار گرفت. وزيران دفاع ايتاليا و گرجستان همچنين گسترش همکاري هاي دو کشور در زمينه هاي نظامي را مورد بررسي قرار دادند. هيات دفاعي اعزامي از گرجستان همچنين ديدارهاي ديگري با مسئولان عالي رتبه نظامي ايتاليا انجام خواهد داد؛ و از موسسات مختلف نظامي اين کشور ديدار خواهد کرد.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم اسفند 1392ساعت 21:29  توسط جواد گلچين فر  | 

تیم ملی جودو ایران در گرجستان و ترکیه

تهران - ایرنا - تیم ملی جودو مردان ایران در رقابت های بین المللی جودو جایزه بزرگ گرجستان و ترکیه شرکت خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، رقابت های گرجستان در روزهای 2 و 3 فروردین ماه و پیکارهای ترکیه نیز در روزهای 7 و 8 فروردین ماه برگزار خواهد شد. براین اساس تیم ملی جودو ایران با ترکیب امیر قاسمی نژاد در وزن 81 کیلوگرم، محمد جمالی در 90 و جواد محجوب در وزن 100 کیلوگرم راهی این دو رقابت خواهد شد. مسعود حاجی آخوندزاده سرمربی تیم ملی جودو ایران روز شنبه در این خصوص به ایرنا گفت: امیدوارم مقدمات سفر به این دو رقابت انجام شود تا جودوکاران در شرایط ایده آل تری قرار بگیرند. وی افزود: در تلاش هستیم زودتر عازم گرجستان شویم تا اردوی دو هفته ای نیر با تیم ملی این کشور در شهر تفلیس داشته باشیم. آخوندزاده ادامه داد: مرحله جدید تمرینات تیم ملی جودو ایران از روز شنبه هفته آینده آغاز خواهد شد تا تیم ایران به تدریج آماده حضور در بازی های آسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی و سپس رقابت های انتخابی المپیک 2016 ریودوژانیرو برزیل شود. سرمربی تیم ملی جودو ایران تاکید کرد: همچنین از فدراسیون جودو خواسته ام تا مقدمات برگزاری اردوی تمرینی مشترک با یکی از کشورهای همسایه چون جمهوری آذربایجان را فراهم کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 13:18  توسط جواد گلچين فر  | 

از گرجستان تا اوکراین

در وضعیت فعلی آنچه می‌تواند مطلوب روسیه باشد، حفاظت از پایگاه نظامی و البته سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی است که در شرق این کشور کرده و در عین حال «کریمه»‌ای که از مام وطن در دوران خروشچف جدا شده بود اکنون به آغوش آن بازگشته است.
به گزارش خبرگزاری فارس،‌ «هشت هشت دو هزار و هشت» زمانی که در پکن مراسم افتتاحیه المپیک در حال برگزاری بود، تانک‌های «تی 72» روسی در صف طولانی در انتظار ورود به تونل «روکی» در مرز اوستیای جنوبی بودند، رویدادی که در نهایت منجر به استقلال دو جمهوری اوستیای جنوبی و آبخازیا شد. گرجستان در آن دوران شرایط ویژه‌ای را تجربه می‌کرد؛ از سویی مبادلات امنیتی خود را با نهادهای غربی گسترده‌تر کرده بود و از سوی دیگر شاهد یکپارچگی بین نیروهای سیاسی و اجتماعی‌اش بود، اما هیچ کدام از این مسائل نتوانست منتهی به حضور ناتو و آمریکا در عرصه عملیاتی نبرد ضد روسی شود. آن المپیک با پیروزی چینی‌ها با 100 مدال به پایان رسید و البته افسران روس نیز مدال‌های شجاعت دریافت کردند و آنچه باقی ماند گرجستانی زخم خورده بود که هیچ دارویی نمی‌تواند آن را التیام بخشد. اما سال 2014 و المپیک زمستانی سوچی در مرزهای آبخازیا، جمهوری نوجوان بر آمده از امپراتوری اتحاد شوروی با پیروزی روس‌ها به پایان رسید، شیرینی این پیروزی به کام پوتین زمانی که اخباری از اشغال کی‌ف در رسانه‌ها منتشر شد، تلخ شد. اما اینبار تانک‌های «تی 72» جای خود را به بالگردهای «می –28» دادند. 12 بالگردی که غافلگیرانه همراه کامیون‌های نظامی در شبه جزیره «کرمیه» پدیدار شدند. روسیه در اعلامی رسمی مسئولیت حفظ جان رئیس جمهور قانونی اوکراین «ویکتور یانکویچ» را بر عهده گرفت و پرچم‌های روسیه در ساختمان‌های دولتی این شبه جزیره استراتژیک به اهتزاز در آمدند. کریمه 2 میلیون نفری با تفاوت‌های نژادی از روس‌ها 59 درصد‌، اوکراینی‌ها 24 درصد و تاتارهای مسلمان که باقی مانده از اشغال امپراطوری عثمانی هستند بر پیچیدگی این پازل افزوده است. اوکراین کشوری 45 میلیونی است که 17 درصد از جمعیت آن را روس تبارها تشکیل می‌دهند. در حال حاضر فساد مالی و اداری در آن بیداد می‌کند و از سوی دیگر عدم وجود دولت مرکزی می‌تواند بحران‌های داخلی را به همسایگان اوکراین در غرب از جمله لهستان تسری دهد. عموماً همسایگان غربی اوکراین با وضعیت اقتصادی شکننده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند و این مساله رویای اروپایی را با چالش‌های جدی مواجه کرده است. روسیه امروز بر خلاف آنچه در رسانه‌های غربی بر تبل آن می‌کوبند چندان نگران وضعیت آینده اوکراین نیست به طوری که حفظ شرکت‌های مشترک و بندر «سواستوپل» در دریای سیاه و کمک‌های تجاری و مالی با جغرافیایی با جمعیت 2 میلیون نفر می‌تواند خوشآیند مسکو هم باشد. در همین حال در غرب وضعیت شکل دیگری است. اوکراینی‌ها همانطور که اشاره شد با «تیموشنکو»یی همراه هستند که متهم به دریافت رشوه از برادر بزرگتر است. رشوه‌ای که در پی آن به زندان افتاد و اکنون بدون پاسخی قانع کننده و تحت تاثیر یک آنارشی خیابانی آن را خیال بافی دور می‌بیند. در وضعیت فعلی آنچه می‌تواند مطلوب روسیه باشد، حفاظت از پایگاه نظامی و البته سرمایه گذاری‌های اقتصادی است که در شرق این کشور کرده و در عین حال کریمه‌ای که در مام ملت در دوران خروشچف جدا شده بود اکنون به آغوش آن بازگشته است. اروپای متحد قادر به کنترل و بازگرداندن ثبات سیاسی در مرحله نخست و البته کمک‌های اقتصادی در سطح فراگیر نخواهد بود، به همین جهت سرازیر شدن بحران به مرزهای غربی به زودی ابعاد تازه‌ای از بحران را به نمایش می‌گذارد.

یادداشت:سید بهزاد اخلاقی کارشناس اوراسیا

Fars News Agency
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1392ساعت 13:15  توسط جواد گلچين فر  | 

اعلام آمادگی گرجستان برای همکاری با دولت جدید اوکراین

وزارت امور خارجه گرجستان از تشکیل دولت جدید اوکراین حمایت کرده و از کابینه این کشور خواست تا مسئولیت‌ عادی‌سازی شرایط پیچیده این کشور را برعهده بگیرد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اینترفاکس، وزارت امور خارجه گرجستان ابراز امیدواری کرد که دولت جدید اوکراین گام‌هایی جدی در راستای اجرای خواست مردم، غلبه بر بحران حاکم، حفظ یکپارچگی ارضی و حاکمیت اوکراین، حاکمیت قانون، برگزاری انتخابات دموکراتیک و تضمین ثبات و توسعه سیاسی و اقتصادی بردارد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چنین اقداماتی، نقش مهم در ایجاد جایگاهی ارزشمند برای اوکراین در خانواده بزرگ اروپا ایفا خواهد کرد. در این بیانیه ذکر شده است: دولت گرجستان تمایل دارد تا با دولت جدید اوکراین مشارکت و همکاری داشته باشد.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  جمعه نهم اسفند 1392ساعت 21:38  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان میهمان سال 2018 نمایشگاه کتاب فرانکفورت شد

بر طبق توافقنامه ای که روز پنجشنبه 27 فوریه (8 اسفند) در برلین به امضا رسید، کشور گرجستان به طور رسمی میهمان نمایشگاه کتاب فرانکفورت سال 2018 شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، در توضیح انتخاب این کشور، بازار جوان کتاب آن و نیز انرژی موجود در تمام دیگر بخش های فرهنگی این کشور اعم از سینما و موسیقی عنوان شده است. در مراسم امضای این توافقنامه گودیم اودیشاریا وزیر فرهنگ گرجستان، لادو شانتوریا سفیر این کشور در آلمان و یورگن بوس مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور داشتند. در بیانیه ای که به همین منظور از سوی نمایشگاه فرانکفورت منتشر شده آمده است: گرجستان یک سرزمین فرهنگی در نقطه تقاطع مشرق زمین و مغرب زمین است. نه تنها بازار کتاب این کشور که در یک پروسه ثابت حرفه ای سازی قرار دارد، بلکه انرژی موجود در همه بخش های فرهنگی این کشور اعم از سینما و موسیقی سبب توجه به این این کشور و انتخاب آن شد. یورگن بوس مدیر نمایشگاه فرانکفورت نیز در این زمینه گفت: ما بسیار خوشحالیم که به کشوری که از نظر فرهنگی کشوری هیجان انگیز است در سال 2018 به عنوان میهمان رسمی خوشامد بگوییم. از آن جا که پیش از این با چنین بازار کتاب جوانی همکاری نداشته ایم، برایمان بسیار جذاب به نظر می رسد که بتوانیم در چهار سال آینده عرصه انتشارات این کشور را برای حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یاری کنیم. حضور گرجستان به عنوان میهمان نمایشگاه فرانکفورت در بدو امر توسط وزارت فرهنگ گرجستان برنامه ریزی شده که این نهاد مسئول در این زمینه همکاری تنگاتنگی با اتحادیه ناشران و کتابفروشان در زمینه حمایت از ترجمه خواهد داشت.این کشور با دارا بودن 70 انتشاراتی و 100 کتابفروشی و 10 عمده فروش از بازار کوچکی در زمینه کتاب برخوردار است اما امکان حرفه ای سازی و رشد بازار این کشور وجود دارد. اطلاعاتی در مورد بازار کتاب گرجستان از سال 2008 تا 2011 رقم کتاب های موجود در این کشور چهار برابر شد و در سال 2011 به رقم 7،7 میلیون جلد رسید. در سال 2011 مجوع گردش مالی کتابفروشی های گرجستان بالغ بر 20 میلیون یورو بود. در حال حاضر هر سال در حدود 3500 عنوان کتاب جدید در گرجستان منتشر می شود. کتاب های کودکان و کتاب های داستانی هر کدام با تخصیص 28 و 26 درصد از بازار به خود، بیشترین گردش مالی را در اختیار دارند و در این میان کتاب های کمک درسی بازار رو به رشدی را در اختیار ناشران قرار داده اند. هر سال حدود 600 کتاب از زبان های گوناگون به زبان گرجستانی ترجمه می شود. ناشران آلمان هم اینک به طور متوسط هر سال 20 تا 30 مجوز نشر را به کشور گرجستان می فروشند. در کشور آلمان نینو هاراتیش ویلی (دارنده جایزه کتاب هات لیست برای کتاب «دوقلوهای شیرین من») و تامتا ملاشویلی (دارنده جایزه ادبیات نوجوانانه سال 2013 آلمان) برای مخاطبان شناخته شده اند. تاریخچه انتخاب کشور میهمان برای نمایشگاه کتاب بین المللی فرانکفورت به سال 1976 برمی گردد. تا سال 2013 تعداد 29 کشور در این نمایشگاه معرفی شدند. در سال 2014 کشور فنلاند میهمان این نمایشگاه خواهد بود و سال 2015 نیز کشور اندونزی این عنوان را دارا خواهد بود.

خبرگزاری کتاب آزاد

+ نوشته شده در  جمعه نهم اسفند 1392ساعت 21:37  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان و اعزام نيرو به افريقاي مرکزي

خبرگزاري آريا- وزير دفاع گرجستان از تصميم دولت اين کشور براي اعزام 150 نيروي نظامي درقالب استقرار نظاميان اتحاديه اروپا در جمهوري آفريقاي مرکزي خبر داد . به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از برون مرزي،ايراکلي آلاسانيا روز پنج شنبه 27 فوريه اعلام کرد ترکيب دقيق گردان اتحاديه اروپا که قرار است اوايل مارس به بانگي اعزام شود در نشست روز سه شنبه اينده که در آن نمايندگان کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، نهايي مي شود. آلاسانيا مشارکت گرجستان در ماموريتهاي نظامي خارجي در قالب نيروهاي اتحاديه اروپا و تصميم مقامات اين کشور براي اعزام نيرو به افريقاي مرکزي را ناشي از اراده مردم گرجستان براي آنکه عضو خانواده اروپا باشند عنوان کرد. پيش از اين دولت گرجستان با اعزام نيرو به عراق و افغانستان در قالب نيروهاي ناتو با اردوگاه غرب در تصميم گيريهاي نظامي انها همراهي کرده بود . اين بار اما اعزام نيروهاي گرجي به افريقاي مرکزي تصميمي است که دولت جديد اين کشور اتخاذ کرده است، لذا اين تصميم، گمانه هاي ديگري را علاوه بر رويکرد کلي حاکم برسياست خارجي غربگرايانه تفليس مطرح ساخته است که شايد از تحولات سياسي جاري منطقه تاثير پذيرفته است. جايي که وزير دفاع گرجستان طي اظهاراتي عنوان کرده که روسيه نمي تواند در اوکراين مداخله نظامي کند. از اينرو به نظر مي رسد مقامات گرجي روسيه را دربازار سياست اوکراين بازنده ارزيابي کرده اند. بازنده اي که از ديدگاه انان شايد توان تاثير گذاري برتحولات منطقه را ندارد و نفوذ مسکو در بخش هاي غربي روسيه به حداقل خود رسيده است. لذا مقامات گرجي کاهش نقش و تاثير گذاري روسيه را در منطقه، بهترين فرصت براي تکرار تجديد ميثاق و همسويي با غرب دانسته اند. بويژه که همه تاثير گذاري گرجستان در معادلات منطقه اي و بين المللي فقط در اعزام نيرو به خارج در قالب نيروهاي ناتو خلاصه مي شود. از اينرو اعلام موضوع اعزام نظاميان گرجي به افريقاي مرکزي در کوران تحولات اوکراين و علني شدن رقابت روسيه و غرب بري تعيين سرنوشت اوکراين، ميتواند ناشي از اين نگراني مقامات مقامات گرجي باشد که اولويت غرب از همکاري با گرجستان به سوي به اصطلاح نجات اوکراين شيفت پيدا کرده است . لذا بنظر مي رسد رهبران گرجي با اعلام اعزام نيرو به افريقاي مرکزي درپي ياداوري نقش آفريني تفليس براي بروکسل وکلوپ اروپا هستند . از طرفي ناظران معتقدند مقامات تفليس براي کاستن از انتقادهاي داخلي در اعزم نيرو به خارج از کشور، اقدامات موازي را با هدف انحراف افکار عمومي در دستور کار قرار داده اند. اعلام محکوميت چهارساله نخست وزير سابق گرجستان به جرم آنچه سوء استفاده از قدرت عوان شده در همين راستا قابل تحليل و ارزيابي است . مقامات گرجي بر اين باورند انتشار حکم دادگاه براي وانو مرابيشويلي، موضوعي است که مي تواند از سيل انتقادهاي ناشي از اعزام نظاميان گرجي به ماموريت هاي خارجي بکاهد . بويژه که با افزايش تلفات نظاميان گرجي در افغانستان محافل منتقد و مردمي جامعه گرجستان بر بازگشت نيروهاي گرجي به کشور تاکيد دارند . انان علاوه بر اينکه مخالف کشته شدن فرزندانشان در جهت منافع غرب، در کشوري ديگر هستند، معتقدند که گرجستان خود درگير بحران امنيتي ناشي از اعلام استقلال ابخازيا و اوستياي جنوبي است. لذا محافل گرجي معتقدند رهبران جديد تفليس بدون توجه به ضرورت احياي تماميت ارضي کشور با تصميم خود براي اعزام نيرو به خارج، نه درپي تحقق وعده هاي خود به مردم که در روياي اجراي وعده هاي اروپا به گرجستان هستند . وعده هايي که اجراي انها شايد به فراخور تحولات سياسي و شرايط بين المللي براي مدتي نا معلوم از کانون توجه اتحايه اروپا و غرب دور شده است .
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  جمعه نهم اسفند 1392ساعت 21:35  توسط جواد گلچين فر  | 

ترغیب گرجستان برای نزديک شدن به اتحاديه اروپا و ناتو توسط واشنگتن

در شرایطی که بحران اوکراین بین کشورهای غربی و روسیه تنش شدیدی را به وجود آورده است، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گرجستان را به نزدیک شدن به اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) ترغیب کرد.
به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل ازخبرگزاری فرانسه ؛  ایراکلی گاریباشیویلی، نخست وزیر جوان ( 31 ساله ) گرجستان این هفته به واشنگتن سفر و روز دوشنبه با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و جو بایدن معاون او دیدار کرد. اوباما و بایدن در این دیدارها بر حمایت آمریکا از همکاری این جمهوری سابق شوروی با اتحادیه اروپا تاکید کردند. به گزارش از واشنگتن، جان کری نیز در نشست  مشارکت راهبردی  آمریکا و گرجستان خطاب به این میزبان خود گفت: « ما می خواهیم بر حمایت آمریکا از پیوستن گرجستان به مشارکت شرقی با اتحادیه اروپا تاکید و این کشور را به امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا ترغیب کنیم .» وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به اوستیای جنوبی و آبخازیا، دو جمهوری جدای طلب گرجستان اشاره کرد که هزاران نظامی روسیه در آنها مستقر شده اند. وی به علاوه بر حمایت واشنگتن از « حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان در داخل مرزهایی بین المللی شناخته شده » تاکید کرد. روسیه استقلال این دو جمهوری را بعد از مناقشه اوت 2008 به رسمیت شناخت. این اقدام دوره ای پر تنش را در روابط واشنگتن و مسکو سبب شد. وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بر حمایت آمریکا از « تصمیم نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) در آوریل 2008 در بخارست و هر تصمیم منجر به عضویت گرجستان در ناتو » تاکید کرد. تفلیس می خواهد با اتحادیه اروپا توافقنامه همکاری امضا کند و از حدود شش سال قبل تمایل خود را برای عضویت در ناتو به رغم مخالفت روسیه اعلام کرده است. سفر نخست وزیر گرجستان به آمریکا در شرایطی صورت می گیرد که اوکراین از جمهوری های سابق شوروی و نامزد عضویت در اتحادیه اروپا با بحران سیاسی رو به رو است. این کشور هفته گذشته با خشونت های مرگبار رو به رو بود که به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور و روی کار آمدن مقامات موقت منجر شد.

باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اسفند 1392ساعت 22:18  توسط جواد گلچين فر  | 

امر و نهی جان کری به روسیه در خصوص اوکراین و گرجستان

وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه در خصوص هرگونه مداخله نظامی در اوکراین هشدار داد و همچنین از مسکو خواست تا سربازان خود را از مناطق مورد مناقشه در کشور گرجستان خارج کند. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از گرجستان خواسته تا هر چه بیشتر به اروپا و ناتو نزدیکتر شود. جان کری خاطرنشان ساخت که روسیه باید در خصوص اوکراین بسیار محتاط عمل کند. علاوه بر آن وی به کمک‌های نامشخص آمریکا به گرجستان اشاره کرد که به پاداش نزدیک شدن این کشور به غرب است. وی در عین حال تداوم حضور نظامیان روسیه در مناطق جدا شده آبخازیا و اوستیای جنوبی گرجستان را نقض آتش‌بس جنگ سال 2008 میان روسیه و گرجستان دانست و محکوم کرد. جان کری در این اظهارات که در جریان نشست کمیسیون شراکت راهبردی آمریکا - گرجستان ایراد شد، تاکید کرد که سیاست آمریکا در قبال اوکراین، گرجستان و دیگر کشورهایی که زمانی جزو شوروی سابق بودند با هدف کاهش نفوذ روسیه در مناطق همسایه آن در نظر گرفته نشده است. وی تاکید کرد: تلاش آمریکا برای تشویق کشورهای عضو شوروی سابق به منظور نزدیک شدن به غرب، ناشی از تمایل ‌آمریکا برای موفقیت ‌آنها به عنوان کشورهای "دموکراتیک قدرتمند با اقتصادی شکوفا" است. جان کری خاطرنشان ساخت: ما این تقاضاها را به عنوان یک بده بستان میان شرق و غرب و یا میان ما و هر طرف دیگری مطرح نمی‌کنیم. ما تنها می‌خواهیم مردم بتوانند حق انتخاب داشته و فرصت‌های اقتصادی خود را افزایش دهند. این به معنی عدم تعامل با کشورهای دیگر نیست. جان کری همچنین در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی خاطرنشان کرد: من عقیده دارم روسیه باید در خصوص تصمیم‌هایی که در قبال اوکراین می‌گیرد بسیار محتاط باشد. ما به دنبال رویارویی نیستیم اما چنین چیزی را صراحتا اعلام می‌کنیم که هر کشوری باید به تمامیت ارضی و استقلال اوکراین احترام بگذارد. روسیه گفته است که این کار را انجام می‌دهد و من فکر می‌کنم مهم است روسیه به قولش عمل کند. جان کری افزود: آنچه که ما اکنون نیاز داریم این نیست که وارد یک رویارویی قدیمی به سبک جنگ سرد شویم ما نباید با یکدیگر وارد بده بستان شویم بلکه باید در ایجاد ظرفیت برای مردم اوکراین در خصوص انتخاب آینده خود همکاری کنیم. جان کری در اظهاراتی که در مجاورت ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان مطرح کرد عنوان داشت: آمریکا در حمایت خود از استقلال و تمامیت ارضی گرجستان ثابت قدم است. جان کری گفت: ما همچنان به اعتراض به اشغالگری، افزایش نیروهای نظامی و تعیین مرز برای خاک گرجستان از سوی روسیه ادامه داده و از روسیه می‌خواهیم تا وظایفش بر اساس توافق ‌آتش‌بس سال 2008 شامل خارج کردن نیروهای خود از منطقه و دسترسی آزاد کمک‌های انسانی را انجام دهد. وی تاکید کرد که آمریکا حامی عضویت گرجستان در ناتو بوده و تمایل دارد این کشور اواخر سال جاری میلادی با اتحادیه اروپا توافق مشارکت امضا کنند. جان کری همچنین گفت که مردم اوکراین دست به قیام علیه یک حکومت "دزدسالار" زدند و وی مشکوک است به اینکه برخی عناصر در روسیه به یانوکوویچ توصیه کردند تا مخالفان خود را سرکوب کند. جان کری تصریح کرد: من فکر می‌کنم که روسیه تا حد زیادی ارتباطی با آنچه که در اوکراین رخ داد نداشته است. اما برخی افراد یانوکوویچ را تشویق کردند تا موضعی سرسختانه اتخاذ کند. جان کری همچنین در بازگشت به آمریکا در اظهارات خود در جمع خبرنگاران تاکید کرد که در سراسر جهان اشتیاق فراوانی برای مدرنیته به وجود آمده اما برگزاری انتخابات آزاد لزوما منجر به دموکراسی واقعی در بسیاری از کشورها نمی‌شود. جان کری عنوان کرد که اعتراضاتی که در جهان رخ می‌دهد بازتاب اشتیاق باورنکردنی برای مدرنیته، تغییر،‌حق انتخاب و قدرتمند شدن مردم است و این جنبش‌ها در بسیاری از موارد حتی سریعتر از آنکه رهبران سیاسی بخواهند به آنها آگاه شده و قادر به پاسخ به آنها باشند حرکت کرده‌اند. جان کری گفت: یک دموکراسی تنها با انتخابات تعیین نمی‌شود. شما ممکن است یک دولت منتخب و دموکراتیک داشته باشید اما در کشور اصلاحات دموکراتیک که منجر به یک دموکراسی کامل،‌ کارآمد و موثر شود نداشته باشید. وی افزود: آنچه که در بسیاری از کشورهای جهان دیده می‌شود این بوده که یک انتخابات سراسری و مردمی بدون اصلاحات و با حضور یک فساد بزرگ و تحریف گسترده فرآیند دموکراتیک انجام شده است.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم اسفند 1392ساعت 22:16  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستانی‌ها در معادن ایران سرمايه‌گذاري مي‌كنند

گروه معادن - در حاشيه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین با نائب رئیس آکادمی علوم طبیعی گرجستان مصاحبه‌اي انجام داديم.

به گزارش ماین نیوز، متن مصاحبه خبرنگار ماین نیوز با الکساندر تواچرلیدز (Alexander Tvalchrelidze)،نائب رئیس آکادمی علوم طبیعی گرجستان به شرح زیر است:
شما اخیراً با رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) دیدار داشتید و در مورد سرمایه‌گذاری در ایران مذاکره کردید. به دنبال سرمایه‌گذاری در چه حوزه‌هایی هستید؟

باید بگویم شرکت ما دارایی‌های معدنی در گرجستان، ارمنستان، ازبکستان، قزاقستان، اروپا و نقاط دیگر دارد و ما تجربه خوبی در همه زمینه‌ها از اکتشاف گرین فیلدز تا اکتشاف ذخایر، طراحی معدن و ساخت، فرآوری متالورژیکی و فروش داریم. ما هیچ محدودیت مالی نداریم و می‌توانیم میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کنیم. نوع سرمایه‌گذاری ما به دولت یا سازمان ایرانی بستگی دارد. ما همچنین آماده‌ایم کلیه فرصت‌های آذربایجان (ایران) از کشف ذخایر، طلا یا فلزات اساسی یا فلزات نادر دیگر را در نظر گرفته و سپس به توسعه آن اقدام کرده و کارخانه‌های فوق مدرنی ایجاد کنیم و فلزات را تولید کنیم. همانطور که می‌دانید صنایع معدنی ایران در زمینه مواد معدنی صنعتی به خوبی توسعه یافته‌اند و این تولید نیازمند ساخت صنایع ایران است اما ایران با توجه به ذخایرش فلزات بسیار اندکی تولید می‌کند؛ بنابراین ایران باید به صنایع اصلی معدنی بین‌المللی بپیوندد و همکاری‌های بین‌المللی ایران در این زمینه افزایش چشمگیری دهد.

درباره ذخایر معدنی گرجستان توضیح دهید.

گرجستان کشور کوچکی است؛ بنابراین ذخایر معدنی محدودی دارد اما فرصت‌های زیاد جالبی داریم که می‌توانند از لحاظ اقتصادی به طور کامل گرجستان را تامین کنند. ذخایر منگنز، طلا، فلزات اساسی داریم و اخیرا یک معدن طلا کشف کرده‌ایم و این فرصت را توسعه می‌دهیم. ما اکنون سه برابر بيشتر طلا در گرجستان نسبت به ایران توليد می‌كنیم و انتظار داریم در پنج تا شش سال آینده تولید طلا مس و فلزات اساسی را در گرجستان افزایش دهیم.

همكاري با شرکت یا پروژه خاصی را در ایران در نظر داريد؟

بله در وهله نخست ما با شرکای ایرانی برجسته و شناخته شده خود شرکتی تاسیس کرده‌ایم و یک معدن کوچک طلا کشف کرده‌ایم و امسال معدن و تاسیسات آن‌را در آذربایجان (ایران) خواهیم ساخت اما کاملا آماده‌ایم هر پروژه سودآور مربوط به فلزات اساسی و نادر را در ایران انجام دهیم و فعالانه با سازمان زمین شناسی ایران و ایمیدرو مذاکره می‌کنیم.

ممكن است در مورد لغو تردد بدون ويزاي بازرگانان ايران به گرجستان توضيح دهيد.

از اين موضوع باخبرم اما خيلي ساده است. مي‌توانيد با پرداخت 40 دلار در فرودگاه بين‌المللي درخواست ويزا كنيد يا به راحتي مستقيما از سفارت گرجستان در تهران ويزا بگيريد. سفير جديد گرجستان در ايران كه يكي از دوستان من است و او را به خوبي مي‌شناسم، هر گونه تلاشي خواهد كرد تا سفر بازرگانان ايراني به گرجستان را تسهيل كند. در ايران كساني هستند كه ريشه گرجستاني دارند و فعالانه به اين كشور رفت و آمد مي‌كنند بنابراين فكر نمي‌كنم مانع دشواري وجود داشته باشد. از سوی دیگر اگر تحريم‌ها عليه ايران رفع شوند، وضعيت بهتر مي‌شود. فراموش نكنيد شركت ما در سال 2007، در شرايط دشواري به ايران آمد و اقدام به ميليون‌ها دلار سرمايه‌گذاري كرد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۵ کد مطلب: 3873

ماین نیوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن 1392ساعت 21:43  توسط جواد گلچين فر  | 

نخست وزیر سابق گرجستان به زندان محکوم شد

تهران - ایرنا - دادگاهی در گرجستان روز دوشنبه وانو مرابیشویلی نخست وزیر سابق این کشور را به جرم حیف و میل اموال عمومی به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس ، این دادگاه مرابیشویلی را که هدایت دولت  میخائیل ساکاشویلی رییس جمهوری سابق و طرفدار غرب گرجستان را برعهده داشت ، به دلیل واگذاری مشاغل ساختگی به فعالانی که در مبارزات انتخابات پارلمانی حزب رییس جمهوری درسال 2012 دست داشتند، گناهکار شناخت. وکیل مدافع نخست وزیر سابق گرجستان و متحدانش حکم صادره علیه وی را برخوردار از انگیزه سیاسی دانستند. قاضی دادگاه همچنین وزیر بهداشت پیشین گرجستان و همدست مرابیشویلی را به پرداخت جریمه 27 هزار دلاری محکوم کرد. مرابیشویلی که از ماه می سال 2013 تاکنون در حبس قبل از محاکمه به سر برده ، به عنوان دبیر کل حزب ساکاشوویلی موسوم به ˈ جنبش ملی متحد ˈ نقش آفرینی کرده است. این حزب در انتخابات پارلمانی سال 2012 گرجستان مغلوب ائتلاف ˈرویای گرجستانˈ به رهبری ˈ بیدزینا ایوانیشویلی ˈ شد. وکیل مدافع مرابیشویلی ضمن متهم کردن قاضی دادگاه به حکم دادن تحت فشار دفتر دادستان کل به خبرگزاری فرانسه گفت: در مورد این حکم غیرقانونی ، فرجام خواهی می کنیم. طبق این گزارش ، دهها تن از متحدان ساکاشویلی از زمان پایان قدرت 10 ساله وی، به اتهام فساد مالی و سواستفاده از قدرت تحت بازجویی قرار گرفته اند. بیدزینا ایوانیشویلی پس از انتخابات پارلمانی سال 2012 بر مسند نخست وزیری گرجستان نشست ، اما چندی پیش به نفع ˈایراکلی گاریباشویلیˈ متحد 31 ساله خود استعفا داد. با این حال همچنان اعتقاد بر این است که ایوانیشویلی بر روند سیاسی این کشور تسلط بالایی دارد. ساکاشویلی رییس جمهوری پیشین گرجستان در پی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، این کشور را ترک کرد و اکنون ساکن آمریکا است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعت 20:24  توسط جواد گلچين فر  | 

پنج سال و نیم زندان حکم دادگاه برای نخست وزیر سابق گرجستان

به گزارش سرويس بين‌ الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از به گزارش خبرگزاری فرانسه،دستگاه قضایی گرجستان دوشنبه  وانو مرابیشوویلی از نخست وزیران دوره میخائیل ساکاشوویلی رئیس جمهوری پیشین گرجستان و رهبران مخالفان دولت این کشور را به جرم اختلاس به پنج سال و نیم زندان محکوم کرد. وکیل مرابیشوویلی پرونده موکل خود را سیاسی خواند و رای دادگاه را محکوم کرد. وی همچنین گفت: این رای فقط آزار و اذیت سیاسی برای نابود کردن مهم ترین حزب مخالف دولت گرجستان است . وی تاکید کرد مرابیشوویلی پیش از بازداشت در مه 2013 دبیر کل جنبش یکپارچه ملی ( حزب ساکاشوویلی ) بود . مرابیشوویلی از زمان شکست حزب ساکاشوویلی در انتخابات پارلمانی اکتبر 2012جزو مخالفان دولت قرار گرفته بود. ساکاشوویلی سپس یک سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان شکست خورد. دادگاه دوشنبه رای داد که مرابیشوویلی به سبب دادن مشاغل غیرواقعی به فعالان حزب خود با نزدیک شدن به انتخابات اکتبر 2012 مجرم شناخته شده است. قاضی همچنین یکی‌دیگر از متهمان این پرونده یعنی زوراب چیابریشوویلی وزیر پیشین بهداشت گرجستان را به جریمه ای 20 هزار یورویی محکوم کرد. وکیل مرابیشوویلی اعلام کرد: ما درباره این حکم غیر قانونی درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.
باشگاه خبرنگاران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعت 20:22  توسط جواد گلچين فر  | 

حکم نخست وزير سابق گرجستان صادر شد

خبرگزاري آريا- دادگاه کوتايسي Kutaisi دومين شهر بزرگ گرجستان،حکم نخست وزير پيشين اين کشور را صادر کرد. به گزارش خبرگزاري آريا،دادگاه گرجستان روز دوشنبه وانو مرابشاويلي، نخست وزير پيشين اين کشور را به دليل اختلاس و سو استفاده از قدرت به پنج سال زندان محکوم کرد. وي همچنين تا يک سال ونيم بعد از آزادي نمي تواند در ادارات دولتي پستي داشته باشد. مرابيشويلي به دليل صرف هزينه اي معادل 5 ميليون و 200 هزار ليره گرجستان(3 ميليون و 200 هزار دلار) براي مبارزه هاي انتخاباتي حزب در انتخابات پارلماني و تصاحب يک ملک خصوصي با تهديد و ارعاب محکوم شده است. حدود 180 شاهد براي تحقيقات در اينباره مورد بازجويي قرار گرفتند که 170 تن از آنها مدارکي را بر عليه نخست وزير سابق گرجستان به دادگاه ارائه کردند.  زوراب چيابراشويلي، وزير بهداشت پيشين گرجستان که به همراه مرابيشويلي دستگير و به قيد وثيقه 20 هزار ليره اي ( 12 هزار و 345 دلاري) آزاد شده بود،نيز گناهکار شناخته شده و به 50 هزار دلار جريمه محکوم شد. "مرابيشويلي در روند دادگاه خود شرکت نکرده است و وکلاي وي خواستار تجديد نظر دادگاه به حکم وي شدند.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392ساعت 20:19  توسط جواد گلچين فر  | 

ترکمنستان و گرجستان سند همکاری سیاسی- دیپلماتیک امضا کردند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، در جریان سفر هیئت عالی رتبه دولت گرجستان به سرپرستی داوید جالاگایان قائم مقام وزارت خارجه این کشور به عشق‌‏آباد و پس از ملاقات و رایزنی‌های سیاسی با مقامات دولت ترکمنستان یک سند همکاری سیاسی – دیپلماتیک بین 2 کشور به امضا رسید. بخش مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان امروز، یکشنبه با انتشار اطلاعیه‏‌ای ضمن تأیید مطلب فوق تصریح کرد که در جریان سفر هیئت مذکور وزارت خارجه گرجستان، طرفین طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‏‌های همه جانبه بین عشق‏‌آباد و تفلیس را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. عشق‏‌آباد و تفلیس به توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اهمیت ویژه قائل هستند و دولت‌های 2 کشور قصد دارند مناسبات خود را بیش از پیش گسترش دهند. در ادامه این رایزنی‌های سیاسی همچنین برنامه همکاری بین وزارت امور خارجه ترکمنستان و وزارت امور خارجه گرجستان برای سال‌های 2014 الی 2016 میلادی نیز امضا شد. طرفین همچنین توافق کردند که در نیمه اول سال جاری میلادی در تفلیس پایتخت کشور گرجستان دور بعدی رایزنی‏‌های سیاسی دوجانبه را برگزار کنند. رئیس جمهور ترکمنستان 3 ماه پیش طی حکمی «تویلی کمک‏اف» سفیر این کشور در باکو را همزمان سفیر ترکمنستان در تفلیس گرجستان تعیین کرد. ترکمنستان و گرجستان با توجه به اینکه از کشورهای سابق شوروی هستند از روابط و همکاری‏‌های خوب و رو به رشدی برخوردار هستند.
Fars News Agency

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392ساعت 15:48  توسط جواد گلچين فر  | 

روابط با روسيه براي عضويت آن کشور در اتحاديه اروپا

خبرگزاري آريا- نخست وزير سابق گرجستان از احتمال برقراري روابط با روسيه با هدف فراهم شدن زمينه براي عضويت آن کشور در اتحاديه اروپا خبر داد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، بيدزينا ايوانيشويلي نخست وزير سابق گرجستان روز سه شنبه با شرکت در يک کنفرانس خبري در تفليس گفت که اين کشور به برقراري روابط با روسيه نياز دارد و دولت بايد گامهاي درستي در اين باره بردارد . وي افزود، يکي از گامهايي که دولت گرجستان مي تواند در اين زمينه بردارد، شرکت در مراسم افتتاحيه المپيک سوچي است . افتتاحيه بازيهاي المپيک سوچي روز هفتم فوريه برگزار خواهد شد .
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392ساعت 0:59  توسط جواد گلچين فر  | 

دادگاه فرانسه وزیر دفاع سابق گرجستان را بقید ضمانت رها کرد

یک دادگاه فرانسه وزیر دفاع سابق گرجستان را بقید ضمانت از بازداشت رها کرد. داوید کیزیراشویلی  دیروز تا زمانی که در باره اخراج وی از فرانسه به تاریخ بیست هفتم فوریه تصمیم گرفته می شود آزاد شد. او در ماه اکتبر گذشته به اتهام قاچاق اسلحه بازداشت شده بود. محققان گرجستانی می گویند، دیوید کیزیراشویلی به  پولشویی، فروش غیر قانونی املاک در تفلیس و گرفتن 12 میلیون دلار رشوه برای تسهیل قاچاق الکل متهم است. او از نزدیکان رییس جمهور سابق میخاییل ساکاشویلی می باشد. بعد از آنکه حزب ساکاشویلی در انتخابات پارلمانی اکتبر سال 2012 شکست خورد، چندین مقام این حزب مورد پیگرد قانونی قرار گرفته اند. ساکاشویلی بعد از دو دوره ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال گذشته از قدرت کنار رفت.
رادیو آزادی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392ساعت 0:57  توسط جواد گلچين فر  | 

تیم‌های رومانی، گرجستان و تركیه وارد تهران شدند

به گزارش سرویس ورزشی برنا، سی و چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی كشتی آزاد جام تختی طی روزهای 17 و 18 بهمن ماه در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار می‌شود. تیم‌های رومانی، گرجستان و تركیه به ترتیب با 8، 13 و 15 نفر برای شركت در این رقابت‌ها وارد تهران شدند.
 سه شنبه 15 بهمن 1392

خبرگزاری برنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1392ساعت 0:53  توسط جواد گلچين فر  | 

بررسی راه‌های افزایش ترانزیت و تجارت میان ایران و گرجستان

پنجمین کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده‌ای ایران و گرجستان طی دو روز در شهر تفلیس برگزارشد. به گزارش ایسنا، محمدجواد عطرچیان - مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی - که ریاست هیات ایرانی این نشست را بر عهده داشت، اظهار کرد: طرفین ضمن بحث و گفت‌وگو در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور در بخش حمل و نقل جاده ای به توسعه روابط تجاری به ویژه از طریق حمل ونقل جاده ای تأکید داشتند. وی گفت:‌ موضوع توسعه همکاری‌های حمل ونقلی جاده‌ای، موانع و مشکلات موجود سر راه حمل و نقل جاده ای دو کشور، تعداد برگه های پروانه تردد در سال 2014 ، توسعه همکاری‌های بین شرکت‌های حمل و نقل دو کشور و سایر مسائل از جمله مسائل مورد نظر در این نشست بود. عطرچیان خاطر نشان کرد: درحال حاضر سهم تجارت دو کشور حدود 180 میلیون دلار است که افزایش آن به 300 میلیون دلار در دستورکار قرار داد. میزان تردد کامیون‌ها بین دو کشور سالانه حدود 10 هزار دستگاه است که عمده کالاهای صادراتی و ترانزیتی گرجستان را از طریق جمهوری اسلامی ایران جابجا می کنند. وی افزود: موضوع ویزای رانندگان و محدودیت زمان اعتبار آن در تفلیس و تعداد پروانه های مبادله شده در سال مورد بررسی قرار گرفت که در هر دو مورد طرف گرجی اعلام کرد که زمینه های توسعه همکاری‌های جاده ای را فراهم خواهند کرد.
Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1392ساعت 22:13  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاري کنفرانس حل مشکلات زندگي در مناطق کوهستاني گرجستان

خبرگزاري آريا- کنفرانس بررسي مشکلات مناطق کوهستاني گرجستان و علل تخليه روستاها در اين مناطق در تفليس پايتخت اين کشور برگزار شد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،اين کنفرانس با اشاره به اينکه حدود 164 روستا به دليل وجود مشکلات زندگي بطور کامل تخليه شده اند و در 152 روستا فقط ده خانوار زندگي مي کنند، به بررسي و تحقيق درباره وضعيت اقتصادي و مشکلات زندگي در مناطق کوهستاني پرداخت. انجمن صندوق احياء گرجستان، وزارت توسعه و زيرساخت منطقه اي و کميته اي پارلماني، برگزارکنندگان اين نشست بودند. حاضران در اين نشست به شرايط بسيار سخت زندگي در روستاهاي مناطق کوهستاني پرداختند و راههاي حل رسيدگي به اين مشکلات را مورد بررسي قرار دادند. در پايان اين نشست يک پيش نويس از قوانين و اقداماتي که بايد در زمينه حل مشکلات زندگي در روستاها و مناطق کوهستاني اجرا شود، ارائه شد.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1392ساعت 22:12  توسط جواد گلچين فر  | 

رژيم صهيونيستي و گرجستان روابط اقتصادي خود را توسعه مي دهند

رژیم صهیونیستی و گرجستان در صدد توسعه همکاری های تجاری و امنیتی خود هستند. به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، کمیته اقتصادی مشترک اسرائیل و گرجستان نشست های خود را در قدس با حضور نخست وزیر و وزیر خارجه گرجستان آغاز کرد. اسرائیل در صدد است روابط تجاری خود را با گرجستان توسعه دهد. در همین حال نخست وزیر گرجستان نیز از تمایل کشورش برای توسعه همکاری با اسرائیل در زمینه های امنیتی و فناوری خبر داد.
سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن 1392ساعت 14:22  توسط جواد گلچين فر  | 

اصلاحات در قوانين مربوط به اعطاي شهروندي گرجستان

خبرگزاري آريا- دولت گرجستان لايحه اصلاحات در قوانين مربوط به شهروندي اين کشور را تقديم پارلمان کرد. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،بر اساس اين لايحه، فهرست جرائمي که به اعطا نشدن شهروندي گرجستان به افراد منجر مي شود، گسترش يافته است . اين لايحه از سوي وزارت دادگستري گرجستان طرح شده است. بر اساس اين لايحه، افرادي که ناقض حقوق بين المللي در زمينه صلح و بشريت بوده و يا جرايم جدي را در زمينه نظم و امنيت عمومي مرتکب شده اند، مشمول اعطاي شهروندي گرجستان نخواهند شد.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم بهمن 1392ساعت 14:21  توسط جواد گلچين فر  | 

شرکت گرجستان در نشست پارلمان اروپا

ایراس؛ هیئت نمایندگی پارلمانی گرجستان در اجلاس زمستانی مجمع شورای اروپا در استراسبورگ فرانسه شرکت خواهد کرد. به گزارش ایراس به نقل از ترند، این نشست که از امروز ۲۷ ژانویه تا ۳۱ همین ماه برگزار خواهد شد به مسائل و موضوعات مختلفی اشاره خواهد کرد. گفتنی است عمده تمرکز نشست پارلمانی اروپا، انتخاب رئیس و معاون مجمع اروپایی و همچنین بحث و تبادل نظر درباره تحولات روز اروپا از جمله بحران در اوکراین خواهد بود. در حال حاضر مارتین شولتز ریاست مجمع پارلمانی اروپا را بر عهده دارد.
موسسه مطالعات ایران اوراسیا (ایراس)

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم بهمن 1392ساعت 21:3  توسط جواد گلچين فر  | 

گسترش تعاملات اقتصادی و صنعتی ایران و گرجستان

تهران - ایرنا - معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از ارتقای مناسبات اقتصادی و صنعتی ایران و گرجستان با هدف بهره مندی دو کشور از دستاوردهای صنعتی و تبادل اطلاعات بیشتر خبر داد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران؛ هوشنگ رضایی ثمرین با اشاره به سفر سه روزه هیات 15 نفره از روسا و فعالان اقتصادی گرجستان به کشورمان افزود: این اقدام در راستای گسترش و توسعه مناسبات و همکاری ها با کشورهای منطقه و از جمله کشور گرجستان صورت گرفته است. وی شناسایی توانمندی های دو کشور را حائز اهمیت خواند و گفت: در برنامه های این سفر که از امروز آغاز خواهد شد،ضمن بازدید از کارخانجات مختلف در همایشی، دو طرف با امکانات و زمینه های همکاری دو جانبه آشنا شوند. به گفته رضایی ثمرین رییس اتاق بازرگانی گرجستان و جمعی از مدیران عامل شرکت های معتبر این کشور از جمله کسانی هستند که در این سفر حضور دارند. وی هدف نهایی این سفر را شناسایی کیفیت کالای ایرانی برای صادرات به دیگر کشورها برشمرد و گفت: در این میان تلاش می شود تا ضمن ارائه دستاوردها و توانمندی های کارخانجات داخلی در زمینه تولید محصولات با استاندارد بالا، صنعتگران و تولیدکنندگان کشورما نیز با بازارهای این کشور آشنا شوند. معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران انجام تعاملات لازم برای برگزاری نمایشگاه های مشترک، شناساندن بازار ایران و پیدا کردن بازارهای جهانی از طریق دروازه کشور گرجستان را از دیگر اهداف این سفر ارزیابی کرد. وی در ادامه به میزان تبادلات تهران و گرجستان اشاره کرد و گفت: حجم صادرات ایران به این کشور در طول هشت ماهه سال جاری حدود 103 میلیون دلار و میزان واردات انجام شده از این کشور 37 میلیون دلار بوده است. رضایی ثمرین با بیان این که این میزان صادرات در مقابل واردات از تراز مثبت تجاری برخوردار بوده است، تصریح کرد: عمده کالاهایی که از ایران و استان تهران به گرجستان صادر شده شامل انواع بلورجات و مواد نفتی از جمله قیر، گرانول، رنگ، کتیرا، انواع مواد غذایی و بستنی و محصولات پتروشیمی است. وی همچنین مهمترین کالاهای وارد شده از گرجستان را شامل انواع لاشه گوسفند، روغن نارگیل، پودر کاکائو و روغن پالم اعلام کرد. رضایی ثمرین همچنین پیش بینی کرد حجم صادرات ما به گرجستان به حدود 140 میلیون دلار ارتقاء پیدا کند لیکن با توجه به پتانسیل های دو کشور، یکی از اهداف ما ارتقاء این میزان به 200 تا 300 میلیون دلار در سال است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی 1392ساعت 14:2  توسط جواد گلچين فر  | 

تعميق همکاري هاي نظامي گرجستان و ترکيه

خبرگزاري آريا-مقامات گرجستان و ترکيه درباره تعميق همکاري هاي نظامي گفت وگو کردند. به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،نمايندگان ستاد کل نيروهاي مسلح ترکيه روز جمعه در سفر به گرجستان با "ايراکي آلاسانيا" Irakli Alasania وزير دفاع اين کشور ديدار و گفت و گو کردند. وزارت دفاع گرجستان اعلام کرد يکي از موضوعات اصلي گفت و گو بين مقامات دو کشور همکاري هاي دوجانبه در زمينه صنايع نظامي بوده است. وزير دفاع گرجستان در اين ديدار از کمک هاي ترکيه در زمينه توسعه نيروهاي گرجستان و همچنين کمکهاي انسان دوستانه ترکيه قدرداني کرد. همچنين در اين ديدار،وزير دفاع گرجستان درباره پيوستن اين کشور به ناتو ، همکاري با نيروهاي خارجي مستقر در افغانستان و اوضاع امنيتي در منطقه با نمايندگان ترک تبادل نظر کرد.
خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی 1392ساعت 14:1  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس جمهوری گرجستان به ترکیه سفر خواهد کرد

گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهوری گرجستان ۲۰ ژانویه به ترکیه سفر خواهد کرد
گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهوری گرجستان به ترکیه سفر خواهد کرد. مارگولاشویلی در خلال سفرش به ترکیه در روزهای بین ۲۰ تا ۲۱ ژانویه، با عبدالله گل رئیس جمهور، رجب طیب اردوغان نخست وزیر و جمیل چیچک رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه دیدار و گفتگو خواهد کرد. مارگولاشویلی در چهارچوب این سفر پس از بازدید از آنیت کبیر آرامگاه آتاترک بنیانگذار جمهوری ترکیه، کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با رئیس جمهور ترکیه تشکیل خواهد داد. سفر به ترکیه دومین سفر خارجی گئورگی مارگولاشویلی که در ماه اکتبر پست ریاست جمهوری گرجستان را بر عهده گرفته است، محسوب میشود. رئیس جمهور گرجستان در چهارچوب اولین سفر خارجی خود به لیتوانی سفر کرده بود

وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی 1392ساعت 14:0  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر