رستم زارانیا ساکن شهر زوگدیدی در شمال غربی گرجستان سطلهای زباله را رنگی می کند و گاه نقاشی های جالبی بر روی آنها می کشد. ابزار کار این فرد با ذوق چند قوطی رنگ است و قلم مو.
رستم در ابتدا با پول خود هزینه خرید رنگها را پرداخت می کرد اما بزودی توجه ساکنان دیگر زوگدیدی و نیز غریبه ها به کارهای او جلب شد و حالا خیلی ها به او کمک مالی می کنند.

منبع: قفقازستان

+ نوشته شده در شنبه سی ام آبان ۱۳۹۴ساعت 2:11 توسط جواد گلچين فر |

سعید شبستری شامگاه چهارشنبه در دیدار با هیات سرمایه گذاری کشور گرجستان با اشاره به تاکید دولت یازدهم بر گسترش ارتباطات با همه کشورها به ویژه کشورهای همجوار، افزود: در راستای کاهش وابستگی به نفت جذب سرمایه گذاری خارجی در دستور کار مسئولان آذربایجان شرقی است.
وی با بیان این که آذربایجان شرقی ظرفیت های فراوانی برای همکاری مشترک با کشورهای منطقه دارد، افزود: اشتراکات فرهنگی و حسن همجواری با گرجستان به توسعه روابط کمک خواهد کرد.
معاون استاندار آذربایجان شرقی به ظرفیت های معدنی استان اشاره کرد و گفت: از سرمایه گذاری مشترک در این بخش استقبال می کنیم.
وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ حوزه معدن با بحث منابع طبیعی و محیط زیست، گفت: فعالیت های معدنی و حفاظت از محیط زیست باید همزمان مورد توجه قرار گیرد و در هر حال رعایت قوانین و مقررات در این زمینه ضروری است.
شبستری خاطرنشان کرد: بسیاری از ظرفیت های معدنی آذربایجان شرقی هنوز شناخته نشده است.
سرپرست هیات سرمایه گذاری کشور گرجستان نیز با اشاره به پیشینه فعالیت های خود در ایران در بخش معدن، از بررسی و شناسایی چهار نقطه معدنی در استان آذربایجان شرقی برای عملیات اکتشاف خبر داد.
گرجستان یکی از کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی در منطقه قفقاز است و از نظر جغرافیای سیاسی اهمیت زیادی دارد.
این کشور از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و از شرق با آذربایجان همسایه است. در غرب این کشور دریای سیاه قرار دارد و محصولات صادراتی آن شامل ضایعات آهن، آب معدنی، سنگ آهن، وسایل نقلیه، میوه و خشکبار و محصولات وارداتی گرجستان نیز شامل سوخت، وسایل نقلیه، ماشین آلات، حبوبات و داروست.
این کشور عضو سازمان جهانی تجارت است و تلاش می کند به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآید.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۴ساعت 14:47 توسط جواد گلچين فر |

ه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، مسلمانان گرجستان در پی عملیات تروریستی در فرانسه در تجمعی اعتراض‌آمیز که با حضور نهادهای دیپلماتیک این کشور و شخصیت‌های دینی برگزار شد، ارتباط این‌گونه اقدامات را با اسلام به شدت محکوم کردند.

حاج رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان و زازا واشاقمادزه، رئیس کمیسیون امور ادیان گرجستان در این تجمع با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی در فرانسه، آن را مغایر با اصول اخلاقی و انسانی دین مبین اسلام و مسلمانان دانسته و هر گونه اقدامات تروریستی را به شدت محکوم کردند.

مسلمانان گرجستان در این بیانیه اظهار کردند: فرقی نمی‌کند که پیرو چه دین و آئینی باشید بلکه باید تمامی انسان‌ها در امنیت کامل زندگی کنند.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۴ساعت 10:49 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، پس از حملات تروریستی در تاریخ 22 آبان‌ماه در فرانسه تمامی رسانه‌های جهان شروع به سخن از داعش کردند. در این زمینه شبکه تلویزیونی روستاوی 2 گرجستان«Rustavi2» در مورد تاریخ و چگونگی و توسعه گروه تروریستی داعش و همچنین هدف این گروه گزارشی را تهیه و پخش کرد.

بر اساس این گزارش، گروه تروریستی داعش از کشور‌های عراق، سوریه، لبنان و سایر دول عربی شگل گرفته است؛ در واقع پس از حمله ایالات متحده آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ این گروه تروریستی به رهبری ابوبکر البغدادی به عرصه ظهور رسید.

البغدادی مانند بن لادن یک فرد خطرناک و جانی به‌شمار می‌رود؛ با وجودی که در مورد کشته شدن البغدادی به دفعات اخباری مخابره شد، اما هیچ یک از این خبرها مورد تأیید قرار نگرفت.

گروه تروریستی داعش و طالبان با آنکه دشمن همدیگر هستند، اما با این وجود هر دو گروه به‌دنبال ایجاد دولتی موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه هستند.

جنایات صورت گرفته علیه بشریت در عراق و سوریه از جنایات بسیار بزرگ و خطرناک بوده که این امر به‌دست گروه تروریستی داعش در حال وقوع است. آنها مردم بی‌گناه از جمله زنان و کودکان را به‌طور وحشتناکی قتل و عام می‌کنند. در اصل می‌توان گفت که شیعیان، مسیحیان، علویون و قوم کرد هدف اصلی گروه تروریستی داعش هستند.

در حال حاضر داعش بخشی از قلمرو سوریه را تحت کنترل خود قرار داده است و در این بخش‌ها در بالای ساختمان‌های موجود پرچم سیاه خود را نصب کرده است.

در حمله تروریستی صورت گرفته از سوی این گروه در فرانسه تاکنون بیش از ۱۵۰ تن و در بیروت نیز بیش از ۴۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن زخمی شده‌اند.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۴ساعت 10:47 توسط جواد گلچين فر |

امير حسين اسدالله منفرد- گزارشگر ویژه مجمع پارلمانی شورای اروپا در امور گرجستان گفت که این کشور می تواند پناهجویان سوریه را بپذیرد.


آندره مامیکینز، گزارشگر ویژه مجمع پارلمانی شورای اروپا در امورگرجستان روز پنجشنبه( 12 نوامبر) گفت، گرجستان می تواند برای اعلام همبستگی با سیاستهای اتحادیه اروپا پناهجویان سوری را بپذیرد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها می توانند به آوارگان سوری پناه دهند و گرجستان نیز می تواند یکی از این کشورها باشد، افزود کشورهایی که با اتحادیه اروپا در ارتباط هستند تعهدی به مشارکت در طرح این اتحادیه مبنی بر پذیرش پناهجویان سوری ندارند اما برای اعلام همبستگی با سیاستهای اتحادیه اروپا می توانند به آن بپیوندند.


مامیکینز همچنین تاکید کرد که بحران پناهجویان تاثیری بر روند مذاکرات سیاسی اتحادیه اروپا و اعضای غیر عضوی که تمایل به پیوستن به این اتحادیه را دارند ، نخواهد گذاشت. بنا بر آمار موجود از ابتدای سال 2015 تاکنون بیش از 710 هزار پناهجو عمدتا از سوریه و از طریق دریای مدیترانه به اروپا عزیمت کرده اند و همین موضوع برای برخی از این کشورها به معضل سیاسی / اجتماعی و حتی اقتصادی تبدیل شده است.


شاید برخی از دولتهای غربی که از ابتدای بحران سیاسی سوریه از مخالفان دولت بشار اسد حمایت کردند و حتی چشم خود را بر عزیمت شهروندان ماجراجوی خود برای پیوستن به گروههای افراطی وتکفیری فعال در سوریه و عراق بستند تصور نمی کردند که بازخورد این رویکرد سیاسی انها در قالب معضلات مهاجرتی و سیاسی و اجتماعی گریبانگیر دولتهای اروپایی شود.


اکنون اما رویکرد سیاسی دولتهای غربی در قبال مسائل خاورمیانه و چشم پوشی انها بر تحریک و تحرکات گروههای افراطی و تکفیری نظیر داعش و دیگر گروههای به اصطلاح سیاسی، علاوه بر موضوع مهاجرت گروههای مهاجر از خاورمیانه و دیگر کشورهای ناامن منطقه منطقه نظیر افغانستان به اروپا، به معضل بازگشت شهروندان ماجراجوی اروپایی به کشورهای متبوع خود نیز تبدیل شده است که بخودی خود میتواند به معضل امنیتی برای این کشورها تبدیل شود. ضمن اینکه مقابله با ادامه تبلیغات گروههایی نظیر داعش و موضوع پیوستن شهروندان اروپایی به این گروه از دیگر معضلات اجتماعی این کشور ها به شمار می رود.


از اینرو دولتهای اروپایی برای کاستن از فشار اقتصادی واجتماعی ناشی از پذیرش مهاجران خارجی در پی یافتن شریک برای این رویکرد خود هستند . نگرانی از افزایش مهاجران در اروپا و البته شکل گیری موج نارضایتی اجتماعی از دولتهای خود سبب شده است که مقامات اروپایی درصدد ترغیب و تشویق شرکای سیاسی خود به اجرای سیاستهای مهاجر پذیری خود برایند. در این میان گرجستتان می تواند یکی از این گزینه ها باشد.


بخصوص که گرجستان پیشتر در همراهی با اروپا و امریکا در قالب ناتو، و نیز اعزام نیروی نظامی به عراق و افغانستان با مجموعه دولتهای غربی همنوایی کرده است. همه هدف گرجستان ازپذیرش اعزام نیرو به عراق وافغانستان قبول عضویت این کشور درنهادهایی همچون اتحادیه اروپا وناتو بوده و هست.


از اینرو گزارشگر ویژه مجمع پارلمانی شورای اروپا در امور گرجستان با توجه به پیشینه رفتار تفلیس در همکاری باغرب اکنون موضوع پذیرش مهاجران به اروپا توسط گرجستان مطرح کرده است. موضوعی که شاید برای تفلیس به نوعی به آزمون سیاست و امنیت شبیه باشد. آزمون سیاسی به جهت تاکید گرجستان برای پیوستن به نهادهای غربی که می تواند با پذیرش پیشنهاد قبول مهاجران به اروپا همراه باشد و آزمون امنیتی که می تواند به معنای چشم پوشی از امنیت عمومی کشور به بهای همراهی با سیاستهای مهاجرتی اروپا تمام شود.


ضمن اینکه پذیرش مهاجران به اروپا توسط تفلیس، می تواند گرجستان را به محل تردد و ترانزیت اعضای گروههای تکفیری از منطقه قفقاز به جبهه های جنگ در سوریه و حتی اروپا تبدیل کند. موضوعی که البته سبب می شود رهبران تفلیس با در نظر گرفتن برخی ملاحظات سیاسی و امنیتی به موضوع پذیرش مهاجران به اروپا بیاندیشند.


حال باید دید جاذبه های پیوستن به نهادهای غربی نزد رهبران تفلیس، گرجستان را در ردیف کشورهای مهاجر پذیر المان و سوئد قرار میدهد و یا اینکه با توجه بهنگرانی های امنیتی غیر قابل انکار این رویکرد، گرجستان به صف کشورهایی نظیر مجارستان، لهستان و جمهوری چک می پیوندد که از مخالفان اصلی این طرح هستند.


بخصوص که گزارشگر ویژه مجمع پارلمانی شورای اروپا در امور گرجستان به صراحت تاکید کرده است که بحران پناهجویان تاثیری بر روند مذاکرات سیاسی اتحادیه اروپا و اعضای غیر عضوی که تمایل به پیوستن به این اتحادیه را دارند، نخواهد گذاشت.

برون مرزی - صدا و سیما

+ نوشته شده در شنبه بیست و سوم آبان ۱۳۹۴ساعت 4:39 توسط جواد گلچين فر |

وزرای دفاع ژاپن و گرجستان امروز (پنجشنبه) تفاهم‌نامه‌ای را درخصوص توسعه همکاری‌های نظامی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، تیناتین خیداشلی، وزیر دفاع گرجستان پس از امضای این تفاهم‌نامه با جن ناکاتانی، همتای ژاپنی‌اش گفت: تاکنون روابط دوجانبه در زمینه دفاعی در پایین‌ترین حد بود. امیدوارم تبادلات در حوزه نظامی بیشتر شود و تمایل دارم تا از همکاری روابط استراتژیک با ژاپن حمایت کنم.

براساس این تفاهم‌نامه ژاپن و گرجستان قصد دارند تا رایزنی‌های منظمی را در سطوح مختلف انجام دهند، تبادلات آموزشی ویژه‌ی را صورت دهند و از همکاری فنی نظامی حمایت کنند.

سفر خیداشلی به توکیو نخستین سفر یکی از وزرای دفاع گرجی به ژاپن است و این سفر تا روز شنبه ادامه دارد.

Iranian Students' News Agency - ISNA

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۴ساعت 18:39 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، این کنفرانس با مشارکت گروه دوام و دَیَرلَر جمهوری آذربایجان و روسیه درگرجستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه پس از قرائت قرآن حاج راسم محمد اوا، رئیس حزب اهل بیت پس از خوش‌آمدگویی درباره تاریخ عزاداری در گرجستان و استقبال بی نظیری که امسال از مراسم عزاداری شد، سخنرانی کرد.

در ادامه مراسم حاج ایلقار ابراهیم اوغلو، رئیس گروه دوام(DEVAMM) جمهوری آذربایجان درباره مکتب عاشورا و راه و روش زندگی عاشورایی سخنرانی کرد.

مراسم عاشورا و استقبال سایر کشورهای اسلامی و عزاداری برای امام حسین(ع)، مشارکت غیر مسلمانان در مراسم عاشورای امسال و استقبال بی‌نظیر آنها از این مراسم و فضایل روز عاشورا و مراسم عاشورا از محورهای سخنرانی ابراهیم اوغلو بود.

سپس در ادامه آصیف عزیزاف درباره مسائل سیاسی و دینی روز از جمله ممنوعیت حجاب در فرانسه، کاریکاتوری ضد اسلامی در دانمارک، هزینه‌های میلیاردی برای فیلم‌های که علیه اسلام می‌سازند و مسائلی از این نمونه، سخنرانی کرد.

این کنفرانس با قرائت دعای فرج به پایان رسید.

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۴ساعت 18:38 توسط جواد گلچين فر |

شعب خارجی: آیین شبیه‌خوانی «زینب(س)؛ قهرمان غم و اندوه» در خانه مدنیت شهر مارنئولی گرجستان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، آیین شبیه‌خوانی «زینب(س)؛ قهرمان غم و اندوه» با همکاری انجمن دوستداران اهل بیت(ع) و اتحادیه بانوان گرجستان در خانه مدنیت شهر مارنئولی به اجرا درآمد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز و با استقبال حاضران مواجه شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم گروه شبیه‌خوانی کوثر که از باکو به این مراسم دعوت شده بودند، شبیه‌خوانی اجرا کردند.

در ادامه مراسم نیز حاج ایلقار ابراهیم اوغلو، از فعالان حقوق بشر و رئیس جمعیت جمعه جمهوری آذربایجان سخنانی را درباره واقعه عاشورا بیان کرد.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در دوشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 23:48 توسط جواد گلچين فر |

سيد رضا مير طاهر - فدریکا موگرینی ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفت وگو با مقام‌های اوکراینی در خصوص تجارت آزاد و مسائل مهم منطقه به کی یف سفر کرد.

سفر موگرینی به اوکراین، بخشی از سفر وی به کشورهای عضو برنامه"مشارکت شرقی" Eastern Partnership =EaP است. موگرینی روز سه شنبه نیز به گرجستان سفر خواهد کرد . اوکراین و گرجستان خواستار امضای قرارداد تجارت آزاد با بروکسل هستند.موگرینی در سفر به اوکراین با مقامهای عالیرتبه این کشور دیدار و گفتگو می کند.

قرار است در این دیدارها درباره وضعیت بحرانی شرق اوکراین و صلح نیز گفتگو شود.برنامه مشارکت شرقی برای ایجاد روابط نزدیکتر میان کشورهای اتحادیه اروپا با جمهوری آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، گرجستان، مولداوی و اوکراین ایجاد شده است. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ برنامه "مشارکت شرقی" را به شش عضو پیشین شوروی پیشنهاد کرد. هدف از این برنامه ، همگون سازی قوانین ورویکردهای اقتصادی و سیاسی اعلام شد.

نمایندگان اتحادیه اروپا و شش کشور مذکور هفتم مه 2009 در پراگ گردهم آمدند و بیانیه مشترکی را در این زمینه امضا کردند. اتحادیه اروپا تا سال 2013 برای تشکیل و تقویت نهادهای دموکراتیک ، اصلاحات اقتصادی، بهبود وضعیت زیست محیطی و مبارزه با فقر در این شش کشور ، بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کرد.

بهبود شرایط سیاسیو اقتصادی ، به این کشورها امکان می دهد روابط اقتصادی خود را با اتحادیه اروپا افزایش دهند . از جمله تدابیر در نظر گرفته شده در برنامه مشارکت شرقی حذف مخارج صدور روادید برای تسهیل رفت و آمد شهروندان به اتحادیه اروپا است.

در عوض ، این شش کشور موظف می شوند تدابیر امنیتی بیشتر برای کنترل مرزها، مبارزه با جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر ، انسان و سلاح اتخاذ کنندبا این همه طی سال های اخیر، روابط سیاسی اقتصادی بین اتحادیه اروپا و بلاروس به حداقل کاهش یافت و بلاروس نیز مانند ارمنستان ترجیح داد برای حفظ روابط بهتر با روسیه به "اتحادیه اقتصادی اورآسیا" بپیوندند. اوکراین هم در دوره ویکتور یانوکوویچ رئس جمهوری سابق در تصمیمی ناگهانی عضویت در برنامه مشارکت شرقی را به حال تعلیق درآورد.

درپی خروج یانوکوویچ از این برنامه برای ایجاد روابط نزدیکتر با روسیه ، اوکراین به ناآرامی کشیده شد. پس ازآن پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری فعلی اوکراین در ژوئن 2014 توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا را امضا کرد.

اتحادیه اروپا در چارچوب طرح کلی غرب برای همگرایی بیشتر با جمهوری های سابق روسیه ، برنامه مشارکت شرقی را پیشنهاد کرد ، اما آشکارا بود که اوکراین با جمعیت ۴۶ میلیونی و منابع طبیعی و انسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.به همین دلیل در بین دو کشوری که موگرینی به آنها سفر می کند ، اوکراین بیش از گرجستان مورد توجه وی قرار دارد.

این مسئله هم به دلیل نزدیکی جغرافیایی اوکراین با اتحادیه اروپا ، بازار بزرگ و توانمندی های صنعتی ، کشاورزی وتجاری اوکراین است.در عین حال موگرینی دغدغه رسیدگی به وضعیت شرق اوکراین در چارچوب توافقات اخیر گروه نور ماندی را نیز دارد.اتحادیه اروپا درصدد است با پایان دادن به بحران شرق اوکراین البته به نفع دولت غربگرای کی یف ، توافقات تجاری خود را با اوکراین عملی سازد.

برون مرزی - صدا و سیما

+ نوشته شده در دوشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 23:46 توسط جواد گلچين فر |

رئیس جمهوری آذربایجان که به گرجستان سفر کرده است بدیدار ایلیای دوم رهبر روحانی گرجستان رفت. در این دیدار ایلیا گفت: ما نگران نقض تمامیت ارضی در جمهوری آذربایجان و گرجستان هستیم و امیدواریم تمامیت ارضی هر دو کشور احیا شود.
اگر نخواهیم وارد پیچ و خمهای تفسیرهای سیاسی بشویم، گفته های ایلیا این مفهوم را می رساند که قره باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است که توسط ارمنستان اشغال شده است. توجه داشته باشید که ایلیا نه تنها بخاطر اینکه اسقف کلیسای ارتودکس است لقب رهبر روحانی گرجستان را گرفته است بلکه او محبوب ترین شخصیت در کشور گرجستان است بطوریکه مورد احترام پیروان کلیه مذاهب است و نفوذ معنوی فراوانی در این کشور دارد.
بنظر می رسد بیانات ایلیا خشم ارمنستانی ها را برانگیخته است. خبرگزاری نیوز در ارمنستان این اظهارات را ضد ارمنی توصیف کرد.

منبع : آرمن پارس

+ نوشته شده در شنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 12:32 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، خیرین مسجد امام علی(ع) گرجستان ، مبلغ ۵۰۰۰ لاری(واحد پول گرجستان) برای کمک به بیماران نیازمند این مسجد اختصاص دادند.

این گروه خیریه در مسجد امام علی(ع) کشور گرجستان نزدیک به ۱۲ سال است که بدون کوچک‌ترین چشم‌داشتی برای کمک به نیازمندان فعالیت می‌کنند.

تمام هزینه‌های این مؤسسه خیریه از سوی خیرین و مردم تأمین می‌شود.

یادآور می‌شود، مؤسسه خیریه امام علی(ع) در کشور گرجستان در سال ۲۰۰۴ توسط شورای مسجد امام علی(ع) و تعدادی از جوانان عاشق اهل بیت(ع) شهر مارنئولی در این شهر تأسیس شد.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 22:44 توسط جواد گلچين فر |

خبرگزاري آريا- سرژ سرکيسيان رييس جمهوري ارمنستان و ايراکلي گاريباشويلي نخست وزير گرجستان با يکديگر ديدار و گفت و گو کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از واحد برونمرزي،سرکيسيان و گاريباشويلي روز شنبه در ديدار با يکديگر در تفليس ابراز اميدواري کردند، روابط بين دولت هاي دو کشور شرايط را براي همکاري هاي بيشتر ميان دو طرف فراهم کند.
در اين ديدار همچنين اجراي پروژه هاي زيربنايي مشترک درتفليس مورد بررسي قرار گرفت.
رهبران گرجستان و ارمنستان همچنين تاکيد کردند، اجراي پروژه هاي توسعه زيربنايي داراي اهميت در سطح منطقه همچون پروژه هاي انرژي، روابط اقتصادي دوجانبه را تقويت کرده و حجم معاملات تجاري ميان دو کشور را نيز افزايش مي دهد.
رييس جمهوري ارمنستان و نخست وزير گرجستان در اين ديدار همچنين موضوعات دوجانبه و منطقه اي را مورد بررسي قرار دادند.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 22:42 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش گزارشگر(آنلاین)، این عضویت دوساله خواهد بود از سال 2016 تا 2018 این کشور می تواند به عنوان یک عضو شواری حقوق بشر فعالیت کند.
در همین حال مایا پانجیکیدزه وزیر خارجه گرجستان پیش تر از عزم تفلیس برای تغییر رویکرد خود حضور در مجامع بین المللی خبر داده بود.
گرجستان در سال 2008 درگیر یک جنگ قومیتی شد به طوری که دو منطقه از این کشور که نسبت به عدم رعایت حقوق اقلیت ها در این کشور اعتراض داشتند اعلام استقلال کرده و خاک گرجستان جدا شدند.
این کشور پیش تر عضو اتحادیه گوام بود که این اتحادیه با حضور اوکراین ، لهستان و جمهوری چک مجموعه ای ضد روسی را تشکیل داده بودند که مورد حمایت های غربی بود.
دولت آمریکا در دوره بوش از دولت وقت میخائیل ساکاشویلی حمایت های گسترده ای کرد اما در نهایت با تغییر دولت در آمریکا و سقوط ساکاشویلی این کشور تغییر رویه داده است .
نباید از نظر دور داشت که گرجستان یکی از کشورهای حوزه قفقاز است که به گفته روسیه محل عبور و مرور تروریست ها از دره پانکیسی را فراهم کرده و تلاش می کند تا همسایه شمالی خود را از طریق چچن نا امن کند.
شواری حقوق بشر سازمان ملل متحد نهادی فرعی است که وظیفه آن رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر عنوان شده است. این شورا جایگزین کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل شد که بر اساس قعطنامه ای این مهم در سال 2006 رخ داد.
قطر از ناقضان حقوق بشر در دوره قبلی این شورا جز کشورهای آسیای عضو به شمار می رفت.

گزارشگر

 

+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 22:38 توسط جواد گلچين فر |

رئیس راه آهن گرجستان گفت: برخورداری ایران از ظرفیت مناسب ریلی موجب شده است توسعه همکاری های ریلی و ترانزیتی دو کشور، در اولویت قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر و تفسیر برون مرزی، کاموکا واختاتزه رئیس راه آهن گرجستان روز شنبه در دیدار با محسن پور سید آقایی مدیر عامل شرکت راه آهن در تهران افزود: اتصال راه آهن ایران به جمهوری آذربایجان از جمله مواردی است که می تواند سهم قابل توجهی از حمل و نقل ریلی را نصیب هر دو کشور کند و بستر را برای توسعه ترانزیت رقم بزند.

به گفته رییس راه آهن گرجستان؛ راه آهن ایران طی دو سال گذشته در زمینه تقویت همکاری های بین المللی روند قابل توجهی را در پیش گرفته و امید می رود در سال های آینده شاهد ایجاد خطوط مشترک با کشورهای اروپایی باشیم.
کاموکا واختاتزه گفت : در حال حاضر جابه جایی کالا از کشور چین به کشورهای اروپایی به وسیله کانتینر در مدت 55 روز انجام می شود که در صورت برقراری خطوط ریلی این جابه جایی در 2 هفته انجام خواهد شد.

رئیس راه آهن گرجستان دسترسی به راهگذر شرق به غرب و شمال به جنوب را از اولویت های اصلی این کشور برشمرد و گفت: همکاری های ریلی دو کشور، سهم ایران در ترانزیت بین المللی را افزایش خواهد داد و با این وجود می توان بارهای بیشتری را از شمال گرجستان جذب و از مسیر ریلی ایران به اروپا و بالعکس جابجا کرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن هم در این دیدار با اشاره به اینکه اجرای راه آهن قزوین- رشت - آستارا ا زجمله اولویت های ریلی پیش روی ایران است ، خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع درصدد هستیم بتوانیم نسبت به برقراری حمل و نقل ریلی با آسیای میانه اقدام کنیم.

محسن پور سید آقایی گفت : از آنجایی که ارتباطات ریلی زمینه جذب سرمایه‌گذاری را به همراه دارد ایران آمادگی هرگونه همکاری با گرجستان را در حوزه خطوط ریلی و یا حمل و نقل ترکیبی دارد.

برون مرزی-صدا و سیما

+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۴ساعت 8:19 توسط جواد گلچين فر |

وزارت امور خارجه گرجستان، کاردار اوکراین را در تفلیس احضار کرد تا درباره درخواست مطرح شده از سوی استاندار اودسا و رئیس جمهوری سابق گرجستان برای ایجاد آشوب شکایت کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه گرجستان نگرانی‌های خود را نسبت به اظهارات میخائیل ساکاشویلی، استاندار اودسا و رئیس جمهوری سابق گرجستان به گئورگی نظرف، کاردار اوکراین در تفلیس ابراز کرده و گفت: این اظهارات شامل درخواست‌های خطرناکی است که امنیت و ثبات گرجستان را تهدید می‌کند.

تفلیس تاکید کرد، چنین درخواست‌هایی دخالت در امور داخلی گرجستان محسوب می‌شود و روابط دوستانه میان این دو کشور را متزلزل کرده است.

رسانه‌های اوکراین در چند روز اخیر نوار ضبط شده‌ای از تماس‌های تلفنی میان رئیس یک شبکه تلویزیونی مستقر در گرجستان و ساکاشویلی را افشا کردند که در آن ساکاشویلی از این رئیس شبکه تلویزیونی خواسته بود تا در داخل دفترشان در تفلیس سنگر گرفته و فورا با مقامات مجری قانون گرجستان درگیری ایجاد کنند.

ساکاشویلی از سال 2004 تا 2013 میلادی رئیس جمهور گرجستان بود. وی از شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2013 میلادی منع شده و ابتدا به آمریکا و سپس به اوکراین رفت و در بهار سال 2015 میلادی حق شهروندی اوکراین را دریافت کرد. این در حالی است که قوانین گرجستان اجازه نمی‌دهد که یک فرد به طور همزمان شهروند دو کشور محسوب شود.

در سال 2014 میلادی یکی از دادگاه‌های گرجستان ساکاشویلی را به سوء استفاده از قدرت و اختلاس از بودجه‌های دولتی متهم کرد. گرجستان بارها از اوکراین درخواست کرده تا ساکاشویلی را مسترد کند.

ایسنا

+ نوشته شده در شنبه نهم آبان ۱۳۹۴ساعت 12:8 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس، در مراسم افتتاح این اتاق، مانانا تورکادزه، رئیس هیئت مدیره مدرسه عمومی شماره ۵۱ تفلیس، جایگاه تاریخ و تمدن ایران و زبان فارسی در گرجستان را ویژه دانست و عنوان کرد، اتاق ایران، چند سال قبل در این مدرسه افتتاح شده بود و زبان فارسی، به عنوان یکی از دروس انتخابی، در مدرسه ما تدریس می شود؛ اما با توجه به استقبال دانش آموزان از فراگیری زبان فارسی در سال های اخیر، با حمایت رایزنی فرهنگی سفارت ایران، مقرر شد تا اتاق ایران، در فضای مناسب تری تجهیز و برای آموزش زبان فارسی اختصاص یابد.
مجتبی کامرانی فرد، رایزن فرهنگی ایران نیز، ضمن تشکر از مدیر و مسئولان مدرسه عمومی شماره ۵۱ تفلیس برای در اختیار گذاشتن این فضای آموزشی، توجه به امر آموزش زبان فارسی را، موجب توسعه روابط فرهنگی و آموزشی میان دو کشور عنوان و ابراز امیدواری کرد تا با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در سطح مدارس گرجستان، در آینده نزدیک، شرایط بهتری برای تعاملات علمی و آموزشی دو کشور در سطوح دانشگاهی، به وجود آید.
گفتنی است، در این مراسم، نیکولوز نانوتسریشویلی، رایزن فرهنگی سابق سفارت گرجستان در ایران، تئا شورغایا، استاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تفلیس، برخی دیگر از اساتید دانشگاه ها و ایرانشناسان نیز حضور داشتند.

رایزنی فرهنگی ایران در تفلیس

+ نوشته شده در شنبه نهم آبان ۱۳۹۴ساعت 7:45 توسط جواد گلچين فر |

رییس دانشگاه دولتی ایلیا در ديدار با رايزن فرهنگي كشورمان در گرجستان، خواستار تداوم همكاري‌ها با رايزني فرهنگي ايران در اين كشور شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی ایران در گرجستان، روز گذشته 4 آبان با گیگا زدانیا، رییس دانشگاه دولتی ایلیا در تفلیس ديدار كرد.

در ابتدای اين دیدار ريیس دانشگاه دولتي ايليا گرجستان گزارش مختصری از رشته‌های تحصیلی و نحوه جذب دانشجویان خارجی در بخش بین‌الملل اين دانشگاه ارايه داد و خواستار تداوم همکاری دانشگاه با رایزنی فرهنگی كشورمان در گرجستان شد.

وي همچنين شرایط فرهنگی و اجتماعی حاضر در دو کشور را مطلوب‌ترین وضعیت برای توسعه همکاری‌های فرهنگی دانست و خواستار استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در این باره شد.

در ادامه نيز مجتبی کامران‌فرد، رايزن فرهنگي كشورمان ضمن قدرداني از ریيس و اساتید گرجی دانشگاه ايليا در خصوص آموزش زبان و ادبیات فاسی و آشنایی دانشجویان با فرهنگ و تاریخ ایران، پرداختن به مشترکات فرهنگی و تمدنی دو کشور را یکی از راهکارها در توسعه کمی و کیفی روابط فرهنگی دو کشور دانست.

وی در ادامه اظهار كرد: پیشینه تمدنی و مشترکات فرهنگی دو کشور در گذشته به قدری غنی و ریشه‌دار است که در زمان سلطه کشور شوروی بر گرجستان، موجب حفظ ارزش‌های سنتی در این کشور شده و بدون شک، مفاخر ادبی گرجستان در حوزه قفقاز بی‌همتا هستند و خدمات آنها قابل تقدیر است.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنين با اشاره به تقاضای برخی از ایرانیان مقیم در گرجستان براي ادامه تحصیل در این کشور، گفت: با توجه به ارزشیابی مدارک فارغ‌التحصیلان این دانشگاه از طرف وزارت علوم ایران و وجود ظرفیت‌های مناسب براي جذب دانشجویان ایرانی در این دانشگاه، در صورت ارايه تسهیلات مناسب می‌توان به صورت جدی‌تر قراردادهای علمی و آموزشی بین مراکز دانشگاهی و آموزشی دو کشور را در دستور کار قرار داد.

كامران‌فرد در پايان سخنان خود گفت: امیدواریم كه با توسعه روابط علمی و دانشگاهی شاهد برداشته شدن قدم‌های مؤثر و ماندگاری در ارتباطات فرهنگی بین دو کشور باشيم و در نهایت ریشه‌های فرهنگی دو کشور تقویت شود.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

+ نوشته شده در سه شنبه پنجم آبان ۱۳۹۴ساعت 23:21 توسط جواد گلچين فر |

خبرگزاری آريا-نخست وزير گرجستان به روسيه هشدار داد، گرجستان به هيچ وجه با موضوع اشغال اراضي اين کشور کنار نخواهد آمد.
به گزارش خبرگزاري آريا، ايراکلي گاريباشويلي روز دوشنبه در گفتگوي با خبرنگاران در تفليس گفت، جهت محافظت از تماميت اراضي گرجستان بايد از سياستهاي پيشبردي و منطقي استفاده کرد.
آبخازيا و اوستياي جنوبي، دو استان گرجستان در سال 2008 به طور يکجانبه اعلام استقلال کردند و روسيه استقلال آنها را به رسميت شناخت.

خبرگزاری آریا

+ نوشته شده در سه شنبه پنجم آبان ۱۳۹۴ساعت 23:20 توسط جواد گلچين فر |

یافته‌های یک پایان‌نامه نشان می‌دهد که گسترش روابط فرهنگی میان ایران و گرجستان کمک شایانی به توسعه روابط دو کشور خواهد کرد. 
 
به گزارش خبرنگار سرویس علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، این پایان‌نامه با عنوان"تبیین تأثیر متغیرهای فرهنگی و سیاسی در روابط ایران و گرجستان" که توسط فاطمه خسروی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان ارایه شد به این اشاره می‌کند که میان دو کشور ایران و گرجستان ظرفیت‌های فرهنگی بسیاری در جهت گسترش روابط وجود دارد.
 
تاریخچه روابط دو کشور به گونه‌ای بوده است که بسیاری از آداب فرهنگی ایران در گرجستان مشاهده می‌شود و از طرفی امروزه اکثریت جمعیت شهرستان فریدونشهر اصفهان را گرجیانی تشکیل می‌دهند که از زمان شاه عباس صفوی به ایران کوچانده شده‌اند.
 
چارچوب نظری استفاده شده در این پایان‌نامه نظریه سازه انگاری است یعنی نظریه‌ای که برای مقوله فرهنگ اهمیت والایی قائل است و با عدم تفکیک ساختار و کارگزار قصد برقراری ارتباط میان سیاست بین‌الملل و سیاست داخلی را دارد. 
 
فرهنگ در این نظریه از این حیث دارای نقش قابل توجه است که کشورهای با هویت و هنجارهای مشترک، میل به همگرایی بیشتری داشته تا آنجا که برای خود منافع ملی مشترک تعریف می‌کنند.
 
روابط ایران و گرجستان از دوران صفویه باعث رقابت میان ایران صفوی و امپراطوری عثمانی شده بود، اما در دوران قاجار و با الحاق این کشور به روسیه در پی قرارداد گلستان, گرجستان رسماً از ایران جدا شد. با این وجود روابط فرهنگی و اقتصادی گرجی‌ها با ایران تداوم داشت. 
 
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری‌های این کشور در سال 1991 به واسطه آنکه اولین رییس‌جمهور این کشور پس از استقلال از شوروی گرایش‌های غرب‌گرا داشت، روابط میان ایران و گرجستان تیره بود؛ اما از زمان دولت هاشمی رفسنجانی که در گرجستان "ادوارد شواردناتزه" منصب ریاست جمهوری را در اختیار داشت روابط دو کشور رو به بهبود رفت و روابط تجاری بیش از پیش گسترش یافت. 
 
در زمان اصلاحات که در گرجستان "میخائیل ساکاشویلی" رئیس‌جمهور بود، پیگیری سیاست گفتگوی تمدن‌ها باعث توسعه روابط دو کشور شد. در  دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به واسطه هجوم روسیه به سرزمین‌های گرجستان در سال 2008 و حمایت نکردن غرب از گرجستان این کشور به سوی ایران تمایل نشان می‌داد. 
 
در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی همکاری‌های دو کشور بیش از گذشته شده است و سفر رییس مجلس گرجستان به ایران در سال گذشته در راستای تقویت ابعاد فرهنگی قابل ارزیابی است.
 
این پایان‌نامه اشتراکات فرهنگی دو کشور را بسیار بالا ارزیابی می‌کند. دین اسلام در گرجستان دومین دین پس از مسیحیت ارتدکس است و بنابراین مسلمانان بزرگ‌ترین اقلیت این کشور هستند. ویژگی خاص مسلمانان در این کشور به گونه‌ای است که شیعه و سنی به صورت کاملاً مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند، چنانکه در یک مسجد نماز می‌گزارند. 
 
در این کشور شاعران گرجی پارسی گو در ادوار مختلف تاریخی از صفویه تا به امروز وجود داشته اند. کتاب‌های ادبی پارسی بسیاری نیز نظیر شاهنامه فردوسی، ویس و رامین اسعد گرگانی و غزلیات حافظ به گرجی ترجمه شده است. بسیاری از جشن‌های ایرانی همچون شب یلدا و چهارشنبه‌سوری توسط ایرانیان مقیم تفلیس برگزار می‌شود.
 
نکته قابل توجه آنکه در زمان شاه عباس صفوی گرجی‌های بسیاری به اصفهان کوچانده شده و در مناصب لشکری و کشوری به کار گرفته شدند که امروزه این اقلیت گرجی در شهرستان فریدونشهر اصفهان ساکن هستند. اکنون نیز محمدعلی اسفنانی نماینده مجلس شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت نقش رئیس پارلمانی دوستی ایران و گرجستان را بر عهده دارد.
 
این پایان‌نامه نتیجه می‌گیرد، گسترش و بهبود مناسبات فرهنگی دو کشور می‌تواند زیربنایی برای بهبود روابط سیاسی دو کشور باشد به گونه‌ای که این روابط با فشارهای متغیرهای بین‌المللی آسیب نبیند.
 
به گزارش ایسنا؛ این پایان‌نامه با راهنمایی دکتر علی امیدی و با مشاوره دکتر عنایت‌الله یزدانی در دانشکده علوم اداری دانشگاه اصفهان دفاع شد.

Iranian Students' News Agency

+ نوشته شده در سه شنبه پنجم آبان ۱۳۹۴ساعت 14:4 توسط جواد گلچين فر |

جیمز آپاتورای نماینده ناتو در قفقاز و آسیای مرکزی در هفته ناتو به تفلیس می آید. امسال هفته ناتو بطور رسمی از 25 اکتبر آغاز می شود. به گزارش شبکه روستاوی2 قرار است در این هفته یک دفتر منطقه ای جدید در گوری افتتاح شود.

منبع: گرجیران

+ نوشته شده در شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ساعت 21:48 توسط جواد گلچين فر |

کاخا کالادزه وزیر انرژی گرجستان پس از برخی اعتراضها به ملاقات او با مدیران گازپرم به رسانه ها گفت که شرکتهای گرجی باید بتوانند برای تامین گاز امکان انتخاب داشته باشند.
در حال حاضر گاز گرجستان تنها از جمهوری آذربایجان تامین می شود و بازار انرژی این کشور در انحصار شرکت سوکار قرار دارد. مدیر عامل سوکار بتازگی گفته است که این شرکت آمادگی دارد حجم بیشتری گاز به گرجستان وارد کند.
دولت کنونی گرجستان بطور رسمی اعلام کرده است که گرچه بلحاظ راهبردی خواهان پیوستن به ناتو و غرب می باشد اما در مسائل اقتصادی و منطقه ای عملگرا خواهد بود. با اینجال گروههای فشار و دلواپسان این کشور مانع عمده ای در اجرای برنامه های دولت بشمار می روند و ارتباط آنها با شرکتهای نفتی برهمگان آشکار است.

منبع: گرجیران

+ نوشته شده در شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ساعت 21:47 توسط جواد گلچين فر |

مرکز آمار گرجستان ارقام مربوط به گردش مالی تجارت خارجی گرجستان در 9 ماهه اول سال جاری میلادی را اعلام کرده است. بر پایه این داده ها ترکیه، جمهوری آذربایجان، چین و روسیه بزرگترین شرکای تجاری گرجستان هستند. ترکیه 15.2 درصد و جمهوری آذربایجان 8.1 درصد از سهم تجارت خارجی را بخود اختصاص داده اند و پس از آنها روسیه و چین هریک با 7.3 درصد سهم جای می گیرند. این نخستین بار است که چین همتراز سومین شریک تجاری گرجستان قرار گرفته است.
سایر شرکای مهم تجاری گرجستان به ترتیب عبارتند از:
اوکراین، آلمان، ایرلند، بلغارستان، امریکا و ارمنستان

منبع: گرجیران

+ نوشته شده در شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ساعت 21:45 توسط جواد گلچين فر |

در پی انتشار برخی مقالات در مطبوعات گرجستان مبنی بر تلاش میخاییل ساکاشویلی رییس جمهور سابق این کشور برای سرنگونی دولت کنونی، دستگاه های امنیتی گرجستان روز شنبه از آغاز تحقیقاتی در این مورد خبر دادند.
لوان ایزوریا Levan Izoria معاون سرویس اطلاعات مخفی گرجستان در یک مصاحبه تلویزیونی در این رابطه گفت «سرویس های ضد جاسوسی گرجستان تحقیقاتی را در مورد برخی تلاش ها برای براندازی حکومت آغاز کرده اند، این تحقیقات پس از یک سلسله بررسی های طولانی مدت و برپایه مقالات منتشر شده در مطبوعات آغاز شده است.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس؛ گفته می شود یک سایت اینترنتی که به تازگی کار خود را آغاز کرده است و «ویکیلیکس اوکراینی» نام دارد روز جمعه رونوشتی از مکالمه میخاییل ساکاشویلی و گیگا بوکریا Guiga Bokeria دبیر سابق شورای امنیت ملی گرجستان در فرودگاه استانبول را منتشر کرد که طی آن، این دو نفر در مورد طرحی برای برپایی تظاهرات ضد دولتی صحبت می کردند.
بوکریا که در حال حاضر از چهره های شاخص در میان مخالفان دولت گرجستان به شمار می رود، در واکنش به این موضوع در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت «این موضوع نشان دهنده آن است که دولت کنونی در گرجستان رو به فنا و نابودی است.»
خبر آغاز این تحقیقات درباره تلاش ساکاشویلی برای برپایی کودتا در حالی منتشر می شود که دو روز قبل، تجمعات گسترده ای در اعتراض به تلاش دولت برای در اختیار گرفتن کنترل محبوب ترین شبکه تلویزیونی این کشور در منطقه قفقاز، برپا شد.
در واکنش به این تحولات، ایراکلی گاریباشویلی نخست وزیر فعلی گرجستان روز پنجشنبه گفت حزب ساکاشویلی که غرب هم از آن حمایت می کند یعنی حزب «جنبش ملی یکپارچه» سازمانی جنایی است و هیچ حقی برای باقی ماندن در عرصه سیاسی کشور ندارد.
ساکاشویلی که در گرجستان به اتهام سوء استفاده از قدرت تحت پیگرد قانونی قرار دارد، در حال حاضر فرماندار منطقه اودسا در اوکراین است. وی ملیت اوکراینی نیز دریافت کرده است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا

+ نوشته شده در شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ساعت 21:43 توسط جواد گلچين فر |

در پی افشای ویدیوی آزار جنسی زندانیان به دست نیروهای دولتی،‌ نخست‌وزیر گرجستان حزب اپوزیسیون اصلی این کشور را "سازمانی جنایی" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهارات ایراکلی گاریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان پس از انتشار ویدئویی مطرح شد که مدعی سوء استفاده جنسی از زندانیان توسط افسران مجری قانون در زمان روی کار بودن این حزب اپوزیسیون است.

این در حالی است که حزب اپوزیسیون گاریباشویلی را به سوء استفاده از ویدیویی که متعلق به چهار سال قبل بوده متهم کرده است تا توجه مردم را از مشکلات فزاینده اقتصادی منحرف کند و اعلام کرد که این اظهارات نخست‌وزیر می‌تواند منجر به افزایش تنش‌ها شود.

این ویدئو که تصاویری از سوء استفاده جنسی از دو زندانی را در سال 2011 به تصویر می‌کشد، در یک وب‌سایت مستقر در اوکراین منتشر شده است. انتشار این ویدئو منجر به افزایش اعتراضات توسط گروه‌های حامی دولت شده است که دفاتر حزب اپوزیسیون را هدف قرار داده‌اند و از آن جمله جنبش ملی متحد است که در سال 2012 قدرت خود را از دست داد.

گاریباشویلی در یک جلسه دولت گفت: البته جامعه از این ویدئوها منزجر و حیرت‌زده شده است و البته من واکنش و خشم آن‌ها را درک می‌کنم.

نخست‌وزیر گرجستان که سال آینده انتخابات را در پیش دارد گفت که این جنبش حق ماندن در سیاست را فدا کرده است. یک عضو جنبش ملی متحد گفت که این ویدئو سوء استفاده جنسی عمدا ساعاتی پس از آنکه یک نظر سنجی نشان داد که حمایت برای حزب رویای گرجستان حاکم 14 درصد کاهش یافته عمدا منتشر شده است. نیکا نیژارادزه گفت: دولت از این مساله ناراحت است و سعی دارد تا توجه مردم را از مسایل دیگر منحرف کند.

گئورگی مارگولاشویلی، رئیس‌جمهوری گرجستان خواستار خوشتنداری مردم شد. وی گفت: متاسفانه بیانیه‌ای که امروز توسط رئیس دولت منتشر شده است به جای آرام‌سازی شرایط تنش‌هایی را به شرایط سخت افزوده است. وی افزود: من از همه می‌خواهم از گام‌های شدید خودداری کنند و بر احساسات خود غلبه کنند.

Iranian Students' News Agency

+ نوشته شده در شنبه دوم آبان ۱۳۹۴ساعت 16:4 توسط جواد گلچين فر |

خبرگزاری های روسیه گزارش میدهند که دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین می گوید در دیدار لئونید تییبلوف رئیس جمهور اوستیای جنوبی و ولادیسلاو سورکوف دستیار رئیس جمهور روسیه، هیچ گفتگویی درباره همه پرسی پیوستن اوستیای جنوبی به فدراسیون روسیه صورت نگرفته است.
تیبلوف پس از دیدار با سورکوف اعلام کرده بود که برای الحاق اوستیای جنوبی به روسیه همه پرسی برگزار خواهد کرد. پس از این اظهارات برخی از رسانه ها شایعه کردند که او در اینباره با سورکوف گفتگو کرده است.
پیوستن به روسیه خواسته بخش مهمی از مردم اوستیای جنوبی است . سال گذشته حزب اوستیای متحد در انتخابات پارلمانی اکثریت کرسی های پارلمان را بدست آورد. بطور کلی در افکار عمومی مردم اوستیای جنوبی پیوستن به روسیه بمفهوم اتحاد اوستیای شمالی و جنوبی تعبیر می شود. بنابراین صحبتهای رهبر اوستیای جنوبی را می توان اظهاراتی با مصرف داخلی تصور کرد. آنچه که روسیه را وادار به واکنش سریع نسبت به این اظهارات کرد، بازتاب آن در رسانه های بین المللی بود.

راه سوم اوستیای جنوبی
روبروز روشنتر می شود که دوراهی پیوستن به روسیه و استقلال اوستیا، هیچیک با واقعیتهای جهان کنونی همخوانی ندارد. دولتها حاضر نیستند استقلال اوستیای جنوبی را برسمیت بشناسند و افکار عمومی مردم جهان نیز از نظام غیردموکراتیک و فاسد اوستیای جنوبی حمایت نمی کند.
روسیه هنوز دارد تاوان الحاق کریمه به خاک خود را می پردازد و بنظر نمی رسد حاضر شود این هزینه ها را دوچندان کند. پیوستن اوستیای جنوبی به روسیه نه تنها در همزیستی با جامعه جهانی کار روسها را دشوار تر خواهد کرد بلکه میلیاردها دلار هزینه به اقتصاد روسیه تحمیل خواهد نمود تا کیفیت زندگی در این منطقه فقیر و عقب افتاده به سطح زندگی در فدراسیون روسیه ارتقاء پیدا کند.
دولت گرجستان راهکار سومی را پیش روی مردم اوستیای جنوبی قرار داده است. مردم اوستیا می توانند یک جمهوری خودمختار در داخل مرزهای گرجستان و زیر پرچم این کشور داشته باشند. استقبال افکار عمومی اوستیای جنوبی از این راهکار وابسته به میزان موفقیت گرجستان در توسعه اقتصادی و بازتر شدن فضای سیاسی کشور است.

منبع: گرجیران

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۹۴ساعت 15:53 توسط جواد گلچين فر |

داویت دوندوا معاون وزیر امور خارجه گرجستان می گوید که این کشور درخواست یک ایرلاین ایرانی برای برقراری پرواز را پس از آن رد کرد که امریکاییها در مخالفت با آن توصیه هایی را مطرح کردند. آقای دوندوا می گوید در هر حال گرجستان با برقراری پرواز یک ایرلاین دیگر ایرانی موافقت کرد گرچه این تصمیم نیز از سوی امریکاییها مورد تشویق قرار نگرفت. معاون وزیر امور خارجه گرجستان بنام هیچ ایرلاینی اشاره نکرده است اما پیام او برای دنبال کنندگان اخبار مرتبط با گرجستان واضح و آشکار است. گرجستان مجوز پرواز ماهان را لغو کرد اما در حال حاضر شرکت هواپیمایی آتا در این کشور فعالیت دارد.
معاون وزیر امور خارجه گرجستان که در ملاقات با نمایندگان حزب دموکرات آزاد در پارلمان گرجستان سخن می گفت به این نکته نیز اشاره کرد که امریکاییها خواهان این هستند که تفلیس تا زمان اجرای مفاد توافق وین از همکاری کامل با ایران سرباز زند. او در عین حال گفت که ایران یکی از کشورهای منطقه است و گرجستان علایق پراگماتیک خود را دنبال می کند.
سخنان داویت دوندوا را می توان با تغییرات اخیر در کابینه گرجستان نیز مرتبط دانست. گرجستان گرچه از نظر راهبردی سیاست پیوستن به اتحادیه اروپا و همگرایی با ناتو را دنبال می کند اما در زمینه های اقتصادی و توریسم مایل است با سایر کشورها بوِیژه در منطقه ارتباط داشته باشد. بتازگی وزیر انرژی گرجستان در زمینه واردات گاز با مدیران گازپرم نیز ملاقات و گفتگو داشت.

آرمن پارس-گرجستان

+ نوشته شده در دوشنبه بیستم مهر ۱۳۹۴ساعت 9:5 توسط جواد گلچين فر |

شب واخوشتی کوته تی شویلی ، مترجم دیوان حافظ و مولانا به زبان گرجی با همکاری بنیاد ملت، سفارت گرجستان ، دفتر سینمای مستند باران عصر روز یکشنبه دوازدهم مهرماه سال 1394برگزار شد.
علی دهباشی با اشاره به وجوه اشتراک فرهنگ گرجستان و ایران و سابقه تاریخی روابط دوستانه دو کشور جلسه را آغاز کرد و در معرفی واخوشتی کوته تی شویلی گفت:
واخوشتی کوته تیشویلی شاعر، مترجم و محقق برجسته گرجی است که در سال 1934 در یک خانواده اصیل فرهنگی گرجستان به دنیا آمد. وی در همان دوران نوزادی پدر و مادرش را از دست داد و با این وجود توانست پس از پایان مدرسه تحصیلات خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی ادامه دهد و در همین رشته تا مقطع دکترا پیش رفت و در ادامه راهش به ترجمه آثار عمر خیام، حافظ، جامی، مولانا، ابوسعید ابی الخیر، سنایی، کمال خجندی و ... همت گماشت.
یوسب چاخواشیولی سفیر گرجستان در ایران به عنوان اولین سخنران از واخوشتی کوته تی ویشلی و جایگاهی که در بین گرجی ها برای شعر و زبان فارسی به وجود آورده بود سخن گفت و سپس با نگاهی متفاوت به شرح محیط سیاسی که کوته تی ویشلی در آن پرورش یافته بود، پرداخت.
در ادامه خانم دکتر ماکا ناتادزه پیام خانم زئو کوکوشویلی همسر واخوشتی کوته تی شویلی را که توسط خانم تیا شورغایا ترجمه شده بود قرائت کردند و در پایان خود به معرفی دقیق تری از کوته تی ویشلی ، شاعر برجسته گرجی پرداخت.
سپس ماموکا کورسبدیانی رایزن اول گرجستان از واخوشتی کوته تی شویلی ، محبوبیت ترجمه هایش در گرجستان و خدمات او در شناساندن فرهنگ و ادبیات فارسی به گرجی ها سخن گفت و اظهار امیدواری کرد که این روابط فرهنگی در ایران و نیز گرجستان ادامه یابد و با بسط این روابط محققان و ادیبان گرجی بیشتر در زبان فارسی معرفی شوند.
پس از آن علی دهباشی متن پیام گیورگی لوبژانیدزه، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه ایوانه جاواخیشویلی، تفلیس که توسط خانم تئا شورغایا ترجمه شده بود را خواند و از رحیم مرتضی وند سازنده فیلم مستند شاعر بهشتی دعوت کرد تا از تجربه آشنایی با کوته تی ویشلی و ساخت مستندش بگوید و در انتها بخشی از مستند شاعر بهشتی به نمایش درآمد.

بنیاد ملت

+ نوشته شده در چهارشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 9:38 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از مرکز فرهنگی قفقاز، مؤسسه خیریه امام علی(ع) در کشور گرجستان در سال ۲۰۰۴ توسط شورای مسجد امام علی(ع) و تعدادی از جوانان عاشق اهل بیت(ع) شهر مارنئولی در این شهر تأسیس شد.

یکی از اعضای مؤسسه خیریه امام علی(ع) درباره فعالیت‌های این مؤسسه این‌طور می‌گوید: این مؤسسه درابتدای تأسیس حدود ۴۰ نفر عضو داشت؛ اما رفته رفته با تلاش‌ها و فعالیت‌های اعضا، این تعداد به ۴۰۰ نفر رسید.

این مؤسسه در کنار تلاش برای جذب اعضای فعال، کارهای خیریه و همچنین تبلیغات دینی نیز انجام می‌دهد.

از جمله فعالیت‌های این مؤسسه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- ساخت مساجد جدید برای شیعیان شهر مارنئولی و تعمیر مساجد قدیمی.

۲- ارائه کمک هزینه‌های لازم برای درمان بیمارهای نیازمند.

۳- ارائه کمک هزینه برای خانواده‌های کم درآمد و همچنین خانواده‌هایی که سرپرست خود را از دست داده‌اند.

۴- کمک‌رسانی ماهانه به ۴۴ خانواده بدون سرپرست و یا کم درآمد و واریز مبلغ مشخص به صورت ماهانه به حساب‌های سرپرست خانواده‌ها.

هزینه تمام فعالیت‌های این مؤسسه از کمک‌های مردمی تأمین می‌شود و تمام مبالغی که در اختیار این مؤسسه قرار می‌گیرد به صورت امانت در صندوق امانت نگهداری شده و برای امور مورد نیاز خرج می‌شود.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم مهر ۱۳۹۴ساعت 11:35 توسط جواد گلچين فر |

باکو – ایرنا – رییس جمهوری گرجستان گفت، لغو تحریمهای اعمالی علیه جمهوری اسلامی ایران فرصت های جدید برای گرجستان ایجاد می کند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری آپسنی گرجستان، گئورگی مارگولاشویلی در جریان سفر به واشنگتن افزود: لغو تحریم ها علیه ایران و برقراری روابط میان واشنگتن و تهران را فرصتی برای گرجستان به عنوان کشور ترانزیتی تلقی می کنیم.
وی در پاسخ به سووالی درباره روابط ایران و روسیه گفت، روابط این دو کشور هرگز تهدیدی برای گرجستان نبوده است.
رییس جمهوری گرجستان در عین حال روابط ایران و آمریکا را برای کشورش بسیار مهم عنوان کرد و گفت: ما این روابط را با علاقه خاص پیگیری می کنیم و امیدوار به فرصتهای جدید هستیم.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 7:48 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شعبه غرب آسیا، سمینار یک روزه «جایگاه عید غدیر در اسلام» با هماهنگی و همکاری اداره مسلمانان گرجستان، نمایندگی جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مشارکت تعدادی از برادران اهل سنت، دیروز، 9 مهرماه، در تفلیس برگزار شد.

این مراسم با حضور برخی از شخصیت‌های دینی از جمله رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان؛ یاسین علی‌اف، مفتی شرق گرجستان و شیخ قادر، مدیر شبکه 14 ترکیه برگزار شد.

در ابتدای مراسم رامین ایگیدوف، رئیس اداره مسلمانان گرجستان در تبیین جایگاه غدیر در اسلام، گفت: یکی از بزرگ‌ترین برکات این عید تأکید پیامبر(ص) بر اتحاد و پرهیز از تفرقه بین مسلمانان است.

یاسین علی‌اف، مفتی شرق گرجستان و از برادران اهل سنت نیز در این مراسم ضمن تبریک روز عید غدیر خم، اظهار کرد: امروز وحدت بین مسلمانان بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به تأکید پیامبر اسلام(ص) این روز می‌تواند یکی از نشانه‌ها و الگوهای مهم برای این وحدت باشد.

مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی کشورمان نیز با تبریک این روز، بیان کرد: عید غدیر خم، عید ولایت و امامت است و حضرت علی(ع) را می‌توان بزرگ‌ترین سرباز در امر ولایت‌مداری دانست. حضرت امیرالمؤمنین(ع) تا زمان حیات پیامبر اسلام(ص) مانند سربازی فداکار تحت فرمان آن حضرت بودند.

وی در تبیین ویژگی‌های شخصیتی امیرالمؤمنین علی(ع)، گفت: آزادگی و عدالت‌محوری بزرگ‌ترین شاخصه شخصیتی آن حضرت است؛ امام علی(ع) همواره در طول تاریخ بی‌همتا خواهند بود.

خبرگزاری بین المللی قرآن

+ نوشته شده در شنبه یازدهم مهر ۱۳۹۴ساعت 7:46 توسط جواد گلچين فر |

مطالب قدیمی‌تر