وزیر کشور گرجستان در پی انتشار ویدیویی از ضرب و شتم زندانیانی توسط زندانبان استعفاء داد. او در بیانیه ای گفت که مسئولیت اخلاقی و سیاسی شکست در ریشه کنی شکنجه در زندان های کشور را می پذیرد. این ویدیو که مخالفان دولت در آستانه انتخابات پارلمانی آن را منتشر کردند، در شبکه سراسری تلویزیون گرجستان نیز نشان داده شد و هزاران نفر در تفلیس و شهرهای دیگر خواستار استعفای وزیر کشور شده بودند. رئیس زندان مربوطه قبلا استعفاء داده بود.

«گزارش از راديو فردا»


+ نوشته شده در جمعه سی و یکم شهریور ۱۳۹۱ساعت 13:23 توسط جواد گلچين فر |

شورای اروپا روز پنجشنبه در پی انتشار تصاویر ویدئویی شکنجه زندانیان در زندانی در تفلیس اعلام کرد از این تصاویر شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد عاملان این اقدامات مجازات شوند. ژان کلود مینیون رییس مجمع پارلمانی شورای اروپا در بیانیه ای در مورد این ماجرا که روز پنجشنبه به استعفای خاتونا کالماخلیدزه Khatouna Kalmakhelidze وزیر امور زندان های گرجستان منجر شد، اعلام کرد :« از این تصاویر شوکه و دلسرد شدم. چنین اقدامات جنایتکارانه و غیر قابل گذشت در یکی از کشورهای عضو شورای اروپا روی داده است. میخائیل ساکاشویلی رییس جمهور گرجستان از قصد خود برای مجازات مسئولان این ماجرا خبرداده است. امیدوارم تمام افرادی که به هر نحو و میزانی در این اقدام تاسف بار نقش داشته اند ، شناسایی و بر اساس قانون مجازات شوند.» به گزارش خبرگزاری فرانسه از استراسبورگ، یک شبکه تلویزیونی وابسته به مخالفان گرجستان شامگاه سه شنبه تصاویری را منتشر و اعلام کرد این تصاویر شکنجه زندانیان در زندان شماره هشت تفلیس است. دولت گرجستان اعلام کرد پانزده افسر مشغول به کار در زندان ها به اتهام شکنجه زندانیان تاکنون بازداشت شده اند. این منبع تصریح کرد که این اقدام یک جرم عمدی است.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )

+ نوشته شده در پنجشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:48 توسط جواد گلچين فر |

میخائیل ساکاشوویلی رئیس جمهوری گرجستان دوشنبه یکی از مدافعان حقوق بشر را وارد دولت این کشور کرد و رسیدگی به امور زندان های این کشور را به او سپرد . انتصاب گیورگی توگوچی به عنوان مسئول زندان های گرجستان درپی افشای رسوایی شکنجه زندانیان در این کشور منطقه قفقاز صورت می گیرد. میخائیل ساکاشوویلی در گفتگو در تلویزیون گرجستان گفت:« گیورگی توگوچی در قبال نظام زندان های گرجستان بسیار منتقد بود و بنابر این او بزرگترین منتقد وضع زندان ها است و من او را برای مدیریت وزارت امور زندان ها برگزیدم.» توگوچی به نوبه خود اعلام کرد اولویت او تغییر ساختار کامل نظام زندان های کشور است . به گزارش خبرگزاری فرانسه از تفلیس، ساکاشوویلی چهارشنبه پس از انتشار فیلمی درباره صحنه هایی از شکنجه زندانیان در یکی از زندان های تفلیس، دستور استقرار نیروهای پلیس را در زندان های این کشور به جای نگهبانان زندان صادر کرد. این تصاویر که در شبکه تلویزیونی مخالفان دولت گرجستان ( تی وی 9) پخش شد به ویژه یکی از زندانیان زندان تفلیس را نشان می دهد که پس از شکنجه های دردناک در حال گریه کردن و درخواست بخشش است. دولت گرجستان اعلام کرد پانزده تن از افسران زندان که به شکنجه زندانیان در این زندان متهم هستند هم اکنون بازداشت شده اند.


سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )
+ نوشته شده در پنجشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:47 توسط جواد گلچين فر |

پخش گزارشی ویدیویی از تلویزیون گرجستان که بدرفتاری با زندانیان را نشان می داد، خشم مردم این کشور را به همراه داشت. این تصاویر که به وسیله یک زندانی سابق به بیرون درز پیدا کرد، زندانیانی را نشان می دهد که به وسیله زندانبانان کتک می خورند یا با باتوم به آنها تجاوز می شود. یک روز پس از این که این ویدیو از دو شبکه تلویزیونی پخش شد هزاران نفر از مردم تفلیس و شهرهای دیگر به نشانه اعتراض راه پیمایی کردند. معترضان خواهان استعفای وزیر کشور شدند که متهم است شکنجه ها به دستور او صورت گرفته بود. خاتونه کالماخلیدزه، وزیر امور زندانهای گرجستان که متهم شده بود از وقوع شکنجه در بازداشتگاه‌ها خبر داشت استعفا کرده است. میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان، با انتشار بیانیه ای اتفاقات گزارش شده در این ویدیو را محکوم کرد.

Copyright © euronews 2012
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:13 توسط جواد گلچين فر |

میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور گرجستان روز چهارشنبه قول داد عاملان شکنجه و بدرفتاری با زندانیان را مجازات کند . این اظهارات ساکاشویلی پس از پخش تصاویری ویدئویی از بدرفتاری با زندانیان در گرجستان مطرح شد که اعتراض های گسترده ای را نیز در پایتخت به دنبال داشته است . به گزارش خبرگزاری رویترز از تفلیس ، ساکاشویلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : « من به همه قربانیان اینگونه اقدامات غیرانسانی و همچنین به همه مردم گرجستان می گویم که چنین رفتارهایی در هر زندانی در هر جایی تحمل نخواهد شد و عاملان آن مجازات خواهد شد . » وی اعلام کرد آنهایی که چنین جنایاتی را مرتکب شده اند به همراه آنهایی که به نگهبانان زندان رشوه داده اند تا این رفتار بیرحمانه را مرتکب شوند و فیلمبرداری کنند ، مدتی طولانی را زندان خواهند شد .

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:10 توسط جواد گلچين فر |

یک هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمانی گرجستان، انتشار یک فیلم ویدیوئی شامل بدرفتاری زندانبانان با زندانیان در یکی از زندان های این کشور باعث اعتراض گسترده و برگزاری تظاهراتی شده است. این فیلم، که شبکه سرتاسری تلویزیون گرجستان هم آن را پخش کرده، زندانبانان را نشان می دهد که زندانیان را کتک می زنند و در یک مورد، حتی در معرض تحقیر جنسی قرار می دهند. معترضان خواستار برکناری وزیر مسئول امور زندان ها شده اند و میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری، گفته است از مشاهده این فیلم تکان خورده و وعده داده است که مسئولان بدرفتاری با زندانیان مجازات خواهند شد.

BBC © 2012


+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 20:9 توسط جواد گلچين فر |

وزیر سازمان حفاظت از محیط زیست گرجستان از آغاز رسمی هفته آموزش محیط زیست در این کشور خبر داد. این اقدام پیش از این در کنفرانس بین المللی <آموزش حفاظت محیط زیست برای توسعه پایدار (تفلیس+35)> مورد بحث و بررسی قرار گرفته شده بود. افتتاح این هفته ی آموزشی و تعیین برنامه های اجرایی به عهده ی وزیر حفاظت از محیط زیست گرجستان واگزار شد. هدف اصلی از انجام این کار، جلب توجه عمومی و افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری شهروندان نسبت به فضای سبز و حفاظت از محیط زیست تعیین گشته است. وزیر سازمان حفاظت از محیط زیست گرجستان، سال 2012 میلادی را در این کشور سال محیط زیست نام گذاری نموده است.

نهم سپتامبر (یک شنبه شنبه 19 شهریور 1391) رادیو صدای روسیه

+ نوشته شده در یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 18:51 توسط جواد گلچين فر |

محمد جواد محمدی‌زاده، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان که به گرجستان سفر کرده است با گیورگی زدگنیدزه، وزیر حفاظت محیط زیست گرجستان دیدار و درباره مسائل دو جانبه، منطقه‌ای، بین‌المللی و همکاری‌های مشترک زیست محیطی بحث‌و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایلنا، محمدی‌زاده در این دیدار، ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور از این مشترکات به عنوان ظرفیت‌های بالقوه برای گسترش سایر همکاری‌های زیست محیطی، اقتصادی و فرهنگی نام برد. رییس سازمان محیط زیست کشورمان همکاری‌های علمی و آموزشی، تبادل تجربیات در مورد پدیده‌های نوظهور همچون گرد و غبار و خشکسالی، تغییرات اقلیمی، مدیریت سواحل، تقویت ذخایر دریایی و جلوگیری از آلودگی دریا‌ها را از جمله مسائل مورد همکاری دو کشور خواند. زگنیدزه وزیر حفاظت محیط زیست گرجستان نیز ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با ایران، استفاده از تجربیات ایران در زمینه مسائل زیست محیطی را ازجمله دست آورهای سفر محمدی‌زاده به گرجستان خواند. وی امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های زیست محیطی را سرفصلی برای آغاز همکاری‌ها در زمینه حفاظت محیط زیست فی مابین دو کشور دانست. وی بیان داشت که اولین سند منعقده بین گرجستان و یک کشور خارجی در زمان وزارت خود را با ایران به امضا رسانده است و این امر را بیانگر اهمیت روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌کند.

خبرگزاری کار ايران (ايلنا)
+ نوشته شده در یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:55 توسط جواد گلچين فر |

دبير كل ناتو در سفر به گرجستان اظهار كرد: گرجستان به مشاركت خود در جنگ افغانستان پس از سال 2014 ادامه خواهد داد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از شينهوا، آندرس فوگ راسموسن دبير كل ناتو طي كنفرانس مشترك مطبوعاتي با ميخائيل ساكاشويلي رئيس‌جمهوري گرجستان گفت: ما هم اكنون مرحله جديد ماموريت ناتو در افغانستان را آغاز كرده‌ايم و من بسيار خرسندم كه گرجستان نيز بخشي از آن است. دبير كل ناتو خاطر نشان كرد: ماموريت ايساف تا پايان سال 2014 به اتمام خواهد رسيد اما پس از اين تاريخ ما از نيروهاي امنيتي افغانستان همچنان حمايت خواهيم كرد. ناتو قول داده كه نيروهاي امنيتي افغانستان را پس از خروج نيروهاي خارجي در سال 2014، تحت آموزش قرار دهد. راسموسن از ايروان پايتخت ارمنستان وارد گرجستان شد. دبير كل ناتو همچنين قصد دارد در ادامه سفرهاي خود وارد باكو پايتخت جمهوري آذربايجان شود.

ایسنا


+ نوشته شده در جمعه هفدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 11:50 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی باقرشهر، بهنام جباری مسوول هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی باقرشهر به همراه تیم کوهنوردی برای صعود به این قله در کشور گرجستان اعزام شدند. براساس این گزارش، این قله که در منطقه کازبکی گرجستان و نزدیک مرز روسیه واقع شده است، بدلیل ارتفاع بالا و استقرار این منطقه بین دو دریای سیاه و خزر، دارای بادهای شدید و فصل سرمای زودرس می باشد و شهریور ماه آخرین فصل صعود به این قله مرتفع می باشد . جباری قبل از اعزام به این صعود تصریح کرد: این صعود در آستانه هفته دفاع مقدس و با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای باقرشهر به قله کازبک که یکی از قلل فنی و پوشیده از برف و دارای یخچالهای طبیعی است برگزار می گردد و این برنامه به عنوان اولین صعود کوهنوردان باقرشهری به این قله مرتفع می باشد . وی با اشاره به برنامه های تمرینی منظم منسجم این تیم افزود: برنامه های تمرینی و بدنسازی و فنی این تیم از ماهها قبل شروع شده و جهت بالابردن میزان آمادگی جسمانی این تیم، صعودهای متعددی به قلل داخلی که وضعیت مشابهی با قله کازبک داشته اند صورت گرفته است . جباری در پایان ضمن تقدیر و سپاس فراوان از حمایتهای ریاست و اعضای شورای شهر و شهردار باقرشهر اظهار امیدواری کرد که تیم کوهنوردی باقرشهر با تدارکات بیشتر جهت فتح دیگر قله های مرتفع جهان نیز اقدام نماید . لازم به یادآوری است که تیم کوهنوردی باقرشهردر حال حاضر در کشور گرجستان به سر می برد و آماده صعود به قله کازبک می باشند و صعود به قله های ماربل ول ، لنین ، آرارات ، آراگاتس و البروس را در کارنامه دارند و این اولین صعود این تیم به قله کازبک می باشد .

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 11:33 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل ، کاترین اشتون مسئول امورخارجه اتحادیه اروپا و  اشتفان فوله کمیسر گسترش این اتحادیه در بیانیه ای از  دولت و جناح مخالف گرجستان خواستند ایجاد محیط انتخاباتی رقابتی ، کار آمد و صلح آمیز را تضمین کنند. این دو ضمن تاکید براینکه گرجستان همچنان یک شریک کلیدی اتحادیه اروپا است گفتند :  ما نگران قطب بندی و تنش فزاینده در این زمینه هستیم ؛ مهمتر از همه انتخابات باید برنامه ها و ایده های سیاسی را در بر گیرد.  این انتخابات حزب حاکم  میخائیل شاکاشویلی  را مقابل ائتلاف رویایی گرجستان به ریاست  بیدزینا ایوانیشویلی  ثروتمندترین مرد کشور قرار خواهد داد. تنش در این کشور ماه گذشته پس از آنکه دادگاهی در گرجستان  ایوانیشویلی  را به جرم خارج کردن مشکوک پول از یک حساب به 3/12 میلیون دلار جریمه محکوم کرد تشدید شد وی پیش از این نیز به جرم نقض قانون انتخابات میلیونها دلار جریمه شده و گذرنامه اش به جرم نقض قانون شهروندی کشور باطل شده بود. اشتون و فوله گفتند : ما تاکید می کنیم که اتحادیه اروپا انتظارات زیادی از اتنخابات گرجستان دارد. در بیانیه اضافه شده است : این انتخابات از حیث تداوم توسعه دمکراتیک گرجستان تعیین کننده خواهد بود وصحنه را برای کیفیت و تقویت روابط ما در آینده مهیا خواهد ساخت .

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 21:30 توسط جواد گلچين فر |

وزارت امور خارجه گرجستان اعلام کرد دبیر کل ناتو قرار است در پایان هفته جاری به این کشور سفر کند. نینو کالاندادزه معاون وزیر امور خارجه گرجستان با اعلام این خبر گفت که راسموسن دبیر کل ناتو روز پنج شنبه وارد تفلیس پایتخت گرجستان خواهد شد . سفر روز پنج شنبه راسموسن ، سومین سفر وی به گرجستان است . راسموسن در سفر یک روزه خود به گرجستان قرار است از نیروهای نظامی گرجستان که عازم افغانستان خواهند شد ، بازدید کند . شایان ذکر است که گرجستان برای شرکت در عملیات نیروهای ایساف به فرماندهی ناتو در افغانستان ، قرار است به زودی شماری از نیروهای نظامی خود را به این کشور اعزام کند. به گزارش خبرگزاری شین هوا از تفلیس ، به گفته نینو کالاندادزه معاون وزیر امور خارجه گرجستان ، دبیر کل ناتو در این سفر همچنین در گردهمایی سالانه دیپلمات های گرجستانی فعال در خارج که با حضور وزیران امور خارجه آرژانتین ، لهستان ، سوئد و ونزوئلا ، برگزار خواهد شد ، شرکت می کند.

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )
+ نوشته شده در سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 21:26 توسط جواد گلچين فر |

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری نووستی، گرجستان ممکن است به زودی در خصوص اعطای پناهندگی سیاسی به آدام عثمانوف متهم به طراحی سوء قصد به جان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه است، تصمیم گیری کند. والری کاچیتوف وکیل مدافعی که منافع همسر عثمانوف را دنبال می‌کند، با اعلام این خبر یادآور شد که دولت اوکراین روند استرداد عثمانوف به روسیه را متوقف کرده و سرویس مهاجرت اوکراین نیز رسما از بررسی درخواست وی برای اعطای پناهندگی سیاسی خودداری نموده است. بعد از این مسئله عثمانوف از کشور گرجستان خواستار اعطای پناهندگی سیاسی شده و از تابعیت روسی خود صرف نظر کرد. این وکیل مدافع گفت، دولت گرجستان ظرف امروز و فردا در خصوص این درخواست عثمانوف تصمیم گیری خواهد کرد. وی با ابراز امیدواری به اینکه این تصمیم مثبت باشد، گفت: دولت اوکراین در صورت مثبت بودن پاسخ گرجستان و یا کشور فنلاند به تقاضای عثمانوف برای اعطای پناهندگی، از لحاط حقوقی موظف خواهد بود تا وی را به این کشورها تحویل دهد. هفته گذشته مشخص گردید که سرویس مهاجرت اوکراین از بررسی درخواست این متهم به سوء قصد به جان ولادیمیر پوتین برای پناهندگی سیاسی به این کشور خودداری کرده است. در این رابطه عثمانوف به دادگاه شکایت کرد، ولی مقامات قضایی اوکراین هنوز پاسخی در این خصوص به وی نداده اند. ضمن اینکه مقامات اوکراین روند استرداد این متهم به دولت روسیه تا مشخص شدن نظر دادگاه حقوق بشر اروپا در این خصوص را به تعویق انداخته و منتظر واکنش مقامات اروپایی در این رابطه هستند.

خبرگزاری فارس


+ نوشته شده در سه شنبه هفتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 15:36 توسط جواد گلچين فر |

اعضای گروه کوهنوردی دخانیات استان کردستان به قله کازبک گرجستان صعود کردند. رییس هیئت کوهنوردی استان کردستان امروز در مراسم استقبال از اعضای این تیم گفت : این تیم متشکل از 15 نفر در مدت یک هفته توانستند به قله کازبک صعود کنند . موسی مرادیانی افزود : این قله با ارتفاع 5 هزار و 47 متر از بلندترین قلل قفقاز در کشور گرجستان است. وی گفت: صعود به قله کازبک گرجستان و دیگر قلل مرتفع باعث ترویج بیش از پیش ورزش کوهنوردی در جامعه به ویژه در جمع جوانان و نوجوانان می شود. رییس هیئت کوهنوردی استان کردستان با اشاره به اینکه استان کردستان شرایط جغرافیای مناسب برای رشته کوهنوردی دارد افزود: انتظار می رود با فتح قله های برون مرزی شاهد کسب افتخارات بیشتری در این استان باشیم .

سازمان صدا و سیمای ج ا ا (واحد مرکزی خبر )


+ نوشته شده در دوشنبه ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 2:47 توسط جواد گلچين فر |

باستان‌شناسان در گرجستان موفق به کشف اتاق تدفيني شدند که قدمتي بالغ بر 2300 سال دارد. به گزارش ميراث آريا (Chtn) و به نقل از آي پي ان، قبرستاني باستاني متعلق به قرن‌ چهارم يا سوم پيش از ميلاد هنگام اجراي پروژه احداث فاضلاب در 48 کيلومتري شهر تفليس کشف شد. باستان‌شناسان با اشاره به اين که اين قبرستان متعلق به عصر هلني‌هاست، افزودند: اين قبرستان «qvevri» نام دارد و در زمان حکومت پاگان‌ها در اين سرزمين مورد استفاده قرار مي‌گرفت. در اين کاوش که منجر به کشف 4 مقبره شد، باستان‌شناسان علاوه بر اجساد موفق به کشف جواهرات برنزي و بخشي از يک سرنيزه نيز شدند. به گزارش ميراث آريا، طي يک ماه گذشته اکتشافات باستاني متعددي در اين منطقه صورت گرفته است که از ميان آن‌ها مي‌توان به کشف يک ديوار سنگي متعلق به قرن پنجم ميلادي در شهر تفليس و ويرانه‌هايي از يک کليساي قديمي 1500‌ساله که بزرگ‌ترين کليساي جامع اين کشور به شمار مي‌رود، اشاره کرد.


+ نوشته شده در دوشنبه ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت 2:45 توسط جواد گلچين فر |