گرجستان

گرجستان در رسانه های فارسی زبان دنیا

رتبه اول تجارت چمدانی در مرزهای زمینی

مسال مقدار 12 هزار تن کالا به ارزش 22 میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است که این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 21 درصد و از نظر ارزش 37 درصد رشد داشته است.

حمیدرضا محمدی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این میزان صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 16درصد و از نظر ارزش سه درصد افزایش را یافته است.
 
وی افزود: عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی بوده است.
 
وی بیان کرد: این کالاها به کشورهای جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است.
 
وی ادامه داد: در این مدت همچنین 177 هزار تن کالا به ارزش 97 میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 90 درصد و از حیث ارزش 31 درصد افزایش داشته است.
 
وی عمده کالاهای وارد شده را شامل مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات، ماشین آلات و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.
 
محمدی اظهار کرد: همچنین امسال مقدار 12 هزار تن کالا به ارزش 22 میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است که این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 21 درصد و از نظر ارزش 37 درصد رشد داشته است.
 
وی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.
 
مدیرکل گمرک آستارا افزود: همچنین در 11 ماه سال جاری مقدار 350هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 487میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده که این میزان ترانزیت خروجی از لحاظ وزن 28درصد و از لحاظ ارزش 34 درصد افزایش داشته است. 
 
محمدی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، کچ، سیمان، ظروف شیشه ای، البسه، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.
 
وی ادامه داد: در این مدت همچنین 32 هزار تن کالا به ارزش 133 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده که این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 30 درصد و از حیث ارزش یک درصد کاهش داشته است.
 
وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی خارجی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن بوده ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.
 
مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا همچنین تعداد مسافر تردد کننده از طریق مرز آستارا در 11 ماه سال جاری را 659 هزار و 14 نفر عنوان کرد و گفت: تعداد مسافران ورودی و خروجی از گمرک آستارا در سالجاری هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
 
وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در 11 ماه سال جاری را هم 329 میلیارد و 464 میلیون ریال میلیون ریال ذکر کرد و افزود: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل 78 درصد افزایش داشته است.
 
به گزارش ایرنا ، گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
 
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
 
شهرستان بندری آستارا با 85 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک 700 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.
ايرنا
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم اسفند 1393ساعت 15:20  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس جمهور سابق گرجستان: اوکراین می تواند روسیه را تصرف کند

رییس‌جمهوری سابق گرجستان اعلام کرد، ارتش اوکراین می‌تواند با دانش، مهارت و تسلیحات مناسب سراسر روسیه را تصرف کند.
میخاییل ساکاشویلی، رییس‌جمهوری پیشین گرجستان در گفت‌وگویی با یک شبکه تلویزیونی اوکراین گفت که ارتش اوکراین در صورتی که به تجهیزات لازم دسترسی داشته باشد و به آمادگی برسد، این روحیه را دارد که تمام روسیه را به تصرف درآورد.

ساکاشویلی در گفت‌وگو با شبکه 24 تلویزیون اوکراین خاطرنشان کرد: افسران ما که تحت آموزش آمریکایی‌ها بوده‌اند، اکنون نیروهای ارتش شما را آموزش می‌دهند. آن‌ها می‌گویند که روحیه سربازان ارتش اوکراین در جهان بهترین است و چنان‌چه تسلیحات،‌ مهارت‌ها و دانش کافی در اختیار این ارتش قرار گیرد، این توانایی را خواهد داشت که سراسر روسیه را به تصرف خود درآورد.

ساکاشویلی گفت که معتقد است مشکل اصلی اوکراین تسلیحات ضد تانک قدیمی و خارج از رده است اما سامانه‌های تسلیحاتی جدیدی که در آمریکا وجود دارد اگر در اختیار ارتش اوکراین قرار گیرد همه چیز کاملا عوض خواهد شد.

رییس‌جمهوری پیشین گرجستان گفت: آمریکا مشاهده کرده که اوکراین برای دفاع از ارزش‌های دموکراتیک آماده است.

وی همچنین مدعی شد که آمریکا این آمادگی را دارد که به اوکراین هواپیماهای بدون سرنشین و تسلیحات توپخانه‌ای ارائه دهد.

ساکاشویلی کمی پس از مراسم تحلیف بیدزنی ایوانیشویلی، رئیس‌جمهوری جدید در نوامبر 2013 گرجستان را ترک کرد و هنوز به این کشور بازنگشته است. وی که در آمریکاست، مدعی است حکم پیگرد علیه وی و حامیانش در گرجستان با انگیزه سیاسی صادر شده است.

khabaronline

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم بهمن 1393ساعت 20:2  توسط جواد گلچين فر  | 

نخست‌وزیر گرجستان: تفلیس آماده مذاکره با روسیه است

نخست‌وزیر گرجستان در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت، دولت تفلیس آماده برگزاری مذاکرات نتیجه‌بخش با روسیه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرویس خبری دولت گرجستان در بیانیه‌ای گفت: ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان درخصوص نشست با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت: دولت تفلیس آماده این مذاکرات است.

گاریباشویلی تاکید کرد: این دیدار باید نتیجه‌بخش باشد.

روابط دیپلماتیک تفلیس و مسکو در اوت سال 2008 میلادی پس از آن خدشه‌دار شد که روسیه آبخازیا و اوستیای جنوبی را پس از جنگی پنج روزه با گرجستان به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. دولت گرجستان اعلام کرد، این دو جمهوری قفقاز مناطق اشغالی هستند.

24 نوامبر سال 2014 میلادی پوتین و رائول خاچینبا، رهبر آبخازیا توافقنامه‌ای را درباره مشارکت و همکاری‌های استراتژیک امضا کردند. این توافقنامه ایجاد یک فضای مشترک برای دفاع و امنیت از جمله یک نیروی نظامی مشترک را که از سوی مردم و کشور اداره می‌شود، پیش‌بینی می‌کند.

گاریباشویلی در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر نسبت به توافقنامه همکاری روسیه با آبخازیا و اوستیای جنوبی ابراز نگرانی کرده و گفت که آینده این مناطق تنها با گرجستان ممکن است.

در سال 2014 میلادی روسیه و گرجستان بیانیه‌هایی را در رابطه با احتمال دیدار دوجانبه منتشر کردند. پوتین 18 دسامبر سال گذشته میلادی گفت، روسیه از دیدن نمایندگان دولت گرجستان در مسکو خوشنود می‌شود.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم بهمن 1393ساعت 19:59  توسط جواد گلچين فر  | 

پیشرفت فرهنگی و ادبی گرجستان ماحصل الگوپذیری از ادبیات ایران است

داویت تاکیدزه در ديدار با رایزن فرهنگی كشورمان در تفليس با اشاره به حركت ایران با تکیه بر فرهنگ در مسیر پیشرفت، اظهار كرد: پیشرفت فرهنگی و ادبی گرجستان ماحصل الگوپذیری از ادبیات ایران است.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ديدار مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ايران در تفليس با داویت تاکیدزه، رئیس و از اعضای انجمن ادبی شوتا روستاولی، نسبت به توسعه روابط علمي في مابين دو كشور تأكيد شد.

فردوسی و روستاولی؛ دو قله مرتفع ادبیات در جهان

در اين ديدار كه همزمان با آغاز ايام الله دهه فجر طي روز دوشنبه، 13 بهمن‌ماه صورت گرفت، رئیس و از اعضای انجمن ادبی شوتا روستاولی، گفت: کشور بزرگ ایران با تکیه بر فرهنگ، موانع و مشکلات دنیای امروز را پشت سر گذاشته و به سرعت در مسیر پیشرفت حرکت می‌‌كند.

وی در رابطه با پیشینه روابط دو کشور، بيان كرد: این روابط همیشه یکنواخت نبوده و دارای فراز و نشیب‌هایی بوده است؛ چراكه پیشرفت فرهنگی و ادبی گرجستان حاصل همین نزدیکی و الگوپذیری از ادبیات ایران است.

وی ادامه داد: دو شاعر بزرگ فردوسی و روستاولی دو قله مرتفع ادبیات در جهان هستند و هر دو اثر جاودانه «شاهنامه» و «پلگینه پوش» براساس توجه بر وجه بشر دوستانه خلق شده است.

ايجاد مشترکات فرهنگی في مابين ايران و گرجستان

رايزن فرهنگي كشورمان با اشاره به الگوپذیری ادبیات گرجستان، از مفاخر ادبی ایران زمین و تأثیر متقابل فرهنگی و اجتماعی سخن گفت.

وي با تأكيد بر لزوم بسط و گسترش زمينه‌هاي فرهنگي دو كشور، اظهار كرد: زندگی با توجه به فرهنگ و شناخت تمدّن و تاریخ، ارزشمند خواهد بود بر اين اساس، دو کشور ایران و گرجستان همواره موجب رشد و توسعه فرهنگی در منطقه قفقاز بوده و ظرفیت‌های موجود حاصل همین تعاملات در گذشته است.

كامران‌فرد ادامه داد: شیوایی زبان فارسی موجب شده تا ادبا و شعرای سایر کشورها با نگاه ویژه از این ظرفیت بهره‌مند شوند و آثار ماندگاری چون «پلنگینه پوش» که اقتباسی از شاهنامه است، توسط شوتا روستاولی خلق شود.

وی در سخنان پاياني خود، خاطرنشان كرد: در طول تاریخ اتفاقات تلخ میان کشورها بسیار دیده مي‌شود، امّا آنچه ماندگار و در یاد و خاطره جوامع باقی خواهد ماند، استفاده از فرصت‌های طلایی و مشترکات فرهنگی میان کشورها است؛ اميد است تا در آينده‌اي نزديك شاهد شکوفایی در عرصه‌های فرهنگی دو کشور باشیم.

گفتني است، این ديدار با ارائه مسائل ادبی و فرهنگی و تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي ميان مراکز علمی و انجمن‌های دو کشور پايان يافت.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم بهمن 1393ساعت 19:56  توسط جواد گلچين فر  | 

انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک في مابين ايران و گرجستان

داویت لورد کیپانیدزه در ديدار با رايزن فرهنگي كشوران در تفليس با اشاره به ظرفیت‌های موجود و آثار باستانی ایران در مناطق مختلف گرجستان، خواستار انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک في مابين دو كشور شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در ديدار داویت لورد کیپانیدزه، رئیس موزه ملی گرجستان با مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ایران در تفليس، نسبت به ضرورت ايجاد تعاملات فرهنگي في مابين دو كشور بحث و گفت‌وگو شد.

آشنايي مخاطبان با مشترکات فرهنگی دوكشور

در ابتدا، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به روابط ایران و گرجستان در دوره معاصر و گذشته، استفاده از این شرایط ویژه را فرصتی استثنایی و طلایی برای برقراری روابط بیشتر بیان کرد.

وی به لزوم تخصيص برنامه‌هاي فرهنگي در سطح گرجستان، اشاره و تصريح كرد: برپايي نمایشگاه‌های مختلف با موضوع نقاشی، عکس و نسخ خطی می‌تواند در تعمیق روابط اثر گذار باشد.

كامران‌فرد افزود: همچنين، مخاطبان با مشترکات فرهنگی و تمدّنی دو کشور آشنا خواهند شد و همين عامل منجر به روابط دوستان في مابين ايران و گرجستان مي‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در سخنان پاياني خود، گفت: استفاده بهینه از اندوخته‌های فرهنگی می‌تواند پایه‌ای برای ارتباط مراکز فرهنگی دو کشور قرار گیرد و از این طریق می‌توان قراردادهای همکاری بین مراکز علمی دو کشور منعقد كرده و پروژه‌های پژوهشی مشترک را به انجام رساند.

برپايي نمایشگاه عکس و نقاشی در گرجستان

سپس، رئیس موزه ملی گرجستان، گزارش مختصری از نحوه فعالیت و آثار مربوط به پیشینه فرهنگی و تمدّنی دو کشور که در این موزه نگهداری می‌شود، ارائه كرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود و آثار باستانی ایران در مناطق مختلف گرجستان، خواستار انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک ميان محققان و باستان‌شناسان دو کشور شد.

رئيس موزه ملي گرجستان ضمن اعلام آمادگی برای همکاری‌های آتی با پیشنهاد رایزنی فرهنگی ايران و برپايي نمایشگاه عکس و نقاشی مربوط به آثار معاصر دو کشور موافقت كرد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

١٤:٥٨ - 1393/11/11 / شماره : ٦٢٥٠٨٣

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم بهمن 1393ساعت 19:43  توسط جواد گلچين فر  | 

حاشیه نگاری فارس از سفر رئیس مجلس گرجستان به فریدونشهر

سفر رئیس مجلس گرجستان و هیئت همراه وی به شهرستان فریدونشهر که در دایره تقسیمات برخورداری و محرومیت در دایره شهرستان‌های کم‌برخوردار و محروم دسته‌بندی می‌شود، با حاشیه‌های جالبی همراه بود.

به گزارش خبرنگار فارس از فریدونشهر، شهرستان فریدونشهر غربی‌ترین شهر استان اصفهان است که بیشترین جمعیت آن را در مرکز شهرستان گرجی‌زبانانی تشکیل داده‌اند.

گرجی‌زبانان بیش از 400 سال پیش به این منطقه آمدند، به دین اسلام گرویدند اما زبان مادریشان را حفظ کردند.

گرجی‌زبانان فریدونشهری روز گذشته شاهد حضور مقامات عالی رتبه کشور گرجستان در شهرشان بودند و سعی داشتند تا میزبان خوبی برای مهمانان ذوق زده و خوشحالی که شهر آنها را «پریدن» می‌خوانند، باشند.

سفر هیئت پارلمانی یک کشور به شهرستان کوچکی که جمعیت مرکز آن کمتر از 15 هزار نفر است و امکانات چندانی هم برای میزبانی چنین مقامات رسمی را در خود ندارد، حاشیه‌ها و اتفاقاتی را به همراه داشت که در ادامه مرور می‌کنیم.

آماده کردن محل استقبال مردمی از مهمانان به عهده شهرداری فریدونشهر گذاشته شده بود، شهرداری هم تنها تالار پذیرایی شهر را که همچنان دچار کمبود است و به گفته ابراهیم گوگونانی شهردار شهر سه شبانه‌روز تمام وقت مسئولان شهرداری را برای آماده کردنش گرفته بود برای میزبانی اختصاص داد.

شهردار فریدونشهر گفت: با توجه به اجبار در رعایت اصول میزبانی و انجام تشریفات خاص مهمانان خارجی، برنامه‌ریزی و آماده کردن محل و نیز توجه به جزئیات استقبال و مرتب کردن برنامه‌ها با تمام مسائل ریز آن، کار سختی بود که توانستیم با همکاری سایر ارگان‌های شهرستان، آن را به انجام برسانیم.

وی گفت: مدیریت استقبال مردمی با مقامات یک کشور خارجی به طوری‌که شئون هر دو طرف رعایت شود و به فرهنگ هر دو کشور هم احترام گذاشته شود،کار دشواری است، حال اینکه قرار باشد این استقبال در شهری صورت گیرد که امکانات سخت‌افزاری چندان مناسبی برای چنین تشریفات رسمی را هم در خود ندارد، به مراتب سخت‌تر است.

به گزارش فارس رئیس مجلس گرجستان به همراه هیئت همراه خود و با همراهی محمد علی اسفنانی نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، ساعت 10 به فریدونشهر رسید و در ابتدا به گلزار شهدای شهر رفت و با اهدای گل به مقام شهدای گرجی ادای احترام کرد.

داوید سوباشویلی گفت: به جوانان گرجی که در راه حفظ کشورشان جان خود را داده‌اند، افتخار می‌کنم.

وی اسامی بعضی از شهدا را که به خط گرجی هم نوشته شده بود می‌خواند و نسبت به سن و سال آن‌ها که جوان بودند سئوالاتی می‌پرسید و تاکید داشت که ایران باید به داشتن چنین جوانانی به خود ببالد.

بعد از حضور در گلزار شهدا مهمانان شهر کوچک فریدونشهر به محل تالار پذیرایی که مملو از جمعیت دعوت شده و نشده بود، حرکت کردند و با استقبال رسمی مقامات شهرستان و شهر فریدونشهر و سپس مردم شهر فریدونشهر مواجه شدند.

نکته جالب توجه ابراز احساسات مردم با دست زدن‌های متوالی و نیز خوشحالی رئیس و همراهان و پاسخ به این ابراز احساسات با دست تکان دادن و سلام گفتن به زبان گرجی بود.

فرمانداری شهرستان برای استقبال مردمی به دلیل کمبود جا و جلوگیری از ازدحام جمعیت، سعی کرده بود مهمانان خود را از بین ریش‌سفیدان، خانواده‌های شهدا، نخبگان، فرهنگیان و اصناف و مسئولان اول شهرستان انتخاب کند که با داشتن دعوت نامه‌های رسمی مجوز ورود به سالن اجتماعات را داشتند.

اما کم نبودند جوانان و علاقه‌مندان بسیاری که برای خوش آمدگویی و بدون دعوت به این مراسم آمده بودند که این حضور کمی برای برگزار کنندگان مراسم کار را سخت کرده بود.

مراسم با صوت دلنشین قرآن به طور رسمی آغاز شد و همهمه ابتدایی مراسم به سکوت تبدیل شد.

رئیس مجلس و سفیر گرجستان به همراه فرماندار و نماینده مردم فریدونشهر در مجلس شورای اسلامی و نیز امام جمعه شهرستان روی جایگاه روبه‌روی مردم نشسته و منتظر شروع برنامه‌ها بودند.

مراسم با سخنرانی غلامرضا یسلیانی فرماندار فریدونشهر شروع شد و در ادامه حجت‌الاسلام غفاری امام جمعه شهرستان و اسفنانی نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی به ایراد سخن پرداختند و پایان مراسم هم با سخنرانی رئیس مجلس گرجستان و قبل از آن نیز رئیس هیئت پارلمانی دوستی گرجستان و ایران بود.

سخنرانان بیشتر بر نقش فریدونشهر در توسعه روابط دو کشور ایران و گرجستان تاکید داشتند و وجه تمایز سخنرانی‌ها را می‌شد در اشاره امام جمعه شهرستان به احترام گذاشتن اسلام به همه پیغمبران و به ویژه حضرت عیسی (ع) دید و نیز در تاکید مقامات گرجی به عدم مداخله آنان تحت هیچ شرایطی در امور گرجیان ایران در عین علاقه شدید و قلبی‌شان به گرجی زبان ایران، ملاحظه کرد.

در بین سخنرانی‌ها خواندن سرود زبان مادری به زبان گرجی توسط دختران نوجوان و خواندن دکلمه‌های خوش آمد گویی و اتحاد و همبستگی توسط دختر و پسر نوجوان گرجی که لباس محلی گرجی هم به تن داشتند موجب احساساتی شدن مهمانان و همچنین مردم شد که با تشویق‌های بسیار مواجه شد.

رئیس مجلس گرجستان متن دکلمه‌ها را از نوجوان پسر گرجی گرفت و به او گفت که این متن را به گرجستان برده و نگه‌داری خواهد کرد.

وی از اینکه در این متن فریدونشهر را گرجستان کوچک نامیده بودند بسیار خوشحال بود.

ضیافت نهار و اهدای هدایا به مهمانان بخش پایانی مراسم دیدار رئیس مجلس گرجستان و هیئت همراهش با مردم گرجی زبان فریدونشهر بود.

قبل از ضیافت ناهار نیز مردم حاضر در محل پذیرایی سعی داشتند به مسئولان عالی رتبه نزدیک شوند و ابراز احساسات می‌کردند.

آن‌ها خوشحال بودند که همزبانانشان از یک کشور دیگر به شهر کوچکشان آمده‌اند و سعی داشتند تا با ابراز احساسات تشکر و قدردانی خوبی را داشته باشند.

سفر نیم روزه مقامات پارلمانی کشور گرجستان به شهر گرجی زبان فریدونشهر، علاوه بر داشتن پیام دوستی برای هر دو کشور، نشان‌دهنده میل دو کشور برای توسعه ارتباطات و استفاده از ظرفیت‌هایشان در جهت رشد و توسعه بود.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 0:50  توسط جواد گلچين فر  | 

توسعه روابط فرهنگي و اقتصادي بين اصفهان و گرجستان

رئیس مجلس گرجستان بر گسترش روابط اقتصادی ، گردشگری و فرهنگی با ایران تاکید کرد .
رئیس مجلس گرجستان در نشست با استاندار اصفهان ضمن قدردانی از امکانات فراهم شده برای هموطنان گرجی در استان اصفهان گفت: امیدواریم مردم گرجی زبان فریدونشهر ، پل ارتباطی برای توسعه روابط 2 کشور بویژه در زمینه اقتصادی باشند.
اوساپاشویلی آمادگی کشورش را برای توسعه روابط دو جانبه اعلام کرد و افزود :‌گرجستان برای افزایش همکاریها و استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود آمادگی کامل دارد.
وی گفت : شرایط مناسبی برای گسترش همکاری بین اصفهان و گرجستان در بخش های اقتصادی و فرهنگی وجود دارد.
استاندار اصفهان نیز با اشاره به زندگی مسالمت آمیز ارامنه و گرجی ها در استان اصفهان گفت: پیروان ادیان مختلف در اصفهان براحتی می توانند مراسم مذهبی خود را برگزار کنند.
آقای زرگر با اشاره به امکانات فراهم شده برای گرجی زبانان ساکن فریدونشهر افزود: مسئولان و نمایندگان این شهرستان از گرجی زبانان هستند و امکانات برای رفاه این افراد در منطقه فراهم شده است.
وی با بیان ویژگی ها و ظرفیت های زیاد استان اصفهان در زمینه های صنعت ، کشاورزی ، علم و فناوری و گردشگر گفت: اصفهان می تواند در زمینه های مختلف از جمله صنعت و بازرگانی با گرجستان همکاری داشته باشد.
زرگر همچنین حضور بازرگانان و صنعتگران گرجستان را در اصفهان خواستار شد و افزود : این افراد با حضور در اصفهان می توانند از ظرفیت های زیاد این استان مطلع شوند و آن را به بازرگانان و صنعتگران کشور خود منتقل کنند.
وی وجود جاذبه های گردشگری در اصفهان و گرجستان را از دیگر محورهای ارتباطی بین 2 کشور بیان کرد و گفت: اصفهان آمادگی دعوت تورلیدهای گرجستان را برای بازدید از جاذبه های گردشگری این استان دارد.
استاندار همچنین برگزاری هفته های فرهنگی اصفهان و تفلیس را خواستار شد و افزود : هفته های فرهنگی با حضور هنرمندان و صنعتگران در شناسایی و انتقال فرهنگ استان اصفهان به مردم گرجستان موثر است.
سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم بهمن 1393ساعت 0:48  توسط جواد گلچين فر  | 

ایران و گرجستان از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار به هم نزدیک هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سفر رئیس مجلس گرجستان به ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: ایران و گرجستان از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار به هم نزدیک هستند.

به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»؛ ‌علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه ۴ بهمن‌ماه) در نشست مطبوعاتی با رئیس مجلس گرجستان گفت: از رئیس مجلس گرجستان به دلیل اینکه دعوت ما را برای حضور در جمهوری اسلامی ایران پذیرفتند، ‌ تشکر می‌کنیم. مذاکرات خوبی در زمینه‌های گسترش روابط دوجانبه داشته، در زمینه مسائل منطقه‌ای هم بحث‌ها و گفتگوهایی انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ‌ایران و گرجستان دو کشوری هستند که از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار به هم نزدیک بوده و روابط اقتصادی ما در حال حاضر ۲۰۰ میلیون دلار است که این مقدار قابل گسترش است. همچنین بحث‌های مفصلی داشتیم که چطور می‌توان در برخی زمینه‌ها روابط را افزایش داد.

لاریجانی تصریح کرد: در زمینه صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های جانبی آن نیز بحث‌هایی داشته و این موضوع مسئولین دو کشور را ترغیب می‌کند که در این زمینه همکاری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سفر رئیس مجلس گرجستان به ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که می‌تواند راه‌ها را برای همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور تسهیل کند.

داویت اوسو پاشو یلی: ایران و گرجستان سابقه دیرینه بسیار خوبی با هم دارند/ضرورت همکاری دو کشور برای دفع تروریسم در منطقه

در ادامه این نشست رئیس مجلس گرجستان نیز گفت: از رئیس مجلس ایران که از ما برای حضور در این کشور دعوت کردند تشکر می‌کنیم و ملاقات‌ها و مذاکرات بسیار خوبی انجام شد و تاکید کردیم که ایران و گرجستان سابقه دیرینه بسیار خوبی با هم دارند که می‌توانند روابط خود را توسعه و گسترش دهند.

داویت اوسو پاشو یلی در ادامه گفت: در شرایطی که امروز در منطقه وضعیت پیچیده‌تر می‌شود و مشکلات بسیار زیادی وجود دارد و تهدید تروریسم را شاهد هستیم دو کشور می‌تواند همکاری‌های مفیدی را در این زمینه‌ها داشته باشند.

وی افزود: همچین در زمینه حمل و نقل، آب و انرژی نیز می‌توانیم همکاری داشته و در این پروژه‌ها مطالعات لازم را داشته باشیم.

رئیس مجلس گرجستان افزود: از طرف همتای ایرانی در این مذاکرات تاکید شد که از تمامیت ارزی و استقلال گرجستان حمایت کرده و این موضوع ادامه دارد.

وی در پایان گفت: توافق شد که دو کشور روابط خود را در سطح پارلمانی افزایش داده و گروه‌های دوستی از دو کشور ملاقات‌های خود را افزایش دهند تا همکاری‌ها میان ایران و گرجستان در زمینه‌های سیاسی فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بازی جدید آمریکا در زمینه موضوع هسته‌ای و اینکه کنگره به دنبال تحریم جدید ایران است را چطور ارزیابی می‌کنید و مجلس در واکنش به اعمال تحریم جدید چه اقدامی می‌کند گفت: بنده نمی‌خواهم در حال حاضر بگویم که این بحث‌ها تا چه اندازه اصالت دارد اما سناریوی این موضوع در ایران طراحی شده و اگر کنگره تحریم‌های جدیدی داشته باشد از این موضوع پشیمان خواهند شد و با حرکتی جهشی در فناوری هسته‌ای ایران مواجه می‌شوند.

لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای برای حل موضوع انعطاف‌هایی تا کنون داشته است اما اینکه امروز رئیس جمهور آمریکا می‌گوید که مشکلاتی در پارلمان و کنگره وجود دارد به ما ربطی نداشته و هزینه این مشکلات را ایران نمی‌پردازد اگر اوباما در حل مسائل و مشکلات داخلی خود ناتوانی دارد این موضوع را نباید در مذاکرات سرریز کند بنابراین‌‌ همان طور که ما شرایط را کنترل می‌کنیم آن‌ها نیز باید توانمندی برای کنترل موضوعات را داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حال اگر این توانایی را ندارند نباید موضوع را به مذاکرات ربط داده و بگویند که مذاکرات مشکل پیدا کرد بلکه ناتوانی آن‌ها در این زمینه به معنای آن است که آمریکایی‌ها مذاکرات را به هم زدند اما ما مسیر مذاکرات را معقول برای حل این مسئله می‌دانیم و زمینه و مطالعات برای سناریوهای بدیل را هم داشته‌ایم و مقدمات آن را در بودجه سال آینده تبیین خواهیم کرد.

خبرگزاری دانشجو

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 20:5  توسط جواد گلچين فر  | 

تقویت خطوط ترانزیتی کالا فرصتی جدید فرا روی ایران و گرجستان است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تقویت خطوط ترانزیتی حمل و نقل کالا می‌تواند فرصت‌های جدید فرا روی دو کشور ایران و گرجستان ایجاد کند.

به‌ گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز شنبه با «داویت اوسوپاشویلی» رئیس مجلس گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس در ابتدای این دیدار روابط ایران و گرجستان را مناسباتی تاریخی، ریشه‌دار و پایدار خواند و افزود: جایگاه جغرافیایی و منطقه‌ای ایران و گرجستان اقتضا می‌کند روابط دو کشور در راستای منافع مشترک و در حوزه‌های گوناگون بیش از پیش گسترش و توسعه یابد.

وی در همین راستا نقش همکاری‌های پارلمانی را بسیار مهم و موثر خواند و افزود: مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط همه جانبه خود با مجلس گرجستان حمایت می‌کند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری دو کشور از جمله ترانزیت کالا، توریسم،‌ انرژی و بهره‌گیری از منابع آبی گفت: تقویت خطوط ترانزیتی حمل و نقل کالا می‌تواند فرصت‌های جدید فرا روی دو کشور برای ارتقاء سطح مناسبات تجاری و اقتصادی و تقویت روابطی پایدار ایجاد نماید که منافع اقتصادی، سیاسی و تجاری فراوانی برای ایران و گرجستان در بر خواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه تسهیل در صدور روادید برای تجار دو کشور را دارای اهمیت فراوانی خواند.

لاریجانی همچنین سفر هیات بلندپایه پارلمانی گرجستان به تهران را نشانه اهتمام دو کشور برای گسترش روابط نزدیک و دوستانه فی‌مابین دانست.

در ادامه این دیدار آقای داویت اوسوپاشویلی رئیس مجلس گرجستان نیز گسترش همکاری‌های همه جانبه و درازمدت با ایران را یک خواست ملی در کشورش خواند و افزود: روابط تاریخی و ریشه‌دار دو ملت اقتضاء می‌کند روابط فیمابین بیش از سطح فعلی در حوزه‌های گوناگون توسعه و گسترش یابد.

وی دو کشور را دارای ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌های دوستانه خواند و افزود: گرجستان حامل فرهنگ و تاریخ غنی ایران در منطقه قفقاز می‌باشد.

رئیس مجلس گرجستان در ادامه افزود: بزودی مشکل صدور روادید برای تجار و کامیونداران حل خواهد شد.

وی همچنین تروریسم را مشکلی برای امنیت و آرامش همه کشورهای منطقه خواند و افزود: گرجستان خواهان همکاری و استفاده از تجارب ایران در زمینه مبارزه با تروریسم می‌باشد.

رئیس مجلس گرجستان با دعوت از رئیس مجلس شورای اسلامی برای سفر به کشورش، رفت و آمد مقامات بلندپایه دو کشور را زمینه‌ای برای آشنایی با ظرفیت‌ها و فرصت‌های گسترش همکاری‌ها و بهره‌گیری از آن‌ها دانست.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 20:2  توسط جواد گلچين فر  | 

دیدار لاریجانی با همتای گرجی خود/ دیدار رئیس مجلس گرجستان با آیت الله رفسنجانی

تهران-ایسکانیوز: رؤسای مجالس ایران و گرجستان ظهر امروز با یکدیگر دیدار کرده و راهکارهای گسترش روابط دوجانبه و پارلمانی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

هیأت پارلمانی گرجستان صبح امروز به ریاست رئیس مجلس این کشور برای دیدار و گفت‌وگو و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.

رؤسای مجالس ایران و گرجستان قرار است تا دقایقی دیگر در یک نشست مشترک خبری به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ دهند.

رئیس مجلس گرجستان با استقبال توسط موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس ظهر امروز با لاریجانی دیدار کرد و صبح فردا با آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پس از آن با حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار خواهد کرد.

ایسکانیوز

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 20:1  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس مجلس گرجستان به فریدونشهر سفر می‌کند

محمد علی اسفنانی نماینده مردم شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس شورای اسلامی از سفر داویت اوسوباشویلی به اصفهان و بازدید از شهر فریدونشهر خبر داد.

محمد علی اسفنانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در فریدونشهر، اظهار کرد: داویت اوسوباشویلی رئیس مجلس گرجستان که قرار است طی امروز یا فردا به تهران سفر کرده و با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کند، روز دوشنبه نیز برای بازدید از شهر اصفهان و نیز ملاقات و دیدار با مردم گرجی‌زبان شهرستان فریدونشهر، به استان اصفهان سفر خواهد کرد. نماینده مردم شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر خود به همراه گروه نمایندگان عضو پارلمان دوستی ایران و گرجستان طی چند ماه گذشته به گرجستان، گفت: در سفر و ملاقات با مقام‌های عالی رتبه کشور گرجستان، درباره ظرفیت‌های دو کشور برای بیشتر شدن روابط و همکاری‌های دوجانبه به ویژه در مسائل اقتصادی بحث و تبادل نظر شد. وی گفت: امیدواریم سفر رئیس مجلس گرجستان به کشورمان در راستای رسیدن به اهداف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مفیدی باشد که موجب تقویت روابط حسنه دو کشور شود. اسفنانی با اشاره به حضور گرجی‌زبانان در استان اصفهان، گفت: شهرستان فریدونشهر که غربی ترین شهر استان اصفهان است، بیشترین جمعیت گرجی زبان را در کشورمان دارد که نزدیک به ۴۰۰ سال است، زبان مادری خود را حفظ کرده اند. به گزارش خبرنگار فارس بعد از سفر میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور اسبق کشور گرجستان به شهرستان فریدونشهر، خرداد ماه سال جاری نیز سفیر گرجستان در کشورمان به شهرستان فریدونشهر سفر کرده و مورد استقبال مردم و مسئولین این شهرستان قرار گرفته بود.

سایت خبری بام ایران

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 19:59  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس مجلس گرجستان به دیدار لاریجانی آمد

رئیس مجلس گرجستان به همراه هیات پارلمانی وارد مجلس شورای اسلامی شدند.همچنین علی لاریجانی به استقبال اوسو پاسوییلی رئیس پارلمان گرجستان آمد تا گفت و گو کنند.

رئیس مجلس گرجستان با رئسش مجلس كشورمان دیدار كرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، رئیس مجلس گرجستان به همراه هیات پارلمانی وارد مجلس شورای اسلامی شدند.همچنین علی لاریجانی به استقبال اوسو پاسوییلی رئیس پارلمان گرجستان آمد تا گفت و گو کنند.

گفتی است در پایان مذاکرات‌شان نتیجه گفت و گوها را در اختیار خبرنگاران می‌گذارند.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 19:57  توسط جواد گلچين فر  | 

آشنايي با روش‌هاي آموزش زبان فارسي در گرجستان

گروه بین الملل: كارگاه آموزشي «آشنايي با روش‌هاي آموزش زبان فارسي»به همت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان  29 دي‌ماه برگزار و به مدت يك هفته ادامه دارد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعۀ المصطفی، کارگاه آموزشی «آشنايي با روش‌هاي آموزش زبان فارسي» به همت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان و مشارکت بنیاد سعدی و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین در دانشگاه‌های کوتایسی و تفلیس برگزار شد.

اين دور از كارگاه‌ آموزشي 29 دي‌ماه در محل اتاق ايران دانشگاه‌هاي کوتایسی و تفلیس آغاز شده است و به مدت يك هفته به طول مي‌انجامد. همچنين، براي ارائه مفاهيم و روش‌هاي آموزش زبان فارسي از اساتيد اعزامي زبان و ادبيان فارسي استفاده شده است.

نومادی بارتایا، رئیس بخش ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس در آيين افتتاحيه اين کارگاه آموزشی گفت: توجه به امر آموزش یکی از مهمترین عوامل در ارتقاي سطح کیفی استاد و دانشجو است و زبان فارسی آئینه‌ای است که در آن فرهنگ و تمدّن ایران نمايان خواهد بود.

تلاش روزافزون جهت معرفی ادبیات کلاسیک و معاصر دو کشور

سپس، مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ايران در گرجستان ضمن تشکر از اساتید اعزامي در این دوره، استفاده بهینه از شیوه‌های نوین آموزشی در تدریس زبان و ادبیات فارسی را بسیار حائز اهمیت دانست.

وي افزود: اميد است تا با برگزاری این کارگاه آموزشی، بتوان وحدت رویه و استانداردسازی در آموزش زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه‌ها و مدارس عمومی گرجستان رعایت كنیم.

كامران‌فرد گفت: پیشینه فرهنگی و ریشه‌های زبانی ایجاب می‌كند تا بیش از پیش در جهت معرفی ادبیات کلاسیک و معاصر دو کشور تلاش كنيم. همچنين، آموزش صحیح در این مسیر با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود می‌تواند اثرات ارزشمندی داشته و در راستاي آموزش دانشجویان رشته‌های ایرانشناسی و زبان فارسی، آشنایی اساتید و دانشجویان و تبادل نظر در فراگیری موجب ماندگاری این رشته‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی خواهد بود.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 19:56  توسط جواد گلچين فر  | 

همایش «پیامبر اسلام(ص) و انسانیت» در گرجستان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه اروپا، این همایش در پی رویدادهای اخیر و توهین به مقام پیامبر گرامی اسلام(ص) با همکاری نمایندگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در شهر مارنئولی، برگزار شد.

در این همایش سخنرانان ضمن محکوم‌کردن توهین رسانه‌های مغرض به پیامبر(ص)، هدف از این گونه اقدامات را کج‌فهمی و دشمنی با اندیشه‌های انسان‌دوستانه پیامبر اسلام عنوان کردند.

در ادامه همایش گروه همخوانی آذری‌زبان اشعار زیبایی را در مدح حضرت محمد(ص) قرائت کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در  شنبه چهارم بهمن 1393ساعت 19:54  توسط جواد گلچين فر  | 

جزئيات دستگيري قاتل کودک هشت ساله که توسط پليس بين الملل تحت تعقيب بود

جام جم/ مرد جنايتکاري که به اتهام قتل مردي در گرجستان تحت تعقيب پليس بين‌الملل بود، در اقدامي جنون‌آميز کودک هشت ساله‌اي را در کلاله کشت.

ساعت 15 و 30 دقيقه بيست و دوم دي امسال، پسر هشت ساله اي به نام مهدي، خانه شان را در يکي از محله هاي شهرستان کلاله استان گلستان به قصد بازي با دوستانش ترک کرد. با طولاني شدن غيبت پسر بچه، خانواده اش شروع به جستجو براي يافتن وي کردند تا اين که يکي از همسايه ها جسد غرق در خون مهدي را در حالي که با ضربه هاي چاقو به قتل رسيده و در کنار خيابان افتاده بود، پيدا کرد.

تيمي از ماموران راهي محل جنايت شده و به تحقيق از همسايه ها و افراد حاضر در محل پرداختند تا شايد بتوانند ردي از عامل اين جنايت دلخراش پيدا کنند. کارآگاهان متوجه شدند اهالي مردي را ديده اند که در حال فرار از محل حادثه بوده و گمان مي کنند او مرتکب اين جنايت شده باشد.

با مشخصاتي که شاهدان حادثه از قاتل در اختيار پليس قرار دادند و چهره نگاري، معلوم شد اين تصوير به يک قاتل فراري تحت تعقيب پليس بين الملل شباهت دارد. همين سرنخ باعث شد که روند رسيدگي به پرونده وارد مرحله جديدي شود.

کارآگاهان جنايي جستجوي گسترده اي را براي شناسايي مخفيگاه وي آغاز کردند تا اين که با گذشت پنج ساعت، مخفيگاه عامل جنايت را در 200 کيلومتري محل حادثه در شهرستان گاليکش شناسايي و با محاصره محل، متهم را دستگير کردند.

متهم که «امين» نام دارد، با انتقال به پليس آگاهي بازجويي شد و اظهارات متناقضي را بيان کرد. اين در حالي بود که تحقيقات پليس نشان مي داد، متهم مدتي پيش در کشور گرجستان با فردي درگير شده و او را کشته بود و پس از اين جنايت تحت تعقيب پليس بين الملل آن کشور قرار گرفته و به شهرستان کلاله بازگشته و زندگي مخفيانه اي را آغاز کرده بود. هنوز مشخص نبود اين مرد با چه انگيزه اي پسر خردسال را به قتل رسانده است.

تحقيقات کارآگاهان جنايي در رابطه با رازگشايي از اين حادثه ادامه داشت تا اين که متهم روز گذشته به قتل اين کودک اعتراف کرد و گفت: من مردي را در گرجستان کشتم و پس از بازگشت به ايران، زندگي مخفيانه اي را آغاز کردم. براي حفاظت از خودم هميشه چاقو حمل مي کردم. روز حادثه با ديدن پسر خردسال ـ مهدي ـ که فرزند همسايه قديمي مان بود، با چاقويي که دست داشتم، راهش را سد کردم. او خواست فرياد بزند که نفهميدم چطور شد او را با ضربه هاي چاقو زخمي کرده و باعث مرگ وي شدم. آن لحظه به من جنون دست داد و نمي خواستم اين کودک را بکشم.

با توجه به اظهارات متناقض متهم، تحقيقات کارآگاهان جنايي براي مشخص شدن انگيزه اش در کشتن اين پسر خردسال ادامه دارد.

تاریخ خبر : چهارشنبه 1393.10.24 - 21:15

http://www.khorasannews.com/PrintOnlineNews.aspx?id=1306942

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم دی 1393ساعت 20:9  توسط جواد گلچين فر  | 

گرجستان: پیشرفتی در روابط سیاسی با روسیه حاصل نشده است

نخست‌وزیر گرجستان گفت، روابط اقتصادی میان روسیه و گرجستان بهبود یافته اما هیچ پیشرفتی در روابط سیاسی میان این دو کشور حاصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "ایراکلی گاریباشویلی"، نخست‌وزیر گرجستان در کنفرانسی خبری با "تاوی رویواس"، همتای استونیایی خود گفت: گرجستان به دنبال داشتن روابط عادی با روسیه است. به همین منظور در دو سال گذشته تفلیس اقدامات موثری را در این رابطه صورت داده است.

وی افزود: با این حال روابط عادی با روسیه نباید و نمی‌تواند با نادیده گرفتن حق حاکمیت، استقلال و تامیت ارضی گرجستان برقرار شود.

گاریباشویلی 26 دسامبر سال گذشته میلادی گفته بود که آماده است با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند.

وی گفت: این دیدار باید به خوبی برنامه‌ریزی شود تا نتیجه‌بخش باشد. گمان می‌کنم در حال حاضر زود است که بگوییم چه وقت و در چه چارچوبی این دیدار برگزار می‌شود.

نسخه جدید قانون اساسی گرجستان که در سال 2010 میلادی تصویب و از نوامبرسال 2013 میلادی به اجرا درآمده، قدرت‌های ریاست جمهوری را به نفع نخست وزیری کاهش می‌دهد.

پوتین 18 دسامبر سال 2014 میلادی گفت، روسیه از میزبانی رئیس جمهور و نخست وزیر گرجستان بسیار خشنود خواهد شد.

پوتین افزود: اگر رهبری گرجستان فکرمی‌کند که این دیدار ممکن است، ما از میزبانی هریک از نمایندگان رهبری گرجستان خشنود خواهیم شد. ما از دیدار رئیس جمهور و نخست وزیراین کشور در مسکو خوشحال خواهیم شد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم دی 1393ساعت 0:52  توسط جواد گلچين فر  | 

ساکاشویلی: صدها تن از اتباع گرجستان در صفوف داعش می‌جنگند

رئیس‌جمهوری سابق گرجستان از جنگیدن صدها تن از اتباع این کشور در صفوف گروه تروریستی «داعش» در سوریه خبر داده و مقامات فعلی گرجستان را به بی‌توجهی نسبت به این مسئله متهم کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل ساکاشویلی» رئیس‌جمهوری سابق گرجستان ادعا کرده است که صدها نفر از شهروندان گرجی در عملیات جنگی در سوریه در صف گروه تروریستی «داعش» شرکت دارند و مقامات فعلی گرجستان را نیز به بی‌توجهی نسبت به این مسئله متهم نمود.

به نوشته خبرگزاری «نووستی»، ساکاشویلی دوشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی، گفت: «صدها نفر از شهروندان گرجستان به سوریه عزیمت کرده‌اند. دولت گرجستان، که اذهان عمومی را با این مطلب که اتباع گرجی داوطلبانه در اوکراین در حال جنگیدن هستند، منحرف ساخته و این افراد را خواستار تحریک، مزدور و مامورین جنبش ملی (حزب طرفدار ساکاشویلی) نامیده، کلمه‌ای درباره این واقعیت صحبت نمی‌کند که با انواع ترفندها پای گرجستانی‌ها به جنگ در سوریه کشیده شده است. واضح است که این مسئله اصلا به نفع گرجستان نیست »

وزارت دفاع گرجستان در ماه دسامبر گذشته پس از کشته شدن «الکساندر گریگولواشیلی» داوطلب 32 ساله گرجی در شرق اوکراین، نمایندگان دولت سابق گرجستان و شخص ساکاشویلی را مسئول مرگ وی دانست.

«ایراکلی گاریباشویلی» نخست وزیر گرجستان بعد از این قضیه گفته بود که عملکرد ساکاشویلی که نظامیان گرجی را به جنگ در اوکراین کشانده، اشتباه است، همانطور که نیروهای نظامی گرجستان در عملیات نظامی ارتش اوکراین شرکت نمی‌کنند.

پیش از این نیز برخی رسانه‌های گروهی گرجستان نوشته بودند که در سوریه حدود 50 تا 100 نفر از جوانان تنگه پانکیسی گرجستان، در جنگ علیه نیروهای دولتی شرکت دارند.

میخائیل ساکاشویلی بعد از شکست حزب تحت رهبری وی در انتخابات پارلمانی سال 2013، از سمت ریاست جمهوری گرجستان کنار رفت و بعد از مدتی عازم ایالات متحده آمریکا شده و در آنجا اقامت دارد. مقامات جدید تفلیس خواستار عادی سازی روابط با روسیه و حل و فصل مشکل اعلام استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی صرفا از راههای مسالمت آمیز و سیاسی هستند.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم دی 1393ساعت 0:51  توسط جواد گلچين فر  | 

صدها تبعه گرجستان به گروه تروریستی داعش پیوسته اند

رئیس جمهور سابق گرجستان از وجود صدها تبعه این کشور در بین تروریستهای داعش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «میخائیل ساکاشویلی» رئیس جمهور سابق گرجستان با اشاره به حضور اتباع این کشور در بین اعضای داعش، افزود: آنها برای جنگیدن به سوریه عزیمت کرده اند.

وی با اشاره به نقش آفرینی منفی دولت گرجستان در پرونده انتقال اتباع این کشور برای جنگیدن به سوریه، تاکید کرد: این سیاست به نفع گرجستان نیست.

اظهارات ساکاشویلی در حالی مطرح شده که چندی پیش وزارت دفاع گرجستان وی را متهم به تحریک عناصر مسلح برای حضور در بحران اوکراین خبر داده بود.

Mehr News Agency

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم دی 1393ساعت 0:49  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاري نشست تجاري گرجستان و استوني

خبرگزاري آريا -نشست تجاري گرجستان - استوني در تفليس برگزار شد .
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از برونمرزي ، تاوي رويواس نخست وزير استوني که روز دوشنبه به تفليس سفر کرده است ، امروز در نشست تجاري گرجستان - استوني شرکت کرد.
مقامات گرجستان روز سه شنبه گفتند که سازماندهندگان اين نشست آژانس سرمايه گذاري و دايره تجاري استوني و همچنين آژانس سرمايه گذاري ملي گرجستان هستند.
بيش از 120 نفر ازنمايندگان بخشهاي خصوصي و دولتي دو کشور در اين نشست شرکت خواهند کرد.
اين نشست بر بخشهاي اقتصادي ، کشاورزي ، گردشگري ، انرژي و حمل و نقل متمرکز شده است .
ايراکلي گاريباشويلي و تاوي رويواس نخست وزيران به ترتيب گرجستان و استوني قرار است چند يادداشت تفاهم توسعه همکاري امضا کنند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم دی 1393ساعت 0:47  توسط جواد گلچين فر  | 

افزايش تورم ساليانه در گرجستان

خبرگزاري آريا-دفتر آمار ملي گرجستان از افزايش تورم ساليانه در اين کشور خبر داد .
به گزارش خبرگزاري آريا، دفتر آمار ملي گرجستان روز سه شنبه اعلام کرد که تورم ساليانه اين کشور در دسامبر 2014 ، به دو درصد افزايش يافت .
براساس اين گزارش افزايش تورم بر افزايش بهاي مواد غذايي ، محصولات کشاورزي ، هزينه هاي درماني ، و توليدات صنعتي و کارخانه اي تاثير گذاشته است.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم دی 1393ساعت 0:46  توسط جواد گلچين فر  | 

همایش وحدت اسلامی در گرجستان برگزار شد

گروه بین الملل: به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص) و هفته وحدت، همایش وحدت اسلامی با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در گرجستان، نمایندگی جامعه المصطفی(ص) العالمیه، اداره ادیان ترکیه و اداره مسلمانان گرجستان، در هتل «سامی سابکونه» شهر تفلیس برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعۀ المصطفی، در این مراسم که با حضور سفرای کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان، عراق و نمایندگانی از سایرادیان روز پنج‌شنبه، 18 دی‌ماه، برگزار شد، «رامین ایگیداف»، شیخ‌الاسلام مسلمانان گرجستان، طی سخنانی گفت: امروزه وحدت میان مسلمانان بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد و قدرت‌های استعماری تنها راه غلبه بر مسلمانان را ایجاد تفرقه بین آنها می‌دانند.

وی در ادامه گفت: مسلمانان باید بیشتر بر مشترکات مذهبی خود اتکا کنند و از بیان هرگونه مسئله که موجب تفرقه می‌شود، خودداری کنند و این اتحاد و وحدت تنها راه مقابله با حکومت ظلم و غلبه بر اندیشه‌های تفرقه برانگیز ظالمان است.

در ادامه این همایش «شیخ یاسین»، مفتی شرق گرجستان و «بگلار گاماشیدزه »، مفتی غرب گرجستان مطالبی را در زمینه لزوم وحدت بین شیعه و سنی عنوان کردند و شرایط مطلوب میان مسلمانان گرجستان را حاصل اتحاد و همفکری آنها خواندند.

«زازا واشاقمادزه»، رئیس آژانس ادیان و امور مذهبی گرجستان، نیز در این همایش ضمن تبریک سالروز ولادت دو پیامبر اسلام و مسیحیت، گفت: کشور گرجستان به‌دلیل شرایط ویژه جغرافیایی از گذشته محل مهاجرت و مسافرت مردمان سراسر جهان به این کشور بوده است و این موضوع باعث شده مردم این کشور میزبان اقوام با ادیان مختلف باشند و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه گفت: مسلمانان در سالهای گذشته بدون هیچ مشکلی در کنار همشهریان مسیحی خود زندگی کرده و در عرصه‌های اجتماعی حضور داشته‌اند.

«عباس طالبی فر»، سفیر ایران در گرجستان، سخنران بعدی همایش بود که ضمن تبریک تقارن میلاد حضرت نبی اکرم(ص) و سالروز ولادت حضرت عیسی(ع) به مسلمانان و مسیحیان گرجستان گفت: اسلام و مسیحیت بر پایه مهربانی میان انسان‌ها استوار شده و نگاه اسلام به حضرت عیسی(ع) نگاهی ویژه به همراه معجزه است.

وی در ادامه گفت: تولد و مرگ حضرت عیسی(ع) معجزه و نکته‌ای ماندگار در تاریخ بشریت است و توجه به مکارم اخلاقی از طرف هر دو پیامبر مورد توجه بوده است.

در پایان همایش نمایندگان هر کشور در زمینه لزوم وحدت میان مسلمانان و سایر ادیان گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

همچنین مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی کشورمان در گفت‌وگو با رییس آژانس ادیان، رئیس اداره ادیان ترکیه و جمعی از مهمانان سنی از غرب گرجستان گفت: لقب پیامبر اسلام، رحمة للعالمین است یعنی هدایت و رحمت او شامل تمام جهانیان است و هر دو پیامبر برای سعادت دنیا و آخرت انسانها مبعوث شده و کوشیده‌اند.

مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم دی 1393ساعت 23:49  توسط جواد گلچين فر  | 

گزارش همایش‌های وحدت در کشور گرجستان

خبرگزاری تسنیم: همایش‌هایی با موضوع وحدت اسلامی، به مناسبت سالروز میلاد پیامبر(ص) و هفته وحدت، با مشارک رایزنی فرهنگی ایران و برخی دیگر از مراکز فرهنگی، در تاریخ‌های ۱۸ و ۱۹ دی‌ماه در کشورهای گرجستان، تاجیکستان و قرقیزستان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، در مراسم هفته وحدت در تفلیس که با حضور سفرای کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و عراق در گرجستان، برگزار شد و به دلیل تقارن زمانی با ولادت حضرت عیسی (ع) نمایندگانی از سایر ادیان نیز در آن حضور داشتند، رامین ایگیداف، شیخ‌الاسلام مسلمانان گرجستان، در سخنانی اظهار کرد: امروزه وحدت بین مسلمانان، بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد و قدرت‌های استعماری، تنها راه غلبه بر مسلمانان را ایجاد تفرقه بین آنها می‌دانند.

وی در ادامه گفت: مسلمانان باید بیش‌تر بر مشترکات مذهبی خود اتکا و از بیان هرگونه مسأله که ممکن است موجب تفرقه شود، خودداری کنند. اتحاد و وحدت، تنها راه مقابله با حکومت ظلم و غلبه بر اندیشه‌های تفرقه‌برانگیز ظالمان است.

در ادامه شیخ یاسین، مفتی شرق گرجستان و بگلار گاماشیدزه، مفتی غرب گرجستان، مطالبی را در بیان لزوم وحدت بین شیعه و سنی بیان و شرایط مطلوب بین مسلمانان گرجستان را حاصل اتحاد و همفکری آنها بیان کردند.

زازا واشاقمادزه، رییس آژانس ادیان و امور مذهبی گرجستان نیز در سخنانی گفت: کشور گرجستان به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی، از گذشته محل مهاجرت و مسافرت مردمان سراسر جهان به این کشور بوده است و این موضوع باعث شده تا مردم این کشور، میزبان اقوام با ادیان مختلف باشند و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه اظهار کرد: مسلمانان در سال‌های گذشته بدون هیچ مشکلی در کنار همشهریان مسیحی خود زندگی کرده و در عرصه‌های اجتماعی مختلف در این کشور حضور داشته‌اند.

در ادامه نیز عباس طالبی‌فر، سفیر ایران در تفلیس، در سخنانی خطاب به شرکت‌کنندگان در این همایش، گفت: اسلام و مسیحیت، بر پایه مهربانی بین انسان‌ها استوار شده و نگاه اسلام به حضرت عیسی (ع) نگاهی ویژه به همراه معجزه است.

وی در ادامه گفت: تولد و مرگ حضرت عیسی (ع) معجزه و نکته‌ای ماندگار در تاریخ بشریت است و توجه به مکارم اخلاقی از طرف هر دو پیامبر، مورد توجه بوده است.

سخنران بعدی همایش، نبی گموش، رییس اداره ادیان ترکیه هم ضمن تأکید بر اتحاد مسلمانان، اظهار امیدواری کرد که در سایه این همدلی و وحدت، مشکلات موجود جهان اسلام رفع و مسلمانان به صورت یک قدرت واحد در عرصه‌های جهانی حضور داشته باشند.

وی در ادامه گفت: آنچه باید بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد، مفاهیم اساسی دین اسلام است و اختلاف‌نظر در برخی از موارد، موجب پویایی اسلام نیز خواهد شد.
در پایان برگزاری این همایش، نمایندگان هر کشور، در خصوص لزوم وحدت بین مسلمانان و سایر ادیان، گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

مجتبی کامران‌ فرد، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان، در گفت‌وگو با رییس آژانس ادیان و امور مذهبی این کشور، رییس اداره ادیان ترکیه و جمعی از میهمانان سنی از غرب گرجستان، گفت: لقب پیامبر اسلام (ص) رحمت‌للعالمین است؛ یعنی هدایت و رحمت او شامل تمام جهانیان می‌شود و هر دو پیامبر، برای سعادت دنیا و آخرت انسان‌ها مبعوث شده و کوشیده‌اند.

وی در ادامه گفت: حضرت محمد (ص) می‌فرماید: «وحدت موجب رحمت و تفرقه موجب عذاب خواهد شد.» از این رو با توجه به شرایط ویژه‌ای که امروز در جهان شاهد آن هستیم و برخی از انسان‌ها و گروه‌های کج‌اندیش به نام اسلام و دین، رفتار خشن و غیرانسانی انجام می‌دهند، ایجاد وحدت ضرورت بیش‌تری داشته تا این افراد و تفکرات غیرانسانی نتوانند به ریشه ادیان ضربه زده و عامل تفرقه بین ادیان و مذاهب شوند.

همچنین همزمان با هفته وحدت همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، دانشگاه آرابایف، آکادمی وزارت امورخارجه قرقیزستان، شبکه تلویزیونی L.T.R و شبکه تلویزیونی اکو ماناس، در محل سالن کنفرانس دانشگاه آرابایف، برگزار شد.

در این همایش که بعد از ظهر روز گذشته جمعه 19 دی برگزار شد، تولی بیک عبدالرحمن‌اف، رییس دانشگاه آرابایف، در سخنانی به بیان وضعیت امروزین کشورهای اسلامی در حوزه‌های اجتماعی، علمی، اقتصادی، سیاسی، علمی و آموزشی پرداخت و گفت: پس از جنگ جهانی دوم، عمده بحران‌های جهانی به نوعی در کشورهای اسلامی به وقوع پیوسته است؛ چنانکه هم‌اکنون، خاورمیانه درگیر منازعاتی است که مسلمانان بی‌گناه کشته می‌شوند. بنابراین می‌بایست نخبگان جهان اسلام دست در دست یکدیگر بگذارند و با پدیده شوم افراط‌گرایی مبارزه کنند و به توسعه علمی و فرهنگی جهان اسلام، بیندیشند.

در ادامه علی نجفی، سفیر ایران در قرقیزستان، در سخنرانی کوتاه خود، گفت: متأسفانه تفرقه و انشقاق میان مسلمانان علاوه بر جان و مال مسلمین، اساس دین را نیز تهدید می‌کند.

وی آنچه در جهان اسلام رخ می‌دهد را ناشی از نادیده گرفتن سه اصلی دانست که در عنوان همایش لحاظ شده است و تفرقه میان فرق اسلامی، نادیده گرفتن اخلاق و فقدان دین‌پژوهی را سبب وضعیت أسف‌بار کنونی دانست و تأکید کرد: افراط‌گرایی تهدید علیه میراث مشترک بشری است و هدفی جز تخریب تمدن اسلامی و اسلام‌هراسی ندارد.

ذاکرچوتانف، معاون کمیسیون ادیان جمهوری قرقیزستان، دیگر سخنران این همایش بود. وی در سخنان خود به این نکته پرداخت که پس از فروپاشی شوروی، مردم قرقیزستان علاقه زیادی به دین و دینداری نشان داده‌اند.

وی اظهار کرد: بعد از استقلال، شرایط مثبتی برای ترویج اسلام در قرقیزستان فراهم شده است و در حال حاضر 200 ارگان اسلامی در قرقیزستان فعالیت می‌کند؛ بنابراین اکنون لازم است از تمام جوانب دین استفاده شود.

معاون کمیسیون ادیان قرقیزستان، برگزاری این کنفرانس را از این جهت که به توسعه روابط دین و دولت کمک می‌کند و به افزایش آگاهی‌ها در زمینه وحدت اسلامی یاری می‌رساند، حایز اهمیت خواند.

علی کبریایی‌زاده، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان، در سخنانی با موضوع «چشم‌انداز وحدت جهان اسلام از منظر وحدت تمدنی با تأکید بر تولید علم اسلامی» گفت: پیامبر (ص) اساس اسلام است و فهم اسلام، مستلزم فهم پیامبر اسلام (ص) است.

وی برگزاری این کنفرانس را ـ که به یکی از مهم‌ترین نیازهای امت اسلامی یعنی وحدت اسلامی می‌پردازد ـ در شرایط کنونی که جهان اسلام با چالش‌های جدی در حوزه درونی مواجه است را واجد اهمیت فراوان دانست و افزود: بروز تفکرات خشونت‌بار متصلب، وضعیت دشواری را به وجود آورده است و مسلمانان با آزمونی دشوار مواجه‌اند.

رایزن فرهنگی کشورمان در قرقیزستان، افزود: معتقدیم که بر اساس آیه شریفه «واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لاتفرقوا» پیروان مذاهب مختلف اسلامی برای مقابله با چالش‌ها و انحرافات، راهی جز وحدت و فهم یکدیگر ندارند.

کبریایی‌زاده در پایان به بیان گفتمان‌های وحدت‌گرا در جهان اسلام پرداخت و پس تشریح گفتمان تمدن‌گرا به عنوان مسیری مؤثر برای تحقق وحدت اسلامی و بیان دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در این خصوص، در نهایت به نخبگان قرقیزستان توصیه کرد که به گفتمان تمدن‌گرا و تمدن نوین اسلامی، به دلیل برخوردار بودن آن از ویژگی‌هایی همچون توجه به قرآن، سنت‌های اصیل اسلامی، آینده جهان اسلام، توجه خاص به توسعه علمی مسلمانان و همچنین توجه به پیشرفت اقتصادی و فرهنگی کشورهای مسلمان و تعامل سازنده با جهان و عقل‌گرا بودن، توجه خاص داشته باشند.

ارتاتف، معاون مفتی جمهوری قرقیزستان نیز در سخنانی در این همایش، گفت: اسلام، دین صلح و آرامش است؛ اما افراط‌گرایان، اکنون سایه تاریکی بر چهره اسلام انداخته‌اند. متأسفانه در حال حاضر تفاسیر غلطی از اسلام رایج شده است. این تفاسیر در بسیار ی موارد با اغراض سیاسی صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد: آنچه تحت عنوان جهاد از سوی جبهه النصره و داعش انجام می‌شود، جهاد نیست؛ بلکه وحشی‌گری است که هیچ نسبتی با اسلام ندارد.
وی در پایان سخنان خود تأکید کرد که اکنون زمان وحدت و همدلی در جهان اسلام، است.

تغتاضی‌اف، رییس شبکه تلویزونی اکو ماناس نیز در سخنان خود، بر لزوم وحدت و همدلی مسلمانان در شرایط کنونی جهان اسلام تأکید کرد و افزود: افراط‌گرایان اکنون مسلمانان را غارت می‌کنند؛ بنابراین آنچه انجام می‌شود، بی‌تردید توطئه است و لازم است که امت اسلامی هوشیارانه، عمل کنند.

رحیم جانف، ریس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان نیز با اشاره بر اینکه اسلام، دین رأفت و مهربانی است، گفت: هدف دین مبین اسلام، معنادادن به زندگی است. قرآن، علم و ایمان را با هم بیان می‌کند؛ بنابراین باید به بنیان نهادن تمدنی فکر کنیم که امت اسلامی را به توسعه اجتماعی و فرهنگی برساند.

حسن آرمش‌اف، رییس سابق دانشگاه کاشغری قرقیزستان هم با تأکید بر نصب‌العین قراردادن مبانی تربیتی اسلام، دینداری را مستلزم آمیختن ارزش‌های اسلامی با زندگی دانست و گفت: مبانی تعلم و تربیت می‌بایست با نگاه وحدت‌گرایانه تبیین شود و آموزش در مراکز علمی و دانشگاهی قرقیزستان باید معطوف به پرهیز از تفرقه ‌و پیوستن به پیکره تمدن اسلامی باشد.

خانم قربان‌اوا، رییس دانشکده تاریخ و رییس پژوهشگاه اسلامی قرقیزستان نیز در سخنانی، برگزاری این کنفرانس را در شرایط کنونی جهان اسلام و وضعیت حاضر قرقیزستان، امری لازم و درخور تحسین شمرد و گفت: از نظر دینی و معنوی در جامعه قرقیزستان، شاهد اتفاق نظر کامل نیستیم.

وی در ادامه به دین‌پژوهی تأکید کرد و گفت: لازم است در این زمینه قدم‌های جدی برداشته شود. در گذشته علمایی همچون سرخسی و علی عثمان اوشی، منشأ خدمات فراوانی شده‌اند بدون اینکه بخواهند در برخی کشورهای خارجی تحصیل کنند که محصولش چندان موجب رستگاری نشود.

به گفته اخبار دریافتی از همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی»، این همایش که در آن نمایندگانی از سفارتخانه‌های کشورهای ترکیه، روسیه و برخی کشورهای عربی حضور داشتند، با سخنرانی جمع دیگری از اساتید، محققین و پژوهشگران قرقیزستان از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی این کشور از جمله دانشگاه ملی قرقیزستان، آکادمی حقوق، سازمان دفاع حقوق بشر قرقیزستان، دانشگاه پلی‌تکنیک و دانشگاه پزشکی قرقیزستان، بنیاد متکلم، بنیاد مادر، کتابخانه ملی قرقیزستان، اتحادیه نویسندگان، وزارت کشور، پژوهشگاه فرهنگ اسلامی قرقیزستان و ... ادامه یافت.

برگزای نمایشگاه قرآن کریم و تفاسیر قرآنی توسط رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان، از جمله برنامه‌های جنبی این همایش بود که از سوی شبکه‌های مختلف تلویزیونی قرقیزستان، پوشش خبری داده شد.

Tasnim News Agency

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم دی 1393ساعت 23:47  توسط جواد گلچين فر  | 

رئیس مجلس گرجستان 5 بهمن به تهران سفر می‌کند

اوسوباشویلی رئیس مجلس گرجستان روز یکشنبه 5 بهمن به تهران سفر می‌کند.

به‌گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، داویت اوسوباشویلی رئیس مجلس گرجستان در رأس هیأتی پارلمانی به دعوت دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس روز یکشنبه (5 بهمن) به تهران سفر می‌کند.

رئیس مجلس گرجستان در سفر 3 روزه خود ضمن دیدار با دکتر لاریجانی رئیس مجلس با برخی از مقامات کشورمان دیدار و درباره مسائل دو جانبه گفت‌وگو می شود.

پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم دی 1393ساعت 14:0  توسط جواد گلچين فر  | 

برگزاری مراسم شب شهادت امام حسن عسگری (ع) در گرجستان

برگزاری مراسم شب شهادت امام حسن عسگری (ع) در گرجستان/ گزارش تصویری

مراسم شب شهادت امام حسن عسگری (ع) در مسجد امام علی (ع) شهر مارنئولی گرجستان برگزار شد.

به گزارش مرکز فرهنگی قفقاز به نقل از رسانه های گرجی، این مراسم به همت مرکز مسلمانان گرجستان در شهر مارنئولی با حضور مسلمانان عاشق اهل بیت برگزار گردید.

این مراسم پس از نماز جماعت مغرب و عشا با سخنرانی استاد اخلاق و روحانی برجسته گرجستان حجت الاسلام قربان ادامه یافته و ایشان در خصوص شباهت های دوران امام حسن عسگری(ع) و پیامبر اکرم (ص) با دوران امام زمان (ع) به سخنرانی پرداختند.

سپس این مراسم با مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ادامه یافته و به سینه زنی پرداختند. در پایان نیز سفره احسانی در این خصوص گسترده شده بود.

قفقاز

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم دی 1393ساعت 15:18  توسط جواد گلچين فر  | 

ديدار رئيس پارلمان گرجستان با سفير ايران

خبرگزاري آريا- رئيس پارلمان گرجستان با سفير جمهوري اسلامي ايران در آن کشور ديدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، ديويد اوسوپاشويلي رئيس پارلمان گرجستان روز دوشنبه با عباس طالبي فر در تفليس ديدار و درباره توسعه روابط دو جانبه به ويژه گسترش روابط بين پارلماني گفتگو کرد.
تاکيد بر گسترش همکاريهاي اقتصادي و همکاري براي حل مشکلات منطقه اي نيز محور مذاکرات دو طرف بوده است .
تدو جاپاريدزه رئيس کميته پارلماني روابط خارجي گرجستان و ديويد مارگرادزه رئيس دفتر پارلمان گرجستان نيز در اين ديدار حضور داشتند.
سفر آتي اوسوپاشويلي به تهران نيز از ديگر موضوعات مورد بحث در اين ديدار بوده است.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم دی 1393ساعت 16:29  توسط جواد گلچين فر  | 

اعتراض به احداث نيروگاه آبي در گرجستان

خبرگزاري آريا-ساکنان غرب گرجستان به احداث نيروگاه آبي در رودخانه ريوني اعتراض کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي، ساکنان منطقه راچا در غرب گرجستان روز دوشنبه در اعتراض به احداث نيروگاه آبي در رودخانه ريوني، به تفليس آمدند و مقابل وزارت دادگستري اين کشور تجمع کردند.
اين در حالي است که ساکنان پايتخت نيز به جمع تظاهرکنندگان پيوستند.
معترضان با سردادن شعارهاي ضد دولتي خواستار ملاقات با وزير انرژي و بررسي اين موضوع شدند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم دی 1393ساعت 16:27  توسط جواد گلچين فر  | 

عمر الشیشانی زنده است؟

وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی وابسته به داعش از زنده بودن سرکرده چچنی این گروه تروریستی خبر دادند.
به گزارش مشرق، درحالی‌که طی ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر کشته شدن «ابو عمر الشیشیانی» سرکرده خطرناک گروه تروریستی داعش در سوریه منتشر شده است این گروه تروریستی با رد چنین اخباری روز گذشته تصویری جدید از سرکرده چچنی خود منتشر کرد.

وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی داعش با انتشار زیاد این عکس از زنده بودن وی خبر داده و در توضیح عکس نوشته‌اند که وی درحال بررسی برخی اسناد و مدارک است.

خبر به هلاکت رسیدن الشیشانی تا کنون چند بار در رسانه‌ها منتشر شده و حتی «رمضان قدیروف» رئیس جمهور چچن با انتشار عکسی از جسد وی در شبکه اینستاگرام نوشت: تارخان باتاریچویلی که خود را عمر الشیشانی نامیده، کشته شد.

عمر الچچنی (در عربی به دلیل نبود حرف چ، الشیشانی خوانده می‌شود) یکی از صد‌ها افراطی چچن است که با عضویت در گروه تروریستی داعش از خطرناک‌ترین اعضای این گروه به شمار می‌آیند.

نام او تارخان باتاریچویلی است که در سال ۱۹۶۸ در شهر بانکیسی والی در گرجستان به دنیا آمد و از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ در ارتش گرجستان بود اما به دلیل ابتلا به بیماری سل، از ارتش مرخص شد.

با انتشار این عکس از سوی داعش گمان می‌روند الشیشانی که به فرمانده ریش قرمز داعش معروف است به عنوان فرمانده نظامی کل داعش انتخاب شده باشد.

وبسايت خبري-تحليلي مشرق نيوز

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم دی 1393ساعت 16:26  توسط جواد گلچين فر  | 

تحولات اوکراین می‌توانست به طور متفاوتی رقم بخورد

مخالفان می‌توانستند با جلوگیری از خشونت، مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کرده و از تشنج پرهیز کنند. در صورتی که مخالفان این رویکرد را انتخاب می‌کردند، ممکن بود که «پترو پروشنکو» که یک سیاست‌مدار غرب‌گرا است و اکنون سکان‌دار ریاست‌جمهوری است، در آن انتخابات نیز پیروز می‌شد.

«رضا جلالی» استاد دانشگاه و کار‌شناس مسائل بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا به بررسی تحولات اخیر در اوکراین پرداخت.

این کار‌شناس مسائل بین‌الملل درباره امضا نکردن قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا گفت: پس از گرجستان و مسائلی که میان غرب و شرق به وجود آمد، اوکراین نقطه‌ای بود که باید توسط سیاست‌مداران غرب‌گرا اداره ‌میشد. امضا نکردن قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا بهانه‌ای برای تحرک غرب به منظور برکناری رئیس‌جمهوری روس‌گرای اوکراین شد. در طول سال‌های گذشته، طرفداران غرب در این کشور تلاش کردند تا دوباره قدرت را به دست بگیرند.

وی افزود: مخالفان می‌توانستند با جلوگیری از خشونت، مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کرده و از تشنج پرهیز کنند. در صورتی که مخالفان این رویکرد را انتخاب می‌کردند، ممکن بود که «پترو پروشنکو» که یک سیاست‌مدار غرب‌گرا است و اکنون سکان‌دار ریاست‌جمهوری است، در آن انتخابات نیز پیروز می‌شد. اما مخالفان رویکرد متفاوتی در پیش گرفتند و در ‌‌نهایت اقدام‌های مخالفان باعث فرار رئیس‌جمهوری، سقوط دولت و جنگ در شرق اوکراین شد. تشنج در شرق اوکراین با الحاق کریمه به روسیه به اوج خود رسید و هم اکنون نیز ادامه دارد. در صورتی که مخالفان رویکرد اول را انتخاب می‌کردند، تحولات اوکراینبه طور متفاوتی رقم می‌خورد.

جلالی درباره اقدام‌های پارلمان اوکراین گفت: ‌ گروه مخالف رئیس‌جمهوری در پارلمان عامل اصلی تصمیم‌های این نهاد در جریان انقلاب اوکراین است. در واقع جریان غرب‌گرای اوکراین با پشتیبانی اتحادیه اروپا و ایالات متحده، اقدام به برکناری رئیس‌جمهوری سابق و آزادی «یولیا تیموشنکو» کرد که انتقام این گروه از جریان حاکم بود. پارلمان اوکراین در مسیر مخالف دولت حرکت کرد و یکی از نتایج این اقدام‌ها، ناآرامی‌های فعلی اوکراین است.

وی درباره الحاق کریمه به روسیه، تاكید کرد: پیش از فروپاشی شوروی، ۱۴ جمهوری خودمختار این کشور استقلال پیدا کردند. کریمه نیز پس از فروپاشی شوروی از روسیه جدا شد. موقعیت ژئوپولتیک کریمه در ساحل دریای سیاه دلیل ادعای روسیه برای مالکیت کریمه است. در سال‌های پایانی قرن بیستم روسیه به دنبال بازپس‌گیری کریمه بوده است. ناآرامی‌های اوکراین باعث بروز تنش در این مناطق شد و مردم کریمه نیز خواستار پیوستن به روسیه بودند. بنابراین با برگزاری همه‌پرسی، کریمه به خاک روسیه ملحق شد.

این استاد دانشگاه درباره واکنش‌های بین‌المللی نسبت به این اقدام روسیه، افزود: کشورهای گروه ۸ در جلسه اضطراری خود در بروکسل، عضویت روسیه را لغو کرده و این گروه به G۷ تبدیل شد. در ارتباز با گروه ۲۰ نیز به همین صورت خواهد بود. سران کشورهای غربی در صدد هستند که روسیه را از این گروه نیز حذف کنند تا این سازمان نیز به G۱۹ تبدیل شود. تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز تاثیر مخربی بر اقتصاد روسیه گذاشته است. این تحریم‌ها باعث سقوط بورس مسکو و فروپاشی روبل (واحد پول روسیه) شده است.

جلالی در پایان، درباره واکنش روسیه به احتمال عضویت اوکراین در ناتو گفت كه لغو عدم تعهد اوکراین در پارلمان این کشور هشداری برای روسیه نسبت به ناامن شدن مرز‌هایش بود. مسکو به طور صریح اعلام کرده است که در صورتی که اوکراین به عنوان بیست و هشتمین کشور به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی دربیاید، امنیت اروپا توسط روسیه به خطر خواهد افتاد.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم دی 1393ساعت 16:24  توسط جواد گلچين فر  | 

9 دی از تکرار وقایع اوکراین و گرجستان جلوگیری کرد

علی‌اکبر ولایتی درباره مجازات سران فتنه گفت: آنچه که تا بحال صورت گرفته،‌ تصمیم سختی علیه کسانی نبود که با جاه‌طلبی و ندانم‌کاری تمام استقلال کشور و دستاوردهای طولانی مبارزاتی مردم را به خطر انداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، علی‌اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که چرا مقام معظم رهبری فرمودند روز نهم دی در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه خواهد بود، گفت: آنچه در 9 دی رخ داد جلوگیری کرد از تکرار وقایعی که در اوکراین، قرقیزستان و دیگر کشورها پیش آمد. بدون تردید و بر اساس شواهد، بیگانگان پشت صحنه فتنه 88 بودند و تنها چیزی که می‌توانست جلوی آن‌ها را بگیرد حضور میلیونی مردم در صحنه بود که همین عامل موجب پیروزی انقلاب و دفاع مقدس شد.

وی افزود: حضور مردم در نهم دی مهم‌تر و عظیم‌تر از بود به این دلیل که ابعاد فتنه در این نوبت بزرگ‌تر بود، لذا یک روز تاریخی است که باید قدر آن را بدانیم، زیرا به واسطه چنین نهضتی که مردم در حمایت از مقام معظم رهبری و تمامیت ارضی کشور و بقای نظام جمهوری اسلامی ایران داشتند، روز نهم دی نقش مؤثری داشت.

ولایتی که با مجری برنامه رادیویی شناسا در رادیو ایران سخن می‌گفت،‌ اضافه کرد: قطعاً فتنه 88 را نمی‌توان یک اتفاق نامگذاری کرد، قطعاً یک پروسه‌ای بود که طی شد و اکثریت مردم که در انتخابات رأی دادند، تصور نمی‌کردند عده‌ای بعد از این موضوع دبّه در آورند و مقدمه شورش‌های رنگین را در ایران فراهم کنند. این یک امر شناخته‌شده برای خواص بود اما اکثر مردم تصور نمی‌کردند همه زحماتی که برای انقلاب کشیده شده با یک توطئه ـ از دورن و بیرون ـ اینطور در معرض خطر قرار گیرد، لذا زمان برد امواج آماده‌سازی اذهان به آنجایی برسد که در نهم دی چنین جمعیت عظیم جمع شوند.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل افزود: بخش اعظم کسانی که آن زمان در خیابان‌ها اعتراض کردند، قصد و غرض سوئی نداشتند بلکه از طریق سانه‌های بیگانه و عوامل داخلی این باور در آن‌ها به وجود آمده بود که تقلب شده است، بعد زمان گذشت و روشنگری انجام شد و واقعیت را فهمیدند، پشیمان شدند و در تظاهرات مردمی نهم دی شرکت کردند. در نهایت می‌توان گفت نهم دی واکسیناسیونی علیه این نوع فتنه‌ها بود.

ولایتی در پاسخ به این سؤال که آیا با توبه پرونده سران فتنه بسته خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: معمولا وقتی کسی جرمی مرتکب می‌شود ـ اعم از سیاسی و غیر سیاسی ـ باید قوه قضائیه به آن رسیدگی کند، البته یک استثنائی هم هست که برخی مورد عفو مقام معظم رهبری قرار می‌گیرند و اگر نبود عفو و سماحت ایشان، باید جور دیگری رفتار می‌شود. ما شاهد بوده‌ایم که مقام معظم رهبری با دید وسیع و جهان‌بینی دورنگارانه‌ای که دارند و مایلند همبستگی ملی حفظ و هر روز محکم‌تر شود، بنایشان بر گذشت بوده و تابحال بیش از آنچه که انتظار می‌رفت ایشان گذشت فرمودند. برای بازگشت بعضی دیگر به صحنه نیز شرایطی را قایل شدند که شرایط سختی نیست و اگر مطابق آنچه که مقام معظم رهبری مشخص کردند، عمل شود، آن وقت وضعیت طور دیگری خواهد شد.

وی ادامه داد: آنچه که تا بحال صورت گرفته،‌ تصمیم سختی علیه کسانی نبود که با جاه‌طلبی و ندانم‌کاری تمام استقلال کشور و دستاوردهای طولانی مبارزاتی مردم را به خطر انداختند. آنچه که تا به حال انجام شده، جزای سختی نبوده و اکثر کسانی که در این نوع کارها شرکت داشتند اکنون با سماحت و بخشش مقام معظم رهبری در حال زندگی خود هستند و در فعالیت‌های سیاسی شرکت می‌کنند و کسی متعرض آن‌ها نمی‌شود.

ولایتی در پایان با اشاره به آیه شریفه «فإذا فرغت فانصب» گفت: توطئه‌ها علیه نظام ریشه‌دار جمهوری اسلامی تمامی ندارد و هرچه انقلاب توسعه و نفوذ بیشتری در منطقه پیدا می‌کند، بیشتر باید هوشیاری خود را حفظ کنیم و لحظه‌ای غافل نشویم. باید «9 دی‌»های دیگری را هم به عنوان پیشگیری داشته باشیم، چون باید علاج واقعه قبل از وقوع کرد.

Fars News Agency

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم دی 1393ساعت 15:58  توسط جواد گلچين فر  | 

کنفرانس « خشونت علیه زنان ممنوع» به همت مرکزآل البیت گرجستان برگزار شد

شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) -به همت مرکز آل البیت گرجستان، کنفرانسی با موضوع « خشونت علیه زنان ممنوع» در سالن موسسه در شهر تفلیس پایتخت این کشور برگزار شد.

به گزارش شفقنا،در این کنفرانس حجة الاسلام دهسرخی مسول موسسه آل بیت درگرجستان، مقامات رسمی گرجستان ، سفرای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان، نهادهای دینی ، اجتماعی و برخی سازمان های غیر دولتی مردم نهاد شرکت کردند.

هدف از این رویداد و کنفرانس این بود که راه های پیشگیری از خشونت علیه زنان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وزیر دولت گرجستان پاتا زاکاریشویلی ، رئیس کمیته ادیان زازا واشاخمادزه، شیخ اداره مسلمانان گرجسستان رامین ایگیداف، مفتی مسلمانان در غرب گرجستان بَگالار کاماسیدزه، مفتی مسلماناندر شرق گرجستان یاسین علی یف، استاندار تازه منصوب در کوِمُو کارتلی پاتا خیزانیشویلی، نماینده دانشگاه بین المللی "المصطفی" در گرجستان داود قشمی، نماینده سازمان امور ديانت ترکيه در گرجستان نبی گوموش، مترجم قرآن به زبان گرجی رِزُو میکِلادزه، رئیس بخش جوانان مرکز فرهنگی نرگس علی یِوا، رئیس کمیته زنان گرجستان لیلا سولیمان اوا، النارا جعفرلی و دیگران در مورد اهمیت این موضوع در کشور و سراسر جهان در مورد عواقب ناشی از خشونت علیه زنان صحبت کردند. درادامه صحبت ها به این اشاره شده است که برابری اجتماعی یک عامل کلیدی برای اطمینان از توسعه جامعه است. افزایش خشونت علیه زنان در گرجستان نگرانی بسیار جدی است. در مذاهب مختلف خشونت علیه زنان امری نکوهیده بشمار می آید اما در دین مبین اسلام مقام و منزلت و جایگاه زن دارای جایگاه رفیعی می باشد و به طور خاص حقوق زنان در اسلام با مردان نسبتا برابر است. در جهان امروزی فقط در دین اسلام اصول اساسی برابری جنسیتی مورد قبول بوده و به ما ارث رسیده است.

نمایندگان و مسئولین دولتی به طور جداگانه با حجة الاسلام دهسرخی در مؤسسه آل البیت(ع) دیدار و گفت وگو کردند. دراین دیدار وزیر دولت پاتا زاکاریشویلی، رئیس کمیته ادیان زازا واشاخمادزه، سفرای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان، نمایندگان شیعه و سنی و دیگران شرکت کردند.

رئیس کمیته ادیان نظرات دولت گرجستان جهت پیشرفت اهداف مسلمانان طرح ها و برنامه های دولت را بیان کرد.

پایگاه خبری شفقنا

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم دی 1393ساعت 15:57  توسط جواد گلچين فر  | 

مطالب قدیمی‌تر